Prece to, ze nedostanu penize kdyz jsem nemocny neznamena to,ze budu do smrti zdravi. Spise to jeste utvrdi v tom, ze pri ceste autobusem do prace pojede zase o neco vice lidi s chripkou protoze si nebudou moci dovolit zustat doma(budou nemoci prechazet) a tak nakazi zase dalsi, ale to uz se ve statistikach od lekaru neprojevi. Hlasky typu "Je to ve prospech obcanu" mne vzdy dostanou. Souhlasil bych s tim v pripade, ze by se tedy snizili odvody na pojisteni. Je to celkem logicke. Mene dostanu = mene vydam.
Plně souhlasím. I když věřím, že to bude mít částečný efekt a nemocenská se bude méně zneužívat, přesto si myslím, že se s vaničkou vylije i dítě. To, že se krátí nemocenská a zároveň může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci po dobu trvání pracovní neschopnosti bude mít za následek, že se ještě zvýší procento přechozených viróz, angín, atd. Se všemi následky, které to přinese. Jeden případ z praxe pro ilustraci: Minulý rok postihl našeho spolupracovníka ( 55 let) infarkt myokardu. Záchranná služba ho odvezla do nemocnice. Předpokládali jsme, že doba léčení a rekonvalescence potrvá několik měsíců. Za 14 dní byl zpátky v pracovním procesu (pracuje jako dělník, žádná kancelář). V nemocnici podepsal revers, aby prý nepřišel v jeho věku o práci...
Koneckonců ani nemusím být doktor, abych si neuvědomoval, že včas podchycený začátek nemoci a přeléčení hned je jejím počátku má za následek kratší dobu nemoci. Takhle to bude vypadat jako v té ujeté reklamě, kdy se vesele lidi promenují po městě s chřipkou: ... Ale mám! Jen ty následky budou horší - jak se asi budou tvářit zaměstnavatelé a sociálka, až nebudou vyplácet při chřipce nemocenskou týden, ale měsíc, protože díky počátečnímu zanedbání bude mít těžší průběh. Leda tak, že by to spadalo do strategie Plešjulínka - zavedli jsme poplatek za pobyt v nemocnici = je nutné nemocnice zaplnit.
Nebo se na tu neléčenou chřipku použije normativ 14 dnů pracovní neschopnosti a víc ani ťuk! A pak si stěžujte třeba na lampárně! Nevím, zda lékař nemá obdobně jako normu na počet vykázaných bodů zdravotní pojišťovně i normu pracovních neschopností - kolik lidí, jak dlouho a za jaký peníz může nechat doma marodit.
Ani bych se tomu nedivil... Přesně takhle to fungovalo za komunistů - když člověk chytil začátek chřipkové epidemie, odcházel od doktora s neschopenkou, i když jen lehce prskal a měl 37,2 teplotu... Když na něj chřipčajzna přikvačila až později, kdy už měli doktoři splněný plán nemocných, odcházel z ordinace bez neschopenky a s paralenem, i když prskal na všechny strany a měl 39...
Uff, připomněl jste mi staré časy. Opravdu to tak bylo a mne od opravdového zdravotního průšvihu zachránilo jen to, že moje "taky lékařka" onemocněla a zastupovala ji kolegyně. S Vicedrinem bych tenkrát tu chřipku fakt asi nepřežila.
Kdo má zájem na tom, abychom byli zdraví, nepřecházeli nemoci a dožili se důchodového věku? Důležité je, abychom přecházeli nemoci a pracovali max. do 50 let a pak abychom pomřeli pokud možno co nejdříve, abychom nezatěžovali sociální a důchodový systém. Po 50 letech nás stejně nikdo nezaměstná a kdo nás bude živit?
Nevím, kolik vám je, ale ujišťuji vás, že za nějakých dvacet let bude nejsilnější skupinou pracujících právě generace padesátníků a tudíž se bez nich žádná oblast lidské činnosti neobejde a tak bude i velká nabídka míst právě pro ně. Stejně jako bude čím dál víc firem orientovaných na produkty a služby seniorům, protože jejich řady budou dále růst.
Jde o to, jestli se v tomto zřízení lidé dožijí 50ky. Co dnes vídám parte, tak tam jsou běžně lidé od 45 do 60, a pak 80, 90letí, co zažili válku a koncentrák. Nevím ale, jestli se dnešní "demokratická doba jen pro někoho" nerovná mnohdy tomu koncentráku v trochu lepších podmínkách.
Sorry, že to řeknu jak mi zobák narostl, ale vy jste statistik jak noha:o)) Co je to za pojem "běžně"? Znamená to, že každý druhý zemřelý se nedožil padesátky? Nebo to znamená, že se nedožilo padesátky 1% zemřelých?
Měl byste se nad sebou zamyslet, protože s takovým skepticismem se přece snad ani nedá normálně existovat.
Možná vám budu přisuzovat i něco, co tak černě nevidíte, ale zkuste počítat se mnou:
- málokdo se dožije z dnešní generace padesátky nebo šedesátky
- zřízení, které tady máme je nejhorší na světě a socialismus byl proti tomu rájem
- jídlo je horší než bylo za socíku
- všechno je dražší a nikdo na to nemá
- velké prachy vydělávají jen zloději a podvodníci
No to je za pověšení. :o))) Promiňte, že se směju, ale nic jiného se v tomhle případě dělat nedá, protože mně tyhle názory k smíchu jsou.
K smíchu je spíš váš "odborný" příspěvek.
Lidé opravdu umírají brzy. Taky pozoruji, že už kácejí i v mém lese.
Nikdo asi netvrdí, že socialismus byl ve všem nejlepší, ale lidé se tehdy určitě tak neštvali, nenáviděli jako nyní. Nevím, jestli jste v té době žil nebo jste jen vděčným posluchačem modrototalitních fanatiků.
Že se dnes všechno zdražuje, to snad popírat nebudete. Adekvátně proti zdražování se nic nezlevňuje a ne každému mzdy a důchody rostou tak, aby vyrovnaly růst cen.
Poctivou prací tady skutečně nezbohatnete.
Takže nedá se, než s pisatelem, kterým opovrhujete, jedině souhlasit. Napsal to dobře!
Vy jste opravdu taky dobrej. Když soustavě nenadávám na všechno kolem sebe, hned jsem fanoušek modrých ptáků. Nejsem. Nikdy jsem je nevolil a bohdá nikdy volit nebudu. Ani jejich věrné souputníky s černými prdelemi.
Jsem především realista, který se snaží hodnotit dění kolem sebe maximálně střízlivě a s domýšlením co možná největšího množství aspektů, které se k dané problematice vztahují. Jsou mi cizí ty jednorázové odsudky na základě pouhých subjektivních dojmů a tvrzení typu – protože jsem včera viděl u vody modrou labuť, určitě tady máme ptačí chřipku.
