Hlavní navigace

Názory k článku Ženy, nediskriminujte muže!

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2001 8:15

  Ssss (neregistrovaný)

  Můžete mluvit o postižené huse, ano jsem žena! Článek je logický a uvádí skutečnosti nejspíš pravdivé, ale přitom velice zavádějící, protože je poněkud jednostranně pojat. Až přestanou být ženy muži diskriminovány v pracovně-právních vztazích,(statisticky dokázané rozdíly proti mužům mezi vzdělaností žen a ohodnocením jejich práce a z výše obdržených mezd se přeci vypočítává výše důchodu), až přestanou být ženy diskriminovány muži v manželském soužití,(mám na mysli zatím typickou českou domácnost, kdy oba pracují,ale žena nastupuje v domácnosti druhou směnu),pak třeba jsem ochotna připustit, že můj oficiální odchod do důchodu bude stejný jako u mužů.

 • 6. 12. 2001 9:14

  Mirrim (neregistrovaný)

  Vetšina žen křičí: "Chceme být rovnoprávné!!" A druhým dechem říkají: "Ale nechte nám dřívější odchody do důchodu".
  Ať žije rovnoprávnost. :-)

 • 6. 12. 2001 9:34

  Ssss (neregistrovaný)

  Nevím, jak většina žen, ale já křičím:"Chci být rovnoprávná z hlediska litery zákona, a to i v oblasti důchodového zabezpečení, ale zároveň chci být rovnoprávná i ve skutečném uplatňování práva v praxi! Nemám tím na mysli diskriminaci zákonem, ale skrytou diskriminaci žen, která v Česku stále přetrvává.(Výše platu žen, pracovní příležitost, domácí dělba práce).

 • 6. 12. 2001 10:33

  Roman (neregistrovaný)

  Nevim, domacnost si preci kazdy muze zaridit podle sveho. Pokud mate pocit, ze vas parner necha v domacnosti na druhou smenu a vam se to nelibi, muzete si najit jineho partnera.

 • 13. 12. 2001 10:12

  Katerina (neregistrovaný)

  Jenze, tady ani tak nejde o volbu partnera, ale o to, ze 90% nasich mladych muzu je a hlavne bylo vychovavano nasledujicim vzorcem chovani: otec pracuje, prijde domu a hle ma volno - kouka na televizi, chce teplou veceri, cte si noviny (u stastnejsich si pohraje s detmi), zena pracuje, prijde domu - vari, pere, uklizi, stara se o deti, ... Bohuzel az nynejsi mladi lide si uvedomuji, ze to takto byt nemusi, ale jen pomalu si na tuto skutecnost obe pohlavi zvykaji. Myslim, ze az budouci generace budou vychovany k rovnopravnosti a to ne k te papirove a pak bude v poradku, kdyz se vyrovnaji i odchody do duchodu, ale jak muzete po nynejsich babickach, ktere si tvrde odpracovali ne jednu pracovni smenu ale dve (pracovni + domaci) chtit aby byly schopne pracovat o dalsich x lete dele. Proste musime vychovat sve deti k rovnopravnosti a pak tu bude, do te doby jsou to jen papirove kecy.

 • 13. 12. 2001 12:17

  Roman (neregistrovaný)

  Máte pravdu, že posun od legislativy ke zrovnoprávnění jde pomalu. A se změnou výchovy to jde ještě pomaleji. Ale přesto jsem přesvědčen, že je to záležitost především individuální a záleží na uspořádání té které rodiny, jak si rozdělí práci v domácnosti.

 • 7. 12. 2001 14:44

  Jarda (neregistrovaný)

  Dobry den. Ja jsem si dosud vsiml v praxi pouze toho, ze pokud je zena stejne schopna jako muzsky kandidat na tutez pozici, dostane stejny plat. Na druhou stranu - zeny jsou v prumeru mensi, lehci, pomalejsi a hloupejsi nez muzi a samozrejme tez i mene shopnejsi ridit cokoliv od auta az po firmu a tedy je logicke ze dostavaji v prumeru mensi ohodnoceni. Jakmile je zapotrebi schopneho, prubojneho a inteligentniho pracovnika, zena skoro nema sanci byt prijata. Vzhledem ke genetickym predpokladum pak zastava misto recepcni/sekretarky a do smrti se nenauci psat poradne v EXCELu. (priklad)

