Opravdu má smysl plánovat, co udělat s 2000,- či jak investovat 3000,-? Vždyť to jsou částky, které když jeden měsíc zbydou, další se vydají třeba za oblečení? Jak dlouhá by taková "malá" investice měla být, aby měla smysl?
Ale ptám se vážně, ač s vyšším vzděláním, jsem jeden z těch finančně negramotných a myslím si, že náklady spojené s "investováním" (vstupní poplatky, ztráta času studiem informací a realizací investice) za to u takových částek nestojí.
A od jake castky tedy podle Vas ty naklady "za to stoji"?
Ja si naopak myslim, ze odkladat si treba i 500 mesicne nekam, kde na ne nemuzu tak "uplne jednoduse" sahnout a utratit je za nejakou blbost, kterou v podstate nepotrebuju, je rozumne. No a ztrata casu studiem - to je podle meho uz uplny nesmysl. Studium (pokud je to opravdove studium a ne jen cteni letacku pro zabavu, kdyz zrovna nemam do ceho pichnout) a ztrata casu jsou dva pojmy, ktere se proste navzajem vylucuji.
Já bych si 2000 Kč také nechal doma na příští měsíc. Rozhodně by se mi nevyplatilo nést ji do baky a nějaký bankomat, který bere peníze poblíž bydliště nemám. A investovat 2000 Kč ještě nějak jinak než je uložit na běžný účet?
No, a kde jsem rikal neco o tom, ze mate neco nosit do banky?
Ulozeni penez na bezny ucet opravdu nerikam investice... A samozrejme, 2000 jde investovat jinak - pokud byste mel zajem investovat napriklad do akcii, jde to bud v RMS, nebo zprostredkovane pres podilove fondy...
Děkuji, ale jestliže mi zbude za měsíc o 2000Kč víc než je obvyklé (v hotovosti nebo na běžném účtu), tak je nechám tam kde jsou a nebudu je investovat do akcií.
Jsou to vase penize a je na vas, jak s nimi nalozite. Muzete je spotrebovat (utratit), muzete je investovat (pokusit se je rozmnozit), muzete je dat na charitu...
Podstatne je, abyste vedel o tom, ze s nimi muzete podnikat i jine veci nez je nechat doma ve slamniku (coz je prekvapive vetsinou lepsi varianta nez je nechat v bance na uctu :-) )....
V příspěvku Bohusze (a on tak i svůj příspěvek nazval) šlo o to, zda má cenu řešit investování tak malých částek jako 2000-3000 Kč. Vy jste mu oponoval a napsal jste i o 500 Kč. Bavíte se jen teoreticky nebo opravdu, když máte volnou 500 Kč tak za ni koupíte akcie nebo ji vložíte do podílového fondu?
A ano, odpovidam ze ano. Ovsem nedelam to na konci financniho mesice, ale na jeho zacatku - ze sve vyplaty, kdyz mi prijde na ucet, vyclenim 10%, a ty poslu nekam, kde na ne nemohu sahnout (krome jineho treba i ten podilovy fond).
Ona si autorka myslí, že když se to třeba za 4 roky začne učit na střední škole, tak lidé kteří ze školy vypadli před 10, 20 lety se to nějakým záhadným fluidem v té škole zpětně naučí :-))
Pokud by měl někdo zájem o finanční plánování a nevěděl se na koho obrátit, tak si tu dovolím dát jeden tip na mého finančního poradce :) Jsem s ním nad míru spokojen a mohu ho vřele komukoliv doporučit.
Pokud budete chtít jeho kontakt, tak piště na ownage46@centrum.cz.
Co to tady blábolíš, žádní finanční poradci neexistují!!! Jsou to všechno pouze prodejci různých finančních produktů (stavební spoření, životní pojistky, podílové fondy atd) za provizi. Každý si musí rozhodnout co si se svými penězi udělá, ale s tím většina populace problém nemá- ono v tom případě ve článku, zda je lepší 300 Kč nebo 15% z 3000 je tato odpoveď- obě varianty jsou špatněprotože nikoho nevytrhne ani 300 Kč ani těch 450 Kč Po novém roce bude většina lidí mít problémy, aby vůbec po tom zdražení nějak vyšli a my tady budeme diskutovat o investování. Pokud budeš chtít kupovat akcie tak musíš mít minimálně tak kolem 100 000 Kč, aby to mělo nějaký smysl (zaplatíš při koupi i prodeji).
S těmi finančími poradci jste to vystihl :-)
A je fakt, že to množství článků nad tématem "jak investovat" (to se netýká tohoto článku, ten byl trochu o něčem jiném), je až legrační. Lidé kteří skutečně mají zajímavý kapitál a chtějí ho investovat, takové články nečtou. Ti buď finančně vzdělaní jsou, nebo si zaplatí skutečného investičního poradce, který jim poradí. Takže takové články čtou normální lidi, kteří stejně na skutečné investování nemají. A možná jim dělá dobře, když toho pána, co za provize přeprodává třeba investiční pojištění, nazývají "můj finanční poradce" :-) :-)
Ale teď jsem si vzpomněl na něco trochu z jiného soudku: tuhle jsem jel autobusem po D1 a přede mnou seděl pro změnu "úvěrový poradce". Klučík kolem 20 let, vedle něj jeho dívka, na uchu nasazené hands-free. Za ty dvě hodiny jízdy vyřídil spoustu telefonátů a jen si do ušmudlaného notýsku poznamenával lidi, kterým firma pro kterou na živnosťák dělá náhončího půjčí za šílený úrok pár desítek tisíc...
NO jasně celý ten článek je naprostý blábol o ničem- autorka článku se musí nějak živit a proto tento článek napsala.Kdo má peníze (řádově alespoň tak stovky tisíc Kč jako volné finanční prostředky, tak obvykle ví co s nimi) a ostatní nepotřebují mít nějakou vysokou finanční gramotnost, k čemu???? Aby investovali měsíčně 2000 Kč, to je k smíchu!!!!! Ti co mají cca 2000 Kč volných měsíčně udělají nejlépe, když si je ušetří na dovolenou a nebo si něco koupí (případně jako zálohu na mimořádné výdaje). Takto nikdo nezbohatne!!!!!