Co je poctivá práce? Že se někdo dře celý život u pásu? Tím opravdu nezbohatne. Já ale vidím kolem sebe i jiné příklady – chlapa, co si koupil na dluh v jedenadevadesátém jednu mašinu na hřebíky, dřel se u ní sám se svou rodinou, když si něco vydělal a viděl, že má odbyt, tak si vzal úvěr na druhou mašinu a najmul prvního dělníka. Nakonec si takhle postupně vybudoval firmu s padesátkou zaměstnanců a kdyby sám nechtěl, tak by nemusel už hnout prstem, protože ta jeho firma už mu vydělala dost na hodně pohodlný život. A to je podle vás nepoctivý způsob obživy – odvaha jít do nejistoty a přebírat na sebe postupně závazky nejen za firmu, ale fakticky i za obživu rodiny lidí, co zaměstnává? To je podle vás nepoctivé.
A tohle je přesně to, co kritizuju, čemu se směju, ale zároveň mě to s..e. Kecy, které jejich autor nedomyslí a není připraven je ani logicky obhájit ani uznat své pochybení.
Víte vy vůbec, jaká je mortalita podle jednotlivých věkových a profesních skupin? Jaký má vývoj? Houby, víte, ale protože vám umřel spolužák ze základky, tak si myslíte, že to je celosvětový trend. A co hůř, jste schopný se kvůli tomu hádat do krve.
No a k tomu pisateli, kterým podle vás pohrdám. Nepohrdám. Já se mu směju a zároveň ho lituju. Připadá mi to totiž nejen směšné, jak dokáží být lidé se vším rychle hotovi (bohužel nejčastěji ti, co o tom nejmíň ví) a taky mi připadá hrozně náročné s takovým postojem se probíjet dnešním světem – za každým rohem vidět podraz, v každém vidět podvodníka a všechno vidět jen v černé barvě.
PS: Kde vidíte v mém původním příspěvku nějaké tvrzení, že jde o názor odborníka?
Pořád mi nikdo nevysvětlil, jestli i na ty první 3 dny budu muset mít neschopenku. Když vím, že mi na vyležení stačí 3 dny a nikdo mi je nezaplatí, proč bych lezl k doktorovi. Léky si koupím v lékárně, stejně za ně zaplatím tak jako tak. ZUZ
Proč krátkodobá nemocenská není v průměru ,Lidi by se z chřipky opravdu vyléčili a ne ji přecházeli.Vždyť i v tomhle by šel udělat nějaký žebříček .Při krátkodobé nemocenské průměr , při dlouhodobé bych dala těch 66% z vyměřovacího základu. Myslím, že by se to projevilo kladně, ale to je můj názor, ale politikům to může být jedno oni mají půl roku průměr.
Mnoho si už ted vezme raději dovolenou, zaměstnavatelům se to furt bude vyplácet poslat na nenmocenskou, více lidí bude jezdit nemocných... výborně máme papírově nižší nemocnost..
Ze se to projeví v dlouhodobém horizontu na skutečné nemocnosti? Ze je to řešení státu nad neschopností hlídat nemocné? Kontrolu jsem v životě neviděl... Zpřísnit (raději postupně, někteří na to kašlou, protože se to nekontroluje) až do úrovně, nejsi doma - plat pojištění, ale už NIKDY (v počátku 5, pak 10, pak 20 let) nedostaneš nemocenskou...
Všichni brečíte že budete přecházet nemoci... a co takhle se zdravěji stravovat? Přestat kouřit a chlastat první ligu? Napadlo tohle vůbec někoho z těch stěžovatelů?
I pro mě je nemoc luxus, splácím hypotéku a bylo by to dost nepříjemné být na nemocenské delší dobu. Ale kdo mi brání se na toto riziko pojistit? Nebo si vytvořit finanční polštář pro nečekané situace?
Hergot lidi trošku samostatnosti. Nikdo za vás nic neudělá, to musíte vy.
Do značné části máte pravdu. Ten infarkt jsem ale uvedl jako něco, co již přesahuje určité meze. Jinak samozřejmě nejvíce bude přechozených nemocí typu angín, chřipek, zánětů průdušek, na které má konzumace alkoholu ( na rozdíl od kouření) pramalý vliv. A čerpat na toto dovolenou? Jistě, pokud ji zaměstnavatel ze dne na den přidělí, což mnohde bývá veliký problém ( zvláště tam, kde musí být rozplánována na celý pracovní rok dopředu) Navíc, dovolená má sloužit ze své podstaty k jiným účelům, než, že po dobu jejího trvání budeme ležet doma v posteli.
Váš názor je zcestný. Nepiju (teda jestli do toho nepočítáte dvě decky na Vánoce, na narozeniny a na svátek, suma sumárum za rok 2 piva a tak litr vína), nekouřím, sice nesportuju, ale snažím se v rámci možností chodit pěšmo a žít zdravě. Dávám krev, už mi odčerpali víc než 20 litrů. Přesto mám drobné zdravotní potíže, neb jest mu už 50 a lepší to už nebude. Přesto budu muset platit u doktora, i když mne prakticky nezná, a nárok na péči mám jako ti, co chlastají, kouří a zdravě nežijou.
Nevidím důvod, proč se mám na nemoc pojišťovat. Ať stát dělá to, co má, platím za to už tak dost. Kecy o melouchářích jsou ničím nepodložené fámy, stejně jako plk, kdy zaměstnavatel pošle zaměstnance na nemocenskou. Pokud zaměstnanci nic není, neschopenku nedostane, myslíte, že doktor by z toho neměl nepříjemnosti a riskoval by vypovězení smlouvy se zdravotní pojišťovnou, na které je ekonomicky závislý? Nenechte se vysmát. Tyhle kosmetické úpravy stejně dopadnou jen na zodpovědné a zakrývají fakt, že jsou rozfrcávány na něco jiného než na pokrytí neschopnosti pracovat v době nemoci.
Zcela úmyslně jsem to trošku - TROŠKU! - přehnal. Proč? Protože na druhou stranu to tady přehání kde kdo. Sem tam u doktora? To potom s reformou (no, i když...) nebudete mít problém.
A prozraďte, co stát nedělá a má dělat? Já bych pár tipů i ve zdravotnictví měl. Ale placení všeho na účtu mezi to nepatří.
K pojištění, i to co platíte teď se jmenuje zdravotní pojištění. Takže se pojišťujete i když nechcete, jenomže to opravdu pojištění není. U pojištění např. při bezeškodním průběhu míváte slevy na pojistném :)
Abyste se také dožil konce té hypotéky, když si nemůžete dovolit marodit... A co když vám zvýší úrok na hypotéce? A budete mít finančně na to se ještě pojistit?
Já osobně celý život nepiji, nekouřím, přesto mám stále nyvyhovující jaterní testy, beru na ně (a čím dál víc doplácím) stále ty samé léky. Že bych si to zavinil úmyslně, pochybuji. Jsem zvíře, nemám nárok na další život a mám jít "na porážku"? Jsem občanem tohoto státu, kterému jsem něco dal, tak od něj také něco očekávám!