 • 7. 12. 2001 16:55

  Sklipkan (neregistrovaný)

  Ahoj Jardo, z Tve charakteristiky zen usuzuji, ze jsi velky, tezky, rychly a ohromne chytry. Na to, aby si sve telo uzivil urcite potrebujes dva platy nejake zeny. Urcite jsi schopen uplne vseho, vcetne rizeni auta a firmy, ochotne v aute poustis chodce na prechodu a v metru zenu v prechodu, tve geneticke schopnosti Te dovedly dokonce tak daleko, ze se uz naucil poradne psat v Excellu - Ty by sis zkratka zaslouzil ten duchod mnohem mnohem driv, aby na Tebe pracovalo nejmin sest zen. Po Tvem prispevku jsem zacal byt hrdy na to, ze jsem muz, a zacal jsem chtit se Ti podobat!!! Nepripojis nam foto?

 • 15. 3. 2002 13:19

  metis (neregistrovaný)

  Ty lamo zamindrakovana! Je plno debilu (muzu) co se nenaucej ani s wordem, natoz aby pochopili Excel!! Dokonce znam i plno lameru jako jsi ty, co maj plnou hubu kecu na zensky ale neumej ani zkopirovat soubor z jedny slozky do druhy a to se jenom klika mysi. Jak by se potom takovej wul tvaril na kopirovani souboru v Dosu? • 14. 1. 2002 19:05

  drjar (neregistrovaný)

  Já tam chci taky!
  Uznávám, sice, že se většinou ženy starají o potomstvo, ale na to zase mají mateřskou dovolenou a další vymoženosti a jdou podle počtu odstaraných dětí dříve do důchodu. Vím, třeba se to zdá některým málo, ale vždyť v normálmím manželství je snad ještě muž.
  Nevím jak u Vás, ale já by bych se musel propadnout hanbou, kdybych si mněl nechat ženou sloužit. Asi bych nesnesl pohanu, abych o některé z prací řekl "to já neumím, to dělat nebudu, to je ženská práce a pod.". Teď k úvodu vašeho příspěvku. Vše, co jste vyjmenovala je vlastně nezákonné a tady je zakopaný pes. Zákonodárci sice vyrábí ohrommná kvanta zákonů, také se tím náležitě chlubí, když si vyšují platy nebo schvalují odměny, ale veškerý dohled nad dodržováním zákonů je pouze policií v dopravě, kde dovede státní moc řádně buzerovat a vlastní nedostatky demagogií zakrývat. Brzy budou volby, tak snad po nich. Nevěříte? Já také ne. Proč je mezi zákonodárci tak málo žen?

 • 6. 12. 2001 10:51

  Muž (neregistrovaný)

  Článek poněkud jednostranně moralizuje nad "spravedlností" v oblasti rozlišných ekonomických státních pravidel pro ženy a muže. Započteme-li,že ženy během mateřské nevydělávají, reálně si tím snižují důchod, i když se jim do něj mateřská počítá. Stejně tak již zmíněné nižší mzdy žen výpočet důchodu snižují. Pokud tedy chceme lát nad nespravedlností světa, bylo by lepší zaměřit se tímto směrem. Kdyby byly podmínky na trhu práce pro všechny stejné,kdyby se děti rodily umělým oplodňováním mimo tělo ženy (a neměly vliv na jejich uplatnění), pak by se mohly vyžadovat stejné podmínky i v otázce důchodu.
  Ono je taky otázkou, kolik žen a kolik mužů skutečně do důchodu odchází ve vyměřené době a kolik přesluhuje (u žen mimo jiné proto, aby si zvýšily budoucí důchod).

 • 6. 12. 2001 13:55

  Martin Hrdý (neregistrovaný)

  Dobrý den. Přirozeně souhlasím s tím, že je problematika složitější a já se ani nesnažím ji řešit v jednom krátkém článku. O vlivu mateřské dovolené na budoucí pracovní život ženy již bylo napsáno mnoho. Konec konců dodnes neexistují jednostranné závěry, zda ženy netrpí fenoménem nižších mezd hlavně z toho důvodu, že část své praxe stráví na mateřské dovolené. Jde mi zde o alternativní pohled, jakým je možné na problematiku nahlížet.

