Hlavní navigace

Názory k článku Žádná zkouška ani certifikát samy o sobě dobrého poradce neudělají (ROZHOVOR)

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 4. 2015 6:57

  qwertz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak jako v civilizovaných zemích zakázat poradci jakoukoli provizi s tím, že jediný příjem může mít od svého klienta.

  Do té doby tady budeme mít jen prachsprosté (pře)prodejce produktů jejichž "poradeství" bude ovlivňovat výše provize. AlespoŇ by se pak trh vytříbil na poradce na straně jedné a prodejce nastraně druhé.

 • 13. 4. 2015 7:04

  Patrik Chrz

  Přesně tak. V současném modelu není poradce placen za rady, ale za prodej. Cílem jeho schůzky s klientem musí být vždy prodej nějakého produktu, ideálně vysokoprovizního, tedy buď životního pojištění nebo tzv. investičního plánu (s dopředu placenými náklady).
  Ať bude poradce sebelepší, nemůže si po schůzce s klientem dovolit mu říci, "vy máte vše v pořádku, nic bych neměnil" i kdyby tomu tak bylo - protože za to zaplaceno nedostane.

 • 13. 4. 2015 8:21

  (neregistrovaný) 213.195.202.---

  Když je v ČR registrováno 150 000 pojišťováků, tak asi sotva si může agent dovolit odcházet bez uzavřeného obchodu. Že je jich aktivních daleko míň, to na věci nic nemění, stále je přeagentováno.

  Na druhou stranu, párkrát jsem viděl zachované stávající smlouvy, k nimž konkurent jen něco dopojistil.

  Problém jaksi je, že lidí je jak sraček a mechanické manuální a duševní práce, kterou je průměrný člověk schopen zastat, se pro ně nedostává (a už ani nikdy nebude). Tak lezou do oborů, do kterých nepatří, jen aby vydělali pár kaček na chleba.

  Řešením je střílet zbytečné existence (celé rodiny).

 • 13. 4. 2015 8:12

  (neregistrovaný) 213.195.202.---

  Nefunguje to tak nikde, tzv. placené poradenství je jen mýtus. Loni nebo předloni vyšel článek na Opojisteni.cz, který srovnával počty agentů v rámci EU. A všude po Evropě je stejný, všude je přeagentováno.

  Protože všude existují multilevely, protože všude mají vedoucí pracovníci nařízeno, aby přiváděli do oboru další a další lidi. Učitel, uklízečka, překladatel, veterinář, humánní lékař, pekař, jeřábník, ti všichni si můžou přivydělávat prodejem pojištění, protože jsou k této činnosti údajně plně vybaveni. Profiprodejce pojištění si jako učitel, překladatel, uklízečka, veterinář, humánní lékař, pekař, jeřábník přivydělat nemůže, nemá na to kvalifikaci.

  Skutečných zlodějů je mezi agenty tak asi 20 %. Zbytek krade ze zoufalství a z nevědomosti. Prodej pojištění je všude prezentován jako lepší brigáda, jako prima přivýdělek, všude je chápán jako poslední možnost, jak přijít k penězům (protože se jedná o aktivní prodej - což je právě to, co oslovované sere).

  Žádní poradci neexitují, všichni jsou prodejci. A DŮVODEM JSOU KLIENTI A JEJICH PŘÍSTUP K PENĚZŮM A ŽIVOTU JAKO TAKOVÉMU. Proč musí agent někoho přesvědčovat, aby platil za povinné ručení o 2 000 Kč ročně míň, když tomu klinetovi nejde o nic jiného než o cenu? Navíc čecháček by za rady nezaplatil ani hovno.

 • 13. 4. 2015 12:10

  qwertz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To vaše "nikde" znamená v EU?

  V USA to takto funguje, a v případě provize chlapec končí, možná dokonce i v base...

 • 13. 4. 2015 12:47

  (neregistrovaný) ---.spcnet.cz

  A o jakém poradenství mluvíš?

  Pokud by i v USA fungovalo placené poradenství ve smyslu toho, co tady předvádějí Pankers, Fickcentrum, Bankrot Consulting atd, tak HLAVNĚ BY TAM EXISTOVAL DOSTATEK ZÁJEMCŮ O TAKOVOU SLUŽBU.

  Kolik čecháčků podle tebe zaplatí za dobré rady ohledně svých financí? Jeden, dva, možná deset?

 • 28. 4. 2015 11:22

  fero (neregistrovaný) 195.146.104.---

  Tak,tak.Měl jsem doma dva a oba letěli dveřmi.Při jednání řvou a jsou doslova drzí.Připadali mi jak z náboženské sekty.