A co se týká tzv. finančních poradců, žeňte tu verbež hodně daleko- jde jim pouze o provize (i když nakonec oni taky musí z něčeho žít).
Zase ale je fakt, že tento konkrétní článek nebyl jen o investování, ale obecně o finanční gramotnosti. Což je třeba o tom, aby se lidi nesmyslně nezadlužovali a podobně.
Nedávno jsem si chtěl brát spotřebitelský úvěr. Udělal jsem si jednoduchou tabulku, vytiskl ji a obcházel banky. Do tabulky jsem psal údaje jako roční úrokovou sazbu, poplatek za zprostředkování, podmínky při předčasné splácení, poplatky za správu a další.
A zjistil jsem překvapivou věc: všichni pracovníci bank, se kterými jsem se setkal, byli více či méně šokovaní z toho, co to dělám. Co z toho plyne? Nejspíš to nikdo nedělá. Lidi si půjčují jako ovce, jdou do banky a hlavně mají strach, aby vůbec půjčku dostali. Přitom zrovna u těch spotřebiteláků byl pěkný rozdíl, nakonec jsem získal úvěr za 9,9 %, zatímco nejdražší nabídka (mimochodem Rajfky) byla 19 procent! A zrovna slečna v Rajfce se strašně divila, na jaké věci že se to ptám...
Jsem jeden z těch fin.poradců co se honěj za provizema a vlastně neradím jen prodávám .Takže vám bych v tomto případě ''prodal za provizi'' spotřebák za 7 - 8% rpsn a vše vyřídil do druhého dne. Ale to by vlastně nešlo, vždyť FP neradí ale jenom se honí za provizema ,že ? A investovat jde v pohodě od 500,- měsíčně
Nemám zájem. Já ho sehnal sám za 9% s těmito benefity:
- 100.000 Kč bez ručitele
- neúčelový
- předčasné splácení možné bez poplatku
- u stejné banky, kde mám běžný účet a elektronické bankovnictví
- vyřízeno do 1. dne
Nevím nevím jestli byste nabídl všechny tyto parametry, aby to stálo za úsporu 1-2 procenta, které teoreticky nabízíte (úvěr jsem předčasně splatil za půl roku na polovinu, takže to procento dvě zas nehraje takovou roli).
Pane jste hňup, já si měsíčně ukládám 2000 už přes 3 roky, využívám k tomu OPF. V lednu tohoto roku jsem provedl zpětný odkup, cca 24 000 za které jsem nakoupil open end investiční certifikát od ABN Amro na index čínské akciové burzy. Můj současný čistý výnos činí 160 % po odečtení poplatku za nákup, odkup, spread a vedení komisionářského účtu. Mám zadaný příkaz k prodeji tzv. stop loss, čili pokud dojde ke krachu nebo pádu oné burzy, můj certifikát je okamžitě prodán takže nemůžu tratit.
Mně z mého platu zbývá v přepočtu asi 120 tisíc (od července pracuji v zahraničí jako programátor) a vůbec nemám ponětí, jak bych je měl investovat... Myslel jsem si, že do nemovistosti, ale s tím, co jsem zdědil, jsem si užil takové starosti, že žádný zbytečný dům, ve kterém nebudu bydlet, už nechci. Auto jsem si objednal, přesto mi zbývá těch asi 120 tisíc. Co s nimi? Utrácet je, na to taky nemám čas. :( Poraďte.
Myslím, že bohatě stačí je nerozházet. Za pár let budeš mít vytvořenou pořádnou rezervu a můžeš jít do důchodu :-)
Hlavně se nenechat "zbnout" a nevrazit to do Pioneeru ( http://vorisek.cz/_text.php?clanek=83 ) a podobných :-)
Jak jsem pochopil, nemáš rodinu. Tedy ženu na úrovni, který chce pěkný byt a děti a dovolenou a tak. Zkoušíš mimo práci také někam cestovat? Jen tak za poznáním jak žijí lidé? Máš nějaké jiné koníčky než programování? Pokud se nemýlím, pak žiješ jako strýček Skrblík a nemáš mimo práci žádný smysl života.
Mimochodem, téměř sto procen obyvatelstva této Země žije za daleko míň. Tvým starostem se nedivím
Neblábolí. Sice jich není mnoho, ale existují. A poznáš je lehce. Poradí ti, kde si jaký produkt vybrat, kam si ho jít případně sjednat, ale za to je budeš platit ty sám. Jestli ovšem nechceš za jejich radu platit, tak si musíš najít nějakého tebou zmíněného dohazovače pojišťoven a bank.
A jestli si myslíš, že lidi nemají peníze, tak to se hluboce mýlíš. Stačí se podívat na stav úspor v ČR (a tam nejsou započítávány peníze firem). A buď si naprosto jistý, že tyto zmíněné úspory nejsou prachy kellnerů apod. Takový člověk svůj majetek na vkladních knížkách a v podílových fondech nemá.
Nevíš, o čem mluvíš. Spousta lidí neví, že finanční poradci existují a ani za ně ty sám neplatíš. Platí je společnost, která zaštituje spoustu jiných finančních institucí. Finanční poradce příjde k tobě domů, zjistí, jak hospodaříš s penězi a pak ti nabídne několik variant řešení, abys ušetřil. Ty se tím jeho doporučením můžeš řídit, ale nemusíš. !!!Vše je opravdu bez poplatku!!!.