  Dále bych ještě rád zdůraznil, že žena nemusí nezbytně zůstat na mateřské dovolené. Znám rodiny, ve kterých nastoupil na mateřskou dovolenou muž. Je také možné najmout si vychovatelku, jak je to běžné v některých "vyspělejších" zemích. (Aniž bych to hodnotil z morálního hlediska)

 • 6. 12. 2001 15:27

  Klára (neregistrovaný)

  1) mam otazku: jak mam chapat vasi pripominku, ze tim ze zena chce mit stejny plat za stejnou praci jako muz, si uspokojuje svoje ego? nenalezi ji tahle "vymozenost" jen tak mimochodem i ze zakona? Jak by se vam libilo brat o 10 tisic v prumeru mene (mluvim o svem oboru), nez vase kolegyne jen kvuli tomu, ze jste se narodil jako chlap?

  2) otazka duchodu: nejak jste "zapomel" ve svem clanku zminit, za jakych podminek zena odchazi drive do duchodu : treba diky tomu, ze se ji (zjednodusene receno) odecitaji leta za deti. Kdyby bylo na me, klidne vam tuhle exklusivitu prenecham. Reklamovat to ovsem mohu jedine u Matky prirody.

  3) vase poznamka o vysi duchodu me opravdu nadzvedla. Reknu vam proc: ja i muj pritel jsme si ve stejnou dobu zalozili penzijni pripojisteni. Platime oba kazdy mesic stejne. Jak me vysvetlite tu "diskriminaci muzu", kdyz ja na konci sporeni dostanu mene, nebot se dle statistiky doziji vice let a pojistovna tedy muzi da drive vic a me postupne bude vyplacet mene. Ovsem nikdo mi nezaruci, ze se toho statistickeho veku, kdy na tom budu stejne, vubec doziji. A sedm let ve stari je docela dlouha doba, takze sporitelne s nejvyssi pravdepodobnosti ty moje penizky hezky zustanou.

  Na zaver Vas tedy prosim, nez drive napisete neco podobneho, snazte jit vice k jadru veci a ne psat takoveto povrchni a samoucelne clanky.
  Vase ctenarka.

 • 6. 12. 2001 15:52

  Muž (neregistrovaný)

  Ad 1) Ale to je preci Vas problem, pokud jste lepsi nez ti muzi, co berou vic penez, tak nedokazete dostatecne
  prodat to co umite, neumite dokazat, ze si Vas firma ma "vazit" vic. Dalsi vec je kvalifikace - zeny se proste
  spise uplatnuji v oborech, ktere jsou hur placene, tak se nemuzete ohanet prumernou mzdou.

  Ad 2) Nikdo zenam neodpare to, ze odchazeji driv do duchodu nez muzi. V tom jsou proste na tom muzi
  hur a nezmeni na tom nic ani to, ze jste to nemohla ovlivnit.

  Ad 3) Uzasna argumentace, to je jako kdybych ja se rozciloval pro to, ze platim pojisteni podle nejake rizikove
  skupiny, ktera ma statisticky rizikovost promitnutou do vyse pojistneho. Proste je to tak. Veci se proste
  obcas musi prumerovat, protoze kdo by delal to, ze by na zaklade padesatistrankoveho dotazniku urcoval
  individualne cas odchodu do duchodu pro kazdeho cloveka.

  No a na zaver Vam doporucim, abyste si uvarila caj, uklidnila se a pak zacala myslet.

 • 6. 12. 2001 16:25

  Klára (neregistrovaný)

  1) není to otázka prodat se, ale spíše toho, kolik reálně můžete za to samé dostat. to je prostě fakt. kvalifikace je také důležitá, ale jistě jste pochopil, že se dá porovnávat jen to co je porovnatelné - stejná kvalifikace, praxe a práce. rozhodně nebudu dávat dohromady to co se nedá, takže můj příklad byl přesně takový

  2) víte, zákony většinou připravují muži (podívejte se do parlamentu), takže tím spíše to já jako žena neovlivním :-))

  3) muz je rizikova skupina :-) a tak musi mit lepsi podminky, to chápu :-))

 • 6. 12. 2001 15:35

  Klára (neregistrovaný)

  1) mam otazku: jak mam chapat vasi pripominku, ze tim ze zena chce mit stejny plat za stejnou praci jako muz, si uspokojuje svoje ego? nenalezi ji tahle "vymozenost" jen tak mimochodem i ze zakona? Jak by se vam libilo brat o 10 tisic v prumeru mene (mluvim o svem oboru), nez vase kolegyne jen kvuli tomu, ze jste se narodil jako chlap?

