Změna exekučních srážek ze mzdy: Od čtyř exekucí vám nově mohou srazit více peněz než dřív (PŘÍKLADY)

17. 10. 2024
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Ilustrační obrázek
Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek
Při nařízených čtyřech a více exekucích pro peněžité dluhy se dlužníkovi ze mzdy nově sráží jako u exekuce pro přednostní pohledávky. A to i když žádné takové prioritní dluhy nemá. Jak se to v praxi projeví?

Exekuční srážky ze mzdy se provádějí z čisté mzdy. Z čisté mzdy zaměstnance (povinného dlužníka) se odečte základní nezabavitelná částka, která je součtem nezabavitelné částky na samotného povinného a nezabavitelných částek na jím vyživované osoby. 

Nezabavitelná částka na povinného přitom pro rok 2024 činí 12 704,67 Kč a nezabavitelná částka na vyživovanou osobu 3176,17 Kč.

Rozdělení limitovaného zbytku čisté mzdy po odečtení nezabavitelných částek na třetiny

Pokud je zbylá čistá mzda po odečtení základní (celkové) nezabavitelné částky rovna nebo nižší než 28 586 Kč, zaokrouhlí se směrem dolů na částku dělitelnou třemi a vyjádřenou v celých korunách. (Maximální výše jedné třetiny z 28 586 Kč je 9528 Kč. Případný zbytek odečtený od zbytku čisté mzdy – 1 nebo 2 Kč – při jeho zaokrouhlování směrem dolů na částku dělitelnou třemi náleží povinnému.)

Od jaké částky zbytku čisté mzdy se sráží bez omezení

Zbytek čisté mzdy po odečtení nezabavitelných částek až do částky, nad kterou se sráží bez omezení (28 586 Kč), se rozdělí na tři třetiny. Částka přesahující hranici 28 586 Kč se srazí bez omezení.

Postup při provádění srážek po třetinách zbytku čisté mzdy dle druhu pohledávky

První třetina (zbytku čisté mzdy po odečtení nezabavitelných částek) je určena pro vydobytí nepřednostních pohledávek oprávněných osob (a přednostních pohledávek, pokud k jejich úhradě nepostačuje 2. třetina). 

Druhá třetina (zbytku čisté mzdy) slouží pouze k vydobytí přednostních pohledávek, a pokud takové nejsou, vyplatí se povinnému. 

Třetí třetina (zbytku čisté mzdy) se vždy vyplatí povinnému.

Které pohledávky jsou přednostní a které nepřednostní

Přednostními pohledávkami jsou především:

  • pohledávky výživného,
  • pohledávky náhrady újmy způsobené poškozenému ublížením na zdraví, 
  • pohledávky náhrady újmy, způsobené úmyslnými trestnými činy, 
  • pohledávky daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění.  

Postavení přednostní pohledávky má v podstatě i paušální náhrada nákladů pro plátce mzdy (nebo jiného příjmu) za provádění exekuce. Paušálně stanovená náhrada nákladů plátce mzdy se totiž uspokojuje před všemi ostatními pohledávkami z první třetiny. 

O této náhradě už jsme podrobněji psali v jiném článku. 

Ze mzdy dlužníka v exekuci si nově ukrojí peníze i samotný zaměstnavatel Přečtěte si také:

Ze mzdy dlužníka v exekuci si nově ukrojí peníze i samotný zaměstnavatel

Ostatní pohledávky jsou nepřednostní.

Absolutní přednost i v rámci přednostních pohledávek má výživné

Dochází-li ke srážkám z 2. třetiny zbytku čisté mzdy (protože má povinný dlužník přednostní dluhy), uspokojí se z ní bez zřetele na pořadí nejprve pohledávky výživného a teprve pak podle pořadí ostatní přednostní pohledávky.

Pokud 2. třetina nestačí k uspokojení přednostních pohledávek, převádí se část přednostních pohledávek do třetiny 1. 

A pak jsou-li srážky ze mzdy prováděny k vydobytí několika pohledávek, uspokojí se jednotlivé pohledávky z 1. třetiny zbytku čisté mzdy podle svého pořadí bez ohledu na to, zda jde o přednostní pohledávky, nebo o pohledávky ostatní. Přednostní pohledávky mají totiž prioritní povahu jen ve 2. třetině. Jestliže ta k uspokojení nestačí, jak už jsme naznačili, uspokojují se ještě z 1. třetiny, a to spolu s ostatními pohledávkami, avšak už jen podle svého pořadí. Pořadí pohledávek se přitom řídí dnem, kdy bylo plátci mzdy doručeno nařízení výkonu rozhodnutí (exekuce). Bylo-li mu doručeno téhož dne nařízení výkonu rozhodnutí pro několik pohledávek, mají tyto pohledávky stejné pořadí; nestačí-li částka na ně připadající k plnému uspokojení, uspokojí se poměrně.