Nikdo nemluví o porážce. Můj příspěvek se týkal těch békalů, co jim každý ubližuje, když jim sáhne na "jejich" peníze (které stát napřed jiným vezme a pak přerozděluje, a to mimochodem velmi neefektivně). Solidárnost zdravotního systému NENÍ paralen za 2Kč, ale pozná se u drahých operací a skutečných průserů. Těch 30 Kč u doktora se s tím nedá srovnat.
BTW, dělal jste si propočet, jestli náhodou s těmi konkrétními léky budete příští rok platit více nebo méně než dnes? To by mě zajímalo.
Teď ještě nemůže vědět, kolik bude platit příští rok, ale pro vaši představu, dnes za léky na játra může doplácet kolem 400,- měsíčně (před 5ti lety to bylo kolem stovky). Příští rok bude doplácet asi víc, protože u některých léků jsou doplatky malé, tám se 30Kč za recept projeví, kde jsou doplatky velké, tam se možná poplatek "rozpustí" (bude snížen doplatek).
Také si musíte uvědomit, že když má někdo nemocná játra, nezvládne tolik práce jako zdravý, takže si těžko může něco přivydělat, tedy pokud vůbec může pracovat. A to jsme ještě nezmínili platby u lékařů. To může být dalších několik set ročně.
No vidite. A presne tyhle drahe leky ODS bude zlevnovat, ty levne, Paralen, ty se zdrazi o dve koruny.
Navic, 30 korun platite za recept jen tehdy, kdyz dostanete lek, na ktery vam pojistovna prispiva. A uprimne, kolik takovych leku ted dostavate, kdyz pan Rath z CSSD zavedl limity pro lekare na vydavani prave leku na recept, na ktere prispiva pojistovna? ;)
No vidíte, a pan Julínek v předvolebních bojích prezentoval jednu závažnou nemoc, že je u ní obrovská zátěž na výdaje pacienta. Syn 16 let, závažné genetické onemocnění, léčen ve FN v Motole. Doplatky, které za socdemáků nebyly, nyní jsou, ačkoliv p. Julínek v předvolebních diskuzích uváděl právě diagnózu našeho syna jako náročnou na platby a že v tom "něco udělá" - opak je pravdou - doplácíme daleko více než "za Ratha". Musí užívat kvůli možným následným komplikacím "nadstandardní" léky, limit X tisíc není zatím stanoven a až bude, tak se do něj budou započívat jen doplatky odvozené od "standardu". Nevím, zda u chronicky nemocných dětí nebudou nějaké výjimky u 30,- za recept, ale nevím, zda pro účely doplatků není hranice dítěte jen 15 let. Jednou za čvrt roku 14denní hospitalizace v Motole. Limit 5000 vyčerpáme při prvním fasování léků, z čeho pak ale máme hradit další fasovačky, když po nás budou chtít doplatky, protože lékárny limit 5000 nesledují. Přeplatek nám sice pojišťovna vrátí 2 měsíce po skončení čtvrtletí, ale my mezitím budeme hradit nové doplatky v novém čtvrtletí, protože nikdo nebude vědět, že limit 5000 máme už dávno vyčerpaný. Nejsme žádní boháči, abychom mohli jen tak vypláznout takové peníze a pak čekat vlastně 5 měsíců na jejich vrácení. Pro někoho 5 tisíc nejsou žádné peníze, my však vedle léků hradíme i další drahé věci (pomůcky, přístroje, vitamíny), na které od nikoho nic nedostanete.
A to ještě za dobré paměti: v předvolebních "slibech" se mluvilo jen o 2 - 3 tisících, nikoliv o 5ti a ještě k tomu o nezapočítávání dražších léků než činí doplatek u standandardu.
Asi se z toho po 1.1. pose j eme.
Plácáte hlouposti (jako vždy, chtělo by se dodat). Nic zlevňovat nebude (tedy to se teprve uvidí), vysoké doplatky se možná trochu sníží, takže těch 30Kč za recept třeba nebude znamenat 30ti korunové zdražení, ale menší. Kde je doplatek nízký, tam se těch 30Kč jako zdražení docela jistě projeví plně. Nejde o Paralen, ale vy asi jiný lék neznáte. 30Kč se bude platit za každou položku na receptu bez ohledu na to, na který lék pojišťovna přispívá. Pokud jde o léky na játra, přispívá na všechny a všechny jsou na recept, některé ani obvoďák nemůže předepsat (pouze internista), ale to je tak zavedeno už od poloviny 90tých let. Rathovy limity způsobily, že už nebylo možné získat léky najednou na půl roku, ale bylo nutné chodit k lékaři každý měsíc. Ratha se nezastávám, všechno to jsou svi.., ale ti, co vládnou teď, jsou tuplovaný svi...
Pane, nelzete nam tady. To s tim placenim 30ti korun za kazdou polozku, i za tu, na kterou neprispiva pojistovna, to je nesmysl. Jen zbytecne strasite a zda se, ze tomu snad i verite.
No tak jo, napsal jsem to špatně. Ještě jsem totiž neviděl na receptu lék, na který by pojišťovna nepřispívala, takže alespoň u nemocí jater bych tuto variantu vyloučil a dovolil si tvrdit, že se s takovými léky, na které se poplatek nevztahuje, většina nemocných nesetká (nebo to alespoň nebude tak často, jak naznačoval Pavel). Jestli víte o lécích, které jsou jen na předpis, a na které pojišťovna nepříspívá, tak mě prosím poučte.
Jediný "lék" na předpis, kde se nebude platit 30kč poplatek, a je je zcela hrazen pacientem, je antikoncepce. Jinak je ale mnoho léků, u kterých pojišťovny hradí "jen aby se neřeklo", a u kterých vás tedy poplatek 30kč nemine. Bohužel. Mají to dobře spočítané. Julínkovým spárům málokdo unikne.
Nevím, zda byste si byl schopen ze svého rezervního fondu pokrýt třeba transplantaci nějakého orgánu, záchranu před infarktem nebo i "obyčejný" převoz vrtulníkem do Motola.
Proč bezohlednosti? A navíc - pojištěný byt/barák/auto máte? Asi jo. A asi i kvůli cizí bezohlednosti, protože když mi někdo bezohledně např. vykrade auťák, tak pokud nebudu mít příslušnou pojistku, tak mi nikdo nic nedá. Zdraví je mnohem důležitější a přesto si ho pojistit nechcete. Hmm?
Jak už jsem napsal výše, zvolil jsem záměrně trošku drsnější tón, protože už mi šla na nervy ta monotónnost příspěvků, kdy si všichni jenom pláčou na rameni.
Ale lidé jsou přece zdravotně pojištěni!
Chápu lidi, kteří celý život platili nemalé daně, že nyní chtějí ten paralen na recept "zdarma" nebo že si nechtějí platit důchodové připojištění.
