Hlavní navigace

Kalkulačka: odhad ceny bytu online zdarma

Zdědili jste byt, který nevyužijete, a rádi byste ho prodali? Nebo se snad plánujete přestěhovat z garsonky do rodinného domu se zahradou a přemýšlíte, kolik peněz byste mohli prodejem bytu získat? Pokud si nevíte rady, o jakou částku si za svou nemovitost říct, máme pro vás řešení. Během chvilky pro vás vytvoří odhad nemovitosti online kalkulačka!

Přestože se lidé často snaží dát dohromady odhad tržní ceny bytu svépomocí, tato varianta se příliš nedoporučuje. Není totiž zdaleka tak přesná jako odhad nemovitosti zpracovaný odborníkem. Pokud za takovou službu ale nechcete platit, můžete oslovit odhadce online. Dnes totiž existuje pro odhad ceny nemovitosti kalkulačka, která zpracuje ocenění bytu během několika jednoduchých kroků a hlavně zdarma.

Jak funguje ocenění bytu online zdarma?

Jestliže chcete vědět, za kolik peněz byste mohli v současné době prodat svůj byt, pomoci by vám mohl náš orientační odhad nemovitosti online zdarma. Dříve než se však dozvíte odhadní cenu, je nutné vyplnit základní informace o vaší nemovitosti, které odhadcům pomohou přesněji určit, jakou hodnotu váš byt momentálně má.

Použití kalkulačky pro odhad ceny bytu je velice snadné. V první řadě napište adresu oceňované nemovitosti včetně čísla popisného či evidenčního. Jakmile tento údaj zadáte, rozbalí se vám nabídka, kde bude potřeba uvést řadu doplňujících informací o stavu vaší nemovitosti. Ty pomohou určit její aktuální hodnotu.

Nejprve je nutné vyplnit, o jaký typ nemovitosti se jedná. Zde proto vyberte, zda jde o garsonku, dvoj studio nebo bytovou jednotku s konkrétním počtem místností. Vždy totiž záleží na tom, jestli máte zájem o odhad bytu, který má pouze 1 pokoj, 2 pokoje, nebo zahrnuje 3 pokoje a více. Kromě toho pak nezapomeňte uvést také celkovou výměru v m2.

Dále je nutné specifikovat, zda oceňovaná bytová jednotka prošla rekonstrukcí, nebo jde o byt v původním stavu, a kromě toho bude odhadce zajímat i věk nemovitosti v rocích. Svou roli samozřejmě hraje také počet poschodí daného bytového domu a skutečnost, ve kterém z nich se nachází vaše nemovitost. Na závěr pak ještě vyplňte, zda váš bytový dům disponuje výtahem a případně i balkonem.

Jakmile budete mít hotovo, klikněte na tlačítko Pokračovat. Aby vám mohla zpracovat odhad ceny bytu kalkulačka, je nutné přidat ještěvaše jméno a příjmení, e-mailovou adresu, telefonní číslo a souhlas s podmínkami použití naší kalkulačky. Po kliknutí na tlačítko Zobrazit cenu formulář odešle poskytnuté informace a brzy se můžete těšit na výsledek.

K čemu slouží odhad ceny nemovitosti?

Svou nemovitost si dnes lidé nechávají ocenit z mnoha různých důvodů. Nejčastěji jde o situace, kdy člověk prodává rodinný dům, byt nebo pozemek a nechce svůj majetek zpeněžit za příliš nízkou cenu. Podobně jsou na tom ovšem i kupující, kteří shánějí nové bydlení, ale rádi by znali situaci na trhu, protože odmítají za nemovitost zaplatit více, než je nezbytně nutné.

Existuje ovšem i řada dalších případů, kdy si budete muset nechat zpracovat odhad ceny nemovitosti. O hodnotu rodinného domu nebo bytu se totiž budou instituce zajímat třeba v rámci:

Kdo provádí ocenění nemovitosti?

Pokud potřebujete profesionální odhad ceny nemovitosti, můžete oslovit některého z odborníků, kteří mají oceňování domů, bytů a pozemků na starosti. Vždy ale myslete také na důvod, proč cenový odhad vlastně sháníte, protože ne každý má dostatečné pravomoci k oceňování nemovitostí ve všech zmíněných případech. Momentálně jsou přitom k dispozici tito odhadci:

 • soudní znalec,
 • bankovní odhadce,
 • odhadce živnostník,
 • odhadce z realitní kanceláře.

