Hlavní navigace

Názor k článku Znárodněním vkladů na Kypru se překročila červená čára. Hrozí to i nám? od petr - Vy máte pocit, že v našem kapitalizmu po...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 18. 3. 2013 16:39

  petr (neregistrovaný) ---.imc.cas.cz

  Vy máte pocit, že v našem kapitalizmu po pravičácku výše odměny odpovídá vykonané práci a že to levici vadí, a proto chce zavést rovnostářství?
  Ne!
  I dříve soudruzi měli alespoň v programu socializmu: každý podle svých schopností, každému podle jeho zásluh.
  Ale dnes to pravice nemá ani v programu, zvládne to prý totiž hravě ruka trhu - a víme jak.
  Používáte osvědčenou metodu: politickému protivníkovi vložíte do úst nesmysl a pak s tímto nesmyslem svedete vítěznou bitvu.
  Takže: nikdo, ani krajní levice nemá v programu rovnostářskou společnost. Ta tu ostatně ani nikdy nebyla, jen se odměny za práci nelišily mnohanásobně, jako dnes, což sice mohlo poškozovat zcela mimořádné osobnosti, ale prvek zásluhovosti zde byl v principu možný, i když bylo dosti těžké ho reálně uplatňovat - tenkrát (to je již dávno pryč, nemá příliš cenu to zde více rozebírat).
  Opačným extrémem proto rovnostářství jsou dnešní často i neslýchaně výnosné trafiky pro někoho a nezaměstnanost či práce za nízkou a často i nejistou mzdu pro mnohé.
  Zde je popřena jakákoli zásluhovost, pokud za zásluhu nepovažujeme příslušnost k vládnoucí mafii.
  Pokud boj proti tomuto dnešnímu způsobu odměňování (například progresivní daní) a boj za solidaritu mezi lidmi, která je pro udržitelnou lidskou společnost zcela nezbytná, považujete za snahu o rovnostářství, pak vím s kým asi polemizuji, a diskuzi končím.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).