Bude to jak s čelním sklem, kdy pojišťovny rozhodly o nás bez nás, aby jim rostly zisky, že nebudou plnit škody na skle a že je k tomu nutné extra pojištění.
To by se mohlo stát že ze zdravotního pojištění bude hrazena jen bezprostřední záchrana života a vše ostatní bude "nadstandard" s nutností se extra připojistit na zlomeninu pravé ruky, extra na zlomeninu levé ruky, extra na zlomeninu levé nohy, extra ...
Koukám, že jste nějak dobře informován, kde a kdy ty pojišťovny rozhodly? Nebo to povídala paní správcová na pavlači? Nebo "věrohodné" zpravodajské servery jako iHeute, stejně důvěryhodné jako ona správcová?
Nevím, co se divíte, že pojišťovny takto rozhodly. Jestli o tom informuje Blesk nebo Reuter, je snad jedno. Důležité snad je, že si poškozené sklo budeme muset platit z vlastního nebo mít extra pojištění. Jen už čekám, kdy se zakáže výměna dalníční známky z poškozeného skla a motorista si bude muset koupit znova dálniční známku.
pro MoB : Váš příspěvek je hodně hloupou agitkou. Už byste mohl vědět, že lidi, kteří "chlastají první ligu" sem nepíší, a když, tak je to na jejich příspěvcích vidět (speciálně z toho Vašeho mám silné podezření...). S hulvátskými příspěvky se laskavě obraťte jinam.
Neřekl bych, že můj příspěvek byl hulvátský. Do hospody si zajdu s kamarády na nějaký dobrý dlabanec a pivo jednou za měsíc.
A ohledně agitek - chtěl jsem agitovat i pro druhou stranu, protože ostatní agitují za něco, s čím prostě nemůžu souhlasit.
Vážený pane, dovolte, abych Vám připomněla, že mezi obyvateli ČR nežijí jen bohatí lidé, patřím mezi střední vrstvu, která na reformu doplatí nejvice.To. že máte hypotéku, nikoho z nás nezajímá.Kdybyste neměl dostatek financí, tak si určitě nebudete brát hypotéku na cokoliv. protože byste uvažoval ,zda z příjmu střední vrstvy, je dnes možno splácet ,byť i tu Vaší hypotéku, tak jak píšete, pokud jsou v rodině děti,což znamenají větší výdaje, tak byste každé výdaje dobře uvážil.Abyste si mohl dnes vzít hypotéku vážený p. musíte mít rovněž zajištěno pravovní zařazení a to s nemalým finančním ohodnocením.Upozorňuji, že z každé půjčky, rovněž z hypoték, jsou takové obrovsmké úvěry, že rovněž na ně určitě máte.Tak proč si stěžovat, že?????Určizě nemáte doma děti, nebo Vaše životní úroveň je na vysoké výši.Toť vše.
Já se ho trochu zastanu, i když s ním nemusím zrovna souhlasit.
Jste si jistá, že skutečně patříte mezi střední třídu? Ta totiž na hypotéky dosahuje bez větších problémů. Sice se může v případě delšího výpadku pravidelného příjmu dostat do potíží snadněji než lidé z vysokopříjmových skupin, ale rozhodně se nejedná o lidi, kteří by museli běžnou výši hypotéky (1-1,5mil) sáhodlouze zvažovat a výrazně si snižovat svůj životní standard.
Pokud vy a vaše rodina nedosahujete takových příjmů, abyste byli schopni splácet měsíčně mezi šesti až deseti tisíci, potom se nemůžete řadit mezi střední třídu, ale spíše do nižších příjmových skupin. Neberte to, prosím jako nějakou urážku, to je jen faktické vymezení pojmů. Bohužel Češi nejsou příliš ochotní přiznat i sami sobě, že jsou vlastně chudí a raději se řadí výš.
A jaká je definice střední třídy prosím? Kolik musím brát, abych se mohl pasovat na příslušníka střední třídy? A je to o penězích, nebo o sociálním statusu? Patří mezi střední třídu dělník vydělávající nadprůměrné peníze, nebo spíše vysokoškolsky vzdělaný pracovník pracující někde v archívu za lehce podprůměrnou mzdu?
...Jedno vymezení střední třídy je "objektivní" a měřitelné, druhé podstatně subjektivnější, ale možná výstižnější. Tím prvním měřítkem je profese a výška příjmů. Ke střednímu stavu patří živnostníci a vzdělaní profesionálové: lékaři, právníci, architekti, softwaroví inženýři, vědci, designéři, bankéři. Zkrátka lidé, kteří se živí intelektem a nápady. Pokud jde o příjem, měl by být tak vysoký, aby stačil i na dlouhodobější plány, nikoliv jen na život od výplaty k výplatě. V českých poměrech se za takový příjem u člověka, který má rodinu, dá považovat částka minimálně 30 až 40 tisíc korun měsíčně. Více než 40 tisíc vydělává jen desetina zaměstnanců. Když k nim přidáme 574 tisíc živnostníků a 188 tisíc podnikatelů se zaměstnanci (u nichž se dá očekávat příjem na této úrovni), pak do střední třídy patří zhruba jedna pětina až jedna třetina těch, kdo pracují.
Druhý, subjektivnější výklad střední třídy ji popisuje podle životního stylu a hodnot, které vyznává. Tito lidé chtějí být nezávislí a mít život ve vlastních rukou. Nežádají od státu peníze, chtějí ale stabilní prostředí, kde mohou plánovat dlouhodobá strategická rozhodnutí. "Nepožadují pro sebe privilegia, naopak chtějí omezit privilegia druhých. Tedy na jedné straně sociální dávky, které umožňují sociální parazitismus. Na druhé straně výsady bohatých, kteří se zpravidla dokáží svým povinnostem snáze vyhnout," říká sociolog Jiří Večerník. Střední třída sleduje dlouhodobé cíle: investuje do vzdělání či do majetku, není orientovaná na krátkodobou spotřebu. Podle sociologů je také mnohem spokojenější se svou prací i životním stylem.
Druhá definice vystihuje podstatu lépe. I lékař či programátor totiž mohou vsadit na životní styl, který nemá s nezávislostí a duchem investora nic společného. ...
Nevím, jak se prakticky ověřuje, že pacient není nemocný a jen simuluje. Doporučovala bych těmto "odborníkům" navštěvovat zdravotnická zařízení a tam pacienta usvědčovat, že zlomená ruka není vlastně zlomená nebo že kašel, rýma, bolesti a teploty nejsou přenosnou chřipkou. Ono je nesmírně jednoduché jen tak od stolu z nějakých tabulek usoudit, že X % pacientů není nemocných a zdravotní péči zneužívá. Pokud některé podniky řeší nedostatek práce odesíláním svých zaměstnanců k lékaři, tak by měly být tvrdě sankcionovány ony firmy, nikoliv jejich zaměstnanci a tím pádem ani ostatní pacienti v systému.