V tom případě jde o funkci a nikoliv o profesi. Finanční poradce (a může to být i poradenská firma) nemůže být závislý na žádném jiném. A aby někdo svoje rady jen rozdával, to je hodně naivní představa. Samozřejmě může mít poradce nebo poradenská firma uzavřené smlouvy s různými institucemi, takže mohou dát docela širokou nabídku, ale opět se bude jednat o vylepšené dohazování. A nedejbože, aby některá finanční instituce měla pro tuto firmu lepší podmínky než jiná. Potom sice dostanete širokou nabídku, ale nejvíce výhod bude velmi pravděpodobně obsahovat "analýza" s výsledkem, že nejlepší jsou právě produkty této instituce. Ne, opakuju, že opravdu nezávislého poradce si musím platit ze svého a on ani nemusí vědět, kde si jím doporučený produkt koupím. Stejný systém panuje na trhu s cennými papíry. Platím si služby a investiční doporučení, ale můj makléř nemá žádnou provizi od prodávajícího, že si koupím např. právě jím nabízené akcie.
Je to tak jak píšete. Pár měsíců jsem pracoval jako "finanční poradce". Za investiční životní pojištění byla provize tak 5x vyšší než za penzijní připojištění. Jedna jejich "manažerka" říkala, že radši prodá investiční životní pojištění než penzijní připojištění i když ví, že by bylo pro klienta lepší. A ono celé se to neslo v podobném duchu. Nedělám si iluze, že v jiných společnostech jsou o mnoho poctivější.
je správné, spoléhat se v oblasti financí jen na sebe. A přirozeně se pravidelně z dostupných zdrojů dovzdělávat. Jen se probůh neobracet na finanční poradce, kteří se dnes tak rozmohli, protože jsou to jen lepší prodejci životních pojistek. S jedním jsem měl tu čest poslechnout si jeho přednášku, dobu kreslil na papír jakési grafy, křivky a nakonec mu vyšlo, světe div se, že je pro mě nejlepším řešením, jak investovat finanční přebytky - další kapitálové životní pojištění - samozřejmě že u jiné pojišťovny, než co mám to stávající. Ani slovo o podílových fondech, které také představují zajímavou možnost. Zřejmě doporučovat podílové fondy tolik nevynáší jako prodej pojištění. Nechal jsem ho při tom a domluvil si ještě jednu schůzku. Tahal ze mě 10 tel. čísel, to že je odměna za jeho služby. Když jsem mu řekl, že tolik známých, kterým bych ho mohl zodpovědně doporučit ani nemám, zamračil se a že prý jsem jeho dlužníkem. Okamžitě jsem ho vyhnal, aniž bych u něho cokoli uzavřel. Takže říkám finanční poradce u mě - never more.
Vcelku mě mrzí že jste narazil na takového "finančního poradce" ovšem z vašeho nadhledu vidím, že jste dokázal zachovat chladnou hlavu, nenechal se napálit. Podle mě jste vcelku inteligentní člověk. Proč teda to zobecňování? Já se touto prací živím a přistupuji k lidem poctivě.
Vaše rada zní stejně jako: V autoservisu, mi špatně opravili auto a ještě mě okradli. Nedávejte auto do servisu, opravujte si ho sami! I když tomu nerozumíte.
Vždycky je to o člověku a jeho přístupu.
Moje rada zní:
Dobrý finanční poradce má zájem o navázání spolupráce a následnou péči o klienta v dalších letech. Podle toho by se měl taky chovat a jednat. Výsledky jeho práce a vaše spokojenost, může rozvíjet tento vztah, který leckdy přerůstá až do přátelství.
Oproti tomu prodavač pojistek, jde tvrdě za jediným cílem: Uzavřít okamžitě obchod. A pokud má hroší kůži, neomaleně půjde za svým cílem a velmi drze si bude říkat i o další kontakty.
Vyber si sám člověče, jsi tvor svobodný. Já sám bych někdy plakal nad stavem pojistných smluv v ČR.
Jste narazil na bouchače, taky jsem měl doma něco podobného. Už v telefonu jsem sice povídal že z pojištěním a investováním zkušenosti mám, ale byl neodbytnej tak jsem si s ním sjednal schůzku.
První část schůzky byla celkem zajímavá, vypadal normálně, vytáhl desky a řekl " Abych Vám mohl kvalifikovaně poradit, potřebuji vědět pár informací, zjistil jaké mám pojistky, u koho a na jaké částky, poněkud mě zarazilo že se neptal kolik procent svého příjmu jsem ochoten vynaložit na své finanční zabezpečení. Zmínil jsem se mu že rezerotvorné životní pojistky nemám v oblibě a dávám přednost investici do OPF. Tím naše první schůzka skončila s tím že se sejdeme za týden ".
Druhá schůzka byla ještě zajímavější, povídá penzijní připojištění máte oba, doporučuji zvýšení na 1500 ( platíme s manželkou oba po stovce + příspěvek zaměstnavatele ) tím dosáhnete na maximální daňovou úlevu, dále doporučuji toto životní pojištění, mně IŽP, choti KŽP oběma po 1000 koruně, taktéž argumentace s daňovými výhodami a navíc opravdu dobré výnosy. Dům si pojistěte u této pojišťovny, bohužel už sem ji tam pojištěnou měl a ouha dokonce s vyšším krytím a za nižší pojistné, povinné ručení tady a úrazovku si můžete udělat k výše navrženému životnímu pojištění, akorát na 3x nižší částku u trvalých následků.
Závěrem, pánovi šlo pouze a jenom o provizi z uzavřených pojistek. Nu a kontakt na deset lidí chtěl taky, řekl jsem mu že nemám zájem přijít o své kamarády.
Neznám nikoho, komu beznadějně "zbývají" 2000 korun měsíčně, a každého posledního dne v měsíci se zoufale trápí myšlenkou, kam je asi tak vrazit, protože už si nemá co koupit. . . . . .
Takové 2000/měsíčně je 24.000 ročně - dovedu si představit, že je jistá skupina lidí, kteří pokryjí pravidelné a nezbytné náklady ze svého příjmu, a nějakých 24.000/ročně jim hypoteticky "zbyde" - ve skutečnosti ale nezbyde, protože mezitím jedou na dovolenou, potřebují novou lednici, opravit auto, pohřbít babičku, koupit vánoční dárky a dětem školní výlet, zůstanou doma 14 dní s chřipkou - - - a jsou zase na nule.
