To je placená reklama na bankovní instituce? Jinak to totiž nechápu.
1) Státy zakážou velké transakce hotovostí a pak budou vyprávět, že hotovostně se moc neplatí.
2) Tvrdit že ve Švédsku se "jen" 3% transakcí provedou hotově je hezké, ale hezčí by bylo říci kolik je to absolutně a také kolik je to % pro lidi (vyházet korporace atd.). Je mi jasné, že když Volvo nakupuje součástky na auta tak to neplaí hotově. Možná by také stálo za to uvažovat nikoliv objem transakcí, ale jejich počet.
3) jak budu platit v místech kde není terminál? Dojde mi benzín, potřebuju si od někoho zavolat atd. ? :-O
4) ještě jsem neviděl bezpečnou platební kartu kterou by nešlo triviálním způsobem zneužít.
Myslím, že Vaše poznámky 1 a 2 si trochu protiřečí.
Co se týče poznámky 3: nejde jen o karty - můžete poslat peníze převodem přes IB.
Co se týče poznámky 4: už jste viděl hotovost, kterou by nešlo snadno zneužít, tedy ukrást? Já jen jednu - a kamenné kotouče o hmotnosti několik set kilogramů až tisíc mi pro každodenní účely nepřijdou moc praktické.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rai_stones
Ad 3: Můžu poslat peníze přes IB?
Můžete vy mně vysvětlit, jak to udělám, když v sobotu pojedu na výlet a někde u zahrady si budu chtít koupit meruňky?
I když budu nakrásně předpokládat, že pan Vendelín z Horní Dolní, ročník 1929, bude IB mít, dokud nebude fungovat non-stop clearing, nebo nepůjde bezkontaktně přelejt peníze z karty na kartu, je život bez hotovosti jen utopie.
Asi takto: Pokud by byla hotovost zrušena, byla by to hlavně otázka toho člověka, který by chtěl prodávat své zboží ze zahrady. On by takový bezhotovostní styk měl něco do sebe i v tomto případě, protože většina těch lidiček, kteří prodávají své přebytky ze zahrady, ani náhodou neplné své daňové povinnosti. V případě bezhotovostního styku by zase ubyl tento problém s daňovými úniky.
A ještě jedna věc: Kdyby nebyla hotovost, jak by mohl někdo třeba Rathovi podstrčit do krabice od vína sedm mega? To by asi nešlo, že?
A v tom vašem "nejspíš" tkví právě ten problém. Když nevydává žádné účtenky či paragony a nevede žádné účetnictví, jak můžete říci, že jeho příjem nepřesáhl částku, která je osvobozena od daně? Poměrně často jezdím do Itálie. A tam dostanu účtenku z registrační pokladny i od trhovce, od něhož si koupím kilo rajčat. Proč to nejde u nás?
V Itálii také dostanete pokutu - vy jako zákazník - když tu stvrzenku hodíte před obchodem do koše a nedokážete ji na požádání předložit policii.
A dostanete pokudu až 10 000 E (!!!), když si koupíte padělané zboží. Že jste to koupil v dobré víře? Že ani nevíte, že tenhle klikyhák má být nějaká mózní značka. Že opravdu nevíte, že tenhle výrobce dává na své zboží takové a takové ochrané prvky a tady na tom vašem chybí? To je fuk, pokuta až 10 000 E je právě pro vás.
Opravdu úžasné zákony hodné následování.
Ad 3) Víte o benzínovém čerpadle, kde neberou platební karty? Prosím o adresu. Potřebujete si zavolat? Proboha! Vy nemáte mobil? To asi budete dnes široko daleko jediný, že? A nákupy, kde nemají terminál? Tak tam prostě nenakupuji! Víte třeba, že už i některé prodejny provozované našimi vietnamskými spoluobčany se začaly přizpůsobovat a pořizovat si terminály, protože ono to jinak nejde a tím, že stále trvají na hotovosti, přicházejí o zákazníky? Oni si to už také začínají uvědomovat.
A zneužití platební karty? Nu, mám poměrně letité zkušenosti s kapesními zloději. A mohu vás ubezpečit, že spíše najdete ukradenou peněženku, v níž zůstaly platební karty, než ukradenou peněženku, v níž zůstala hotovost. Nic vám to nenapovídá? Jinak já osobně používán platební karty, a to jak debetní, tak kreditní, už řadu let velice často. A ještě se mi nestalo, že by mi je někdo zneužil.Jak je to možné, když je to podle vás tak jednoduché?