Hlavní navigace

Jak přilákat klienty? Na vysoký oranžový úrok!

24. 10. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Chcete získat vyšší úročení vašich vkladů? Finanční dům ING nabízí vysoký úrok bez výpovědní lhůty! Je nabídka ING skutečně unikátní? Nebo můžete získat podobné podmínky i jinde?

Pokud jste z Prahy a měli jste v poslední době příležitost projet se po eskalátorech stanice metra Anděl, nemohli jste si nevšimnout pomerančové reklamy na novou nabídku skupiny ING. Tato skupina se pokouší razantně proniknout na český bankovní trh s atraktivní nabídkou pro soukromou klientelu.

Produkt, na který ING nejvíce sází a který by asi také měl oslovit nejvíce klientů, se jmenuje Oranžové konto a bude k dispozici od začátku listopadu. Jde o spořící účet se zajímavými vlastnostmi.

Spořící účet Oranžové konto, jako většina spořících účtů našich bank, nemá výpovědní lhůtu. Peníze na něm nejsou vázány a můžete je vybrat, kdy se vám zlíbí. Ovšem jsou zde omezení – zatímco vkládat můžete libovolnou částku, vybírat můžete minimálně 10 000 Kč. V případě, že na kontě máte méně než 10 000 Kč, musíte vybrat celou částku.

Založení a vedení Oranžového konta vás nebude nic stát, dokonce i poštovné za výpisy jde na vrub banky a ne vašeho konta. Ovšem tyto podmínky lze snadno získat i od jiných finančních ústavů.

K založení Oranžového konta vlastně skoro nic nepotřebujete, jenom občanský průkaz a také poslední výpis z vašeho běžného korunového účtu u některé z tuzemských bank. Běžné účty totiž ING nenabízí a navíc na Oranžovém kontu lze provádět pouze bezhotovostní operace.

Na konto můžete peníze posílat maximálně ze tří účtů, které si zvolíte, a také jenom na ně je můžete vracet zpátky. Konto u ING lze ovládat buď telefonicky (klasicky přes Zelenou linku, tónovou volbou nebo s pomocí operátora, přihlašujete se heslem a PINem) nebo osobně přes Klientské centrum ING na Andělu, které se jmenuje Orange House (oranžové housátko?).

Z bezhotovostního způsobu nakládání s vloženými prostředky u ING vyplývá i to, kdy se k nim dostanete. Vklad sice nemá výpovědní lhůtu, ale nějaký ten den dva tři trvá, než se přes mezibankovní komunikaci peníze octnou na vašem běžném účtu.

Ovšem nejlákavější má být úročení. ING nabízí 4,2 % ročně z vašich vkladů, tedy až dvakrát více než na svých spořících účtech obyčejně dávají jiné banky. Je však tato úroková sazba skutečně tak výhodná?

Podmínkou pro její poskytnutí je přítomnost 10 000 Kč na kontě (pokud tam je méně, nevadí, jenom tuto sazbu nedostanete; nulový zůstatek můžete na kontě mít maximálně po dobu tří měsíců). Pokud však chcete skutečně spořit, 10 000 Kč asi není příliš velká částka.

Jenže na malých částkách se vysoký úrok příliš neprojeví. Rozdíl třeba jednoho až dvou procent znamená navíc jednu nebo dvě stokoruny na 10 000 Kč za rok(!), tedy nic, kvůli čemu byste se měli stavět na hlavu.

A při vysokých částkách? Termínované vklady jiných bank s výpovědní lhůtou 7 dní (což se skoro neliší od podmínek Oranžového konta) dokážou prakticky totéž (třeba Union banka teď nabízí 4,2 % u částek nad 500 000 Kč na 7 dnů nebo také u částek nad 150 000 Kč na 3 měsíce).

skoleni_8_6

Záleží tedy na vás, jestli potřebujete každou korunu navíc a třeba za svých 20 000 Kč chcete místo ubohoučkých 40 Kč měsíčně dostávat celých 70 Kč.

Podle Jana Struže, generálního ředitele ING Banky, banka počítá s tím, že od uvedení Oranžového konta na trh (1. 11. 2001) do konce roku získá 10 tisíc klientů a do konce roku 2002 by se měl jejich počet zdesetinásobit. Tak uvidíme.

Anketa

Založíte si Oranžové kont?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).