Neproplácení části nemocenské a další nově zavedené poplatky ve zdravotnictví budou mít za následek, tak jak se o tom přesvědčili experimentátoři v jiných zemích, že lidé budou banální nemoci přecházet a třeba infekce roznášet v MHDéčku (jak tady někdo jiný zmiňuje). Buď nemoc parkrát přechodí, pak exne nebo se z toho vyklube koplikace zatěžující zdravotní systém daleko více než původní "banalita". Ostatně i dnes můžeme běžně zaslechnout lamentaci zdravotníků: "s tím už jste tady měl dávno být". A pokud lidé budou méně chodit k lékaři, ti samozřejmě přijdou o část svých příjmů. Čímpak je asi nahradí? Těmi 30korunovými poplatky, že vás budou k sobě zvát daleko častěji než dříve a nebudou vám chtít předepisovat dlouhodobě užívané léky bez předchozího klinického vyšetření typu "jaká byla cesta, co silnice, co počasí" s připojením změření tlaku a teploty. V konečném výsledku možná ubude návštěv lékařů, ale stoupne počet vydaných úmrtních listů. Mají to dobře vymyšlené: odbourá se pohřebné, ušetří se tak na něm i na léčebných výlohách.
Vývoj nemocnosti souvisí s pracovním tempem, jaké tu panuje. Za socialismu nebyla mnohá mechanizace - ta se nahrazovala dřinou. Dnešní pracovní tempo "25 hodin denně bez oběda v poklusu" rovněž není dobré. Proto je u nás více nemocných - člověk zkrátka není stroj, aby vše zvládal bez obtíží. Pokud se podíváme i do jiných nevyspělých zemí, kde se pracuje bez ohledu na bezpečnost a důstojné sociální podmínky, tak pokud tam nemají na léčení, vážně onemocní a dřívě umírají. Tam chceme směřovat?
Jak jsem v článku vysledovala výplatu nemocenských v Evropě, tak řada států, kterými se vždy oháníme, když je potřeba někde něco "skrouhnout" a někde zase zavést nové platby, máv zabezpečení po dobu nemoci daleko vyšší úroveň, než bývalo u nás před reformou, po reformě ani nemluvě (100 % příjem nenjn poslanci). Rovněž výplatu nemocenské zaměstnavatelem považuji za nevhodnou, protože co vím, tak malé firmy už předem avizovaly (naštěstí byla účiinost zákona odložena), že lidem ze svého platit nemocenskou nebudou, ať si na marodění vezmou dovolenou. No a pokud vás budou moci během nemoci vyhodit z práce - co více si přát?
Rozlišoval bych, zda jde o nemoc či úraz zaviněný/úmyslný či nikoliv. Pokud dělám něco k životu nenutného (zlomím si nohu při nebezpečném sjezdu na lyžích nebo si v opilosti přivřu prsty do kufru auta, když jsem se nemohl vejít jako 8. do pětimístné kabiny - v těchto případech se navíc hradí z úrazového pojištění) - tak tam by si pacient mohl něco platit ze svého. Ale pokud trpím nezaviněnou vrozenou genetickou nemocí nebo rakovinou získanou z jedovatých potravin plných éček (tady se tá těžko prokázat získání nemoci z konkrétní potraviny či vina výrobce z porušování výrobních receptur či naše zákonodárce ze zlehčení či odbourání tvrdších socialistických zdravotních norem), tak je nehumánní chtít po trpících pacientech ještě nějaké doplatky (když je na "kapačkách", těžko konzumuje klasické potraviny), či po příbuzenstvu doplacení poplatků v případě exitusu.
Aha. A jak chcete, slecno ci pani odbornice, usvedcovat firmy ze posilaji pracovniky "hodit se marod", kdyz je to momentalne vlastne vyhodne pro firmu i pracovnika?
Když všichni odborníci z ministerstva tvrdí, že firmy v případě nedostaku práce posílají své zaměstnance "hodit se marod", tak by to snad neměl být problém to v praxi dokázat? Nebo je to jen nepodložené tvrzení, aby se mohlo potvrdit "zneužívání" zdravotní péče? Obdobné je to se "simulací" zlomené ruky nebo infarktu.
Může mi tu, prosím, někdo vysvětlit ustanovení § 26 z. č. 187/2006 Sb., podle kterého podpůrčí doba u nemoc. pojištění začíná 15. kalendářním dnem dočasné pracovní neschopnosti (atd.) ? Podle dosud platné úpravy (§ 15 odst. 3 z. č. 54/56 Sb. ve zn. pozd. úprav) začínala podůrčí doba od prvního dne pracovní neschopnosti. Znamená to, že prvních 14 dnů pracovní neschopnosti budu bez nemocenských dávek ?
Nemocenské dávky v této době bude vyplácet zaměstnavatel (jen se to asi bude jmenovat jinak). Ale protože zaměstnavatelům se to pořád moc nelíbí, tak kdoví, jak to opravdu nakonec bude.
Hlavně že se přibližujeme evropským standardům. Nebo naše vláda vymýšlí a zkoumá co vlastně Češi vydrží?
Nedoufám si domyslet co by dělali odbory na západ od naší republiky, kdyby se to pokoušeli zavést tam.
Nikdo asi nečetl článek až do konce (100% si každý vykládá jinak).
Nikoho nezajímá, kde na to ti nemocní vezmou?
Zdar pokusům.
My se hlavně musíme dívat na východ všude tam už totiž platí rovná daň a sakra to tam vzkvétá!!! až tak že 10tisíce lidí utíkají za prací do Evropy západní, aby doma nepošli hlady. My hlavně nesmíme vidět jak to funguje v Německu, Rakousku, Francii, nám musí media nemocenskou znechutit jako přežitek socialismu a vysvětlit nám že se zbytečně válíme doma. Neznám ve svým okolí nikoho kdo by si dovolil házet se marod jak potřebuje...
Já také ve svém okolí neznám nikoho, kdo by si dovolil za tu almužnu jít úmyslně marodit. Snižování nemocenské a zavádění poplatků jsou jen záminkou občany ještě více oškubat, některé víc, některé míň. V průměru totiž bereme všichni dobré peníze a i v průměru máme všichni hodně naspořeno, tak ty úspory musíme přesunout jinam.
Je zajímavé, že při zavádění negativ se oháníme vždy nějakou zemí, která to má obdobné, ale už si z té země nebereme také ta pozitiva.
Máte pravdu, že tam, kde se zavádějí různé experimenty, životní úroveň nevzkvétá, a ldié houfně opouštějí zemi. Nebo jsou tak neschopní, že utíkají jinam? Nepovažuji za vhodné vykazovat lidi ze státu, když se jim něco nelíbí. V konečném efektu bude mít země málo nových dětí k uživení starší generace, protože emigranti si založí rodinu v nové zemi s lepšími životními podmínkami.
