Spočítejte si...

Zavřít

Názory k článku
Za využití dešťové vody na splachování či zahradu získáte od státu desítky tisíc korun

P2010
P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
15. 5. 2017 0:10 Nový

Nepozastavili jste se nikdy nad tím ...

Ano, a kdykoli se s ní začlo šetřit, došlo ke zdražení. Takže z hlediska zákazníka je plýtvání vlastně podporované :-/ Nemluvě o ceně, která za 25 let vrostla asi 80x.

xf
xf (neregistrovaný) ---.cheapernet.cz
15. 5. 2017 0:30 Nový

Brabec

celé vlákno

"Program podporuje jak lepší využívání srážkové vody v ČR, tak chytré systémy přímo v domech, které vodu recyklují. V této oblasti máme velké zpoždění oproti vyspělému světu. Většina srážkové vody u nás totiž končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Naším úkolem je udržet tuto vodu v krajině a dál ji spolu s maximální recyklací využívat, uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Je dobré vědět, kam potentáti pro svá "moudra" chodí. Dešťovou vodu je KAŽDÝ MAJITEL NEMOVITOSTI povivinen likvidovat (zasakovat) na pozemku. Do kanalizace je to, až na výjimky, zakázáno.

také dvojité rozvody s užitkovou vodu známe - a neosvědčili se. A to se s tím experimentovalo přinejmenším už za Masaryka. On je potom malý pohyb v potrubí s pitnou vodou, a její kvalida výrazně klesá. Pro začátek to chce chodně chlóru, dobrou chuť a pevné zdraví.

Třeba mi soudruh ministr dá dotaci na můj sud pod okapem. Ale radši ne. To bych musel psát každý rok monitorovacáí zprávy, posílat hlášení o udržitelnosti.
Kdepak soudruhu Brabče, za mě je to mínusový voličský bod. Takhle to vypadá, když rozhodují politici, a ne odborníci.

Občan
Občan (neregistrovaný) 193.22.205.---
15. 5. 2017 8:17 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

To zasakování je platné teprve několik let. Dříve se dešťovka likvidovala do kanálu... A takových domů bude stále ještě většina.

Nikoli
Nikoli (neregistrovaný) 193.35.105.---
15. 5. 2017 8:51 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

"platné teprve několik let."?

Tak například, jen co mě napadá, tohle v Praze bylo dáno vyhláškou 206/1999, tedy starou 18 let. Ale tohle platilo "odjakživa". Ono si je třeba uvědomit, že první čistička je zde již 111 let, o její stavbě se vědělo ještě mnohem dříve, a je nežádoucí (a i technicky nemožné) do ní pouštět déšť z celé Prahy. A takhle je to všude.

mendrit
mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---
15. 5. 2017 14:33 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Proto jsou ve městech kanalizace dvě, jedna na dešťovou a druhá na odpadní vodu.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
15. 5. 2017 14:54 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Ve skutečnosti jen málokde. Ono je to ve skutečnosti tak, že splašková kanalizace není všude ještě ani v Praze. Natož "dvě kanalizace ve městech", to je zcela mimo realitu. A řekl bych, že to ani nebude za desítky let, protože je žádoucí tu vodu přednostně zasakovat i ve městě, a ne ji někam rychle odvádět.

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
17. 5. 2017 16:30 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Do oddílné kanalizace ve městech je vedena nejen voda ze střech činžáků, ale hlavně z uličních vpustí. Komunikace mají větší plochu než zástavba. No a samozřejmě jímání vody ve městě je chiméra. Kam by se umísťovaly nádrže? Jedině u novostaby do základů a tam jsou většinou garáže. Jímat se dá hlavně na venkově a zde to už většinou lidé dělají dávno aby ušetřili ty šílené pálky za pitnou vodu.

Občan
Občan (neregistrovaný) 193.22.205.---
17. 5. 2017 14:35 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Víte co? Běžte do kanálu! A to nemyslím nijak zle, prostě vlezte v Praze do kanalizace a koukněte se, jak je technicky řešena. Žádné dělní odpadní a dešťové kanalizace se nekoná. Prostě když prší, tak se přebytky, co už nepobere kanalizace, přelejí do zatrubněných potoků a říček a hurá do Vltavy. Takhle je postavena kanalizace pro desetinu obyvatel této republiky. Některé domy tu stojí už stovky let.... Při výstavbě kanalizace se s tímto i počítalo a používá se to k proplachovaní kanálů.

Co je proti tomu zákon z roku 99, který navíc platí pouze pro novostavby?

troja.mojeid.cz aura:10

Re: Brabec

celé vlákno

V současné době se stočné v m3 rovná množství spotřebované čisté vody v m3. To znamá že všechna znečištěná voda je následně v kanalizaci ředěna čistou vodou z okapů. Nově zadržíte vodu z okapů a použijete na splachování, čímž bude v kanalizaci mnohem hustší znečištěná odpadová voda. A dál už přemýšlejte, jak vám dopočítají (asi podle plochy střechy) nově stočné za čištění vody s nečistotou v čištičce... copak můžou přijít o zisky :-)))

Krtek
Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---
16. 5. 2017 6:02 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Kde jste na to přišel ????? Žádná okapová voda se do stočného nepočítá. Prostě koupíte 100 kubíků pitné vody a ve stočném zaplatíte stejných 100 kubíků, které jste znečištěné vypustil do kanalizace. Můžete zkusit žádat úlevy na stočném, jestli půlku třeba doopravdy vypijete a jedete je vyčůrat někam jinam.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
16. 5. 2017 7:38 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

Mýlíš se a kolega má více méně pravdu. Jen to není "hudba budoucna", ale hodně starý dnešní stav. Běž si přihlásit vodoměr, on i se tě zeptají, kam máš zaústěné dešťové svody, a pokud do kanalizace, tak ti to do faktury započtou.