  2) otazka duchodu: nejak jste "zapomel" ve svem clanku zminit, za jakych podminek zena odchazi drive do duchodu : treba diky tomu, ze se ji (zjednodusene receno) odecitaji leta za deti. Kdyby bylo na me, klidne vam tuhle exklusivitu prenecham. Reklamovat to ovsem mohu jedine u Matky prirody.

  3) vase poznamka o vysi duchodu me opravdu nadzvedla. Reknu vam proc: ja i muj pritel jsme si ve stejnou dobu zalozili penzijni pripojisteni. Platime oba kazdy mesic stejne. Jak me vysvetlite tu "diskriminaci muzu", kdyz ja na konci sporeni dostanu mene, nebot se dle statistiky doziji vice let a pojistovna tedy muzi da drive vic a me postupne bude vyplacet mene. Ovsem nikdo mi nezaruci, ze se toho statistickeho veku, kdy na tom budu stejne, vubec doziji. A sedm let ve stari je docela dlouha doba, takze sporitelne s nejvyssi pravdepodobnosti ty moje penizky hezky zustanou.

  Na zaver Vas tedy prosim, nez drive napisete neco podobneho, snazte jit vice k jadru veci a ne psat takoveto povrchni a samoucelne clanky.
  Vase ctenarka.

 • 6. 12. 2001 16:00

  Martin Hrdý (neregistrovaný)

  Takže postupně.

  Ad 1) To s tím egem bylo myšleno poněkud obecněji, ne jenom v souvislosti se mzdami. Pokud budu v tramvaji sedět a uvidím ženu jak stojí, rád jí své místo nabídnu. Přirozeně. Pokud uvidím ženu, jak nese těžkou tažku, rád ji s ní pomohu. Už jsem se ale dočetl o několika soudních sporech, kdy feminizovaná dáma za takovéto chování muže žalovala (!).

  Ad 2) Ano, v tom máte pravdu. Druhá věc samozřejmě je ta, jestli toto žena přijme, nebo bude pracovat dále. I kdyby tento efekt nebyl, stejně by byl nepoměr dost velký. Já se na problém dívám z hlediska pojistné matematiky. Dělá-li to někdo jinak (např. stát), znamená to redistribuci finančních prostředků od jedné skupiny ke druhé. Bez ohledu na cokoliv. Já připlácím ze svého sociálního pojištění na ženy. Nevadí mi to a dělám tak s úsměvem. Nicméně je to fakt.
  To se zpochybnit nedá.

  Ad 3) Podle úmrtnostních tabulek budete v průměru žít o sedm let déle, než Váš přítel. Možná budete žít pouze o rok déle, možná zemřete dříve. Můžete žít ale také o dvacet let déle. Podle čeho jiného byste chtěla pojistné plnění počítat než podle úmrtnostních tabulek? Pokud přijdete do penzijního fondu a smluvně se jim zavážete, že pět let po odchodu do důchodu spácháte sebevraždu, možná se s Vámi domluví a nabídne Vám vyšší důchod :-).

  Zdravím,

  Martin Hrdý

 • 6. 12. 2001 16:18

  Klára (neregistrovaný)

  ad 1) víte, k tomu mohu jen říct : všude existují vyjímky a absurdní případy. Muž také může žalovat ženu za to, že využívá své ženskosti a například pracovního postavení k jeho diskriminaci. A také už jsem se o těchto případech dočetla.

