Hlavní navigace

Živnostenská banka má binec v produktech

17. 5. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Živnostenská banka v nedávné době zavedla kontokorentní úvěr. Znamená to tedy, že si můžete sjednat kontokorent ke svému běžnému účtu? Ó, nikoli! Na některých pobočkách byste se jeho otevření domáhali jen stěží. A tam, kde to jde, se raději na podmínky přeptejte dvakrát.

Je tomu právě čtrnáct dní, kdy jsme přinesli porovnání poplatků a úrokových sazeb kontokorentních úvěrů na českém bankovním trhu (viz článek Co za kontokorent?). Vesměs nedošlo k žádným významnějším změnám od předchozí analýzy, kterou jsme zveřejnili počátkem září loňského roku v článku Kontokorent – a co za něj?.

K jednomu velkému překvapení však přeci jen došlo – Živnostenská banka zavedla nově kontokorentní úvěr, a oproti očekávání zveřejněnému v září oznámila podstatně nižší poplatky. Abych byl přesnější, místo plánovaného poplatku za zřízení kontokorentu ve výši 500 Kč mělo být zavedení služby zcela zdarma, stejně jako vedení kontokorentu.

Informace v pozadí neustálého zdražování bankovních poplatků překvapivá, nicméně byla podána pracovnicí zelené linky Živnostenské banky a nebyl důvod k pochybám o její pravdivosti. Možná konkurence nachvíli zavládla i mezi bankami, navíc se Živnostenská banka bude prodávat, proto musí být úspěšná, aby současný akcionář získal vyšší cenu. Levný kontokorent může být jedním ze způsobů, jak přilákat nové klienty.

Ovšem pravda leží jinde. Živnostenská banka nejspíš ani sama neví, jak její nový produkt funguje.

Pozorná čtenářka Měšce, paní Jana Kubová, nás upozornila, že se vybavena informacemi z Měšce vypravila do pobočky Živnostenské banky v Ostravě v Kostelní ulici 89, kde chtěla ke svému účtu otevřít kontokorentní úvěr. Jaké bylo její překvapení, když na ni pracovníci banky nechápavě hleděli – kontokorent prý vůbec neposkytují.

Mírně zaskočen novou informací jsem znovu vytočil číslo zelené linky – a obdržel zcela odlišné ceny od původních. Slečna na druhém konci drátu hovor téměř po každém mém dotazu přerušila a zodpovědně vyhledávala informace, které zřejmě nepodává příliš často.

Poplatek za zřízení (posouzení žádosti) kontokorentního úvěru by měl činit podle posledních zpráv 500 Kč, přičemž každý měsíc klient navíc zaplatí 50 Kč za vedení kontokorentu. Platnost úvěrové smlouvy je jeden rok, po kterém musí být podána nová žádost a zaplacen znovu poplatek za její posouzení.

skoleni_13_10

Pln rozporuplných informací jsem hledal na internetových stránkách Živnostenské banky „nezávislý“ zdroj. Bohužel marně. O kontokorentním úvěru se v sazebníku na stránkách banky nedočtete ani zmínku, natož ceny. Musíte se ponořit do sazebníku ve formátu „.pdf“(138 kB), kde se dopátráte ceny 500 Kč za zřízení a 50 Kč za vedení kontokorentu.

Vzhledem k rozporným informací, podávaných samotnou bankou, již nemohu ani s jistotou říci, zda Živnostenská banka kontokorentní úvěr nabízí. Pokud ano, připravte se na jedny z nejvyšších poplatků za zřízení kontokorentu (vyšší může mít jen Raiffeisenbank a Volksbank, kde je počítán procentem z úvěrového rámce – viz tabulka) a nejvyšší za jeho vedení (před eBankou, u které zaplatíte až 30 Kč měsíčně).

Anketa

Máte kontokorentní úvěr u Živnostenské banky?

Autor článku

Šéfredaktor portálu Investujeme.cz. Absolvent IES FSV UK. Člen skupiny historického šermu Heraldicus...
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).