Navíc mnoho vyspělých zemí se podivuje nad tím, co my rušíme /a naopak zavádíme/, protože tam to chtějí naopak zavést /či zrušit/. Hold kapitalismus 19. století byl v civilizovaných zemích dávno zatracen, a my se k němu vracíme přes Balkán.
Opravdu neznáte v okolí nikoho, kdo by se dovolil házet se marod?
Já ano. A hned v naší rodině. Švagr uvítá každé onemocnění jednoho ze svých čtyř dětí, a velmi rád si pobude doma na tzv. paragrafu. Toto semtam prostřídá se svou marodkou, takže skutečně odpracovaných dnů v roce je asi třetina, oproti promaroděným. Jenže je havíř...
Soused. Má firmu - sezonní práce v zemědělství. Přes zimu jsou jeho zaměstnanci na marodce. Naštěstí má každý zaměstnanec jiného lékaře.
Studenti ve škole. Jako první se začali rozčilovat, že za každé razítko, když se jim nechce do školy, budou muset zaplatit 30 Kč.
Napadá mně spousta dalších případů z mého okolí, ale už musím pracovat...
Pote, co CSSD zavedla limity na pridely leku pro lekare, jsem stejne podledni rok+ za vse platil a nedostal _jediny_ lek, na ktery by mi prispivala pojistovna. Jsem nemocny velmi malo, vetsinou si koupim i neco sam, kdyz citim, ze na me neco jde. Mne to problem nedela, nejsem socka, ktera by si musela chodit k doktorovi jen proto, ze si neco platim, jak to delaji duchodci a mene prizpusobivi spoluobcane.
Proste cesky narod si musi uvedomit, ze ne doktor, ale oni sami se o sebe musi hlavne starat, protoze preci neni mozne, abysme tady meli tak velky rozdil v nemocnosti, nez maji jine zeme. Tohle neni tim, ze bysme byli opravdu tolik nemocni. To je jen proto, ze vychytraly cechacek si spocita, ze je lepsi pro nej byt nemocny a nepracovat. Proc by ne, kdyz mu na to stat hloupe dava penize. Tedy, nastesti, uz se to meni.
Co to berete za léky, že na ně pojišťovna nepřispívá? Nejedná se o nějaké potravinové doplňky bez prokázaného zdravotního efektu vyráběné nějakou s.r.o.?
Většina opravdových léků není volně prodejná, tudíž recept musíte mít a pojišťovna aspoň něco hradí.
Mám obavy, že odborná léčba se přesune k šarlatánům doporučující různé čajíčky, a ta když nepomůže, tak se pak doktore smekej. A pak je léčba samozřejmě nákladnější.
Zvýšená nemocnost není způsobena až tak vyčůraností Čecháčků, jako nevhodným způsobem života. A to jak za socialismu, tak i nyní. Lidé např. jedí méně kvalitní vepřové nebo uzeniny, protože na opravdu zdravé maso nebo na zeleninu zkrátka nemají! Je asi rozdíl, že za stovku koupíte 2 kila masa nebo kilio zeleniny a koho tím jak nasytíte.
K počtu návštěv zdravotnického zařízení: doktor si mne sám objedná na další návštěvu, ty já neovlivním. Nebo se mne pokouší léčit, ale bezúspěšně. Takže po několika návštěvách (aby mu neunikly body k jimému lékaři) mne teprve odešle k nějakému specialistovi, od kterého ale zase musím donést výsledek vyšetření ke svému doktorovi, který mne zase někam odešle. A tak stále dokola. Těžko se asi budu hádat s doktorem, že některé návštěvy jsou zbytečné. To vám hned do dokumentace zanese, že pacient nespolupracuje, nemá zájem se léčit atp. Např. u chřipky vám dříve dali 14 dnů na vyležení, a pokud nebyly komplikace, automaticky Vás i při první návštěvě uschopnili. Dnes vás po týdnu zvou do ordinace ke kontrole, i když vás ještě není dobře, a přerušení postelové léčby trávením půlky dne někde v čekárně a na cestách vám rozhodně zdravotní stav nezlepší. Udělají vám sedimentaci a i když ji máte zvýšenou, pošlou vás do týdne do práce, ale už bez další kontroly. Raději bych tu jednu návštěvu oželel, abych se mohl 2 týdny soustavně, bez přerušení vyležet a vypotit. Právě u chřipky různé samoléčby drahými zahraničními "léky" neustále reklamovanými médii skládající se z vitamínu C a nějakého tišího prostředku nepomohou bez řádného vyležení se a vypocení. Buď tedy chřipku člověk přechodí (a většinou se u toho částečně poškodí srdeční sval) a pak stejně skončí v ordinaci. No a po X. přechozeních, když už člověk není nejmladší, může na banální chřipku zemřít.
Od mnoha známých jsem také slyšel, když měli jít na nějakou banální operaci, že třeba 3x prodělali nákladná předoperační vyšetření, a pak je z organizačních důvodů poslali domů. Jednou nebylo volné pooperační místo, pak byla nějaká bouračka a nebyl volný operační sál, potřetí nebyly včas všechny výsledky vyšetření. Ani jednou nebyl na vině pacient, přesto to byl opakovaný, nadbytečný příjem do stavu nemocných.
Pokud takováto různě opakovaná vyšetření či vyžadované znovunávštěvy zdravotbnických zařízení se dějí masívně, tak pak z toho lze odvodit, že místo např. 30 návštěv/osoba/rok je to de facto jen 10 návštěv/osoba/rok a pak zcela určitě nedosahujeme ani hodnot udávaných nám za příklad z jiných zemí.
Byl jsem doslova šokován výší nemocenské na západ od našich hranic, to když se nám modří politikové snaží nalhat cosi jiného o zabezpečení občana.
A pokud lékaři budou hmotně zainteresováni na předepisování určitých léků výrobci nebo určitých vyšetření (známý má nové sdono a musí ho do 3 let splatit - tak mu tam budem lifrovat každého 2. pacoše) - tak to nikdy nebude dobré.
já mám poslední dobou obavu, že spousta lékařů nebere léčení pacientů jako povolání, ale jako zaměstnání. Prostě a dobře další čárečka a body do sbírky. Nějaké zdraví jejich klientů je nezajímá. --- Čest výjimkám.
Léčba čaji bývá občas podobně účinná jako u klasické medicíny. Jen musí ty čaje předepisovat někdo, kdo o tom má nějaké povědomí. Stejně jako u klasické medicíny, kde se také vyskytují případy předepisování antibiotik na virózy. Vyšetření od praktického lékaře z 5 metrů také nebývá zas až takovou výjimkou. Ne vždy vlastnictví nějakého lejstra, v tomto případě lékařského diplomu, znamená, že daný člověk umí lidi léčit.