  Obecně je toto téma spíše na diskuzi o několika tisích let vlád mužů a jen několika stovek let křiku žen za rovnoprávnější postavení. Podívejte se například do teď často zmiňovaného Afgánistánu - zkuste se vžít do role tamních žen. Pak vás přejde veškerý humor. Zde vidím nutnost rovnoprávnosti a ne v pouštění sednout v tramvaji - to už je vyšší meta, o které si v Afgánistánu mohou ženy nechat jen zdát.


  ad 3) statistika jsou jen čísla a rozhodně nejsou rovnoprávná, jsou jen realistická. Takže nevidím důvod nazívat to diskriminací. Proč se tedy také nepočítá s tím, že muž se také MOŽNÁ dožije o 20let více než já? Já přeci nemohu za to, že muži vydrží na tomhle světě podle statistik v průměru o 7 let méně než ženy a proč na to mám ještě já doplácet?

 • 6. 12. 2001 17:43

  Martin Hrdý (neregistrovaný)

  Takže opět postupně:

  Ad 1) Jsem rád, jestli takové spory už existují. Já jsem o nich ještě neslyšel. Ale budiž.

  Ad 3) Ale ono se s tím POČÍTÁ. Ono se uvažuje i o tom, že můžete umřít dřív vy, než Váš přítel. Odhad přece musím vždy tvořit na základě očekávané hodnoty a rozptylu. Obě veličiny lze snadno spočítat, z nich odvodit pojistné a pak to prostě vyjde. Jestli na někoho doplácíte, když zemřete dřív, tak na ostatní ženy, kteří zemřou později. Obecně ale naopak na půlku Vašeho důchodu doplácejí muži. Nebo by Vám přišlo logické aby lidé s vyšším příjmem platili za rohlík v samoobsluze méně, než lidé chudí?

  Muž, který žije v průměru o sedm let méně, by se ale mohl rozhodnout, že nechce být součástí průběžného systému financování a naopak by chtěl platit na svůj osobní účet, z kterého bude později jeho důchod financován. Nemusí od nikoho nic chtít, prostě bude pracovat sám za sebe. To je také spravedlivé, možná spravedlivější, než současný systém. Pak by ale ženy dostávali poloviční důchod... Nebojte se, že byste na někoho zbytečně doplácela.

  Kdyby se Vám podařilo uzákonit, aby penzijní fondy dávaly stejný důchod (za stejné peníze) mužům i ženám, pravděpodobně by fondy přestaly ženám penzijní připojištění poskytovat, protože by se jim to nevyplatilo.

 • 6. 12. 2001 18:42

  mirek (neregistrovaný)

  No, pane kolego, tentokrát jste mě pro změnu úplně nadchnul. Začátkem říjne se v Praze konala na téma financování důchodů mezinárodní konference. Zeptal jsem se ministra Špidly: "Naprostou většinu důchodců tvoří ženy, protože chodí do důchodu dříve, zatímco ze světa naopak odcházejí později. Neuvažujete o tom, že by chodily do důchodu později než muži?" Ministr po malé odmlce pravil: "Některé výpočty pojistné matematiky jsou považovány za ryze teoretické." Co dodat? Idea zajisté matematicky správná, ale politicky neuskutečnitelná. Jinak osobně je mi zcela lhostejné, jestli na někoho něco doplácím. Zvláště v takto fiktivním systému. Mirek
  P.S. Perlička: Víte, jaká je výhoda průběžného systému financování penzí? Žádné peníze v systému nejsou, a proto je nemůže nikdo ukrást (pravil pan ministr).

 • 10. 12. 2001 5:39

  Emanuel Dráp (neregistrovaný)

  Nebylo lepší, když stály u plotny, vychovávaly děti a chlapům si nedovolily krafat do jejich záležitostí? Bylo! Už, aby nějaký chlap konečně otěhotněl, aby konečně přestaly zneužívat své biologické nelogičnosti a vydírat tak mužské plemeno.

 • 10. 12. 2001 12:44

  Ssss (neregistrovaný)

  Emanuele Drápe, nevěřím svým očím !?! Jsi mimozemšťan nebo umělá inteligence? Není snad ani možné, že jsi měl nebo máš matku s biologickou nelogičností. Ssss

 • 15. 12. 2001 13:42

  aaa (neregistrovaný)

  No, zensky nebehaj 100m za 9.70, Polgarova by neporazila Kramnika ani Kasparova.
  Lze podle meho nazoru vedecky prokazat, ze zeny nejsou tak vykonne (at uz jde o fyzickou ci intelektualni vykonnost) jako muzi.
  S ohledem na tuto skutecnost je treba vse spravedlive posuzovat (i volani po stejnych platech).

