Tady v diskuzi to vypadá už jako na Novinky cz. Člověk by řekl, že v ČR je tak 80% občanů komunisti. A pak přijdou volby a komouši sotva 8%. Pravda je taková, že se dnes žije lidem milionkrát lépe než za komoušů. Jsou plné obchody a lidi tě v hypermárketu teď před Vánoci jsou schopni ušlapat. Průměrná mzda roste a každý kdo není úplný DEBIL si umí trojčlenkou ověřit, jak je dnes zboží vzhledem k průměrné mzdě několikanásobně levnější než za komoušů :-) Takže celé je to jen o tom, že těch 8% frustrovaných komoušských hovad dokáže na internetu nejhlasitěji hýkat ....... :-)
Za socialismu nás v občanské výchově učili, že režim, který neustále pomlouvá režim předchozí, tak činí proto, že má sám máslo na hlavě a potřebuje odvést pozornost občanů od současné bídy. Pokud se ale pamatuju, tak komunisti před r. 1989 nepomlouvali fašismus ještě 30 let poté, co fašismus padnul. To, co jsme tu po r. 1989 nastolili, má hodně nedostatků, a pokud je nechceme odstraňovat, tak se nedivme, že z toho lidi nejsou nadšení.
A poslední várka vtipů, tentokrát z období před r. 1989:
Najde Čech s Rusem poklad.
Rus povídá:
"Víš co? Bratrsky se o něj rozdělíme..."
Čech na to:
"Ne! Ne! Bratrsky ne! Radši napůl!"
V Sovětském svazu umírá babička. Děda obíhá každého lékaře, o kterém předpokládá, že dokáže babičku vyléčit. Nakonec se dostane i k alternativnímu léčiteli, který mu radí, aby babičku co nejdříve sexuálně uspokojil. Děda se vymlouvá: "Ale vždyť už jsem na to starý, dávno už to nedělám, v mých rukou umřel i soudruh Lenin, už to není pro mne."
Ale léčitel byl neúprosný a trval na svém. Nakonec děda souhlasil... Šel domů a umírající babičku řádně přefiknul, potom usnul. Když se ráno probudil, vidí, že babička není v posteli, ale v kuchyni peče palačinky, usmívá se, vesele si zpívá, div že netancuje.
Děda znechuceně bije hlavou do stěny: "Jakej jsem já osel! Mohl jsem zachránit i soudruha Lenina!!"
Vybral sis za socialismu dotované vodné ( jedinou položku z milionu položek zboží , která je dnes skutečně dražší ) a bydlení, který bylo levné, pokud se k němu člověk někdy za komoušů dostal. :-D Hezký pokus. Já dnes bydlím ve svém domě, ty lemple. Kromě tvé podělané vody, je dnes jakékoli zboží v přepočtu k průměrné mzdě mnohem levnější. Napiš jakékoli další zboží a já ti to tu hodím v procentech až ti bude ze sebe trapně. Od mléka, přes pivo až po cokoli tě napadne. Ale nezapomeň, že 90% toho, co dnes koupíš běžně nebylo za komárů k dostání. Tak aby bylo co porovnávat. Mimochodem, to že se v dnešní době takřka nulové nezaměstnanosti, kdy i nekvalifikovaným lemplům vnucují 25 tisíc u pokladny Tesca, nedokážeš uživit, ukazuje, že musíš být mimořádně neschopné hovádko. Naštěstí je vás už jen těch uprděných 8% a stále dál vymíráte, soudruzi :-)
No vidíte tady má vlastní bydlení 70% obyvatelstva a třeba v Německu jen 30% obyvatelstva. Kde udělali soudruzi z NSR chybu:) A to díky tomu ,že se tady privatizovaly" králíkárny" a dnes byt v "králíkárně" prodáte i za 5 milionů(PRAHA) Takže se nechlubte ,že máte vlastní bydlení. To má 70% národa a to právě díky komoušům ,kteří tady postavili hodně bytů.
Komouši tady postavili hodně bytů? To je lež jako věž.
Hodně je relativní pojem. Má smysl to porovnávat se zeměmi, kde komouši nebyli. Čili se západní Evropou.