Dále existují případy, kdy v jedné nemocnici Vám řeknou, že nohu je nutno amputovat a ve druhé Vám řeknou, že ta kost půjde zrekonstruovat a pacient aby čuchal a studoval medicínu sám, aby vlastně věděl, co je možné a co ne.
Ano, lidé se špatně stravují, nedrží se jednoduchých pravidel -- "Všeho moc škodí." a "Jez do polosyta, pij do polopita." Bohužel i samotní lékaři doporučují často to, co se nejvíce vyřvává v reklamách. Spousta z praktických lékařů nesleduje trendy ohledně zdravé výživy, stravování a podobně, není pak schopna poradit co je pro člověka vhodné či nikoliv.
Souhlasím s tím, že spousta návštěv u lékařů je zbytečných hlavně kvůli opakovanému předvolávání na kontroly a podobně. Když je člověk nemocný např. chřipka, tak má ležet doma a léčit se a ne naprosto zbytečně běhat po lékařích. To pak není o léčení pacienta, ale o "honění" bodů.
Bohužel z medicíny se stal primárně byznys, ostatně tak jako ze všeho ostatního.
A proto je nutno udělat z nemocnic neziskovky a lékaře nepodnikateli. Medicína je poslání, ne byznys. Nelze z veřejného pojištění plýtvat na nepřiměřené zisky některých lékařů.
Napadlo mne, jak mohu s lékařem diskutovat o vhodnosti a záměně předepsaných léků. To bych musel být odborník úplně na vše, protože zrovna tak v servísu mi mohou nakukat, že je potřeba vyměnit ten a ten díl na autě, protože je opotřebený a ve skutečnosti není (= postřeh z praxe z autorizovaných Škoda servisů). Pamatuji si, jak nám kdysi bylo zdůrazňováno, že nemáme požadovat po lékařích jiný, podobný lék, že jedině lékař ví, který konkrétní lék je pro mne vhodný. A najednou nám ho bude moci vyměnit i lékárník. Kde budu mít záruku, že i on se nepožene jen za ziskem a nenabídne mi lék, ze kterého má větší zisk ten lékárník? Lékárník nemusí mít informace např. o nesnášenlivosti některé složky léku pacientem, které má ošetřující lékař. Pokud ošetřující lékař nedá na recpt R a pacient s vyměněnými léky bude mít problémy, kdo ponese zdopovědnost? Pacient, že požadoval náhradní léky nebo lékárník, že doporučil něco pro pacienta nevhodného?
Bohužel neziskovka taky nic nevyřeší. Ta nesmí být pouze z podstaty věci v zisku, takže za případný přebytek peněz se pořídí nějaký nesmysl nebo se do neziskovek budou rvát peníze horem dolem, protože se kupují nesmysly.
Tím, že nějaké zařízení změním z komerčního na neziskové neudělám to, že se z lidí v takovém zařízení najednou stanou odborníci, z flegmatických pracovníků horliví lékaři a sestry, kteří své zaměstnání budou brát jako poslání.
Jediné, čím se to dokáže alespoň částečně změnit je nastavení zodpovědnosti a zajištění vymahatelnosti práva.
Dost často je totiž kvalita péče u soukromé kliniky vyšší než u "neziskových státních" nemocnic. Čím to jen bude?
Případ z dnešního dne, kdy s bratrem diskutujeme ohledně toho, že má teď problém se zády.
U praktikého lékaře - poslal ho na rentgen a na další vyšetření a předepsal mu rehabilitace a plavání a tak.
Nemocnice - Flegmatický přístup - v čekárně nikdo a sestřička - "Jó my máme plno, přijďte si za 20 dní, pak se na to podíváme"
Soukromá klinika - Ano, samozřejmě. Kdy se Vám to hodí. Vstupní prohlídka půl hodiny, pak hodinová konzultace - co, proč, jak. Co je vhodné, co není vhodné, čemu se vyvarovat, co dělat pro zlepšení stavu. Doporučil nějaké medikamenty.
U Praktického lékaře -
Bratr - Předepsali mi ten a ten lék a napište mi "K" (hradí zdravotní pojišťovna) na lék a rehabilitaci.
Praktik - Datluje recept a ptá se - A ještě chcete nechat neschopenku?
Závěr:
Pokud by měly neziskovky fungovat stejně jako je ten přístup v současné neziskové nemocnici a u praktika, tak děkuji pěkně, ale o to opravdu nestojím.
Doporučení na rentgen zad si musel u praktika vyžádat. Plavání mu doporučil soukromý masér. Jinak by dostal pár prášků a pro praktika by byla záda pořešena.
Vážený pane, s tím, jak to chodí u jednotlivých typů zdravotní péče zcela souhlasím, mám to vyzkoušeno asi tak, jako Vy. Ale umíte si představit, jak asi se má praktik věnovat pacientovi stejně jako lékař na soukromé klinice, když denně má "pořešit" až 60 pacientů ? Nemyslím si, že nezisková organizace je špatné řešení, jistě by hospodaření vyžadovalo kontrolu, ale proč ne, té je třeba všude, i v tom soukromém zařízení (btw, zdaleka ne všechna pracují stejně skvěle...). Procento nepoctivců je totiž všude stejné, jde jen o to, co se jim dovolí. Dobře (nebo aspoň slušně) zaplacenému lékaři je v podstatě jedno, jakou formu má zdravotnické zařízení, v němž pracuje. Záleží mu totiž i na řadě jiných okolností a především na tom, aby mohl svým pacientům poskytovat kvalitní zdravotní péči.
neziskovka není úplně špatné řešení, ale není samospasitelné, tak jak se snažil tvrdit před řečník. Že převedením zdravotnických zařízení na neziskové se vyřeší to, že lékaři, jako mávnutím kouzelného proutku, rázem začnou medicínu brát jako povolání a ne jako zaměstnání. Tak naivní snad nikdo nemůže být.
Kontrola je nutná všude a jediné co to vyřeší je vymahatelnost práva v rozumném čase. Tedy to, že pokud se něco stane, tak zareaguje správně jak soud tak i lékařská komora a tak dále. A je jedno jestli je poškozeným pacient, či zdravotnické zařízení.
Celá problematika by potřebovala poctivou analýzu, dělanou od srdce a s fortelem a ne podle toho, co se zrovna tvrdí daňovým poplatníkům. :)
Jinak co se týče léků. Souhlasím, že je ptákovina, aby si pacient o své vlastní vůli nebo lékárník měnil předepsaný lék.
Pokud pacient zjistí, že existuje nějaký jiný lék, který je pro něj levnější, měl by mu lékař přesně vysvětlit proč je pro něj tento lék lepší. To jaké má daný lék indikace, kontraindikace a další si může pacient přečíst z letáku u léku a pokud to nesedí s tím, co mu řekl lékař, má možnost lékaře změnit.
