Platba za jistič, to je vlastně platba za to, že mám zavedenou elektřinu do baráku, v 21 století. To je bomba.
Pokud totiž spotřebuji za rok třebas 1 kWh, tak za ní zaplatím okolo 650,- Kč. To je opravdu dobré. A mohu si vybrat společnost jakou chci, je to pořád stejné.-------
Jasné, že pokud mám spotřebu v tisících kWh, tam už to tak poznat není a zatěžuji ten přívod daleko více.
Naopak tuhle platbu považuji za nejférovější.
Platí se za to, že rozvodná společnost má ve svém systému vyhrazenou dostatečnou kapacitu (samozřejmě se používá agregace stejně jako u Internetu), aby jsi mohl využít dostatečný příkon, kdykoliv potřebuješ.
A ta paušální platba je úměrná velikosti jističe.
Dokonce bych si dokázal představit platbu jen podle velikosti jističe (a ne podle spotřebované el. energie) - např. jaderné elektrárny by na tento způsob platby byly nejvýhodnější (jejich výkon se v krátkém časovém úseku nedá regulovat), jenže to bychom tu nesměli mít zelené mozky s jejich větrníky, slunečními panely a dalšími extrémně drahými zdroji el. energie.
Výrobní cena elektřiny v jaderné elektrárně je zlomková proti ostatním způsobům výroby (a hlavně proti těm zeleným).
To, co její cenu navyšuje je právě velmi omezená možnost regulace výroby. Takže kdykoliv mimo špičku se vyrábí el. energie, která je nevyužitá. Pokud by se el. energie vyráběla jen a pouze v jaderných elektrárnách tak bychom mohli platit pouze za jistič a předpokládám, že výsledný měsíční účet by byl nižší, než za současného systému. Stačilo by jen plně využívat možností moderní techniky - prostě pračky, myčky a ostatní přístroje nastavit, aby se zapínaly v době, kdy je snížený odběr.
Pokud by se el. energie vyráběla jen a pouze v jaderných elektrárnách, tak by musel být odběr stálý, právě proto, že jdou minimálně regulovat, že...
Proto máme např. přečerpávací vodní elektrárny...
BTW těm pitomcům propagujícím větrné a fotovoltaické elektrárny bych to zařídil tak, že by se jim vypínal proud v době, kdy nefouká vítr a nesvítí slunce ;-).
RE: ...pitomcům propagujícím větrné a fotovoltaické elektrárny bych to zařídil tak, že by se jim vypínal proud v době, kdy nefouká vítr a nesvítí slunce ;-).
-------
Pane vy jste blb a nebo spíš ten právě ten pitomec. Já osobně vyrábím elektřinu fotovolvatickými články a v současné době buduji již třetí panel. Podotýkám, že na svém vlastním pozemku. Co je na tom špatného? Investoval jsem si do toho sám a návratnost investice je 10 let. Nezatěžuji životní prostředí a panely nijak nehyzdí krajinu. Tak opatrně s takovými přiblblými a pitomými názory. :-)
Návratnost investice 10 let? Ale jistě, při naprosto idiotské ceně 13,- Kč za kWh, že? Takže kromě vypínání elektřiny v noci byste měl navíc ještě tuhle cenu platit...
Kdyby ty panely byly jen na střechách nebo na garážích, tak je i zkousnu. Proč jsou ale proboha na úrodné půdě? To té půdy máme tolik? A víte, kolik by tam mohlo být obilí nebo jen trávy? Všechno vybetonovat a natřít na zeleno, tak myslí pravý zelený mozek!!
No aktuálně máme té půdy opravdu tolik. Dokonce tolik, že musíme platit zemědělcům, aby na ní nic nepěstovali, nebo musíme dotovat potraviny, aby se daly vyvézt.
Ono kdybychom měli bý v potravinách soběstační, tak by té půdy nebyl takový nadbytek. Jenže my sem raději dovezeme jakýkoliv humáč, hlavně že je ze západu. Až jednou bude ve světě neúroda, tak se na nás každý vy....e, případně nám to budou chtít prodat za takové ceny, že to nebudeme moci zaplatit. Každý vyspělý stát, má-li zemědělskou půdu, ji nějak zemědělsky využívá a nemá-li k obchodování dostatek jiné strategické suroviny /ropa/, snaží se být v potraviných soběstačný a naopak má přebytky, které pak vnucuje troubům jako jsmy my, kteří se nichají půdu zaplenit montovnami, za které jsme ještě děkovali. A abychom se moc necukali, tak nám někdo nařídí, kolik můžeme mít prasat a kolik můžeme vyrobit mléka.
Tak tak, bolševici sice plánovali, ale za překročení plánu byly oslavy a prémie (pravda, to překročení plánu nesmělo být vysoké, jinak by byly upraveny normy ;-) ).
Dnes nám soudruzi z EU plánují také, a za překročení plánu jsou pokuty...
Váš nápad má několik chybiček. 1. Nejsou lidi, kteří by chtěli na pozemcích soukromě hospodařit, protože je to velká dřina bez volna. 2. Většinou hospodaří velké agropodniky nebo družstva, které mají na většině lánů řepku, protože je to nejvýnosnější. Rozhlédněte se, když budete projíždět českou krajinou. Na Benešovsku a Příbramsku málokde vidíte obilí nebo brambory. Možná tak ještě kukuřici a nebo velké balíky sena, které nestačí skrmit, a protože mají dotace na udržení krajiny, musí být louky posekané a sklizené. Leží celou zimu venku a hnijí a na jaře se vyhodí. Mně se fotovoltaika na louce také nelíbí, ale mluvíte o něčem, o čem nic nevíte.
Takový výpočet:
Výrobní cena el. energie v Dukovanech je cca 60 haléřů za 1 kWh.
V případě malého bytu by mohl stačit jistič 16 A, tedy příkon do 3500 W.
3,500 kW * 24 hodin * 30 dní * 0,6 = 1512 Kč měsíčně. Teď by záleželo na agregaci - jako u Internetu nikdy není zdroj všemi 100 % využit (domácnosti využívají minimálně přes den, podniky zase večer a o víkendech), dokážu si představit agregaci 1:5 (co by bylo nad by bylo ziskem ČEZ), tedy měsíční platba 303 Kč.
Stačilo by jen "sladit" spotřebu v rámci domácnosti (pračku / myčku) nastavit, aby se spustila v noci, ne zároveň pustit troubu a varnou desku, atd. I dnes se dají koupit pračky / myčky na 10 A jistič, v případě zájmu by nebyl problém i s nižším příkonem (jen by jim to trvalo déle, pokud se nastaví "přes noc", tak je jedno, jestli vyprání trvá 1,5 hodiny nebo 3 hodiny).
Je to vlastně paušál, který platím, i když neberu. Něco jako mobilní telefony, pevné telefony a jiné paušály, kde ty společnosti mají zajištěné stálé zisky. Šikovně vymyšlené.
Jinak si tedy nedovedu představit, až by se v noci všem spustily pračky a jiné spotřebiče - v paneláku. To by potom chtělo chodit na noční, aby se člověk vyspal přes den.