 • 16. 12. 2001 17:58

  Janina (neregistrovaný)

  Cau Martine,
  teda nerekla bych , ze se tvuj nazor neshoduje s tim, co jsi napsal. Nijak se te nechci sice dotknout, ale trochu te asi preci jenom znam. I kdyz teda mas pocit, ze mame pravo na male ustupky, tak si s tim pocitanim preber neco jineho. To, ze muzi umiraji driv znamena, ze taky asi jsou vic nemocni, takze pojistovny vyplaznou vic. No vzdyt to znas, jak ma chlap rymicku, je konec :o)Ale jinak teda na tom nevidim az tak nic divneho, mozna je to konecne maly peniz za ty hodiny stravene mimo praci pracovne. Kolik chlapu po prichodu domu jde varit, zehlit, leti vyzvednout potomka ze skolky a podob. Az tohle bude fungovat rovnopravne, tak at mame stejna prava. Ale jinak- nezdame se ti preci jenom krehci a rychleji unavitelne nez vy, muzi? To si snad zaslouzi jit driv odpocivat do duchodu. A je to vubec odpocinek, kdyz se pak stejne starame o umirajici manzele?
  Mej se
  jana

 • 15. 3. 2002 13:17

  Martin Hrdý (neregistrovaný)

  Nazdare Jani,

  no dobry :-). To ze muzi umiraji driv, tak to je dano biologicky. O tom bys toho ostatne mela vedet vic. Podle umrtnostnich tabulek z pocatku devadesatycht jsme dokonce my, muzi, umirali o 8,5 roku driv. Nebyl bych si jistej, jestli muz je nemocnejsi nez zena. Jelikoz byva zpravidla muz zivitelem rodiny, troufam si rict, ze casteji pracuje i v prubehu nemoci a to by socialku nestalo nic. To, co zaplati normalni pojistovna, tak to si sama dobre zpocita aby netratila. To bych se nebal.

  No a kdyz se vratis z prace, tak prece nemusis zehlit, prat a varit. Muzes si vybrat partnera, kterej to udela za tebe. Jestli mas pocit, ze jsi na tom systemu skodna, muzes si platit pomocnici v domacnosti. Jsou zeme, kde je to naprosto bezne :-).

  No a kdyz ti ten manzel umre, tak budes mit furu casu na uzivani si z nim zaplacenyho duchodu :-)...

  Martin

 • 22. 1. 2002 17:56

  kikiriki (neregistrovaný)

  Pracovni pomer se vetsinou uzavira na zaklade smlouvy. Cili je to dvojstranny vztah. Zamestnavatel ma POVINNOST tak maximalne splnit minimalni mzdy, ale horni hranice tam neni. Cili muze dat kolik chce. Pokud se to zamestnanci nelibi, muze jit k jinemu zamestnavateli. Zamestnavatel, kdyz ma hodne kvalitniho zamestnance (at uz zenu nebo muze), tak ma prece ZAJEM si ho udrzet, tedy mj. dat mu mzdu, ktera ho uspokoji natolik, ze vydrzi.
  A kdyz nekdo ma pocit, ze mu zamestnavatel nedava tolik, kolik odpovida jeho moznostem, muze zacit podnikat. Muz i zena, nejsme v Afghanistanu. A pokud firmy, ktere jsou vlastneny/rizeny zenami TAKE diskriminuji sve zamestnance-zeny, tak tato diskuse opravdu nema smysl.

 • 20. 2. 2002 18:42

  Lenka (neregistrovaný)

  Tímto nejsou diskriminováni pouze muži, ale také ženy, které neměly, nebo vůbec nemohly mít děti (jak všichni víme, podle počtu dětí žena může odejít do důchodu dříve), toto také beru jako obrovskou nespravedlnost, všichni by měli odcházet do důchodu stejně, a stát by neměl zvýhodňovat nějakou část obyvatelstva na úkor té druhé

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).