Můj zaměstnavatel, ačkoliv je na tom víc než dobře, nám stravenky nedává, prý že je s tím moc práce. Mzdově nám ale taky nepřidá. Donedávna jsme neměli ani mikrovlnku na ohřev jídla. Zaměstnavatel si odskočí na 2 hoďky na oběd za tři stovky, my v rámci půlhoďky stanovené zákonem a nemožnosti provozovnu zavřít jsme rády, že si odskočíme na OO. Už se jen nemůžeme dočkat, až od nového roku si bude zaměstnavatel moci dát do nákladů i auto nad 1,5 mil. - co nám ještě srubne? Dosavadní Mercedes mu už přestává stačit ...
super - zkuste si po internetu objednat pizzu, a složenky zaplatit přes netbanking.
jinak mzda je odměnou za práci - není to podíl na zisku firmy, ten je věcí majitele. i kdyby si majitel koupil deset mercedesů, hodnota vaší práce je furt stejná.
Nevím, když podnikateli dělám takovou práci, že má na Mercedesa, že hodnota práce je furt stejná. Kdyby byla furt stejná, nemohl by si toho Mercedesa pořídit, chodil by třeba pěšky.¨Ten váš názor není příliš chytrý či demokratický. V otrokářské Africe rozhodně už nežijeme!
Hodnota práce (tedy mzda) je taková, na jaké se zaměstnanec a zaměsnavatel dohodnou. Tedy oboustranně výhodná dohoda: zaměstnanec přinese svou prací zaměstnavateli více, než mu vyplatí (soudruzi tomu říkali vykořisťování) a zaměstnanec dostane víc než jinde (jinak by přece šel jinam). Pokud se tato dohoda o výši mzdy některé straně nelíbí a dohoda nepomůže, zákoník práce nabízí řešení. Kolik zaměstnavatel vydělá (nebo prodělá) a jak s tím naloží, do toho zaměstnanci nic není.
Hodnota práce přece není furt stejná. Všechny statistiky ukazují, že hodnota práce se zvyšuje, viz růst mezd. Zaměstnavatelé vyplácí každý rok zaměstnancům více (samozřejmě bráno statisticky).
I vy jeden Petře alias jezevče!
Tady, co jsem si všiml, diskutují běžní občané, tudíž nikoliv žádné vyhledávané, nedostatkové, přeplácené profese. Tudíž umezd žádné oboustranné dohody, ale jednostranný diktát. Vykořiťování tomu neříkají jen soudruzi, ale i vyspělé západní demokracie. Že vy žijete ještě v kapitalismu 18. století?
Pokud se dle vás hodnota práce zvyšuje, měly by růst i mzdy. Ne u všech tomu tak je a je i otázkou, zda zvýšení mezd (nebo i nyní ubohých důchodů) odpovídá strmému růstu cen všeho.
Klasický příklad například letošní tradiční stávková pohotovost u Škodovky. Zaměstanci u pásu ječeli, že škodovka vydělává, že musej dostat přidáno. Přitom se nikdo nezajímal o to, zda škodovka vydělává kvuli úsporám nákladů, výstavbě nových fabrik, lepším prodejům, a nebo skutečně zvýšenou pílí dělníků u pásu.
A takisto je tomu všude. Pokud mají vaši kolegové ve srovnatelných pozicích lepší mzdy - asi vám zaměstnavatel bude muset přidat, jen abyste mezi ně neodešel za lepším. Pokud se na vaše místo tlačí deset dalších, ochotných tuto práci dělat za stejných nebo dokonce o malinko horších podmínek - vaše práce větší hodnotu nemá.
Blbý, co?
Jinak prakticky vzato - vaše práce bez vašeho zaměstnavatele má cenu nula, neb jí příjemce přínosu z nějakého důvodu nekupuje přímo od vás.
Tak to je ale tvoje smůla. Nevěřit ničemu, čemu nerozumím (a stydím se to přiznat), tak nevylezu ven, nesednu do auta, nepoužívám počítač atd. atd. Zkus se trochu překonat a zjistit si informace, jak se počítá inflace a co všechno se zohledňuje při výpočtech statistických ukazatelů.
Za socialismu jste pane D. také všemu věříval?
Nikdo vás nenutí lézt někam ven či do auta /či někomu do zadku/.