Pouze soudní znalci mohou vydávat znalecké posudky, které jsou potřeba hlavně v souvislosti s exekucemi, soudními spory nebo rozvody, kde se manželé nejsou schopní dohodnout na majetkovém vypořádání. Odhad ceny nemovitosti za účelem sjednání hypotéky zase typicky zařizuje bankovní odhadce, který spolupracuje s konkrétní institucí. Takové odhady jsou většinou zdarma.

Jestliže hledáte odborníka, který ocení vaši nemovitost za účelem prodeje nebo dědického řízení, vyplatí se oslovit odhadce živnostníka nebo odhadce z vybrané realitní kanceláře. Jejich služby jsou sice většinou placené, ale vždy je lepší nechat si zpracovat odhad odborníkem, než se o to snažit svépomocí. Některé realitky dnes navíc poskytují odhad ceny nemovitosti zdarma.

Odhad ceny bytu

Přestože odhadcům obvykle nezáleží na tom, zda potřebujete zjistit hodnotu rodinného domu, bytové jednotky nebo třeba pozemku, každá z těchto oblastí má samozřejmě svá specifika. Aby bylo možné určit cenu bytu, je nutné zaměřit se nejen na konkrétní jednotku, ale také na stav celého bytového domu, na poměry, které zde panují, ale i na nejbližší okolí a dostupnost služeb.

Co ocenění bytu obnáší? Nejprve je nutné oslovit konkrétního odhadce, který se s vámi rovnou domluví na prohlídce bytu. Té by se měl v ideálním případě zúčastnit majitel, který svou nemovitost dobře zná, ale může pověřit i jinou osobu, která ho během prohlídky zastoupí. Kromě toho je nutné připravit pro odhadce potřebnou dokumentaci k bytu, která bude zahrnovat:

 • výpis z katastru nemovitostí,
 • nabývací dokumenty,
 • půdorys bytu,
 • další dokumenty dle domluvy,
 • případně smlouvy omezující vlastnické právo.

Během samotné prohlídky bytu pak odhadce celou jednotku prohlédne, projde si jednotlivé místnosti, změří je a nafotí. Soustředit se bude hlavně na dispoziční řešení daného bytu, jeho stav, ale i na vnitřní vybavení a zařízení. Dále se pak bude zajímat o to, zda k vaší bytové jednotce patří také nějaké další prostory (například sklep, balkon nebo parkovací stání).

Aby vše proběhlo hladce, připravte se také na odhadcovy dotazy, pomocí kterých bude chtít o nemovitosti zjistit co nejvíce. Ptát se bude třeba na různé vady nemovitosti, orientaci ke světovým stranám, případné rekonstrukce nebo charakter okolí. Informace si zaznamená a po prohlídce bytu postupně zpracuje všechny materiály, které má k dispozici.

Jak dlouho bude trvat, než připraví odhad ceny bytu, záleží na mnoha různých faktorech. Jde například o jeho aktuální pracovní vytíženost či velikost oceňované bytové jednotky. Na době zpracování posudku se nicméně odhadce s majitelem nemovitosti většinou dohodne, a pokud na něj člověk spěchá, může si za rychlé vyhotovení připlatit.

Co má vliv na hodnotu bytu?

Přijde vám zvláštní, že za dva velice podobné byty, které mají navíc i stejnou dispozici, chtějí makléři úplně jiné částky? V tom případě mějte na paměti, že při oceňování nemovitostí hraje svou roli celá řada různých faktorů, které mohou mít na výslednou sumu nemalý vliv. Některé jsou přitom stejné jako v případě rodinných domů, ale jiné se soustředí specificky na bytové jednotky.

V první řadě jde samozřejmě o situaci na trhu, která pracuje s aktuální nabídkou, poptávkou a preferencemi klientů. Během posledních let například lidé vyhledávají spíše menší byty, což vede k tomu, že cena za m2 bývá u menších jednotek vyšší než u bytů prostornějších. Důležité je ale i to, kdo nemovitost vlastní. Družstevní byty totiž bývají levnější než ty v osobním vlastnictví.

Při oceňování nemovitosti pak samozřejmě hraje velice důležitou roli výměra bytu, počet místností, celková dispozice a patro, v němž se konkrétní bytová jednotka nachází. Mezi další faktory, na které je třeba brát ohledy, se potom řadí:

 • aktuální stav bytu,
 • výška stropů,
 • přítomnost výtahu,
 • orientace pokojů a výhled z oken,
 • použité stavební materiály (panely, cihly),
 • stáří nemovitosti a případné rekonstrukce,
 • vady nemovitosti (plíseň, praskliny),
 • další prostory (sklep, parkovací stání, zahrada),
 • věcná břemena a nájemní vztahy,
 • finanční situace společenství vlastníků jednotek.

