Všichni brečíte že budete přecházet nemoci... a co takhle se zdravěji stravovat? Přestat kouřit a chlastat první ligu? Napadlo tohle vůbec někoho z těch stěžovatelů?
I pro mě je nemoc luxus, splácím hypotéku a bylo by to dost nepříjemné být na nemocenské delší dobu. Ale kdo mi brání se na toto riziko pojistit? Nebo si vytvořit finanční polštář pro nečekané situace?
Hergot lidi trošku samostatnosti. Nikdo za vás nic neudělá, to musíte vy.
Do značné části máte pravdu. Ten infarkt jsem ale uvedl jako něco, co již přesahuje určité meze. Jinak samozřejmě nejvíce bude přechozených nemocí typu angín, chřipek, zánětů průdušek, na které má konzumace alkoholu ( na rozdíl od kouření) pramalý vliv. A čerpat na toto dovolenou? Jistě, pokud ji zaměstnavatel ze dne na den přidělí, což mnohde bývá veliký problém ( zvláště tam, kde musí být rozplánována na celý pracovní rok dopředu) Navíc, dovolená má sloužit ze své podstaty k jiným účelům, než, že po dobu jejího trvání budeme ležet doma v posteli.
Váš názor je zcestný. Nepiju (teda jestli do toho nepočítáte dvě decky na Vánoce, na narozeniny a na svátek, suma sumárum za rok 2 piva a tak litr vína), nekouřím, sice nesportuju, ale snažím se v rámci možností chodit pěšmo a žít zdravě. Dávám krev, už mi odčerpali víc než 20 litrů. Přesto mám drobné zdravotní potíže, neb jest mu už 50 a lepší to už nebude. Přesto budu muset platit u doktora, i když mne prakticky nezná, a nárok na péči mám jako ti, co chlastají, kouří a zdravě nežijou.
Nevidím důvod, proč se mám na nemoc pojišťovat. Ať stát dělá to, co má, platím za to už tak dost. Kecy o melouchářích jsou ničím nepodložené fámy, stejně jako plk, kdy zaměstnavatel pošle zaměstnance na nemocenskou. Pokud zaměstnanci nic není, neschopenku nedostane, myslíte, že doktor by z toho neměl nepříjemnosti a riskoval by vypovězení smlouvy se zdravotní pojišťovnou, na které je ekonomicky závislý? Nenechte se vysmát. Tyhle kosmetické úpravy stejně dopadnou jen na zodpovědné a zakrývají fakt, že jsou rozfrcávány na něco jiného než na pokrytí neschopnosti pracovat v době nemoci.
Zcela úmyslně jsem to trošku - TROŠKU! - přehnal. Proč? Protože na druhou stranu to tady přehání kde kdo. Sem tam u doktora? To potom s reformou (no, i když...) nebudete mít problém.
A prozraďte, co stát nedělá a má dělat? Já bych pár tipů i ve zdravotnictví měl. Ale placení všeho na účtu mezi to nepatří.
K pojištění, i to co platíte teď se jmenuje zdravotní pojištění. Takže se pojišťujete i když nechcete, jenomže to opravdu pojištění není. U pojištění např. při bezeškodním průběhu míváte slevy na pojistném :)
Abyste se také dožil konce té hypotéky, když si nemůžete dovolit marodit... A co když vám zvýší úrok na hypotéce? A budete mít finančně na to se ještě pojistit?
Já osobně celý život nepiji, nekouřím, přesto mám stále nyvyhovující jaterní testy, beru na ně (a čím dál víc doplácím) stále ty samé léky. Že bych si to zavinil úmyslně, pochybuji. Jsem zvíře, nemám nárok na další život a mám jít "na porážku"? Jsem občanem tohoto státu, kterému jsem něco dal, tak od něj také něco očekávám!
Nikdo nemluví o porážce. Můj příspěvek se týkal těch békalů, co jim každý ubližuje, když jim sáhne na "jejich" peníze (které stát napřed jiným vezme a pak přerozděluje, a to mimochodem velmi neefektivně). Solidárnost zdravotního systému NENÍ paralen za 2Kč, ale pozná se u drahých operací a skutečných průserů. Těch 30 Kč u doktora se s tím nedá srovnat.
