Vlákno názorů k článku Ženy, nediskriminujte muže! od Klára - 1) mam otazku: jak mam chapat vasi pripominku,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 12. 2001 15:35

    Klára (neregistrovaný)

    1) mam otazku: jak mam chapat vasi pripominku, ze tim ze zena chce mit stejny plat za stejnou praci jako muz, si uspokojuje svoje ego? nenalezi ji tahle "vymozenost" jen tak mimochodem i ze zakona? Jak by se vam libilo brat o 10 tisic v prumeru mene (mluvim o svem oboru), nez vase kolegyne jen kvuli tomu, ze jste se narodil jako chlap?

    2) otazka duchodu: nejak jste "zapomel" ve svem clanku zminit, za jakych podminek zena odchazi drive do duchodu : treba diky tomu, ze se ji (zjednodusene receno) odecitaji leta za deti. Kdyby bylo na me, klidne vam tuhle exklusivitu prenecham. Reklamovat to ovsem mohu jedine u Matky prirody.

    3) vase poznamka o vysi duchodu me opravdu nadzvedla. Reknu vam proc: ja i muj pritel jsme si ve stejnou dobu zalozili penzijni pripojisteni. Platime oba kazdy mesic stejne. Jak me vysvetlite tu "diskriminaci muzu", kdyz ja na konci sporeni dostanu mene, nebot se dle statistiky doziji vice let a pojistovna tedy muzi da drive vic a me postupne bude vyplacet mene. Ovsem nikdo mi nezaruci, ze se toho statistickeho veku, kdy na tom budu stejne, vubec doziji. A sedm let ve stari je docela dlouha doba, takze sporitelne s nejvyssi pravdepodobnosti ty moje penizky hezky zustanou.

    Na zaver Vas tedy prosim, nez drive napisete neco podobneho, snazte jit vice k jadru veci a ne psat takoveto povrchni a samoucelne clanky.
    Vase ctenarka.

  • 6. 12. 2001 16:00

    Martin Hrdý (neregistrovaný)

    Takže postupně.

    Ad 1) To s tím egem bylo myšleno poněkud obecněji, ne jenom v souvislosti se mzdami. Pokud budu v tramvaji sedět a uvidím ženu jak stojí, rád jí své místo nabídnu. Přirozeně. Pokud uvidím ženu, jak nese těžkou tažku, rád ji s ní pomohu. Už jsem se ale dočetl o několika soudních sporech, kdy feminizovaná dáma za takovéto chování muže žalovala (!).

    Ad 2) Ano, v tom máte pravdu. Druhá věc samozřejmě je ta, jestli toto žena přijme, nebo bude pracovat dále. I kdyby tento efekt nebyl, stejně by byl nepoměr dost velký. Já se na problém dívám z hlediska pojistné matematiky. Dělá-li to někdo jinak (např. stát), znamená to redistribuci finančních prostředků od jedné skupiny ke druhé. Bez ohledu na cokoliv. Já připlácím ze svého sociálního pojištění na ženy. Nevadí mi to a dělám tak s úsměvem. Nicméně je to fakt.
    To se zpochybnit nedá.

    Ad 3) Podle úmrtnostních tabulek budete v průměru žít o sedm let déle, než Váš přítel. Možná budete žít pouze o rok déle, možná zemřete dříve. Můžete žít ale také o dvacet let déle. Podle čeho jiného byste chtěla pojistné plnění počítat než podle úmrtnostních tabulek? Pokud přijdete do penzijního fondu a smluvně se jim zavážete, že pět let po odchodu do důchodu spácháte sebevraždu, možná se s Vámi domluví a nabídne Vám vyšší důchod :-).

    Zdravím,

    Martin Hrdý

  • 6. 12. 2001 16:18

    Klára (neregistrovaný)

    ad 1) víte, k tomu mohu jen říct : všude existují vyjímky a absurdní případy. Muž také může žalovat ženu za to, že využívá své ženskosti a například pracovního postavení k jeho diskriminaci. A také už jsem se o těchto případech dočetla.

    Obecně je toto téma spíše na diskuzi o několika tisích let vlád mužů a jen několika stovek let křiku žen za rovnoprávnější postavení. Podívejte se například do teď často zmiňovaného Afgánistánu - zkuste se vžít do role tamních žen. Pak vás přejde veškerý humor. Zde vidím nutnost rovnoprávnosti a ne v pouštění sednout v tramvaji - to už je vyšší meta, o které si v Afgánistánu mohou ženy nechat jen zdát.


    ad 3) statistika jsou jen čísla a rozhodně nejsou rovnoprávná, jsou jen realistická. Takže nevidím důvod nazívat to diskriminací. Proč se tedy také nepočítá s tím, že muž se také MOŽNÁ dožije o 20let více než já? Já přeci nemohu za to, že muži vydrží na tomhle světě podle statistik v průměru o 7 let méně než ženy a proč na to mám ještě já doplácet?

  • 6. 12. 2001 17:43

    Martin Hrdý (neregistrovaný)

    Takže opět postupně:

    Ad 1) Jsem rád, jestli takové spory už existují. Já jsem o nich ještě neslyšel. Ale budiž.

    Ad 3) Ale ono se s tím POČÍTÁ. Ono se uvažuje i o tom, že můžete umřít dřív vy, než Váš přítel. Odhad přece musím vždy tvořit na základě očekávané hodnoty a rozptylu. Obě veličiny lze snadno spočítat, z nich odvodit pojistné a pak to prostě vyjde. Jestli na někoho doplácíte, když zemřete dřív, tak na ostatní ženy, kteří zemřou později. Obecně ale naopak na půlku Vašeho důchodu doplácejí muži. Nebo by Vám přišlo logické aby lidé s vyšším příjmem platili za rohlík v samoobsluze méně, než lidé chudí?

    Muž, který žije v průměru o sedm let méně, by se ale mohl rozhodnout, že nechce být součástí průběžného systému financování a naopak by chtěl platit na svůj osobní účet, z kterého bude později jeho důchod financován. Nemusí od nikoho nic chtít, prostě bude pracovat sám za sebe. To je také spravedlivé, možná spravedlivější, než současný systém. Pak by ale ženy dostávali poloviční důchod... Nebojte se, že byste na někoho zbytečně doplácela.

    Kdyby se Vám podařilo uzákonit, aby penzijní fondy dávaly stejný důchod (za stejné peníze) mužům i ženám, pravděpodobně by fondy přestaly ženám penzijní připojištění poskytovat, protože by se jim to nevyplatilo.

  • 6. 12. 2001 18:42

    mirek (neregistrovaný)

    No, pane kolego, tentokrát jste mě pro změnu úplně nadchnul. Začátkem říjne se v Praze konala na téma financování důchodů mezinárodní konference. Zeptal jsem se ministra Špidly: "Naprostou většinu důchodců tvoří ženy, protože chodí do důchodu dříve, zatímco ze světa naopak odcházejí později. Neuvažujete o tom, že by chodily do důchodu později než muži?" Ministr po malé odmlce pravil: "Některé výpočty pojistné matematiky jsou považovány za ryze teoretické." Co dodat? Idea zajisté matematicky správná, ale politicky neuskutečnitelná. Jinak osobně je mi zcela lhostejné, jestli na někoho něco doplácím. Zvláště v takto fiktivním systému. Mirek
    P.S. Perlička: Víte, jaká je výhoda průběžného systému financování penzí? Žádné peníze v systému nejsou, a proto je nemůže nikdo ukrást (pravil pan ministr).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).