Bytová krize byla po druhé světové prakticky v celé Evropě, nicméně ne-komouši v západní Evropě nastavěli tolik bytů, že normální lidi bydleli v normálních bytech a domcích. Bohatí bydleli ve vilách a velkých bytech v centru. A nastavěli taky levná panelová sídliště (pozor, ne každé panelové sídliště v západní Evropě je levné a špatné) - ale tam bydleli pouze chudí, mladí a imigranti. A jakmile ti mladí povyrostli a ti imigranti se usadili, tak se přestěhovali do lepšího.
V Československu stavěli komouši pouze ta levná a špatná panelová sídliště. Takže se na chodbě toho paneláku potkávali dělník, řidič autobusu, doktor a inženýr. Zajímavý sociologický jev, nicméně o dostatku bytů to fakt nesvědčí. Mladí lidé se tam s nimi nepotkávali - tedy ano, ale ne jako samostatní obyvatelé bytů, ale jako nucení mamánci, kteří fakticky nemohli než bydlet u rodičů, když se na byt čekaly ideálně roky a reálně i desítky let.
V Československu se lidi stěhovali stovky kilometrů, protože tam byla továrna, nebo důl, kde se byt dával rychle. V Československu se ženili 18letí mladí a v 19 měli dítě - ne proto, že si chtěli ukrátit mládí, ale protože se tak dostali na lepší místo v nekonečném pořadníku na byt.
Situace s byty byla v v ČSR/ČSSR zoufalá od konce války až do roku 1989. Což ještě více vynikne v konstrastu s tím, jak pohodlně bydleli obyčejní dělníci v Německu (západním), které navíc předtím bylo vybombardované na placku.
Další ukázka toho, jak tady komouši postavili "hodně" bytů je to, že tady v posledních 20 letech obyvatel přibylo zanedbatelně, zato bytů a domků se tady postavilo moře. Jistě, část toho jde na vrub migrace do větších měst, ale není to tak, že by někde v Česku byly hromady prázdných bytů (mimo pár "vyloučených lokalit").
A pak bych tady hodinu psát o tom, jaká byla řemeslná kvalita těch bytů v těch panelácích. A jak se prvně postavily paneláky a k nim vedla cesta oranicí. A za rok dodělali chodník.A za dva roky první obchod. A za pět let zdravotní středisko a školku. A po deseti letech dokonce i knihovnu a kulturák.
Po r. 1989 se spousta bytů ve městech změnila na kanceláře. Zajímavé bylo, že ty byty nikomu nechyběly. (A já si osobně myslím, že při tehdejší zanedbanosti bytového fondu řada z nich ani nebyla obydlených. Jak by mohly, když v centrech měst bydleli cikáni).
A že se postavilo hodně bytů? No jistě, když se drasticky vylidňují vesnice. Sleduju to na Vysočině: středisková obec měla před r. 1989 cca 2.000 obyvatel, dneska sotva 1.500. Malá ves vedle měla 70 obvatel, dneska 4. Kde ti lidi jsou? Odstěhovali se do města, protože na těch vsích, ani ve střediskové obci, není práce. A aby to bylo kompletní, tak jsme tam zrušili málotřídky, autobus tam jezdí v úterý a na Velikonoční sobotu, rušíme tam pošty, v rámci zavádění EET i hospody, místo dřívější sámošky tam potraviny prodává Vietnamec.
Asi takhle: bytová výstavba za minulého režimu byla v rozsahu 35.000 - 90.000 bytových (konec 70-tých let) jednotek ročně. Po převratu byl vrchol 36.000, dno bylo 12.000.
"V Československu stavěli komouši pouze ta levná a špatná panelová sídliště. ".
Ano, tehdá to byla levná rychlovýstavba, se všemi výhodami a nevýhodami. Dnes jsou ty stejné, tehdá postavené byty, nedostupným, či těžko dostupným snem mladých.
