Jedou Štrougal s Husákem po Václaváku a vidí u masny velkou frontu. Husák se ptá : My nemáme maso ? Štrougal nato: My máme, ale oni nemají ...
Za socializmu byla sranda. I když občas něco nebylo, nikdo neumíral hladem, nežebral a neválel se pod mostem. Bylo vytvořeno duchovní a materiální bohatství před kterým smekám. Nyní žádná sranda. Z toho marasmu ve kterém se nyní brodíme, je mi jako pamětníkovi všech poválečných veletočů, velmi smutno ...
Promiňte, duchovní a materiální bohatství? O duchovním bohatství jsme neměli ani páru a materiální bohatství fungovalo tak, že jsme měli všichni stejně málo, abychom si nezáviděli, byli jsme pravidelně informováni o prohnilém kapitalismu, abychom náhodou nezjistili, mimo jiné, co to materiální bohatství je, a pohlaváři komunistické strany měli své vlastní obchody s výrobky, o kterých se nám tehdy mohlo jen zdát. Vzdělání povoleno jen těm, co s nimi jeli jednu notu, svoboda slova byla tvrdě trestána, jediný správný názor byl ten společný, "bratrský". Avůbec, těmhle časům říkám NE, už nikdy.
Zvláštní, že mou matku nepustili za socialismu ani na střední školu, ačkoliv na základní měla nejhorší známku 2. Strýc byl totiž tak trochu rebel. .) Po revoluci si dodělala maturitu a poté vystudovala medicínu. Kdyby tu byl dnes socialismus tak ještě dělá pečovatelku. Asi tak k té Vaší krásné pravdě, že na střední se nedostali vlastně jen ti hloupí.
To je divné. Václav Havel se za minulého režimu bez problémů dostal nejen na střední, ale dokonce i na dvě vysoké (VŠCHT, dle vlastních slov ho to nabavilo, nedostudoval, a na DAMU, tu dostudoval).
Jinak s tou střední a známkami to bylo tehdá jinak. Kdo měl trojku, to už výrazně snižovalo šanci se na střední vůbec dostat. Takže nemít trojku neznamenalo automaticky přijetí. Co si vzpomínám, i vyznamenání nebylo zárukou přijetí. Bez přijímaček brali tušímže jen samé jedničkáře... pro ostatní přijímačky, a stačilo nebýt ve formě, blbě se vyspat, chřipka...
Jenže o tom, kdo smí nebo nesmí studovat, rozhodovali nějací "soudruzi z kádrového oddělení", obvykle na základě nejasných a poněkud pružných kritérií.
Ostatně i já dostal možnost pokračovat na VŠ, byv obdařen posudkem, který končil: "přesto studium na vysoké škole doporučuji" (a "omylem" napsaným jménem jiné, méně "významné" VŠ s obdobnou zkratkou. Dodnes jsem za tohle hrdinství vděčný!
Ono to hlavně záleželo na tom, jak moc kdo nasral nějakou bábu z uličního výboru KSČ, případně vedoucího ZO KSČ v práci. To byly ty hlavní svině, které ničily lidem životy. Často nevzdělaný a závistivý "funkcionář z lidu" (měli jsme tu totiž diktaturu proletariátu, jak se to oficiálně jmenovalo) nebo vedoucí frustrovaný tím, že ničemu nerozumí a že je vedoucím jen kvůli loajalitě ke Straně.
" nebo vedoucí frustrovaný tím, že ničemu nerozumí a že je vedoucím jen kvůli loajalitě ke Straně."
Ne že bych obecně nesouhlasil, vím co chceš říci. Ale copak je to dnes jiné, lepší? A opravdu to bylo tak zlé?
Bývalá kolegyně také tak mluvila, nadávala na minulý režim atd. Jenže ji donutili k tvrdému srovnání, když bílý kůň v čele firmy dosadil nového šéfa. To bylo jak raná léta padesátá, jako když to opíšeš z učebnic o stalinismu. Ucho s nižším vzděláním, nežli těm co měl velet, naprosto bez zkušeností pro danou práci, s malými zkušenostmi z jakékoli práce. Ale z jiného minulého působiště měl pověst skvělého práskače, tudíž měl důvěru "strany a lidu". No kolegyně povídá, že její šéf z minulého režimu nejenže její práci rozuměl, ale uměl i více než ona. Takže když si s něčím příliš oborným, nad její zkušenosti, nevěděla rady, udělal to za ní.
To je dnes velmi často naprosto nepředstavitelné.
Zvláštní je jenom ta škola, co jsi "vystudoval", chlapče. A k tomu mě empiricky vede fakt, že si se měl údajně za socialismu ekonomicky lépe než dnes. Tomu by ovšem odpovídala dnešní mzda někde okolo 6,5 tisíce. A to i metař bere minimálně 2,5 krát více. Musíš tudíž být absolutní lempl. :-)
Ano, jako vysokoškolák strojař jsem nastupoval za 1850,- Kčs brutto a po 5 létech praxe jsem měl úžasných 2900,- Kčs... Stále mne nepřestává udivovat znalost diskutujících na fórech, kteří z příspěvku dokáží odhadnout vzdělání, povolání a věk přispěvatele. A "chlapče" mně v mých 60 létech už dlouho nikdo neřekl, dědku.
Nevím čím jste se za socialismu živil, ale byli zde lidé, kteří projektovali atomové elektrárny, přehrady, letadla a mnoho jiného. Jiní jejich projekty také realizovali a provozovali. Byli zde také lidé, kteří tvořili světové filmy, proslavili se v hudbě či divadelnictví. Pokud jste nic z toho co zde píši nikdy nezaregistroval, tak jste slepý, hloupý nebo zaujatý.
No i tak se to dá nazvat. Myslím" bylo vytvořeno materiální a duchovní bohatství". Prostě hodnoty budované generacemi se sprostě ukradnou=znárodnění a morálka je nastavena tak, že kdo připrcává režimu, má se dobře. Největší lempli se chopili velení jen proto, že se uměli "třídně" ohánět svojí tlamou. A když naši technici, konstruktéři a další šikovní a tvořiví lidé něco vymysleli, tak jim to velký bratr z východu utnul
ten marazmus vzniknul a rozvinul se právě za totáče ... jen v takovým režimu se mohlo bonzovat a práskat, melouchařit a šmelit; týt z omezeného přístupu ke zboží a službám; obcházet pravidla (a když to nevyšlo, tak to přebít rudou knížkou); žebrat o devizový příslib a hlavně se oprávněně bát, že když se ozveš, tak se režim pomstí na tvých dětech minimálně zákazem studia na VŠ, leckdy i na SŠ ...
Každej, kdo to dnes obhajuje, musel tehdy z tohohle svinstva chrochtat blahem.