Takže "investovat" nějakých "zbývajících" 2-3-5 tisíc měsíčně může leda magor, který nakonec sice možná "vydělá" pár nejistých stovek ročně, ale když si zlomí nohu a dva měsíce mu ty 2000/měsíčně chybí z nemocenské, musí si na základní životní potřeby vzít úvěr nebo spotřebitelák.
Dovoluji si se domnívat, že každý myslící člověk by měl mít cca svůj roční plat v okamžitě likvidní podobě běžného účtu - a teprve zbytek případně nějak investovat. A ti kdož se jich toto týká, jistě neuvažují o dvou tisících měsíčně.
Připusťme pro jednoduchost, že skutečně bude existovat modelový člověk, kterému "zbydou" dva tisíce měsíčně - které bezpečným a garantovaným způsobem investuje. Kolik může asi tak vydělat???? Pět procent??? Pro jednoduchost počítejme s absolutním úrokem 5% na 100% úložku 1.ledna roku a zkasírování 31.12. - - - vydělal jsem 1200 korun za rok. Jaká námaha mi stojí za 1200 korun ročně? Hodina za měsíc????? Mně teda ne. Například stavební spoření mi hodí víc než dvojnásobek za jedno kliknutí myši.
S investicema "zbývajících 2000/měsíčně" se jděte poradcové vyporadcovat!!!!! .
Nechci vypadat jako zastance "financnich poradcu" (ve skutecnosti ty prodavace IZP nesnasim, ani ruku bych jim nepodal :-) ), ale uz jen fakt, ze jsou tu dva nazory, kolik to vlastne vynese, ukazuje, ze to s tou financni gramotnosti nebude uplne super :-)
Nám vyšly rozdílné výsledky proto, že jsme každý počítali jiný příklad. Je-li finanční negramotnost to, že každý měsíc nechodím s 2.000 Kč nakupovat akcie (jsou lidé co nakupují i za 500 Kč), tak jsem finančně negramotný - přiznávám.
Ja vim, proc vam vysly ruzne vysledky, a myslel jsem to tak, ze neni tak uplne jednoduche spocitat si "co mi to prinese a co je vyhodnejsi" a ze k tomu proste nejaka "financni gramotnost" je potreba...
Co udelate se svymi 2000,- je na vas, jak jsem psal ostatne vyse.
To, ze nekupujete akcie, neni financni negramotnost (protoze vite, ze to udelat muzete, ale mate duvod tak neucinit) :-)
Máš jezevče naprostou pravdu, nevím proč někdo píše takové hloupé články. Kdo má prachy tak investuje (a nepotřebuje tady číst ty bláboly),a kdo je nemá, tak se nebude učit investovat a nebo shánět finanční poradce; ať si ty 2000 Kč měsíčně pořádně užije dokud může a nestrká je těm nenažraným finančním poradcům, jde jim pouze o provizi.
Roční plat jako rezervu? Co bych dělal s půl milionem na běžném účtu nebo na termíňáku?
A jen k té gramotnosti - stavební spoření je také jeden ze způsobů investování volných peněz a dokonce docela výhodným právě pro malé částky, ale jednoznačně ne nejvýhodnějším (teda pro toho, kdo je ochoten jít i do určitého rizika a nevsázet jen na sníženým výnosem vykoupenou jistotu).
Dokážu vymodelovat pro takového drobného střadatele se 2000 měsíčně mnohem zajímavější investiční plán a to i při zachování velmi vysoké likvidity (do jednoho týdne) na nejméně 50% investovaných prostředků.
Promiň, že to zase říkám tak otevřeně, ale opět jsi mě přesvědčil, že financím vůbec nerozumíš.
Jezevče, magor jsi ty. Když si zlomím haksnu, tak za každej den dostanu 300 Kč z úrazovky, pokud se budu povalovat v nemocnici tak 600 Kč.
Ty přebytečné 2000 ( u nás tedy 5000 ) mám na základě svýho osobního finančního plánu a vkládám je do OPF. Já totiž vím kolik každej měsíc utratím a můžu utratit a na ty nenadálý příhody jako je rozbitej spotřebič nebo porouchaný auto mám finanční rezervu cca 2 měsíčního příjmu domácnosti, což bohatě stačí.
Nekouříme, nechlastáme a neutrácíme za ptákoviny, jo a za 25 let dem do důchodu.
Inteligentni lide si vse dohledaji pres internet, hlupaci veri reklamam, financnim poradcum (kteri slouzi k tomu, aby vydelali bankam, ne uzivatelum) a neschopni bridilove se "opici" po pribuznych (to jsou ti s IQ <= 100).
Vite o tom, ze ramcovy vzdelavaci program strednich skol obsahuje tak moc zbytecnych teoretickych temat, ze kvuli nim si pote zadny student nema sanci zapamatovat nic jineho? Jedna se doslova a do pismene o stupidni papouskovani toho, co je v sesite, aniz by stredoskolaci tem terminum alespon trochu rozumeli a kdyz nakonec ze zkoly zamerene na ekonomiku a bankovnictvi vylezou, moc dobre vedi ze jsou zcela nepouzitelni. Chteji-li neco umet, zaplati si marketingove kurzy popr. k nim jeste kurzy ucetnictvi a teprve tam se neco nauci.
Stredni skoly jako takove jsou obycejna dan za mladi a kratke post-pubertalni chovani, proste jste tam zavreni z dalsimi X detmi a smejete se, hrajete si, co jste vedeli pred 45 minutami uz z cista jasna nevite, kdyz zacina jiny predmet.
Kdyz mate sloni pamet, ziskate same jednicky a nemusite pritom vubec vedet, co je to kuprikladu kontokorent, americka hypoteka, HDP, atd. Jen se to naucite nazpamet a po zkousce za jednicku je vzdy pokoj.