BTW, dělal jste si propočet, jestli náhodou s těmi konkrétními léky budete příští rok platit více nebo méně než dnes? To by mě zajímalo.
Teď ještě nemůže vědět, kolik bude platit příští rok, ale pro vaši představu, dnes za léky na játra může doplácet kolem 400,- měsíčně (před 5ti lety to bylo kolem stovky). Příští rok bude doplácet asi víc, protože u některých léků jsou doplatky malé, tám se 30Kč za recept projeví, kde jsou doplatky velké, tam se možná poplatek "rozpustí" (bude snížen doplatek).
Také si musíte uvědomit, že když má někdo nemocná játra, nezvládne tolik práce jako zdravý, takže si těžko může něco přivydělat, tedy pokud vůbec může pracovat. A to jsme ještě nezmínili platby u lékařů. To může být dalších několik set ročně.
No vidite. A presne tyhle drahe leky ODS bude zlevnovat, ty levne, Paralen, ty se zdrazi o dve koruny.
Navic, 30 korun platite za recept jen tehdy, kdyz dostanete lek, na ktery vam pojistovna prispiva. A uprimne, kolik takovych leku ted dostavate, kdyz pan Rath z CSSD zavedl limity pro lekare na vydavani prave leku na recept, na ktere prispiva pojistovna? ;)
No vidíte, a pan Julínek v předvolebních bojích prezentoval jednu závažnou nemoc, že je u ní obrovská zátěž na výdaje pacienta. Syn 16 let, závažné genetické onemocnění, léčen ve FN v Motole. Doplatky, které za socdemáků nebyly, nyní jsou, ačkoliv p. Julínek v předvolebních diskuzích uváděl právě diagnózu našeho syna jako náročnou na platby a že v tom "něco udělá" - opak je pravdou - doplácíme daleko více než "za Ratha". Musí užívat kvůli možným následným komplikacím "nadstandardní" léky, limit X tisíc není zatím stanoven a až bude, tak se do něj budou započívat jen doplatky odvozené od "standardu". Nevím, zda u chronicky nemocných dětí nebudou nějaké výjimky u 30,- za recept, ale nevím, zda pro účely doplatků není hranice dítěte jen 15 let. Jednou za čvrt roku 14denní hospitalizace v Motole. Limit 5000 vyčerpáme při prvním fasování léků, z čeho pak ale máme hradit další fasovačky, když po nás budou chtít doplatky, protože lékárny limit 5000 nesledují. Přeplatek nám sice pojišťovna vrátí 2 měsíce po skončení čtvrtletí, ale my mezitím budeme hradit nové doplatky v novém čtvrtletí, protože nikdo nebude vědět, že limit 5000 máme už dávno vyčerpaný. Nejsme žádní boháči, abychom mohli jen tak vypláznout takové peníze a pak čekat vlastně 5 měsíců na jejich vrácení. Pro někoho 5 tisíc nejsou žádné peníze, my však vedle léků hradíme i další drahé věci (pomůcky, přístroje, vitamíny), na které od nikoho nic nedostanete.
A to ještě za dobré paměti: v předvolebních "slibech" se mluvilo jen o 2 - 3 tisících, nikoliv o 5ti a ještě k tomu o nezapočítávání dražších léků než činí doplatek u standandardu.
Asi se z toho po 1.1. pose j eme.
Plácáte hlouposti (jako vždy, chtělo by se dodat). Nic zlevňovat nebude (tedy to se teprve uvidí), vysoké doplatky se možná trochu sníží, takže těch 30Kč za recept třeba nebude znamenat 30ti korunové zdražení, ale menší. Kde je doplatek nízký, tam se těch 30Kč jako zdražení docela jistě projeví plně. Nejde o Paralen, ale vy asi jiný lék neznáte. 30Kč se bude platit za každou položku na receptu bez ohledu na to, na který lék pojišťovna přispívá. Pokud jde o léky na játra, přispívá na všechny a všechny jsou na recept, některé ani obvoďák nemůže předepsat (pouze internista), ale to je tak zavedeno už od poloviny 90tých let. Rathovy limity způsobily, že už nebylo možné získat léky najednou na půl roku, ale bylo nutné chodit k lékaři každý měsíc. Ratha se nezastávám, všechno to jsou svi.., ale ti, co vládnou teď, jsou tuplovaný svi...
