Hlavní navigace

Změny v daních pro rok 2015 – pro koho jsou přínosem?

30. 1. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Krátké shrnutí, co zásadního se v roce 2015 změnilo v daních, kdo změny uvítá a komu naopak přidělají více starostí.

Úprava daní je jedním z odvětví, která podléhají nejčastěji změnám, a to z důvodů politických i ekonomických. Ani rok 2015 není výjimkou. Od prvního ledna vešel v účinnost balíček daňových změn.

Nejvíce si polepšily rodiny s dětmi

Vláda v průběhu přijímání novelizace daňových zákonů opakovaně proklamovala, že tyto změny budou nastaveny tak, aby byly co nejpříznivější pro rodiny s dětmi, a nutno dodat, že svému slovu dostála, obzvláště co se rodin s více dětmi týče. Na dani z příjmu došlo k navýšení daňového zvýhodnění na druhé a třetí dítě. Odpočet za jedno dítě zůstal nezměněn ve výši 1117 Kč měsíčně, pro druhé dítě se zvýšil o dvě stě korun na 1317 Kč měsíčně a na třetí dítě dokonce o tři sta korun na 1517 Kč měsíčně. Slevu může uplatnit vždy jen jeden z rodičů za každý měsíc, kdy s ním dítě bydlí ve společné domácnosti a je jím vyživováno.

Novinkou je také možnost uplatnění slevy na dítě navštěvující školku. Rodič ji může uplatnit do výše nákladů na pobyt dítěte ve školce v částce nepřekračující minimální mzdu, pro rok 2014 tedy 8500 Kč, v roce 2015 až 9200 Kč.

Stále platí, že pokud se rodič po uplatnění slevy na dítě dostane s vypočtenou daní do minusu, stát mu tuto částku do výše 60 300 Kč vyplatí jako daňový bonus. Nárok na daňový bonus je pak vázán na výši příjmu rodiče dosahujícího alespoň šestinásobku minimální mzdy. Rodin s více dětmi z nejnižších příjmových skupin, které by ho nejvíce ocenily, se tak mnohdy týkat nebude. Rovněž se nebude týkat podnikatelů a živnostníků uplatňujících výdaje paušálem.

Pokud vláda naplní své sliby, mohou se rodiny s více dětmi těšit do budoucna na další zvýšení slev na dani na druhé a třetí dítě. Otázkou zůstává, zda tímto nebudou znevýhodněny rodiny s pouze jedním dítětem, kterých není v dnešní době málo a u kterých se s žádným zvyšováním slevy na dítě nepočítá.

Pozor!!!

Termín pro daňové přiznání k dani z nemovitých věcí končí 2. února 2015.

Důchodci dostali slevu zpět, jen pozor na roční příjem

Vrátila se sleva na dani pro pracující důchodce, stejně tak možnost zdanit důchody. Důchodci, kteří si k důchodu přivydělávají, mají stejně jako rodiny s dětmi důvod k radosti. Ústavní soud v roce 2014 nálezem zrušil dva roky starou novelizaci, kvůli které důchodci přišli o možnost uplatňovat slevu na dani. Proto se od roku 2015 tato možnost vrátila a důchodce, ať už zaměstnanec nebo podnikatel, má možnost uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč.

Pokud si však důchodce ke svému důchodu ročně vydělá více jak 840 000 korun, bude se ho týkat další změna, tentokrát pro něj nepříliš radostná. Bude totiž povinen toto uvést ve svém daňovém přiznání a dojde ke zdanění jeho důchodu v částce tento limit přesahující. Do příjmů, které se při stanovování limitu započítávají, pak patří jak závislá, tak samostatná výdělečná činnost a stejně tak i příjmy z pronájmu. Tato změna je stejně jako umožnění uplatnění poplatnické slevy spíše než novinkou návratem k situaci před rokem 2012. Zdanění důchodu sice zní nepříjemně, dotkne se však jen úzkého okruhu důchodců s nejvyššími příjmy. Většina důchodců tak nemusí mít žádné důvody k obavám, že jim bude důchod zdaněn.

Spočítejte si: čistá mzda 2015

Zastropení výdajových paušálů pro OSVČ

Podnikatelé a živnostníci na rozdíl od rodin a důchodců tolik důvodů k radosti nemají, obzvláště ne ti, kteří uplatňují výdaje paušálně procentem z příjmů. Ti z nich, jejichž příjmy překročí výši dvou milionů korun, tak nově nebudou moci činit v plné výši. Neznamená to, že vysokopříjmové OSVČ nebudou moci paušální uplatnění výdajů používat, jen pro ně přestane být tak výhodné jako doposud.

U 80% paušálu bude OSVČ moci uplatnit výdaje v maximální výši 1,6 milionu korun, u 60% do částky 1,2 milionu korun. Ať už se tedy jedná o podnikatele, který vydělal dva nebo sto milionů korun, na nejvyšším výdajovém paušálu bude moci uplatnit stejnou maximální částku 1,6 milionu korun.

Tato změna se dle odhadů ministerstva dotkne zhruba 30 000 podnikatelů, což sice není malé číslo, nicméně v absolutním počtu se jedná o sice nezanedbatelnou, ale přesto menšinu podnikatelů s nejvyššími příjmy. Vzhledem k tomu, že paušály samy o sobě by měly sloužit spíše malým podnikatelům, jejichž příjmy se nepohybují v milionových hodnotách, nejedná se o zásadní zásah do financí OSVČ.

Každopádně právě podnikatelé jsou ti, kteří na daňové změny nejvíce doplatí, kromě omezení paušálů budou mít v souvislosti s daněmi více povinností a administrativy a je pochopitelné, že právě jejich nesouhlasné hlasy jsou nejčastěji slyšet. Obzvláště pak v situaci, kdy se do budoucna vláda chystá dále zasahovat do způsobu zdaňování jejich příjmů a ve stejném duchu se nedávno vyjádřil i prezident. Obavy, že postavení podnikatele oproti zaměstnanci bude znevýhodňováno, jsou pak na místě.

Třetí sazba DPH se dotkla všech

Změnou, kterou pocítili všichni daňoví poplatníci, je zavedení třetí, nejnižší sazby DPH ve výši 10 %. Vzhledem k tomu, že se jedná o další z opatření, které bylo uvedeno jako krok vstříc rodinám s dětmi a důchodcům, týká se tato sazba kojenecké výživy, léků a nad to ještě knih.

skoleni_7_4

Zrušil se tak rovněž někdejší záměr sjednotit k 1. 1. 2016 DPH na sazbě 17,5 %. Zda však reálně dojde ke zlevnění produktů, které nyní podléhají desetiprocentní sazbě DPH, není úplně jisté. U některých prodejců lze předpokládat, že se budou snažit ztrátu, která by jim snížením DPH mohla vzniknout, saturovat jinde a finální cena, kterou kupující zaplatí, se pak od ceny v roce 2014 příliš lišit nebude.

Žádné neočekávané změny se nekonají

K výraznému překvapení v daňových změnách nedošlo, všechny se víceméně drží programového prohlášení vlády. Negativní dopad mají jen na určitou část poplatníků převážně s vyššími příjmy. Nicméně jak již bylo řečeno v úvodu článku, při počtu změn v daňové oblasti se jen složitě odhaduje, jak se bude situace vyvíjet dále.

Autor článku

Autor je zakladatelem advokátní kanceláře Matzner et al. Zároveň působí na IT trhu jako legal a business advisor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).