Kromě toho já bych neřekl jednoznačně špatná. Ono je to nutno vidět v kontextu doby, kdy byly stavěny. Uvědom si, že se do těchto "špatných" bytů s ústředním topením, tekoucí teplou vodou, plynovým sporákem, s výtahem, velmi slušně prosvětlených a osluněných, stěhovali lidé z bytů, kde byla uhelná kamna, kam tahali 4 patra uhlí v rukou po schodech, záchod na chodbě, a o 10 ulic dál městské lázně. Jistě, ty domy mají akustické nedostatky v podobě mizerných příček, minimálně řešenému kročejovému hluku, nižší světlé výšky. Ale i tak to bylo obrovské zlepšení. Nu, to co se do budoucna v Praze bude stavět bude mít v mnoha ohledech horší parametry: nové "Hudečkovi" pražské stavební předpisy snížli požadavky na světlou výšku, prakticky zcela zrušili požadavky na denní osvětlení a oslunění a počet parkovacích míst snížili na, zjednodušeně řečeno, 0,5 auta na byt (to jsou na tom ta sídliště mnohem lépe, byť z dnešního pohledu tam parkování nestačí).
Dneska developeři nestaví obří sídliště, takže potřeba nové občanské vybavenosti v blízkosti nového bydlení není tak akutní jako byla za komunistů. Uznávám, že i dneska jsou lokálně velké problémy s občanskou vybaveností - tedy s části té vybavenosti (co jede na komerční bázi, toho je dost).
Ale pořád je to zlomek těch problémů, co byly za komunistů.
Ale to je fuk, to byl jenom takový podotek bokem.
Hlavní pointa byla, že komunisté - i když absolutní čísla postavených bytů vypadají impozantně ve srovnání s tím, kolik se stavělo po roce 1989, tak se bytů stavělo MÁLO. Ta velká čísla především doháněla skluz z předchozích desetiletí (což byla opět vina komunistů a nikoho jiného).
To, že jich bylo MÁLO je patrné především z relativního srovnání se západní Evropou, kde ta poválečná bytová krize po 10, 20 letech odezněla a v 80. letech byl bytů relativní dostatek.
"Dneska developeři nestaví obří sídliště,"
No jistě, však je také dnes bytová výstavba cca na slabé 1/2 té dřívější. Nicméně staví i velká sídliště o stovkách, až několik málo tisícovek bytů. Zličín, Měcholupy - Central Group, mezi Kyjemi a Stalicemi Korec atd.
A k nim nestaví nic. Naprosto nic. To jsou sídliště pro tisíce lidí, to už je celé město.
Zlomek problémů? Tobě přijde jako jen zlomek problémů nepostavit pro tisíce lidí nic, oproti stavu kdy bylo stavěno vše, byť se zpožděním. Ono za minulého režimu si netroufli nepostavit nic, když už, tak aspoň provizorní samoobsluhu tam udělali, autobusy pro rozvoz dětí do školek v okolních vesnicích zajistili. Nebylo to ideální, ale napsat že nedělat nic je jen zlomek problémů oproti nedokonalé snaze? To naprosto nedává v logice smysl.
No jistěže se stavělo MÁLO. Proč? Protože to bylo levné, tak limit nebyl v penězích obyvatel.
No fajn, stavělo se málo oproti západní Evropě. Sice nevíš proč, ale málo. Znalosti nemáš, ale věci vidíš tak nějak správně ideologicky. Já to vím, tak to klidně napíšu: u nás připadá počet m2 bytu na člověka o cca 20% méně, nežli v západní Evropě.
Jenže o čem zase mluvím já je, že se za minulého režimu situace výrazně zlepšila, Zatímco dnes? Stagnace, úpadek. Vždyť je to skoro 30 let, co trvá současný režim. Říkáš, že minulý režim na tom byl hůře, oproti západní Evropě. Ano, ale současný režim NIC NEZLEPŠIL. A do budoucna bude hůře, když si loni developeři protlačili kvalitativní snížení zákonných požadavků na bytovou výstavbu v Praze. A věř mi, že developer staví právě podle minimálních požadavků. Věř mi, že si to neprotlačili jen tak, pro nic za nic.
Také tvá "logika" je pozoruhodná. Bytů je málo, a viníkem je ten, kdo stavěl ročně o cca 60% více nežli za 1. republiky a o 120% více nežli současný režim.