K tomu, jaká bude odhadní cena bytu, v neposlední řadě přispívá také lokalita, kde se nemovitost nachází. Kromě konkrétní oblasti hodnotu bytové jednotky ovlivňuje třeba i skutečnost, zda jde o byt v centru města, na periferii nebo třeba v hezké nové zástavbě, která se neustále rozšiřuje. Důležité je pak i samotné okolí (park, sídliště, rušná ulice).

Odhadce se vždycky zajímá také o dopravní dostupnost, tedy zda se k vám dá dostat metrem, tramvají, autobusem, nebo pouze osobním automobilem. Dále pak hodnotí také občanskou vybavenost, což zahrnuje třeba přítomnost školy a mateřské školky, hřiště, obchodů nebo kulturního vyžití. V neposlední řadě může vzít v potaz i připravované projekty v blízkosti oceňovaného bytu (například nové obchodní centrum nebo další zástavba).

Cena za odhad nemovitosti

Pokud si při oceňování nemovitosti pozvete na pomoc odhadce, většinou vás to bude něco stát. Odhad ceny bytu patří k levnějším záležitostem (na rozdíl od vypracování odhadu ceny rodinného domu), ale konkrétní částka se vždy liší v závislosti na tom, koho o něj požádáte. Typicky se cena pohybuje od 3000 Kč do 4500 Kč, ale u soudního znalce si nejspíš budete muset připlatit.

Odhad ceny bytu online zdarma

Rádi byste prodali byt, který jste zdědili po příbuzných, ale nevyužijete ho? Nebo byste se chtěli dozvědět, jakou hodnotu má aktuálně bytová jednotka, kterou vlastníte, pro případ, že byste ji v budoucnu chtěli zpeněžit? Samozřejmě můžete využít služby kvalifikovaných odhadců, kterým za ocenění nemovitosti zaplatíte, ale ne pro každého je tato možnost schůdná.

Dobrou zprávou je, že kromě toho si dnes můžete nechat zpracovat orientační odhad ceny bytu zdarma, který poskytují některé banky a realitní kanceláře. V tomto případě za vás vypočítá odhad nemovitosti kalkulačka na základě několika informací o vaší bytové jednotce. Výsledná částka nebývá úplně přesná, ale odhad ceny bytu online vám může přinejmenším pomoci zorientovat se v tom, kolik zhruba podobné nemovitosti stojí.

Kdo potřebuje odhad ceny nemovitosti?
Nemovitosti si lidé nechávají ocenit třeba v případě, že se snaží svůj majetek prodat, nebo naopak chtějí koupit rodinný dům či byt. Kromě toho je nutné mít k dispozici odhad ceny nemovitosti také v rámci dědického a rozvodového řízení, při sjednávání hypotéky nebo pro účely finančního úřadu.
Kdo může zpracovat odhad nemovitosti?
Pokud potřebujete odhad ceny bytu, můžete oslovit některého z odborníků, kteří se oceňováním nemovitostí zabývají. Jedná se o soudní znalce, bankovní odhadce, odhadce živnostníky a odhadce z realitních kanceláří. Kromě toho si můžete nechat vypracovat orientační odhad ceny nemovitosti online zdarma pomocí kalkulačky.
V čem je specifický odhad ceny bytu?
Při oceňování nemovitostí hraje roli výměra, počet místností, dispozice, lokalita či použitý materiál. Konkrétně u bytových jednotek se pak odhadce soustředí také na celkový stav bytového domu, přítomnost výtahu, počet pater a umístění konkrétního bytu, poměry, které mezi obyvateli panují, či finanční situaci společenství vlastníků jednotek.
Jak počítá odhad nemovitosti kalkulačka?
Pro ocenění bytu online zdarma stačí vyplnit základní informace o nemovitosti. Nejprve vepište do kalkulačky adresu bytu a uveďte jeho výměru, typ a stáří, celkový počet poschodí v bytovém domě a patro, kde se vaše jednotka nachází. Nezapomeňte zmínit, zda disponuje balkonem či výtahem, a následně už jen vyplňte vaše kontaktní údaje, aby vám kalkulačka mohla připravit odhad ceny bytu.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).