 • 13. 4. 2015 11:52

  kl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Ten rozhovor je postaven na klamavé terminologii. V ČR prakticky neexistují finanční poradci, resp. jich bude velmi málo. Naprostá většina budou prodejci finančních produktů, kteří prodávají, neposkytují poradenství.

  Prodávají pojištění, stavebka, hypotéky, penzijka, podílové fondy.

  Nikdo z nich, až na málo výjimek, neposkytuje poradenství v oblasti osobních a rodinných financí.

  Kde je chyba?
  1) v špatně nastavené regulaci - zbytečně složitý zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích zavádějící několik skupin pojišťováků (PPZ, VPZ, VPA, PA, PM) - pokud někdo chce dělat pojišťovací poradenství nezávisle (za úplatu), tak prakticky nemá možnost, protože fyzická osoba nemá kapitál na registraci PA a PM, VPZ neumožňuje uzavírat vzájemně konkurenční pojištění, takže musíte nabízet jen produkt od jedné pojišťovny, v případě PPZ se musíte zařadit pod nějaký MML nebo pool a dodržovat jejich pravidla
  2) finanční poradci nemají kvalifikaci, málokdo vystudoval VŠ obor z oblasti finančního poradenství, financí, bankovnictví, pojišťovnictví; kupodivu zákon kvalifikaci nepožaduje (cár papíru zvaný maturitní vysvědčení nebo jakási pochybná zkouška není doložením kvalifikace)
  3) neexistuje žádná regulace oboru, resp. současná regulace je nesmyslná (souhlasím s p. Šindelářem, že vstupní poplatek 10.000 Kč je na nic), smysl má jen povinné členství v profesní komoře (kterých může být i více, nevolám po monopolu) a v případě prohřešku by proti poradci bylo vedeno kárné řízení, jehož výsledkem by mohla být pokuta nebo vyškrtnutí z komory - podobně jako to mají nastavené advokáti

 • 13. 4. 2015 12:38

  (neregistrovaný) ---.spcnet.cz

  Tomuto oboru, a prodeji jako takovému, nerozumíš.

  PORADENSTVÍ NEEXISTUJE, JE PRODEJEM, VÝHRADNĚ KVŮLI PŘÍSTUPU KLIENTŮ. Lidi si pojištění nekupují, musí se prodávat. Lidi nezajímá refinancování hypotéky. Lidi kašlou na novinky na finančním trhu. Lidem je lhostejné, jestli za povinné ručení platí 6 000 Kč nebo 3 000 Kč. Dokud se jim chlapi v práci nevysmějou. Teprve výsměch kolegů je pro klienta důvodem, aby něco změnil.

  Jenom ti, kdo tomuto oboru nerozumí, si myslí, že zavolají potenciálnímu klientovi, sdělí mu, že mají 5 titulů z Harvardu a ta neznámá osoba se z toho štěstím posere. Ne chlapečku, takhle to opravdu nefunguje. Prodejce finančních produktů musí překonávat nedůvěru cizích lidí, musí se jim zalíbit, aby si s ním něco sjednali - čili prodává.

 • 13. 4. 2015 12:54

  a co ? (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Nekdo prodava, jiny kupuje. Nicmene vazeny prodejce (nebo kupujici, co si nese zrejme nejakou jizvu z minula), clanek je o poradenstvi a ne o prodavani za provizi :D

  To co rikata je mozna smutna pravda, a lidi ktere popisujete si opravdu nezaslouzi nez platit a platit. Verim, ze rada z nich si i pujci, aby dale mohla platit.

  Ale zpet k poradenstvi. Pevne verim, ze se da v teto oblasti vydelat, aniz byste musel neco nekomu prodavat a nebo se mu snazit "zalibit". Nicmene takove poradenstvi asi nenazenete na kvantite smluv s nemovitymi klienty, ktere "okradete" o posledni rezervy v rozpoctu.

 • 13. 4. 2015 13:37

  kl (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Milý "já"
  Viděl jste někdy, aby advokát navolával klienty? Možná v amerických filmech...

 • 22. 4. 2015 10:24

  abcd (neregistrovaný) ---.58.broadband2.iol.cz

  Autentická zpověď po roce a půl u MLM Partners....

  Zdravím všechny finanční poradce!