Nu jak to bylo v té písničce "statistika nuda je, má však cenné údaje". Ale kampak se statistikou na tebe, starýho lišáka. Tebe nikdo nějakými čísly nezblbne. Ty jsi to, o čem se za minulého režimu říkalo "on soudruh má sice jen 5 tříd obecné školy, ale myslí mu to správně politicky".
Sice tu pořád vzpomínám jaký byl socialismus peklo, ale je pravda, že nikdy před tím ani nikdy potom se na území dnešní čr nepostavilo tolik bytů ročně jako sedmdesátých letech. Bytovou krizi to nicméně zlepšilo jen částečně a nikdy ji to úplně nevyřešilo, to se povedlo až po deregulaci nájemného po pádu bolševiků.
Takže "bytová krize" je dnes vyřešená?
Zajímavé "řešení". Je něčeho nedostatek? Zdraž to. A máš vyřešeno. (Jen mi tohle neštymuje s tou tvou oblíbenou tezí o zaostáváním a doháněním západní Evropy - ale co je dokonalé, že.)
No tak hlavně že jsou lidé s tímto "řešením" spokojení. Těm méně chápavým je nutno vysvětlit, že si za to mohou sami. To bez ironie, první kdo to pochopil byli samotní komunisté. Proto si také zinscenovali v roce 1989 hladké předání moci.
Bytová krize je dnes vyřešená. Není nikdo, kdo by si chtěl pronajmout byt, ale úřad mu řekne "zapiš se do pořadníku, čekej x let a pak možná...". Člověk vybalí peníze a bydlí. Pokud někdo na byt nemá, tak je to jiná otázka *), ale ne bytová krize. Řešení které uvádíte (je toho málo --> zdraž to) je jediné možné. Všechny jiné pokusy vedou k oslabení ekonomiky.
*) bída proletáře do mrtě vyždímaného vydřidušským kapitalistou - říkám to dobře?
Proč ty mínusy? To co píšu je prokazatelná pravda, zde je počet dokončených bytů na území dnešní ČR z oficiálních údajů ČSÚ:
1948:11017
1949:15978
1950:22685
1951:18970
1952:21079
1953:23631
1954:21109
1955:30459
1956:21238
1957:28657
1958:28434
1959:42852
1960:50804
1961:50449
1962:51773
1963:48729
1964:47064
1965:48200
1966:45342
1967:50295
1968:55624
1969:54787
1970:73445
1971:70226
1972:75414
1973:77695
1974:85616
1975:97104
1976:86350
1977:87872
1978:83273
1979:77094
1980:80661
1981:63094
1982:61400
1983:56897
1984:57298
1985:66678
1986:47080
1987:49000
1988:50700
1989:55073
1990:44594
1991:41719
1992:36397
1993:31509
1994:18162
1995:12998
1996:14482
1997:16757
1998:22183
1999:23734
2000:25207
2001:24758
2002:27291
2003:27127
2004:32268
2005:32863
2006:30190
2007:41649
2008:38380
2009:38473
2010:36442
Počet nově postavených bytů nevypovídá nic o tom, kolik jich je ve skutečnosti neobydlených, protože jsou neobyvatelné, vybydlené (a tím nemám na mysli zrovna Chánov). Před r. 1989 byla poloprázdná celá centra měst, stát tam ubytovával Cikány. Zajímavé bylo, že po r. 1989 se spousta bytů přeměnila na kanceláře, ale ty byty nikde nechyběly (vliv na to měla i výše nájmu, která byla za kanceláře několikanásobně vyšší). Dneska je kancelářských ploch nadbytek, tak se zase některé kanceláře přeměňují zpět na byty.
Co takhle elektřina, plyn, nájemné, poplatky v bankách, úrokové sazby, odpadky, služby, nehorázné odměny notářům, právníkům, doplatky za léky a vůbec zlodějské ceny léků, atd.
Jeden příklad: Garáž - roční odběr 2 kWh - platba zhruba 1000,- Kč v podstatě za to, že tam kdysi zavedli dráty ...