Inflaci si může každý počítat po svém. Já když jdu nakupovat, tak nemohu neslyšet, jak lidi skuhrají "hele, tohle je zase dražší než před týdnem" Ujišťuji se: mléko čerstvé litr nedávno za 9,90 - nyní minimálně za 13,90. Máslo 250 g za 18,--, dnes za 40,--. Maso ... Pečivo ... Plyn ... Elektřina.... Uhlí ...Dalo by se pokračovat do nekonečna ... Domníváte se, že ODS je schopná po vzoru komunistů zlevnit např. elektrárnu či lokomotivy, aby se inflace dostala na udávaných 2 - 3 %?
Jak to počítají statistikové a jak to ještě ODS upraví, aby to tak "nekřičelo" / + nějaká ta chybička v desetinné čárce od celníků/ - není nad to věřit vlastním úsudkům...
Není možné, konečně čtu od jezevce něco rozumného.
Faktem je, že zdražování odstartovalo asi hyperinflaci a cenový růst není vyrovnán odpovídajícím růstem mezd, a to snad ani u poslanců a jim podobné chamradě.
Věta "když podnikateli dělám takovou práci, že má na Mercedesa" - je neuvěřitelně hloupá a zcela zcestná.
Když má podnikatel na mercedesa - pořizuje si ho z výsledků SVOJI práce. Jeho práce je sehnat peníze na počáteční kapitál, sehnat nápad co vyrábět, vědět komu to prodat, vytvářet pracovní místa, a najít na ně co nejméně placené lidi - pokud si touto svou prací vydělá na mercedesa, je to prostě jeho práce a jeho odměna za ní.
Pokud toto umíte dělat a udělat také tak nebo podobně - zajisté budete mít taky na mercedesa. Pokud házíte lopatou uhlí do kotle, jak vzhledem k úrovni příspěvků předpokládám - je v takové práci velmi těžké nějak nadstandardně uspět, a na kvalitě a barvě mercedesa vašeho zaměstnavatele se váš vstup podílí neměřitelnou měrou.
Co názor od jezevce, to opravdová perla!
Domníváte se, že házet lopatou do kotle je něco špatného? Za socialismu tam byli ti, co straně nevoněli, a nedivil bych se, kdyby tomu bylo obdobně i nyní, za modré totality! Ale i tehdá si ti kotelníci mohli dovolit "luxusní" zboží, na které tady řada občanů nedosáhla.
Nic špatného na tom není, ale dokáže to dělat každý, takže nabídka házečů lopatou je vyšší, než poptávka po házečích lopatou, což má zcela zřejmý dopad na mzdu házeče lopatou.
Když si podnikatel kupuje Mercedesa, tak je to h l a v n ě z práce jeho oveček. Jinak se tomu taky říká vykořisťování. Jeho práci "sehnat peníze na počáteční kapitál, sehnat nápad co vyrábět, vědět komu to prodat, vytvářet pracovní místa, a najít na ně co nejméně placené lidi" dělají vesměs také jeho ovečky (nemám nyní na mysli živnostníka zaměstnavájící sebe samého nebo esreočko se 2 lidmi).
Opravdu již nežijeme v otrokářském státě, uvědomte si to. Se svými názory možná děláte dobře těm nejzarytějším příznivcům ODS, ale v západních demokraciích by s vámi rychle vyšupačili.
On je trochu rozdíl mezi vykořisťováním u nás a ve vyspělé cizině (nemám nyní na mysli mzdově podbízivé práce Čechů a Poláků v Unii, věšinou ještě na černo a podřadné profese, které tam u nich nechtějí dělat už ani Turci) - tam mají (nebo o ně bojují) zaměstnanci standardy, kterých jsme se tady po 89. v rámci protiekomunistické euforie vzdali a nyní nám chybí a chceme je zpátky.
Někdy mi připadá, že historii kapitalismu si musíme projít úplně celou, od začátku, se všemi negativy, které byly v civilizovaných státech postupem času odbourány. Po 89. jsme se domnívali /a bylo nám to také slibováno Očekávateli funkcí/, že návažeme na to z kapitalismu dobré a že budeme ušetřeni vykořisťovatelských nepříčetností uplatňovaných na lidech v předminulém století. Slibovat dokáže každý trouba, ale plnit - to už je horší ...
