Dobrý den,
dovoluji si Vás tímto oslovit a poprosit o radu . Jako firma uvažujeme, že bychom poskytli motivační příspěvek studentovi VŠ, který by u nás pracoval i na dohodu o provedení práce. Protože se výklady velmi různí ohledně souběhu motivačního příspěvku a současně probíhající DPP prosím Vás o radu. Níže popisuji vzniklé možné případy ať už se jedná o souběh či nikoli. Dotazuji se z toho důvodu, že bychom rádi předešli případným nesrovnalostem při případné kontrole a od začátku zvolili správný postup.
Firma se studentem VŠ uzavře smlouvu o poskytnutí MP na částku 6.000 Kč měsíčně, s tím, že po ukončení studia nastoupí do firmy na pozici projektanta.
Student bude u téže firmy zaměstnán na DPP, bude provádět projekční práce. Student u téže firmy podepíše prohlášení k dani. Uplatní se slevy na dani na poplatníka 2.070 Kč, na studenta 335 Kč. Pro účely odvodu 15% srážkové daně se MP a DPP sečte.
Vzniká zde souběh motivačního příspěvku s ostatními příjmy v tomto případě s DPP.
Jak je to ale s odvodem soc. a zdr. pojištění – příjem ze souběhu MP a DPP by se měl správně sečíst, ale když je při souběhu MP a DPP součet nepřesahující hranici 10.000 Kč*? Odvádí se zde soc. a zdr. pojištění a pokud ano z jaké částky? Nebo zde platí hranice 10.000 Kč a odvádět se soc. a zdr. nemusí i když se jedná o souběh?
V případě kdy souběh nenastane (ve smlouvě na MP bude uvedena pozice projektanta a DPP bude na administrativu, úklidové práce, archivační práce) v tomto případě se údajně příjem z DPP a MP pro odvod soc. a zdr. pojištění nesčítá. MP a DPP se považuji za samostatné částky a posuzují se každá zvlášť. Tzn., že MP je oproštěn od odvodů soc. a zdr. pojištění. Soc. a zdr. pojištění se odvádí pouze z DPP nad hranici 10.000 Kč ?
Děkuji Vám mockrát za odpověď a radu.
Dada