Navic posuzovat lidi dle papiroveho vzdelani je pitomost, zapominate totiz na to, ze nekteri lide se aktivne vzdelavaji sami (a maji prehled ve vsech pro ne uzitecnych oblastech), zatimco jiny lide se nevzdelavaji a travi svuj cas jinym zpusobem a to jsou idioti i kdyby meli treba karlovu univerzitu, jsou totiz v praxi nepouzitelni. Reknete jim ze potrebujete nekoho na cinnost XYZ a oni se rozpovidaji diky svym teoretickym znalostem klidne na desitky minut a nakonec zjistite, ze vubec nevi ktera bije a nejsou schopni niceho jineho, nez nauceni se neceho nazpamet a nasledne zvaneni. Proto mame tolik managoru (to neni preklep), pravniku a financnich poradcu.
Ale tebe už to nezasáhlo, že? Nebudu se zastávat našeho školství, zvláště, pokud plodí lidi, kteří nejsou schopni používat diakritiku.
Jo, posuzovat lidi podle papiroveho vzdělání, to je možná pitomost, ale nejvíce se tohohle názoru drží lidi, co se jim nechtělo studovat (méně už ti, co na to skutečně neměli). Ovšem největší pitomost je posuzovat inteligenci lidí podle jejich vzorců chování. IQ <= 100 není žádná ostuda a jen naprostý omezenec by se mohl dívat na tyto lidi s pocitem nějaké nadřazenosti.
Většina občanů nic lépe nezvládá. Jinak by zadluženost domácností nebyla taková, jaká je. Když lidé nemají hotovost na koupi nové ledničky při jejím posr*ní, nebo si půjčují na dovolenou či vánoční dárky, bije to na poplach. Banky a další lichvářské společnosti z toho mají obrovské zisky.
nazdárek. mám takovou tabuličku. když spoříte pravidelně 2000,- měsíčně na 6% úrok ( stavební spoření, ale snad i jiné produkty ), těch 100 000,- na "lepší investice" máte za 4 roky. v šestém roce už na úrocích máte dohromady víc než kolik ročně spoříte a v 21. roce jste na úrocích získali stejně, kolik jste naspořili a máte milion. přitom od 13. roku získáváte na úrocích víc, než kolik spoříte. dál je to ještě zajímavější. za třicet let máte miliony dva, za 40 čtyři. přitom jste naspořili necelý milion. ale je to dost nudné, co myslíte?
v kterém oboru je garantovaný výnos neomezené výše vkladu ve výši 6% ročně, garantovaný po 40 let?
jakou roli v tom hraje inflace - například letos je 5%, takže reálný výnos je jen 1% - jaká je pravděpodobnost, že v některých letech díky inflaci vyděláte jen číslo, ale reálná hodnota finančních prostředků naopak klesne?
jaká je pravděpodobnost, že máte-li 2000/měsíčně nyní, budete je mít vždycky + nikdy ty naspořené peníze nebudete na nic potřebovat?
pokud je vám dneska 25 a dovedete uvažovat se čtyřicetiletým horizontem - za 40 roků vám bude 65 - na co vám budou 4 mega? aby je rozfofrovaly vnoučata?
no jasně, to je všechno pravda, však to taky není strategie nic moc. ale co víc si zaslouží někdo, kdo za 40 let nevymyslí nic lepšího, než nechat svoje peníze na 6%? a je zajímavé slyšet, že 2000,- jsou na draka a 4 mega taky. mně jenom mrzelo, že někdo podceňuje 2000.- měsíčně, když je v nich taková síla. vás to neokouzluje?
Dovolte mi zaplést se do diskuze, mě by zajímalo, kdo z těch lidí co tu píší, opravdu mají na to aby investovali, kdo se o to opravdu zajímá a komu to přináší úspěch a očekávané peníze. Podle mého názoru investovat do akcií, komodit.. je tak hrozně spekulativní, že se povede skutečně naprosté menšině vydělat nějaké slušné peníze, naprostá většina skončí s mínusovým kontem. Pokud bych se s někým bavil o investicích tak rozhodně ne na spekulativní úrovni a pak mi poraďte, jak z jednoho miliónu udělat dva za 1,5 roku. Pak se můžeme bavit o dobré investici.
Vždycky je lepší se snažit něco dělat než jen naříkat, že nejsem finančně vzdělán - nic ve zlém, ano? Tak s 2000 měsíčně např. lze začít tak, že je budu odkládat na stavební spoření, to jako první krok. Po 6 letech máte cca 150.000 a to v tu dobu bude něco kolem 6000€. Ke spoření žádné extra vzdělání není třeba - naopak, po dobu "prvotní akumulace" získáte čas finančně se vzdělat, vymyslet si investiční strategii a nanečisto si ji otestovat. Ke vzdělání o investicích je hafo knih a pár stránek na intu... Takže za 6 let máte kapitál, vzdělání i strategii. 1mega nespadne z nebe, ale pokud neuděláte první krok, nikdy k němu nedojdete. Přeju hodně štěstí.
já jsem ale nepsal, že "2000,- jsou na draka a 4 mega taky".
já jsem napsal že 2000,- jsou na draka - a 4 mega z nich (z uvedených důvodů) nikdy nebude
jestliže počítáte s tím, že společnost ( nebo aspoň vaše banka ) zkrachuje, tak je jistě lepší dlužit, než spořit. potřebujete trochu optimizmu, abyste ty peníze neprožral, případně se rovnou nezastřelil. ale souhlasím s vámi, že takhle se nebohatne. jen jsem chtěla zvrátit negativní postoj ke 2000.- měsíčně, když takhle primitivní "investice" vyprodukuje takováhle čísla. komu to není dost dobrý, ať to nechá bejt.
Tak to jsi na omylu! Pokud krachne banka, tak jsou zavazky vuci bance v ramci likvidace splatne IHNED.