  Je to půl roku od mého posledního příspěvku a je čas tento seriál ukončit a napsat, jak to vše dopadlo.
  Již přes půl roku prodávám zemědělskou techniku, což jsem psal již dříve. Na pozici se mi daří až neskutečně, raději rychle zaklepat....
  Již ve výpovědní době u Partners, jsem si zařídil u známého" tipařské" místo v Insii. Tím nic u Partners neporušuji,protože poradenskou činnost nevykonávám, jen dohazuji klienty. Mé jméno neni nikde uvedeno a mam klid.
  Tento "vedlejšák" jsem si zařídil pro jistotou, kdyby se mi v novém zaměstnání nedařilo. Navíc mám celkem velký kmen spokojených klientů, kteří nového poradce od Partners odmítají a chtějí stále jen mě.
  Bohužel pro ně, jsem v novém zaměstnání již tak vytížen, že budu muset svou "poradenskou" činnost opravdu ukončit, nebo jen "přepinkávat" klienty na kolegu. Tak, jak by to správný tipař měl dělat.
  Než se vrhnu na celkovou bilanci pro a proti, tak musím uznat, že mě Insia velice mile překvapila. Škoda, že jsem před lety nezačal u ní, místo u Partners. Nejvíce,jsem se při odchodu z Partners bál kvality produktů u jiných společností. Ale i tady se ukázal tyrkysový výmaz hlavy jako lživý. Insia má ty samé produkty, jen jinak pojmenované.Myslím si, že tak to má většina dobrých poradenských společností, jen je třeba ty produkty najít a odborně je zvládnout k co nejlepšímu prospěchu klienta. A pak mi přišla první provize...musel jsem se smát. Jako tipař, jsem dostal o 40% více, než jako senior consultant III, po skoro dvou letech u Partners. Neskutečný.
  A má celková bilance kladů a záporů mé poradenské kariéry?

  Začnu pozitivně :-)
  + zkušenost
  Naučil jsem se orientovat v oblasti o které jsem dřív nevěděl nic.
  + předsudky
  Již dokážu ocenit dobrého finančního poradce. Vím, že jsou stejně důležití a prospěšní, jako jiné obory. Předsudky jsou pryč i v mém okolí.
  + Pomoc
  Pomohl jsem velkému počtu lidí a to i v situacích, kdy již bylo skoro pozdě.
  + zkušenost s OSVČ
  Sakra už vím, jak je to náročně, být svobodný, ale s veškerou zodpovědností za výdělek.

  A negativa...
  - Zištnost, pokrytectví
  Většina poradců žije ve své virtuálním zištném světě, kde nevíte, jestli jdou s Vámi na pivo, že jste kamarád nebo tam jde lovit své budoucí podřízené. Větší koncentraci pokrytců nelze v jiném oboru najít. Můj nadřízený je toho příkladem. Když jsem rostl, tak jsme se vídali pořád. Kamarádi až za hrob.Teď ani nebere telefony. Nemám holt pro něj obchodní potenciál. Taky má tuny známých, ale přítele žádného (nepočítám Buddhu Borkovce).
  - Zlodějna
  Tak špatně jako za působení v Partners se má rodina nikdy neměla. Papírově jsem si vydělal dost, dařilo se. Ale po odečtení všech nákladů, stronofondů, poplatků za kancelář a dalšího, to byla mizérie. Za plaketu nováčka či skokana roku mi chleba v Bille nedají :-). Holt ta absence 60% -70% provizí z mé práce, které jsem neviděl, byla znát..
  - Multilevel
  Peklo na zemi. Nejhorší zkušenost a omyl, který bych legislativně zakázal. Multilevel je moderní typ otrokářství, nic víc. Organizmus, který se živí prací těch dole. Navíc ti co jdou "otrokářskou" cestou, ztrácí chuť pracovat, takže jsou po odborné stránce amatéři, z kterých se stávají jen HR odborníci a motivátoři, kteří se snaží udržet své stádo otroků.

  Na konec doplním, že práce finančního poradce mě bavila. Rád jednám s lidmi a rád pomáhal.Bohužel "zálohový" systém poradenství, smíchaný s pachutí multilevelu, dělají právem z tohoto oboru nezajímavou záležitost. Musí to tu začít fungovat jako třeba v Anglii, kdy má každá rodina svého právníka, zubaře, finančního poradce...
  Aktuální systém, který u nás funguje, je neskutečně amatérský a vede do slepé uličky. Lidí vyžadují vzdělané lidi v oboru, podobně jako je to u právníků. Kdyby to u nás fungovalo jak má, tak bych se finančním poradcem nikdy nestal. Neměl jsem vysokou školu v oboru, ani dlouholeté zkušenosti z bankovního či burzovního sektoru. Zkuste s takovou kvalifikací začít s poradenstvím na ostrovech.Z každé kanceláře vás poženou. A u nás dostane po 14 dnech po obdržení PPZ svou provizi každý jouda......

  Nicméně budoucnost nevidím tak špatně, jen na tomto portále, jsou tuny profesionálů, kteří ví co dělají a hlavně ví, pro koho to dělají. Jen si zasloužíte lepší systém bez toho hloupého zálohového provizního chaosu, který je tak lehce zneužitelný.

  Hodně zdaru!

  D.V.

  Zdroj: http://poradci-sobe.cz/diskutujeme/topic/zpetny-pohled-na-rok-a-pul-v-novem-oboru

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).