Pane, nelzete nam tady. To s tim placenim 30ti korun za kazdou polozku, i za tu, na kterou neprispiva pojistovna, to je nesmysl. Jen zbytecne strasite a zda se, ze tomu snad i verite.
No tak jo, napsal jsem to špatně. Ještě jsem totiž neviděl na receptu lék, na který by pojišťovna nepřispívala, takže alespoň u nemocí jater bych tuto variantu vyloučil a dovolil si tvrdit, že se s takovými léky, na které se poplatek nevztahuje, většina nemocných nesetká (nebo to alespoň nebude tak často, jak naznačoval Pavel). Jestli víte o lécích, které jsou jen na předpis, a na které pojišťovna nepříspívá, tak mě prosím poučte.
Jediný "lék" na předpis, kde se nebude platit 30kč poplatek, a je je zcela hrazen pacientem, je antikoncepce. Jinak je ale mnoho léků, u kterých pojišťovny hradí "jen aby se neřeklo", a u kterých vás tedy poplatek 30kč nemine. Bohužel. Mají to dobře spočítané. Julínkovým spárům málokdo unikne.
Nevím, zda byste si byl schopen ze svého rezervního fondu pokrýt třeba transplantaci nějakého orgánu, záchranu před infarktem nebo i "obyčejný" převoz vrtulníkem do Motola.
Proč bezohlednosti? A navíc - pojištěný byt/barák/auto máte? Asi jo. A asi i kvůli cizí bezohlednosti, protože když mi někdo bezohledně např. vykrade auťák, tak pokud nebudu mít příslušnou pojistku, tak mi nikdo nic nedá. Zdraví je mnohem důležitější a přesto si ho pojistit nechcete. Hmm?
Jak už jsem napsal výše, zvolil jsem záměrně trošku drsnější tón, protože už mi šla na nervy ta monotónnost příspěvků, kdy si všichni jenom pláčou na rameni.
Ale lidé jsou přece zdravotně pojištěni!
Chápu lidi, kteří celý život platili nemalé daně, že nyní chtějí ten paralen na recept "zdarma" nebo že si nechtějí platit důchodové připojištění.
Bude to jak s čelním sklem, kdy pojišťovny rozhodly o nás bez nás, aby jim rostly zisky, že nebudou plnit škody na skle a že je k tomu nutné extra pojištění.
To by se mohlo stát že ze zdravotního pojištění bude hrazena jen bezprostřední záchrana života a vše ostatní bude "nadstandard" s nutností se extra připojistit na zlomeninu pravé ruky, extra na zlomeninu levé ruky, extra na zlomeninu levé nohy, extra ...
Koukám, že jste nějak dobře informován, kde a kdy ty pojišťovny rozhodly? Nebo to povídala paní správcová na pavlači? Nebo "věrohodné" zpravodajské servery jako iHeute, stejně důvěryhodné jako ona správcová?
Nevím, co se divíte, že pojišťovny takto rozhodly. Jestli o tom informuje Blesk nebo Reuter, je snad jedno. Důležité snad je, že si poškozené sklo budeme muset platit z vlastního nebo mít extra pojištění. Jen už čekám, kdy se zakáže výměna dalníční známky z poškozeného skla a motorista si bude muset koupit znova dálniční známku.
pro MoB : Váš příspěvek je hodně hloupou agitkou. Už byste mohl vědět, že lidi, kteří "chlastají první ligu" sem nepíší, a když, tak je to na jejich příspěvcích vidět (speciálně z toho Vašeho mám silné podezření...). S hulvátskými příspěvky se laskavě obraťte jinam.
Neřekl bych, že můj příspěvek byl hulvátský. Do hospody si zajdu s kamarády na nějaký dobrý dlabanec a pivo jednou za měsíc.
A ohledně agitek - chtěl jsem agitovat i pro druhou stranu, protože ostatní agitují za něco, s čím prostě nemůžu souhlasit.