Částka zbytku čisté mzdy přesahující částku, nad kterou se sráží bez omezení, tedy plně zabavitelná část zbytku čisté mzdy, se připočte ke 2. třetině zbytku čisté mzdy v rozsahu, který je potřebný k uspokojení přednostních pohledávek; zbývající část se připočte k 1. třetině. 

Při čtyřech a více nařízených exekucích srážky ze dvou třetin zbytku čisté mzdy

Dosud tedy platilo, že je-li sráženo v rámci exekuce ze mzdy toliko pro nepřednostní pohledávky, sráží se vždy jen z jedné třetiny (z 1. třetiny) zbytku čisté mzdy, a to bez ohledu na počet nepřednostních pohledávek. 

Ze dvou třetin zbytku čisté mzdy (1. a 2. třetiny) se případně sráží jen v případě uspokojování přednostních pohledávek. 

Nově však od letošního října platí, že se sráží ze dvou třetin zbytku čisté mzdy (čili 1. a 2. třetiny), jsou-li na mzdu povinného současně nařízeny nejméně čtyři výkony rozhodnutí (exekuce) k vymožení splatných peněžitých pohledávek (a usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující vyrozumění o nařízení výkonu rozhodnutí bylo doručeno plátci mzdy, resp. jiného příjmu). 

To však neplatí, doloží-li povinný plátce mzdy, že mu byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod. 

Na poživatele vybraných důchodů ze státního důchodového pojištění se tedy nová pravidla o rozšíření možnosti, resp. intenzity srážek neuplatní.

Dochází-li k tomuto nově upravenému postupu, tedy srážení ze dvou třetin zbytku čisté mzdy z důvodu čtyř a více exekučně vymáhaných pohledávek, pak se 2. třetina (zbytku čisté mzdy – jinak určená pro vydobytí přednostních pohledávek) přičte k 1. třetině (zbytku čisté mzdy – určené pro vydobytí nepřednostních pohledávek). 

Jsou-li však vedle nepřednostních pohledávek vymáhány i přednostní pohledávky, uspokojují se z 2. třetiny přednostní pohledávky a k 1. třetině se připočte (samozřejmě jen) zbývající část (z 2. třetiny). 

K uplatnění nového mechanismu srážek při nařízení čtyř a více exekucí může pochopitelně dojít jak v situaci, kdy je sráženo jen pro nepřednostní pohledávky, tak v situaci, kdy je sráženo i pro přednostní pohledávky. V druhém případě pak srážení i z 2. třetiny zbytku čisté mzdy není nic nového. 

Ovšem dosud srážky z 2. třetiny probíhaly jen k uspokojení přednostních pohledávek. Novinkou je právě to, že budou moci být prováděny i ke splacení nepřednostních pohledávek.

Změna ovlivní dlužníky, kteří mají jen nepřednostní pohledávky

Je však otázkou, zda po provedení srážek pro přednostní pohledávky vůbec něco zbude, aby to mohlo být přičteno k 1. třetině zbytku čisté mzdy pro provádění srážek pro nepřednostní pohledávky. 

Když bude ze dvou třetin zbytku čisté mzdy sráženo výhradně pro nepřednostní pohledávky (a 2. třetina zbytku čisté mzdy se nevyčerpá na provedení srážek pro přednostní pohledávky), budou dříve uspokojeny (uhrazeny) nepřednostní pohledávky s lepším (dřívějším) pořadím, a tak se o něco dříve dostane na uspokojování pohledávek s horším (pozdějším) pořadím. 

Pokud ovšem pohledávky s dřívějším pořadím nebudou v nějaké velmi vysoké výši, že nelze jejich splacení očekávat v dohledné době, ale i kdyby – třeba skutečnost, že na začátek uspokojování své pohledávky s pozdějším pořadím nebude oprávněný věřitel čekat např. 4 roky, ale jen 3 roky, pro něj nemá valný efekt. 

Nadto dlužník se čtyřmi a více exekučně vymáhanými pohledávkami je na prahu vstupu do insolvenčního řízení. Nové opatření tak pro věřitele mnoho nezmění, významněji však postihne dlužníka, který v exekuci splácí jen nepřednostní pohledávky, protože mu bude sráženo namísto jen z jedné třetiny zbytku čisté mzdy ze dvou třetin zbytku čisté mzdy.

Jednoduché příklady změny výpočtu exekučních srážek

Zaměstnanec má jen nepřednostní dluhy

Ženatý zaměstnanec se 2 dětmi pobírá čistou mzdu 30 000 Kč. Jsou vůči němu nařízeny 4 exekuce pro 4 nepřednostní pohledávky, řekněme nesplacené úvěry. Dosud byla srážkami ze mzdy uspokojována jen 1 pohledávka, a to pohledávka první v pořadí.