Tak koukám, že my a slováci jsme na tom nejhůř, jakpak to dělají třeba němci a poláci, že u nich lidé nezneužívají nemocenskou, když ji mají tak dobře placenou? Stále slyšíme, že vstupujem do Evropy, ale zatím se to ukazuje jen na negativech, třeba ceny energií a potravin je nutno zvýšit na úroveň okolních států, ale co třeba výše platů a i nemocenské, proč je taky nezvedáme na úroveň třeba uvedeného Německa? To že jsou u nás platy pětkrát nižší se ví, ale to se počítá průměrná mzda, ale co budou dělat zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdy, vždyť při nemoci, která by trvala měsíc, dostanou nemocenskou ve výši asi 3200 korun. Jak z toho zaplatí náklady spojené s bydlením, a taky třeba léky a poplatky u lékaře, a musí také jíst! A to nemluvím o tom, kdyby tento člověk byl hospitaliízován. Naši zákonodárci budou dělat ze slušných a zaměstnaných občanů neplatiče. Jo kázat vodu a pít víno, to jim jde dobře.
Protoze tady se chce zbohatnout rychle. Takze ceny rostou (casto pres uroven ve zbytku Evropy), platy ne (uz nechci poslouchat ty tlachy o "produktivite" a podobne pitomosti). Z podpory zaplatite v Nemecku i hypoteku, ale to se tu temer nesmi rikat :-)
Ohledne tematu s nemocenskou, sam jsem OSVC a nemocenske pojisteni si neplatim. Kdyz jsem nemocen tak se chci uzdravit, tech par sestaku o ktere bych se musel s nekym pretahovat mi za to nestoji. Jeste by me pak nejaky nouma sel "kontrolovat", to je naprosto potupne.
Nicmene se tim mnoho nevyresi, akorat se zvysi pocet chrchlajicich lidi na verejnosti.
Ptáte se, zda jsme v Evropě. Jsme v prdeli! Pokud bychom totiž navýšili mzdy aspoň trochu na civilizovanou úroveň, bylo by vše nekonkurenceschopné. Už nyní takřka vše vyrábíme draho. Proto může mít odpovídající platy jen hrstka vyvolených, ostatní musí dělat na ně, aby byli v blahobytu. A rozhodně není umění mít ve státě pár bohatých a zbytek aby tloukl bídu.
Lidé tvořící takovéto výdobytky kapitalismu jsou nahony vzdálení realitě. Kdysi si v nějakém periodiku provedli výzkum mezi papaláši, jaký mají přehled o cenách základních potravin. Dopadlo to katastrofálně. Většinou měli představu o cenách, které tu byly za socialismu. A takoví lidé rozhodují o nás bez nás? To je supertotalita!
Já bych doporučil s. Nečasovi, Julínkovi, aby si zkusili za almužny, které tady lidé berou, chvíli žít. Pak by asi změnili pohled na "luxusní" podporu v nezaměstnanosti, "luxusní" nemocenskou, evropské ceny ... Sami mají neomezenou nemocenskou ve výši 100 %. Taková priviligia neměli tuším ani tolik kritizovaní komunisté!
Je čas vyjít do ulic a žádný samet !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ano, máte pravdu! Podobných stesků slyším okolo sebe čím dál tím víc, a to i z řad přívrženců pravice. Připadá mi to pokračování v cestě komunistů, ale ne těch předlistopadových, ale těch těžkototalitních v době hluboké normalizace. O NÁS BEZ NÁS, jak tady na Měšci někdo výstižně popsal.
V roce 2006 vybral stát na nemocenském pojištění ( jde o součást sociálního pojištění ) kolem 42 mld Kč. Na nemocenské vyplatil něco přes 32 mld Kč -jinými slovy - stát zneužil z vybraného pojistného něco kolem 10mld Kč. Vzhledem k tomu, že předepsané pojistné neklesá (roste se mzdami) a plnění z tohoto pojistného má dále klesat, lze očekávat, že, zneužívání nemocenské státem dále poroste.
"....Například v Dánsku a Španělsku zaměstnavatelé dokonce vyplácejí a poskytují celé nemocenské dávky....." toje sice pravda ze na vyplatnici semi objevi platba za obdobi nemoci (dluzno dodat ze tady v DK jeto beze srazek cili stejne penize jako bych v praci realne byl) ale po opetovnem nastupu musim zamestanvateli podepsat papir udavajici odkdy dokry sem byl nemocnej a ten si pak celou castku necha refundovat od statu= firma teda NENI zatizena jakymikoliv platbami v dobe zamestnancovo nemoci (s vyjimkou uredni agendy aby ten mesic rozuctovali na "byl v praci" a "byl nemocnej" ) Proto tady taky platime nejnizsi dane 38% a pri vyssich platech az 60% z posledni koruny, aby stat na tendle luxus vubec mel penize... :o)
Konstatování, že u nás dochází ke zneužívání nemocenské, mi nestačí.
Kolik nemocných na 100 000 obyvatel připadá u: virových onemocnění, kardiovaskulárních nemocí, psychiatrických onemocnění, "chronické bolesti", léčby v důsledku poškození kostí (zlomeniny), léčby zraněných po autonehodách, ..... (může být i jiné členění, toto je nápad okamžiku).
A teprve tyto údaje porovnat s jinými státy.
Např. u virových onemocnění by měly být srovnatelné se státy s podobnou polohou. Vliv by pak mohla mít proočkovanost populace - např. proti chřipce.
U jiných si neodvažuji hádat. Např. léčby po autonehodách bych čekal četnější vzhledem k nehodovosti u nás. ....
A také rozlišovat u charakteru onemocnění.
Např. s kotníkem v sádře by se těžko prováděly úpravy bytu. (Absolvoval jsem to na podzim a byl jsem rád, když jsem odložil "fofrklacky" a šel do práce.)
Ale co taková bolavá záda?
Dále se dá porovnávat mezi regióny u nás.
Nebo mezi lékaři v regiónu.
Žádná tato srovnání jsem ale nikde nezaznamenal.
Alespoň ne v hlavních médiích nebo serverech.
A pokud to bylo ve speciálně zaměřených médiích, tak ty zase nebývají tolik sledovány.
Takováto porovnání určitě neexistují, nevytvoří-li je někdo po napadáníchze strany nespokojených občanů fiktivně na chalupě o víkendu.
Domnívám se, že tvrzení o zneužívání lékařské péče jsou výplody chorých mozků vytvořených někde u pivka ve 4. cenové. Případně aby se mohl někdo zviditelnit a z peněz uspořených na léčbu občanů si mohl sám dopřát.
Politici pořád plácají o zneužívání nemocenské. Ale copak není minimálně stejným problémem zneužívání dovolené k léčení ? Dovolená má přece sloužit k rekreaci a k obnovení sil do další práce.
A léčení nemoci neslouží k obnovení sil do další práce? O dovolené si přece můžu dělat co chci a když se rozhodnu ležet v posteli s chřipkou je to moje věc a můj způsob rekreace :-)
Nebo snad mají chodit kontroly a zjišťovat jestli dovolenou trávíme řádným způsobem?