Vážený pane, dovolte, abych Vám připomněla, že mezi obyvateli ČR nežijí jen bohatí lidé, patřím mezi střední vrstvu, která na reformu doplatí nejvice.To. že máte hypotéku, nikoho z nás nezajímá.Kdybyste neměl dostatek financí, tak si určitě nebudete brát hypotéku na cokoliv. protože byste uvažoval ,zda z příjmu střední vrstvy, je dnes možno splácet ,byť i tu Vaší hypotéku, tak jak píšete, pokud jsou v rodině děti,což znamenají větší výdaje, tak byste každé výdaje dobře uvážil.Abyste si mohl dnes vzít hypotéku vážený p. musíte mít rovněž zajištěno pravovní zařazení a to s nemalým finančním ohodnocením.Upozorňuji, že z každé půjčky, rovněž z hypoték, jsou takové obrovsmké úvěry, že rovněž na ně určitě máte.Tak proč si stěžovat, že?????Určizě nemáte doma děti, nebo Vaše životní úroveň je na vysoké výši.Toť vše.
Já se ho trochu zastanu, i když s ním nemusím zrovna souhlasit.
Jste si jistá, že skutečně patříte mezi střední třídu? Ta totiž na hypotéky dosahuje bez větších problémů. Sice se může v případě delšího výpadku pravidelného příjmu dostat do potíží snadněji než lidé z vysokopříjmových skupin, ale rozhodně se nejedná o lidi, kteří by museli běžnou výši hypotéky (1-1,5mil) sáhodlouze zvažovat a výrazně si snižovat svůj životní standard.
Pokud vy a vaše rodina nedosahujete takových příjmů, abyste byli schopni splácet měsíčně mezi šesti až deseti tisíci, potom se nemůžete řadit mezi střední třídu, ale spíše do nižších příjmových skupin. Neberte to, prosím jako nějakou urážku, to je jen faktické vymezení pojmů. Bohužel Češi nejsou příliš ochotní přiznat i sami sobě, že jsou vlastně chudí a raději se řadí výš.
A jaká je definice střední třídy prosím? Kolik musím brát, abych se mohl pasovat na příslušníka střední třídy? A je to o penězích, nebo o sociálním statusu? Patří mezi střední třídu dělník vydělávající nadprůměrné peníze, nebo spíše vysokoškolsky vzdělaný pracovník pracující někde v archívu za lehce podprůměrnou mzdu?
...Jedno vymezení střední třídy je "objektivní" a měřitelné, druhé podstatně subjektivnější, ale možná výstižnější. Tím prvním měřítkem je profese a výška příjmů. Ke střednímu stavu patří živnostníci a vzdělaní profesionálové: lékaři, právníci, architekti, softwaroví inženýři, vědci, designéři, bankéři. Zkrátka lidé, kteří se živí intelektem a nápady. Pokud jde o příjem, měl by být tak vysoký, aby stačil i na dlouhodobější plány, nikoliv jen na život od výplaty k výplatě. V českých poměrech se za takový příjem u člověka, který má rodinu, dá považovat částka minimálně 30 až 40 tisíc korun měsíčně. Více než 40 tisíc vydělává jen desetina zaměstnanců. Když k nim přidáme 574 tisíc živnostníků a 188 tisíc podnikatelů se zaměstnanci (u nichž se dá očekávat příjem na této úrovni), pak do střední třídy patří zhruba jedna pětina až jedna třetina těch, kdo pracují.
Druhý, subjektivnější výklad střední třídy ji popisuje podle životního stylu a hodnot, které vyznává. Tito lidé chtějí být nezávislí a mít život ve vlastních rukou. Nežádají od státu peníze, chtějí ale stabilní prostředí, kde mohou plánovat dlouhodobá strategická rozhodnutí. "Nepožadují pro sebe privilegia, naopak chtějí omezit privilegia druhých. Tedy na jedné straně sociální dávky, které umožňují sociální parazitismus. Na druhé straně výsady bohatých, kteří se zpravidla dokáží svým povinnostem snáze vyhnout," říká sociolog Jiří Večerník. Střední třída sleduje dlouhodobé cíle: investuje do vzdělání či do majetku, není orientovaná na krátkodobou spotřebu. Podle sociologů je také mnohem spokojenější se svou prací i životním stylem.
Druhá definice vystihuje podstatu lépe. I lékař či programátor totiž mohou vsadit na životní styl, který nemá s nezávislostí a duchem investora nic společného. ...