Jinymi slovy: krachne banka => nemuzes-li splatit hypoteku ihned => exekuce nemovitosti => jsi na ulici a pokud se nemovitost nevydrazila za dost penez, jeste do konce zivota dluzis.
Co to je v realitě "ihned" ? Do hodiny, do týdne, do roka ?
V reálu to bude :
krachne banka => chce splatit hypotéku ihned => Jako dobrý klient si vezmeš hypotéku na přefinancování stávající u jiné banky a tou zaplatíš krachující bance => pokračuješ v bydlení ve svém a pouze platíš jiné bance.
Tedy trochu papírování ale dál bydlíš ve svém. Krachuje totiž banka nikoliv klient a proto není důvod solidnímu klientovy nepůjčit.
Popravde receno, jsem bezradny, za zoufalou financni negramotnost vinim predevsim nase skolstvi. Uz na ZAKLADNI skole by se podle mne mely ucit dve zasadni veci (ktere spolu take souvisi): Jak se postarat o sve zdravi (i dusevni) a jak se postarat o sve finance. Mnohym by to stacilo ke stastnemu a spokojenemu zivotu. To se nedeje, zato vim, jaka je tabulka tvrdosti nerostu, coz je mi uplne nanic. Co ted? Nekdo zde zminil, ze lze vse nastudovat z internetu, ale nemuze takto clovek udelat chybu? Neni financni poradce prece jen uzitecny? Jakym zpusobem jste postupovali vy pri vymanovani se z rad financne negramotnych? Diky za jakoukoliv reakci.
Proč z toho viníte školství? vy nemáte rodiče? Obě ty základní věci - jak se postarat o své zdraví a jak zacházet s penězi - Vám měli vštipit rodiče. A přidat k tomu, jak si vybrat životního partnera a další dovednosti. A Vy to zase předáte svým dětem. Od školy chci, aby děti naučila právě tu stupnici nerostů a dala jim zase jiné znalosti, třeba jazyků.
Skola ma cloveka pripravit pro zivot, a to se nedeje. Stupnici nerostu, stejne jako treba informaci, jake je hlavni mesto Kolumbie osobne povazuji za zcela zbytecnou. Vubec ony "vseobecne znalosti" jsou pro mne terminem neskutecne vagnim a do doby, nez jsem se specializoval, mi slouzily vseobecne znalosti jen ke zvysovani spolecenske prestize. Naopak me nikdo ve skole neucil, jake jsou hlavni hlavni priznaky infarktu nebo treba rakoviny tlusteho streva a ani mi nikdo nevysvetlil, jak zachazet s penezi, jaky je rozdil mezi pujckou na auto a pujckou na bydleni. Ne vsem tyto veci mohou vstipit rodice. Uz jen proto, ze to chce trochu lekarskeho ci ekonomickeho vzdelani. Jistotou by mela byt v tomto pripade skola.
No vidíte, a to jsme furt tlačeni, abychom se vzdělávali, zvyšovali si kvalifikaci. K čemu, když to v životě nebudeme potřebovat? A v zaměstnání je takový vývoj, že co se budu učit na škole, nebude po skončení školy často platit. Slepák samozřejmě bude stále na stejném místě ... Mnohdy mi to připadá, že tady jde o umělou zaměstnanost vzdělávacích pracovníků, kteří by jinak nenašli uplatnění. Takto můžeme hledat ale uplatnění i u přebytku vojáků z povolání, bankovních úředníků, sociálních pracovníků, celníků a mnoha dalších profesí, pro které se uměle vymýšlí činnost, protože některé z těchto profesí mají zajištěn doživotní pracovní poměr s možností přestoupit jinam a brát výsluhu, která mnohdy převyšuje mzdu "normálního" pracujícího člověka.
Pětinu Čechů osobní finance nezajímají, zhruba třetina považuje finanční plánování za zbytečné a čtvrtina nedokáže určit výnos z investice. Místo toho, aby přebytečné peníze lidé investovali, uloží je raději doma do šuplíku.
Já bych řekl.že tak 90% populace osobní finance nezajímají.A nebo zajímají,ale nemají nato.A taky z čeho,z těch platů??Tak to bych se divil.Budu investovat,založím si důchodové pojištění atd..K čemu.Aby mi ty peníze někdo vytuneloval.A kdo ví ,zda ta společnost bude za pár let ještě existovat.To ty dva tísíce co my zbydou radši utratím,za oblečení na děti.Příští rok po zdražení všeho, mě určitě nebude zajímat kam mám investovat.To se budu starat abychom nechcíply hlady.
Chápu podnikavce, který má každý měsíc vygenerován nějaký ten milonek z vykořisťování druhých, že má starosti, kam ty "poctiivě vydělané" peníze ulejt, aby mu vydělávaly a aby o ně nepřišel zásluhou jemu podobných, bezpracně ziskuchtivých podnikavců.
Také bych rád investoval, ale z čeho? Tento měsíc mi přebývají dva tisíce, ale příští nebo přespříští bude pojistka na auto, vánoce, syn potřebuje zimní bundu a boty a od nového roku zdražení snad všeho. Kromě toho nás čeká návštěva motolské nemocnice a ač s. Julínek v předvolebních diskuzích uváděl diagnózu našeho syna jako náročnou na platby a že v tom "něco udělá" - opak je pravdou - doplácíme daleko více než "za Ratha". Musí užívat kvůli možným následným komplikacím "nadstandardní" léky, limit X tisíc není zatím stanoven a až bude, tak se do něj budou započívat jen doplatky odvozené od "standardu" A rázem je ze 2tisícového přebytku 8tisícová díra.
