Hlavní navigace

Zimní sídlo: Alpy, Tatry, Pyreneje či Dolomity?

Vít Klíma

Češi bohatnou, a tak se při koupi horského bytu, chaty či chalupy nemusejí orientovat pouze na Krkonoše a Šumavu, ale mohou se poohlédnout i na Tatry, Alpy, Dolomity nebo Pyreneje. V jakých cenových relacích se nemovitosti v horských střediscích pohybují? A proč se vyhnout Švýcarsku?

K atraktivitě horských nemovitostí přispívá jejich snadná dostupnost, a to autem, autobusem, vlakem či letadlem. Např. nízkonákladová letecká společnost SkyEurope zavádí speciálně pro lyžaře lety do Turína a Grenoblu. Z Grenoblu je to jen kousek na sjezdovky ve Val d'Isére, Albertville, nebo Brianconu.

Velice zajímavými lokalitami je i Podpyrenejí a Francouzská riviéra. V létě tu můžete byt nebo vilu využívat ke koupání a v zimě můžete odtud vyrážet lyžovat. Nicméně hitem posledních let zůstávají Tatry a Bulharsko.

Horské nemovitosti nejsou zajímavé jen pro lyžaře, ale i pro podnikatele v oblasti turistického ruchu. Na horách staví nebo kupují chaty, chalupy, penzióny a hotely. Novými zákazníky jsou i cestovní kanceláře, které si zde zakládají společnosti za účelem zprostředkování nabídky ubytování pro české i zahraniční turisty.

Hledáte nemovitost spíše v ČR? – Katalog nemovitostí

Lyžařské destinace

Slovensko

Nejvyhledávanějšími lokalitami pro koupi horských nemovitostí na Slovensku jsou Nízké a Vysoké Tatry. Cena dvoupokojového horského bytu se pohybuje okolo 1 – 1,5 mil. Sk, starší chaty a chalupy okolo 2 mil. Sk. Cena luxusnějších horské nemovitosti se pohybuje okolo 6 mil. Sk. Menší hotely a penzióny stojí od 10 mil. Sk, v průměru okolo 20 – 30 mil. Sk. Jedním ze stávajících projektů výstavby horských bytů je např. projekt Fatrapark, kde právě začíná rezervace druhé etapy výstavby.

Bulharsko

Do Sofie doletíte zhruba ze dvě hodiny a za další hodinu až dvě cesty autem nebo autobusem už můžete začít lyžovat v Rila Vichrin, Rodopech, Staré Planině, Sredne Gore nebo Viroše. Horské byty zde koupíte od 40 000 EUR výše. Starší chaty a chalupy od 80 000 EUR. Největšími bulharskými realitními portály jsou www.bulgarianproperties.com, www.mybulgaria.info, imoti.net, www.portalimoti.com a www.imot.bg, kde najdete nejširší nabídku nemovitostí, včetně jejich aktuálních cen.

Francie

Vyjmenovávat slavná lyžařská střediska ve francouzských Alpách typu Chamomix, Val d'Isére a dalších by bylo nošením dříví do lesa. Mnohem zajímavější informací jsou cenové relace jednotlivých typů horských nemovitostí.

Horské byty

Garsoniéru (studio) koupíte v ceně od 30 000 EUR. Byt 1 + 1 od 50 000 EUR výše. Ceny větších bytů 3 – 4 + 1 se pohybují okolo 150 000 EUR.

Horské chaty, chalupy (chalet)

Ceny horských chat a chalup se pohybují v průměru od 250 000 do 600 000 EUR. Skutečně luxusní dosahují cen až 3 mil. EUR.

Horské vily (chateaux/villa)

Ceny tohoto typu nemovitostí se pohybují od 600 do 3,5 mil. EUR.

Horské zemědělské usedlosti, pozemky

Cena zemědělských usedlostí, které jsou většinou v zanedbaném stavu, se pohybuje okolo 200 tis. EUR. Ke kupní ceně musíte připočítat i cenu oprav. Pozor, je třeba dbát i na dopravní obslužnost zvolené lokality a vybavenost obchody a službami. Často se jedná o samoty.

Ceny pozemků jsou vysoké, a to z prostého důvodu – rok od roku ubývá jejich nabídka. Jejich orientační cenovou úroveň ukazuje následující tabulka.

Orientační cena pozemků
Rozloha Orientační cena
500 – 700 m2 50 tis. EUR
1 000 m2 70 tis. EUR
1 500 m2 70 – 100 tis. EUR

Francouzské Alpy patří spolu se švýcarskými k nejdražším v Evropě. Investovat zde se může vyplatit, protože stavebních pozemků ubývá a ceny nemovitostí i jejich nájmů budou pravděpodobně stoupat. Klientela je zavedená, služby i dopravní obslužnost jsou na vysoké úrovni.

Rakousko

Po vstupu ČR do EU padly i překážky při koupi nemovitosti v Rakousku. Nově stavěné horské byty mají různé velikosti, od garsoniér až po 2 až 3 + 1. Jejich cena se pohybuje v průměru od 80 do 150 tis. EUR. V této cenové relaci koupíte i starší chalupu, vyžadující stavební úpravy.

Starší horský byt můžete koupit od 35 000 EUR, ovšem i tady musíte počítat s dodatečnými náklady na opravu. Cena nových alpských chat a chalup se pohybuje, včetně pozemku, od 250 tis. EUR výše. Velice výhodným způsobem, jak může Čech nabýt v Alpách nemovitost, je koupit pozemek a nechat si na něm postavit horský srub. Ušetříte tak až 25 % ceny, než kdybyste si kupovali pozemek i s nemovitostí.

Největším rakouským realitním portálem nabízejícím nemovitosti k prodeji i pronájmu je Immobilien Net. Dalším dobrým portálem je i Internet platform a Immobilien Atlas.

Dolomity

Širokou nabídku v obdobných cenových jako v Rakousku najdete i v italských Dolomitech. Připomeňme si jen nejznámější lyžařská střediska: Cortina d'Ampezzo, Val Gardena/Gröden, Marmolada a Val di Fiemme. Ceny nově stavěných dvoupokojových bytů s předzahrádkou se pohybují v rozmezí 80 – 100 tis. EUR. Třípokojový byt v prvním a vyšším poschodí s balkónem stojí řádově v rozmezí od 130 do 150 tis. EUR. Největší nabídku horských nemovitostí najdete na adrese www.casa.it.

Švýcarsko

Švýcarsko je zemí, které bychom vám radili se při koupi nemovitosti vyhnout. Švýcarsko je známé svojí nechutí prodávat cizincům nemovitosti a nám „východním“ zvlášť. Výjimkou je kanton Vaud, ve kterém se nachází horský masiv Villars a oblast jezer okolo Montreux a který je nejliberálnější ke koupi nemovitosti cizinci. Nabízí široký výběr nemovitostí a neukládá žádná omezení týkající se dalšího prodeje. Potřebná povolení jsou zpravidla k dispozici během 2 až 3 měsíců.

Závěrem

Horské byty, chaty a chalupy jsou mimořádně dobrou investicí, a to jak pro vlastní zdraví, tak i v návratnosti investovaného kapitálu. Návratnost slibují v rozsahu 5 – 7 % ročně.

Anketa

Vlastníte nemovitost v zahraničí?

Našli jste v článku chybu?