Hlavní navigace

Zadlužujeme se méně než dřív. Pořizujeme si méně hypoték

16. 12. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Zadlužení domácností se podle analytiků České národní banky nijak výrazně nezvyšuje, a to i díky zpřísnění podmínek pro uzavírání nových hypoték. Lidé si však pořizují i méně spotřebitelských úvěrů, které v posledních měsících zlevňují.

Jak vyplývá z informací České národní banky, zadluženost domácností se v současnosti nijak rapidně nezvyšuje. Česká republika patří mezi země s relativně nízkým zadlužením. Dluhy domácností dosahují 60 % jejich hrubých disponibilních příjmů. Meziroční tempo růstu úvěrů domácností u bank a kampeliček v říjnu zpomalilo na 5,9 % ze 6,3 % v září.

Růst nových úvěrů domácnostem se v říjnu snížil, a navíc z měsíce na měsíc poklesl letos nejprudším tempem. Největší podíl na klesajícím tempu zadlužování domácností měly úvěry na bydlení, jejichž meziroční tempo růstu se snížilo už pod 7 %, tedy k hodnotám, na kterých se naposledy nacházelo před víc jak čtyřmi lety.

Domácnosti se zadlužují méně, řada z nich si hypotéku vzít nemůže

Do slábnoucího zadlužování domácností se promítá klesající podíl nově sjednaných hypoték, který je daný i zvýšenou poptávkou po hypotékách uzavřených před platností přísnějších doporučení ČNB. Na zpomalení růstu úvěrování domácností se v minulých měsících ale podílely i spotřebitelské úvěry. Přičemž však spotřebitelské půjčky (6,8 %) si udržely o něco vyšší meziroční dynamiku než úvěry na bydlení (6,6 %), vysvětluje Patrik Rožumberský, ekonom UniCredit Bank.

Ukazatele zadluženosti a příjmů domácností

Hypoteční úvěry tvoří nadpoloviční většinu.
Autor: Česká národní banka

Hypoteční úvěry tvoří nadpoloviční většinu ze všech půjček.

Sazby spotřebitelských úvěrů klesají

Zpřísnění podmínek ČNB, která vydala doporučení bankám týkající se ukazatelů LTV, DTI a DSTI, vedlo v minulých měsících k poměrně výraznému poklesu úrokových sazeb u hypoték. (Banky zlevňují hypotéky, protože si je může dovolit méně lidí a počet nově uzavřených hypoték se kvůli tomu snížil. Zlevnění má k uzavření půjčky motivovat ty, kteří podmínky splňují, ale o hypotéku z různých důvodů zatím neprojevili zájem.) V listopadu ale úrokové sazby hypotečních úvěrů mírně stagnovaly, v případě fixace úrokové sazby na pět let dokonce mírně rostly. Průměrná sazba úvěrů na bydlení v listopadu stoupla na 2,56 % p.a., což znamená změnu o +0,06 procentního bodu oproti minulému měsíci.

Ukazatele LTV, DTI a DSTI doporučené ČNB

UKAZATEL LTV (loan-to-value, vyjadřuje poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zástavy, tzn. jak velká část hodnoty nemovitosti je nakupována na úvěr.) Podle doporučení ČNB by finanční instituce neměly poskytovat úvěr, kde hodnota zástavy (bytu, domu, stavby) vůči čerpané hypotéce přesahuje 90 %. Banky mohou poskytnout maximálně 15 % úvěrů s LTV mezi 80 a 90 %.
UKAZATEL DTI (debt-to-income, vyjadřuje výši celkového dluhu vůči čistému ročnímu příjmu žadatele o úvěr.) Podle doporučení ČNB by finanční instituce neměly poskytovat úvěr, který překračuje devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele o hypotéku.
UKAZATEL DSTI (debt-service-to-income, vyjadřuje výši měsíční splátky dluhu vůči čistému měsíčnímu příjmu žadatele.) Podle doporučení ČNB by domácnost s hypotékou na splátku dluhu neměla vydávat více než 45 % čistého měsíčního příjmu.

Úroková sazba u spotřebitelských úvěrů klesla. V listopadu letošního roku 2019 dosáhla průměrná úroková sazba spotřebitelských úvěrů hranice 6,46 % p.a., meziročně tak klesla o 0,26 procentního bodu. Pokles je viditelný i v porovnání s říjnem 2019, kdy se úroková sazba snížila o 0,14 procentního bodu.

V předvánočním období je dobré se mít na pozoru před prodejními triky některých obchodníků, kteří nabízejí nákupy s odloženým splácením nebo na kreditní kartu. Může se jednoduše stát, že sice první tři měsíce nemusíte splácet, ale pak vás čeká úvěr s úrokovou sazbou výrazně vyšší, než je průměr. Pokud si takový úvěr sjednáte, cesta k dluhové spirále může být až překvapivě krátká, varuje Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů sleduje od ledna 2017. Průměrné úrokové sazby se od té doby snížily o 4,45 procentního bodu. Takže pokud jste si před dvěma roky vzali úvěr na vyšší částku, můžete využít konsolidace či refinancování úvěrů a snížit si tak výrazně měsíční splátky.

Tip do článku - účto fakturace duben

Nově sjednaných hypoték je méně, prodlužuje se však doba fixace

Po výkyvech ve druhém pololetí 2018 a prvním čtvrtletí 2019 se objemy nově poskytovaných hypotečních úvěrů pozvolna stabilizovaly. Říjnový objem nově sjednaných hypoték byl ale podle analytiků ČNB poměrně vysoký. V posledních pěti letech pokračuje tendence ke zvyšování průměrné délky fixace úrokových sazeb úvěrů. Nejběžnějším typem fixace je v současnosti u hypoték pěti- a víceleté období. Druhým nejběžnějším typem fixace je tří- až pětileté období. Nejméně bylo uzavřeno hypoték s fixaci úrokových sazeb do jednoho roku.

Meziroční dynamika růstu úvěrů obyvatelstva

Podíl hypoték na celkovém zadlužení obyvatelstva pozvolna klesá.

Podíl hypoték na celkovém zadlužení obyvatelstva pozvolna klesá.

Podle České národní banky jsou přitom ceny nemovitostí na českém trhu nadhodnoceny zhruba o 15 až 20 %. Evropská rada pro systémová rizika (ESRB) zveřejnila 23. září 2019 varování a doporučení týkající se bankovního sektoru spojené s financováním nemovitostí určených k bydlení. Za hlavní zdroje zranitelnosti považuje ESRB nadhodnocení cen bydlení v kombinaci s rychlým růstem úvěrů na bydlení a uvolněnými úvěrovými standardy. Současná opatření zaměřená na dlužníky, kteří si pořizují úvěry spojené s bydlením (jde především o limity ukazatelů DTI a DSTI), jsou pouze doporučením ČNB a nemají právní závaznost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).