Počítám, že díky dnešní hektické době plné kapitalistického vykořisťování se "normální" člověk důchodu ani nedožije. Co sleduji vývěsní skříňku se smutečními oznámeními v našem městě, tak vidím, že umírají ti s tuhým kořínkem, co zažili válku, a pak ti, co se "flákali" v socialismu. Většina se jich nedožila ani důchodu! Někteří z mladší generace si myslí, že se tu lidé do r. 1989 jen flákali a nic nedělali. Byla sice teplá místečka pro některé komouše, ale ti jsou dnes většinou překabátěnými váženými ODSáky. Zbytek národa musel tvrdě dřít - nebylo třeba tolik techniky, takže spousta práce byla fyzicky vyčerpávající - např. v zemědělství. A peněz za tu dřinu tolik nebylo. Ve fabrikách za 8,5 hodinovou směnu s kafíčkovskými přestávkami a prostoji bylo víc peněz než v zemědělství mnhody i 12 hodin denně, soboty a neděle k tomu, když bylo počasí... A na vesnicích pak po práci mnohdy ještě druhá směna - záhumenek, stavět svépomocí domek, starat se o domácí zvířectvo ... Proto prodlužování doby odchodu do důchodu považuji za zcela nesmyslné, nehledě na to, že lidi po padesátce (pokud to není nějaký manažer či patolízal či obojí) nechce nikdo zaměstnat a pokud je ve firmě nějaký personální audit, vždy jdou na dlažbu lidi před důchodem.
Ale o to tady jde. Má-li člověk jako vy za měsíc o 2.000 Kč víc, než je obvyklé, tak to neřeší a nechá si je na příští měsíc. Má-li investor, pro kterého má význam i 0,1% ročně, za měsíc navíc 2.000 Kč, než je obvyklé, tak (pokud to vůbec zjistí) to také neřeší. Prostě dávat do souvislosti neinvestování 2.000 Kč např. do akciíí s finanční gramotností, je hloupost.
Většina lidí, co tu diskutují o tom, že je nesmysl snažit se zhodnotit 2 000 Kč, které mi zbydou v jednom měsíci, si pořádně nepřečetla anketní otázku. Ta totiž neřeší, co s jednorázovým dvoutisícovým příjmem, ale ptá se: "Jak byste nejspíše naložil(a) s volnými peněžními prostředky ve výši 2000 Kč, které by vám zbyly v každém měsíci?" Uvedené dva tisíce vám zbývají každý měsíc a s tím už se něco dělat dá...
Jediné, co se s tím dá udělat, je vložit tuto sumu na spořícím účet s týdenní výpovědní lhůtou nebo na ING-konto. Protože: za 8 měsíců tam máte 16.000, ale potento se Vám pračka. Na valše ve vaně prát nebudete a jakožto finančně vzdělán si nevezmete úvěr, sice s nízkou měsíční splátkou, ale na délku 72 měsíců. Investujete dál. Za dalších 5 měsíců tam máte další sumu, ale píchnul jste pneu u auta a ostatní jsou sjeté, takže za to nakoupíte sadu nových pneu. Pak následuje totéž, jenže objektem Vašeho zájmu je lednice. Posléze sporák. Pak vám rupne radiátor u ústředního topení a zničí koberec a další vybavení (pojistka to bohužel neřeší, je to ve výlukách). A takto pokračujete dál, nakonec zjistíte, že je Vám 60 a už Vám ty prachy nezbývají a taky byste si chtěl naspořit na důchod...
Ale i to je projev finanční gramotnosti: všechno neutratit a spořit si na budoucí výdaje. A pak si nemuset na tu ledničku půjčovat.
Ale ani tuhle úroveň finanční gramotnosti spousta lidí nemá, viz množství uzavíraných úvěrových splátkových smluv ("sales finance").
Všechno neutratit ... ono se to řekne. Chápu, že utrácet za chlebíčky, chodit do hospody na jídlo a chlast nebo poslední plazmový výkřik není životně nutné. Ale pokud si toto nadstandardy odepírám a není už z čeho si spořit na budoucí výdaje? Mám nechat dítě chodit na boso nebo má dávat jídlo 1x denně, doma topit na 5 stupňů, aby nezamrzla voda a nemít ledničku? Pokud bych měla tu možnost platit "smluvní" ceny - tedy ceny s přiměřeným ziskem, ale pokud musím platit ceny převysoké, s nemravným ziskem, nemám na vybranou.
Řada lidí si ale nebere půjčky z nutnosti, když se jim třeba podělá lednička, ale aby byli IN. Musí se třeba předvádět s nejnovějším modelem plazmy, protože když by si počkali, až na ni budou mít, bylo by pozdě ... Nebo mobily ... proč bych musel mít nový na půjčku, když mi stavávající funguje a ještě dlouho fungovat bude ...
Máte pravdu, tu chybu jsem udělal i já. Chápal jsem to prakticky, takže to že by mi přibývaly 2.000 Kč bych poznal na hotovosti nejdříve tak za tři měsíce a těch asi 6.000 Kč bych převedl na běžný účet, tak že bych něco co neplatím hotově např. kartou bych zaplatil keš a dále bych to neřešil. Zvýšení hotovosti na běžném účtu bych zaznamenal asi za rok a pokud bych se přesvědčil, že to není nahodilý výkyv, tak bych to možná již řešil, ale přesunem peněz na nějaký „střední produkt“ (ne okamžitě likvidní a tím výnosnější). O nákupu akcií apod. bych uvažoval, až řádově okolo 100.000 Kč. I když zřejmě část prostředků (možná všechno) z 2.000 Kč/měs. bych spotřeboval, protože nespořím a neinvestuji, jen proto, abych svůj majetek zmnožoval, ale abych žil lépe. Takže, když jezdím na dovolenou autobusem do Chorvatska, dopřál bych si letecky Egypt (a 12x2.000 Kč jsou pryč) nebo se připravuji za 4 roky na rekonstrukci bytu, tak ji provedu za 3 roky. Tu otázku jsem nechápal čistě teoreticky (ve smyslu zaručeně a trvale) ale i tak by se moje odpověď moc nelišila.
