Hlavní navigace

Co chystá žlutý mužíček aneb Velké změny u Raiffeisen stavební spořitelny

Radek Mann

Raiffeisen stavební spořitelna přichystala změny, které nemají v dějinách stavebního spoření obdoby. Co je důvodem kolosálních změn všeobecných obchodních podmínek? A jde změna ku prospěchu klientů, nebo spořitelny?

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Posledních 12 měsíců je na změny v obchodních podmínkách stavebních spořitelen poměrně bohatých. Pokud ponecháme stranou vstoupení v platnost zákona č. 101/200 Sb. o ochraně osobních údajů, kvůli kterému musely všechny stavební spořitelny pozměnit své formuláře, hlavními změnami bylo snížení úrokových měr jednotlivých stavebních spořitelen a na to navazující změny Všeobecných obchodních podmínek.

K nejrazantnějšímu kroku se odhodlala Raiffeisen stavební spořitelna, a.s. Co jí k tomu vedlo? To se můžeme pouze domýšlet, ale zřejmě ne příliš radostné hospodářské výsledky. Například čistý zisk v roce 2000 akcionáře příliš nepotěšil. A nárůst počtu nových smluv a smluv následných také není úplně podle představ managementu stavební spořitelny a jejích akcionářů.

Čistý zisk jednotlivých stavebních spořitelen v roce 2000

Tabulka č. 160
  ČMSS SSČS Raiffeisen VSS KB Wüstenrot HYPO
Čistý zisk za rok 2000
(v tis. Kč)
412150 173274 5807 225498 13110 43790


Novinky v tarifech Raiffeisen stavební spořitelny
Nové podmínky by měly začít platit od 1. 11. 2001. Vedení Raiffeisen stavební spořitelny se tak rozhodlo ke kroku, který v historii stavebního spoření u nás nemá obdoby. Co je tedy tak zásadního na těchto změnách?

Změna požadovaného procentního podílu z cílové částky
V současné době má RSTS podíl mezi naspořenými prostředky a maximální výší úvěru 50:50, stejně jako např. ČMSS nebo ČSST. Od 1. 11. ovšem, a to je ta bomba, zavádí v Rychlém ® a Standardním (S) tarifu spoření poměr 40:60. Stejně, jako mají ve svých tarifech VSS KB nebo Hypo. Ale pozor, zatímco v tarifu R a S dojde ke změně, v tarifu Dlouhodobém (D) a tarifu Pro mládež (M) zůstávají podmínky nezměněny! Poměr tedy zůstává 50:50.

Vzhledem k těmto změnám se mění i další podmínky, které přímo navazují na požadovaný procentní podíl z cílové částky. Hlavní změny jsou uvedeny v tabulce.

Porovnání parametrů starých a nových Všeobecných obchodních podmínek RSTS

Tabulka č. 161
  Stávající VOP VOP platné od 1. 11. 2001
Tarify rychlý – R
standardní – S
dlouhodobý – D
pro mládež – M
Obnova – R-01
Domov – S-01
Jistota – D-01
Budoucnost – M-01
Min. měsíční vklad 0,5% z CČ pro tarify R. S. D
0,3% z CČ pro tarif M
0,7% z CČ tarif R-01
0,5% z CČ tarif S-0 a D-01
0,3% z CČ pro tarif M-01
Požadovaný procentní podíl CČ R 50%
S 50%
D 50%
M 50%
R-01 40%
S-01 40%
D-01 50%
M-01 50%
Úročení vkladů 3 % p.a. roční sazba sjednaná ve smlouvěo stavebním spoření
Úročení úvěrů 6 % p.a. roční sazba sjednaná ve smlouvěo stavebním spoření
Min. měsíční splátka úvěru R 0,60%
S 0,46%
D 0,38%
M 0,30%
R-01 0,70%
S-01 0,50%
D-01 0,38%
M-01 0,30%
Úrokové zvýhodnění, jeho výše a vznik nároku 4% p.a., pokud je smlouva ukončena nejdříve 60 měsíců po založení, zřekne se úvěru a bylo-li naspořeno min. 50% z CČ sazba sjednaná ve smlouvě o stavebním spoření
- tarify D-01 a M-01, pokud je smlouva ukončena dohodou nebo vypovězena, trvala min. 60 měsíců, nebyl poskytnut úvěr a peněžní prostředky budou vyplaceny po ukončení smluvního vztahu
- tarify R-01 a M-01 – nárokna zvýhodnění není
Změna tarifu Kterýkoli tarif lze měnit na jiný, s podmínkou, že na M lze měnit pouze za podmínky, že účastník v den podání nedovršil 25 let věku M-01 lze měnit na kterýkoli jiný tarif
D-01 lze měnit na kterýkoli jiný, avšak na tarif M-01 jen v případě, že účastník v den změny smlouvy o SS nedovršil 25 let věku
R-01 lze měnit na tarif S-01
S-01 lze měnit na tarif R-01

Noviny, které přináší RSTS do stavebního spoření
Novinek je opravdu mnoho, pokud je shrneme, nejmarkantnější je „obojakost“ v požadovaném procentním podílu z cílové částky, jako podmínky nároku na řádný úvěr. Podobně to má pouze Wüstenrtot stavební spořitelna se svými „speciálními“ tarify.

Co je ovšem opravdu zvláštní a pro klienty asi ne příliš šťastné, je nemožnost přejít z úvěrových tarifů R-01 a S-01 na spořicí tarif D-01, resp. M-01. Pokud uzavřete smlouvu s výhledem na úvěr a vaše situace se změní, úvěr nebudete potřebovat, máte smůlu.

Naprostou novinkou je zavedení „sjednané úrokové míry“. RSTS si tím uvolňuje ruce pro budoucí změny. V současné době jsou sazby stanoveny na standardní 3 % p. a. a zvýhodněné na 4 % p. a.

Spíše pro zajímavost je zavedení obchodního označení jednotlivých tarifů, z nic neříkajících R, D apod., na popisující názvy – Obnova ®, Domov (S), Jistota (D) a Budoucnost (M). Přitom se i uvádí, na co by jednotlivé tarify měly být podle RSTS využívány.

Úvěrový tarif R – 01 Obnova
Je určen především pro rychlé získání nižšího úvěru, zejména na rekonstrukci či modernizaci bytu.

Úvěrový tarif S – 01 Domov
Je určen především pro dlouhodobější financování. Umožňuje získání větší finanční částky, např. na koupi bytu, rodinného domku apod.

Spořicí tarif D – 01 Jistota
Je určen především pro dlouhodobé spoření (min. 5 let) s cílem získání vyšších výnosů.

Spořicí tarif M – 01 Budoucnost
Je určen především pro dlouhodobé spoření (min. 5 let) s cílem získání vyšších výnosů.
Pouze pro děti a mládež do 25 let věku.

 dan_z_prijmu

Jsou to změny k lepšímu, nebo k horšímu?
Asi nelze jednoznačně říci, zda budou tyto změny k dobru, či ke škodě klientů. Jak staré, tak i nové Všeobecné obchodní podmínky mají svoje výhody a nevýhody. A nedá se ani odhadovat, zda plánované změny přivedou RSTS nové klienty.

Pokud ale uvažujete o uzavření smlouvy s RSTS a nejste si jisti, zda budete čerpat úvěr, či nikoli, bude asi vhodnější smlouvu o stavebním spoření uzavřít podle stávajících podmínek.

Anketa

Myslíte si, že změny VOP Raiffeisen stavební spořitelny jsou prospěšné pro klienty?

16 %
17 %
30 %
19 %
18 %
Odpovědělo 264 čtenářů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).