Z tech CZ vysledovek je mimo jine videt, ze poplatky tvori necelou tretinu prijmu bank. Takze rozhodne neni pravda, ze by banky z poplatku zily. Americke banky to ve vysledcich klicuji spis podle segmentu a ne podle poplatku, takze tam jsem to nezistil :-/
Dale ekonomicke ukazatele nasich bank v porovnani s americkymi bankami a jinymi firmami:
ROA (cisty zisk na aktiva):
CS: 1.5%
KB: 1.6%
Wells Fargo: 1.7%
(u Citigroup jsem ho nezjistil)
Suma sumarum: Ceske banky se ziskovosti nijak vyrazne neodlisuji od svetovych bank a ani moc od jinych firem (tam je to pak uz o tom, ktery obor aktualne prosperuje a ktery ne). Jejich ziskovost rozhodne neni "horentni", spis prumerna.
Ještě k ní doplním, zvláště s ohledem na zmíněné americké banky, že si nemůžeme myslet, že ve chvíli, kdy banky budou mít při zachování celkové ziskovosti, jiné dostatečné zdroje pro jeho tvorbu, než jsou třeba současné poplatky za transakce, že my jako klienti tyto peníze ušetříme.
Spíše to dopadne tak, že poplatky přímé se změní v poplatky nepřímé, např. v plošném navýšení cen zboží díky velkému rozšíření bezhotovostního placení (viz. především US, GB) a participaci bank na provizích za zprostředkování v tomto procesu. Dále se bude nejspíš navyšovat zadlužení domácností a tudíž banky více vydělají na poplatcích za poskytování úvěrů a na úrocích z nich. No a jestliže bude jeden klient platit kreditními kartami, proč mu nedat zadarmo účet, když s tím bude spojena ještě větší kontrola nad jeho finančními zdroji a výdaji a tudíž se mu dá nabídnout ještě několik dalších ziskových produktů?
:-))) Michale, ty si děláš srandu ne? Musíš porovnávat porovnatelné. Za to, co zaplatíš tady dostaneš houby. Za stejnou sumu zaplacenou jinde dostaneš nadstandardní služby. V tom je ten rozdíl.
Banky v zahraničí dokáží lákat klienty na dodatečné služby a lidé za ně v klidu platí. Jenže v ČR je zpoplatněno draze to, co by mělo být zdarma nebo za poplatek nekolikanásobně nižší...
Proc srandu? U nas zaplati clovek 100 za vedeni uctu, v zahranici 0 za vedeni uctu a 200 za "investicni poradenstvi", pricemz 100 z toho jde na uhradu vedeni uctu.
Jedina vyhoda je, ze pokud chcete jen ten ucet a ne to poradenstvi, muzete z toho tezit.
Nevím, jaké máš konkrétní zkušenosti s využíváním bankovních služeb v zahraničí a v Čechách, ale mohu zodpovědně říci, že rozdíly jsou v současnosti už opravdu jen ve výši poplatků za jednotlivé položky. Zatímco v GB jsem opravdu za vedení účtu ani za vydání platebních či kreditních karet neplatil a tady ano, tak co do rozsahu služeb a kvality obsluhy moje anglická i česká banka srovnatelné. Je fakt, že se bavím pouze s ředitelem své "venkovské" pobočky, který má velmi dobrý přehled a je schopen mi zařídit kdeco i po telefonu, ale i co do parametrů produktů jsem naprosto spokojen.
Možná tomu napomáhá i to, že se v oboru sám dost dobře orientuji a tudíž vím, co čekat a kde co hledat, ale i tak nevím, co bych mohl vytknout.
Konkrétní porovnání: Rozsah provozní doby mé současné banky a mnou nejvíce využívané pobočky v GB je větší v české bance.
Úroky hypotéky (v GB jsem ji sice nepotřeboval, ale udělal jsem si před přijetím tady srovnání)- v ČR jsou nižší a taktéž i poplatky za její vyřízení.
Výběry hotovosti na pokladně jsou v ČR neskutečně jednoduché takřka v jakékoliv potřebné částce a taky jsou levnější (u bankomatů jiných bank to zase bylo dražší v GB)
Bohužel hlavní nevýhodou v ČR jsou poplatky za každou prkotinu (transakce, položky atd. atd.) Tohle měli angláni podstatně propracovanější a tak se nezaobírali účtováním transakčních poplatků, protože díky cca 90% bezhotovostních operací ze všech, které jsem tam dělal měsíčně, ze mě měli na různých provizích určitě mnohem víc.
Protože tady taky radši než hotovost používám karty, tak mě docela štve, že tohle ještě moje současná banka dost nedocenila.
Jen pro zajímavost, nemáte tam náhodou informaci za kolik % jsou v zahraničí peníze ukládány a za kolik tam mají úvěry. Docela by mě zajímalo porovnání. O poplatcích vcelku máme představu, ale procentní sazby????