Jsem sice levicově orientovaný volič, ale pro tebe mám jednu jedinou radu: Emigruj na Kubu nebo do KLDR, popř. se může jevit jako zajímavá Čína (ale tam jde už spíš o kapitalistický socialismus) a popř. má zatím zajímavou perspektivu Venezuela. Jestliže každý, kdo se stará o vlastní firmu a vybudoval ji od píky až k zajímavému zaměstnavateli o desítkách či stovkách zaměstnanců, je pro tebe jen podnikavec a vykořisťovatel, potom ti přeju sladký život ve společnosti s "majetkem v socialistickém vlastnictví".
Plně souhlasím. To co se v diskuzích píše jsou je jenom házení špíny na bohaté. Kdo někdy zkoušel podnikat, tak jistě poznal, co to obnáší. Není to procházka růžovou zahradou. Vy tady někteří vidíte jen výsledek - vilu a audi před garáží - a hned je to podle vás padouch. Nevidíte úsilí. Pouze 20% firem přežije déle než 5 let. Po vstupu do EU se situace stala obtížnější vlivem vyšší konkurence. Pokud se Vám zdá, že je lehké prosperovat a držet firmu 10, 20 let, proč tady fňukáte nad tim, že nebudete mít co dát po novém roce dětem k jídlu, a nejdete podnikat a svoje děti zabezpečit? Občas se stydim za náš národ. V roce 1989 jsme si "vycinkali" kapitalismus, ale drtivá většina lidí žije socialisticky. Všichni chtějí od státu hodně, na daních platit málo. Ve státech jako je Švýcarsko je vysoká životní úroveň a rozhodně tam není tak štědrý sociální systém jako u nás.
Je mi z vás opravdu špatně, přátelé. Jste jenom (samozřejmě ne všichni) banda tatíků s pupkem, kteří nikdy nic nedokázali a s filozofií "úspěch=zločin" nikdy nic nedokážou. Lituju vaše děti. Aspoň jim uzavřete to blbý stavebko, ať mají něco na zaplacení školného. Za 15 let to už také nebude zadarmo.
Ten kapitalismus si tady nikdo nevycinkal, ten tady byl nastolen Očekávateli Funkcí, přestože ho tu nikdo nechtěl.
Soudruh Havel nám přece při revoluci sliboval, že tu nebudou kapitalistické neduhy - že se u lékaře platit nebude, že nebude nezaměstnanost.
Nikdo přece podnikatele nenutí, aby podnikal. Pokud je to tak nevýhodné a jsou neustále "ve ztrátě", tak proč furt podnikají? Podívejte se na vyspělé země, jimiž se furt oháníme, jak funguje podnikání tam, jaké mají daňové zákony, jaké kontroly, jaké postihy. Nikdo by si nedovolil mít za 2 roky Mercedesa a neplatit svým zaměstnancům sociální. Nejde udělat tunel a vzápětí založit stejnou společnost psanou místo velkými malými písmeny a "podnikat" bezúhoně dál. Přiměřený / nemravný zisk vám něco říká?
Ono by se dalo v tomto státě legálně podnikat, ovšem stát by musel naše výrobce chránit před dumpingem a nekvalitními výrobky z Číny. A nikde není dáno, že vše musí být v soukromých rukách.
Z čeho mají lidi platit to blbý stavebko, když žijí od výplaty k výplatě?
Ano, i tak se to dá říct. Omluvíš si sám před sebou, proč ještě nemáš toho meďoura, svedeš vinu za svou předposranost na jiné a nejlépe na anonymní špatný systém a přezíravý státu a hned budeš o trochu líp spát (ale jen o trochu, nejlépe by se ti asi spalo, kdyby ten tvůj soused podnikatel o meďoura přišel, vila mu shořela a firmu mu znárodnili).
Nevím, se kterým státem se pokoušíš srovnávat podmínky k podnikání u nás, ale stejně snadno bych mohl vybrat státy, kde jsou podmínky naopak horší než u nás, ale přesto i tam lidé podnikají. Nezbývá než před nimi smeknout a přiznat si, že i kdyby u nás byly podmínky k podnikání nejlepší na celém světě, stejně by se našli tací, kterým by to nevyhovovalo a sloužilo by jim jako výmluva vlastní neschopnosti, že ty podmínky nejsou dost dobré.
PS: Nevím, z čeho platí lidé ta "blbá stavebka", ale asi z něčeho jo, když ve stavebních spořitelnách je uloženo nějakých 350mld. korun. A argument, že si to tam dávají ti bohatí, ten asi neobstojí. Stavební spoření si bohatí dávají jen výjimečně, protože to prostě produkt pro bohaté není.
No, začít by se mělo již především ve škole, protože lidi, kteří vyrůstali v býv. režimu a znali jenom sporožiro asi už někdo investovat nenaučí /až na světlé vyjímky/.
Takže to vlastně souvisí s celým školským systémem a s vedením celého rezortu od hlavy atd .... známe.
Jenomže součást politiky levice a ta převážně ovládala min. školství od let, kdy na náš trh konečně vstoupily ústavy a instituce, které začaly nabízet různé produkty, byl spíše opačný. Takže dnes zjistíte, že ve větších městech vznikají stále více na místních malých univerzitách obory typu sociologie, psychologie, filosofie a nedej bože stále více atropologie. Že nemohou tito lidé najít uplatnění, je zase jiná kapitola, ale spíše jde o to, že stát zde vlastně již několik let vychovává lid, kteří neumí jak ekonomicky natož matematicky vůbec myslet , vychovává lidi, kteří budou stále spíše spoléhat na stát a budou se věnovat svým nic neříkajícím oborům, v lepším případě, ten zbytek bude otráveně pracovat na místech, kde budou spíše naštvaní, než aby měli nějaký hnací motor, měli vyšší výdělky a tedy přemýšleli, co s penězi.
Nakonec smysl politiky levice je právě takový a nelze se potom divit, že dnes máme nejen nedostatek odborníků v technických oborech, ale ani lidi, kteří budou vytvářet nějaké hodnoty, další místa pro mladé a budou investovat a starat se o své peníze.