Se divím, že ti zaměstnanci toho podnikatele (zaměstnavatele) vůbec potřebují. Vždyť všechno dělají - podle vás - oni:
"Jeho práci "sehnat peníze na počáteční kapitál, sehnat nápad co vyrábět, vědět komu to prodat, vytvářet pracovní místa, a najít na ně co nejméně placené lidi" dělají vesměs také jeho ovečky"
Že si nezaloží eSeRÓčko a nevydělají si na toho Mercedesa taky. Namísto toho se nechají vykořisťovat zlým kapitalistou, co jezdí v Mercedesu. :-)))
Například v Británii byla v období před cca dvaceti roky doslova vlna podobných akvizic. Zaměstanci se dohodli, že své vykořisťovatele na nic nepotřebují - neudělali ale komunistickou revoluci ani nekňučeli po diskusních forech, ale podniky si legálně KOUPILI. Každý zaměstnanec se stal rovnocenným akcionářem a vrhli se na prosperitu bez zbytečných ředitelů a manažerů.
Další průběh vykázal tři zajímavosti:
1) jako první co obvykle udělala nová správní rada - že zakázali odbory a odboráře vyházeli
2) tyto podniky prakticky ve 100% zkrachovaly - s vyjímkou některých dolů, kdy si za bagatelní netržní cenu odkoupili od státu nerostné bohatství a z něj dotovali podstatu
3) podniky které přežily, přežily jen díky tomu, že si dříve či později KOUPILI (najali) ředitele a manažery, kteří umí podnik uřídit a sehnat mu práci.
Zkuste to - dejte dohromady všechny nespokojené a vykořisťované zaměstnance, dejte každý třeba deset tisíc - a kupte podnik svého zaměstnavatele (nebo nějaký jiný, na prodej je jich dost). Vyhoďte neschopné a nicnedělající ředitele a jejich příbuzné, vyměňte jejich mercedesy za fabii pro každého - a zkuste kolik dní přežijete na trhu. Jestli to funguje bez managementu - zbyde vám několik mega ročně, které si můžete vyplatit na mzdách (pardon tedy, půlku odvezdáte státu na daních a PAK si můžete vyplatit co zbyde).
zářné případy toho, kdyžse toho ujme "kvalitní a dobře placený" managment a je schopen dobést tam, kam se to ani komunistům nepodařilo dovést.
Naše město bylo hned po okresním městě 2. nejprůmyslovější. Fabriky, jely, lidi měli práci, bylo co utrácet.
Známého tchán ze staré školy byl povolán do managmentu a nestačil se divit. Koupila se nová, luxusní auta, drahé mobily, počítače a další vymoženosti porevoluční doby a začalo se "řídit" novodobě. Každou chvíli byl "jebán" od svých spolupracovníků, že málo mobiluje, že málo jezdí. Atd. Atd. Proč bych měl mobilovat, když můžu vedle do kanclu zajít osobně nebo použít vnitřní pevnou linku? Proč bych měl jet tam a tam, když tam už jede támhleten kolega a vyřídí to za mne nebo se s ním svezu, s tím, že příště pojedu zase já nebo mu to vyřídím. Jak se pak ukázalo, většina jezdila na služebky každý svým autem, protože si v rámci té služebky zařizoval hlavně soukromé věci, či věci na podnikání na vedlejšák.
Provozy fabriky byly ve stavu, jak je zanechali komunisti. Budovy se neopravovaly, nepořizovaly se nové modernější stroje a řada z nich pocházela snad ještě z války. Drahá výjezdní zasedání se konala mimo fabriku, aby snad potencionální obchodní partneři neviděli, v jakých podmínkách jsme schopni ještě v 21. století vyrábět.Pak se začali střídat majitelé a ti pokračovali v "úspěšném" řízení - rozprodávali, co se rozprodat ještě dalo. Dnes je fabrika v konkurzu.
Další fabrika: opět nákup luxusních drahých aut, špičkové platy Atd Atd. Jedni si platově navyšovala, dělnictvo a THP šli dolů nebo se jim nedorovnávao ani na inflaci. V novinách neustálé zprávy o síle a zdraví firmy. Lidi, co tam dělali: vidím to tak na březen příštího roku, pak se to musí po ... Opět se střídali majité, každý rozkrad co se ještě rozkrást dalo, ve fabrice zůstalo pár lidí, kteří přebalují čínský dovoz do českých krabiček a zboží se vydává za české.
2 zářné případy toho, když se toho ujme "kvalitní a dobře placený" managment a je schopen dovést tam, kam se to ani komunistům nepodařilo dovést.
jezevce,prosim te,posli odkaz na clanek/praci, kde je tebou popisovany jev podrobneji pojednan. Mam totiz takove tuseni, ze takove spolecnosti byvaji v prumeru mene efektivni, ale rozhodne nepracuji temer ve 100% ke krachu, jak pises...
