Ten rozhovor je postaven na klamavé terminologii. V ČR prakticky neexistují finanční poradci, resp. jich bude velmi málo. Naprostá většina budou prodejci finančních produktů, kteří prodávají, neposkytují poradenství.
Prodávají pojištění, stavebka, hypotéky, penzijka, podílové fondy.
Nikdo z nich, až na málo výjimek, neposkytuje poradenství v oblasti osobních a rodinných financí.
Kde je chyba?
1) v špatně nastavené regulaci - zbytečně složitý zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích zavádějící několik skupin pojišťováků (PPZ, VPZ, VPA, PA, PM) - pokud někdo chce dělat pojišťovací poradenství nezávisle (za úplatu), tak prakticky nemá možnost, protože fyzická osoba nemá kapitál na registraci PA a PM, VPZ neumožňuje uzavírat vzájemně konkurenční pojištění, takže musíte nabízet jen produkt od jedné pojišťovny, v případě PPZ se musíte zařadit pod nějaký MML nebo pool a dodržovat jejich pravidla
2) finanční poradci nemají kvalifikaci, málokdo vystudoval VŠ obor z oblasti finančního poradenství, financí, bankovnictví, pojišťovnictví; kupodivu zákon kvalifikaci nepožaduje (cár papíru zvaný maturitní vysvědčení nebo jakási pochybná zkouška není doložením kvalifikace)
3) neexistuje žádná regulace oboru, resp. současná regulace je nesmyslná (souhlasím s p. Šindelářem, že vstupní poplatek 10.000 Kč je na nic), smysl má jen povinné členství v profesní komoře (kterých může být i více, nevolám po monopolu) a v případě prohřešku by proti poradci bylo vedeno kárné řízení, jehož výsledkem by mohla být pokuta nebo vyškrtnutí z komory - podobně jako to mají nastavené advokáti
Tomuto oboru, a prodeji jako takovému, nerozumíš.
PORADENSTVÍ NEEXISTUJE, JE PRODEJEM, VÝHRADNĚ KVŮLI PŘÍSTUPU KLIENTŮ. Lidi si pojištění nekupují, musí se prodávat. Lidi nezajímá refinancování hypotéky. Lidi kašlou na novinky na finančním trhu. Lidem je lhostejné, jestli za povinné ručení platí 6 000 Kč nebo 3 000 Kč. Dokud se jim chlapi v práci nevysmějou. Teprve výsměch kolegů je pro klienta důvodem, aby něco změnil.
Jenom ti, kdo tomuto oboru nerozumí, si myslí, že zavolají potenciálnímu klientovi, sdělí mu, že mají 5 titulů z Harvardu a ta neznámá osoba se z toho štěstím posere. Ne chlapečku, takhle to opravdu nefunguje. Prodejce finančních produktů musí překonávat nedůvěru cizích lidí, musí se jim zalíbit, aby si s ním něco sjednali - čili prodává.
Nekdo prodava, jiny kupuje. Nicmene vazeny prodejce (nebo kupujici, co si nese zrejme nejakou jizvu z minula), clanek je o poradenstvi a ne o prodavani za provizi :D
To co rikata je mozna smutna pravda, a lidi ktere popisujete si opravdu nezaslouzi nez platit a platit. Verim, ze rada z nich si i pujci, aby dale mohla platit.
Ale zpet k poradenstvi. Pevne verim, ze se da v teto oblasti vydelat, aniz byste musel neco nekomu prodavat a nebo se mu snazit "zalibit". Nicmene takove poradenstvi asi nenazenete na kvantite smluv s nemovitymi klienty, ktere "okradete" o posledni rezervy v rozpoctu.