Základní nezabavitelná částka je součtem nezabavitelné částky na povinného dlužníka 12 704,67 Kč a 3 částek na vyživovanou osobu po 3176,17 Kč, takže činí 22 233,18 Kč čili po zaokrouhlení na celé koruny nahoru 22 234 Kč. Zbývá 7766 Kč, které se rozdělí na 3 třetiny po 2588 Kč + zbytek 2 Kč. Jedna třetina 2588 Kč byla sražena ve prospěch oprávněného věřitele s nepřednostní pohledávkou první v pořadí. 

Povinnému dlužníku zůstala základní nezabavitelná částka 22 234 Kč + 2 × 2588 Kč čili 5176 Kč (dvě třetiny zbytku čisté mzdy) a zbytek 2 Kč vzniklý zaokrouhlováním, takže celkem 27 412 Kč. (Jde-li o exekuci zahájenou po 1. 1. 2022, pak se částka sražená ve prospěch oprávněného věřitele sníží o 50 Kč paušální náhrady nákladů exekuce pro plátce mzdy.)

Od 1. 10. 2024 bude nadále srážkami uspokojována jen jedna z nepřednostních pohledávek (stejná jako dosud), ale již částkou odpovídající dvěma třetinám zbytku čisté mzdy, tedy částkou 5176 Kč, která připadá oprávněnému věřiteli. Dlužníkovi zůstává nezabavitelná částka 22 234 Kč, jedna třetina zbytku čisté mzdy 2588 Kč a zbytek 2 Kč, takže celkem 24 824 Kč. Dochází tak k rychlejšímu splácení pohledávky první v pořadí.

Zaměstnanci je přednostně sráženo výživné, a ještě má nepřednostní dluhy   

Ženatý zaměstnanec se 2 dětmi (z toho jedním ve vlastní péči) pobírá čistou mzdu 33 000 Kč. Jsou vůči němu nařízeny 4 exekuce pro 3 nepřednostní pohledávky, řekněme zase nesplacené úvěry, a 1 přednostní exekuci – pro běžné výživné na dítě z prvního manželství s měsíční splátkou 4000 Kč.

Základní nezabavitelná částka je součtem nezabavitelné částky na povinného dlužníka 12 704,67 Kč a (jen) dvou částek na vyživovanou osobu (protože nezabavitelná částka na dítě, v jehož prospěch je nařízena srážka, se nepočítá) po 3176,17 Kč, takže činí 19 057,01 Kč čili po zaokrouhlení na celé koruny nahoru 19 058 Kč. Zbývá 13 942 Kč, které se rozdělí na 3 třetiny po 4647 Kč + 1 Kč. 

Školení pro účetní - podzimní novinky

Jedna třetina 4647 Kč byla dosud sražena ve prospěch oprávněného věřitele s nepřednostní pohledávkou první v pořadí. Z další třetiny bylo sraženo 4000 Kč pro přednostní pohledávku, přičemž zbylo 647 Kč. Celkem tedy bylo sraženo 8647 Kč. Povinnému dlužníku zůstala základní nezabavitelná částka 19 058 Kč + třetina zbytku čisté mzdy 4647 Kč + zbytek ze třetiny pro přednostní pohledávky 647 Kč + 1 Kč čili celkem 24 353 Kč. (Jde-li o exekuci zahájenou po 1. 1. 2022, pak se částka sražená z 1. třetiny ve prospěch nepřednostní pohledávky sníží o 50 Kč paušální náhrady nákladů exekuce pro plátce mzdy.)

Od 1. 10. 2024 bude nadále srážkami uspokojována přednostní pohledávka z třetiny zbytku čisté mzdy určené pro vydobytí přednostních pohledávek (srážka pro běžné výživné 4000 Kč) a nadále jen jedna z nepřednostních pohledávek, a to jako dosud z třetiny určené pro vydobytí nepřednostních pohledávek (4647 Kč), ale nově též z částky, která zbyla z příslušné třetiny po srážce ve prospěch přednostní pohledávky, takže na úhradu nepřednostní pohledávky připadne o 647 Kč více čili celkem 5294 Kč. Sraženo tedy bude celkem 9294 Kč. Dlužníkovi zůstává nově jen nezabavitelná částka 19 058 Kč, jedna třetina zbytku čisté mzdy 4647 Kč a zbytek 1 Kč, takže celkem 23 706 Kč.

Autor článku

Nenadávejte právníkům, zákony netvoří zdaleka jen oni. Oni je pak jen zašmodrchávají ve prospěch svých klientů, třeba zrovna vás. Budu se však snažit vám je vysvětlovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).