Jak s jezevcem často nesouhlasím, tak tady mu musím dát za pravdu. Podnikatel si mercedesy kupuje za SVOJE peníze. Jestliže někdo sám nemá tu odvahu a nervy jít do samostatného podnikání, tak si těžko může ztěžovat. Kdo mu na začátku garantoval, že uspěje a nenadělá si víc dluhů než dokáže unést? Nikdo, ale on do toho přesto šel.
Jestli má někdo dojem, že zaměstnanci ze svých peněz, dotují zisky svého zaměstnavatele, tak by se asi měl přestěhovat do Severní Korei nebo na Kubu, popř. se pro něho rýsuje zajímavá příležitost i ve Venezuele. Ačkoliv sám jsem levicově smýšlející volič, tak takovéhle nesmysly mě dokáží rozesmát i naštvat zároveň. Jo a práce je docela běžný tržní artikl a i její cena se takto odvíjí. Cena práce kopáče bude vždycky jiná než cena práce učitele a nebo nějakého IT specialisty. A když to rozvedu, tak je uměním každého obchodníka, aby levně nakoupil a draho prodal. Rozdíl se potom nazývá zisk a je to legitimní způsob obživy (teda když zrovna nenakupuju a neprodávám drogy nebo samopaly do Ugandy). V tomhle případě je zájmem podnikatel nabídnout nějakou cenu za práci a když je tato odvedena, tak její výsledky zase co nejdráže prodat. Nevím, co na tom kdo může vidět za vykořisťování.
Jo, jiné to bylo v době, kdy se neodvádělo žádné pojistné a podobné odvody, ze kterých jsou potom živeni jak nedobrovolně tak, bohužel i velmi dobrovolně nezaměstnanní. A jestli někdo přistupuje na podvod s prací na černo, protože on za to dostane o pět kaček na hodinu víc, než by dostal oficiálně, tak se tím nedopouští jen trestného činu ve spolupodílnictví, ale především podvodu na sobě samém a je jen na každém jednotlivci, jestli si dokáže spočítat, zda mu riziko takového jednání může přinést víc než kolik může tímto ztratit.
Myslíte si, že by mi vezli 50 km pizzu, jaká by byla její cena a kvalita po 50km dovozu? Ne každý žije v Praze či jiném velkém městě.
K platbě složenek přes Net: musím mít comp a platit za připojení. Pokud uvedené na nic jiného nepotřebuji, pěkně se mi ta složenka prodraží! A v práci to může být jako porušení pracovní kázně se všemi následky a třeba kopáč nebo prodavačka nebudou mít internet ani v práci ...
a) asi 100km od Prahy funguje objednavani pizzy po ICQ, pizzerie je ve vesnici (tj. obec _neni_ mesto), zaplatim pri dovozu
b) ohledne toho internetu to byla asi reakce na tu pani, co nema ani cas si dojit na zachod, ale ma plno casu kecat na internetu v pracovni dobe
Dnes 11:17:
Vy si myslíte, že bych si dovolila v pracovní době surfovat za zaměstnavatelovy peníze? Internet v práci samozřejmě nemám přístupný - na něm sedí v pracovní době podnikatelova manželka a hodně i děti.
Á opomenula jsem ještě, že týden dovolené navíc (když su tu o ní někdo jinde zmiňuje) taky nemám. Rovněž tak jako auto či mobil ani pro služební, natož pro soukromé účely. Ale pokud je mne ve firmě potřeba, volá mi samozřejmě pan podnikatel na můj soukromý mobil.
Vy czeXit máte taky dnes dovču - 12:09?
Tak přestante pracovat pro podnikatele a staňte se sama podnikatel. Otevřete si svou firmu a mate po starosti - koupite si Mercedes, budete vykoristovat lidi a sedet na internetu - je to přece taaak jednoduche.
Dokáži si živě představit Vaši situaci - naše firma pro změnu šetří kde může, abychom vedle ostatních poboček po světě vypadali jako ta nejefektivnější. Alespoň stravenky máme. Ale výhody, které má např. kamarád v jedné z tradičních českých firem mi vhání slzy do očí... a znechucuje moji jinak velmi pestrou a zábavnou práci. I za ten týden dovolené navíc bych byl velice velice vděčný..
A) Podnikat a poslouchat kecy svých zaměstnanců o tom jak je vykořisťujete chudáčky
B) Dělat lépe,více a dokázat zaměstnavateli ,že jste ten pravý na povýšení či přidání
C) Najít si jinou lepší práci za víc peněz a s lepšími podmínkami