AnthonyX
AnthonyX (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz
21. 5. 2017 22:20 Nový

Re: Brabec

celé vlákno

To není pravda. Měl jsem nahlášenou živnost v RD a povinně jsem musel platit stočné dešťovky z % střešni plochy.

PEPA
PEPA (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz
15. 5. 2017 5:33 Nový

POKUTA

Jo a je problém na světě -malý odběr a okamžitě to budou řešit vodovody a kanalizace dají Vám průměr stočného a provedou kontrolu a tu zaplatíte.

Majkee
Majkee (neregistrovaný) 91.139.10.---
15. 5. 2017 7:58 Nový

Setrite pitnou vodu ale ne na zahrade :D

Pokud se podivam na statistiku ze na 100 m2 okrasne/uzitkove zahrady padne prumerne 16 m3 pitne vody, tak zahradka o 500 m2 spolkne 80 m3 vody za rok, kde ani kapka z ni nemusi byt voda pitna. Pomerne velka cast zahradek jsou rekreacni objekty a zahrady takze me zarazi duvod ze se toto techto objektu opet netyka.

kk
kk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz
15. 5. 2017 8:07 Nový

získáme desítky tisíc korun

Kdo? Projektanti, výrobci nádrží, stavební firmy.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---
15. 5. 2017 8:31 Nový

To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy! To fakt nikoho nenapadlo, že k využití již použité vody ke splachování WC jsou kromě čerpadla ještě potřebné úpravy rozvodů vody, aby se tato voda nenamíchala do pitné? Kdyby totiž tato voda kontaminovala vodu pitnou a nedejbože se dostala ven do vodovodního řadu, tak si majitel koleduje o řádný průs..švih! Proto jsou majitelé studní, kteří zároveň odebírají vodu z veřejného vodovodního řadu, velmi důrazně upozorňováni na to, že musí mít dva kohouty a v případě, že používají jednu vodu, musí být ta druhá zavřeným kohoutem oddělená, ty vody se prostě nesmějí smíchat. Protože se bohužel může stát, že v letním horku je vody ve studni málo, stejně jako se může stát, že bude málo dešťovky. Pak ovšem dotyčný použije vodu z veřejného vodovodního řadu.

Dále: kdo chce a potřebuje vodou zalévat, dělá to už dneska i bez celého slavného dotačního programu. Jen holt nemá nádrž zakopanou do země, ale má na zahradě sud. Ten ho určitě nestál 20.000 nebo Kolik tisíc, buď má vyřazený sud z nějaké výrobny potravin nebo si ho koupil v Baumaxu za cenu kolem 500,- Kč (viz. např. zde: https://www.vedop.cz/sud-na-destovou-vodu-300l-ph-s-kohoutkem )

A na závěr: pokud by státu tak děsně moc záleželo na zadržování dešťové vody, pak nechápu, proč jsme dovolili výstavbu mnoha obchodních center s rozsáhlými vybetonovanými parkovišti, odkud voda naprosto bez užitku odtéká do kanálu, a přitom nevybudovali ani jeden rybník k jejímu zachycení.

Ach jo
Ach jo (neregistrovaný) 193.35.105.---
15. 5. 2017 9:00 Nový

Re: To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

Ono to Jarmilo samozřejmě mnohé napadlo. Proto se dokonce u v té dotaci mluví o stavebních úpravách. A zmiňuješ to tak trochu správně, ale pomotaně. Rozvody musí být odděleny, ale ten tvůj kohout není oddělení. Ty rozvody nesmí být nijak propojeny, protože na uzavření tvého kohoutu nejde spoléhat.

A ta tvá nákupní střediska vodu z parkovišť do kanálu opravdu nepouštějí (leda by tam byla dešťová kanalizace, schválil to správce sítě, což je dost málokde). Rač si všimnout, že většinou jsou ne vybetonovaná, ale s skládanou dlažbou, kterou voda proteče a zasákne. A co jde do vpustí, to také nejde do splaškové kanalizace, ale někam do retenčky a zasakovačky.

mendrit
mendrit (neregistrovaný) 93.185.5.---
15. 5. 2017 14:42 Nový

Re: To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

A hlavně za vypouštění vody kamkoli se platí, takže už teď je každý motivován aby se postarat o to, aby voda z jeho pozemků nešla do žádné kanalizace, ale vsákla se na místě.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---
16. 5. 2017 8:18 Nový

Re: To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

Ale prosím Vás, kdyby se měla zasáknout všechna voda, co kde spadne na zem, tak žijeme v mokřadech.

*
* (neregistrovaný) 193.35.105.---
16. 5. 2017 8:48 Nový

Re: To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

Nesmysl. Nikdo nechce všechna a VŠUDE. V naprosté většině lokalit to není problém, a tam kde je, tam se to řeší jinak. Dešťovou kanalizací, svody do potoků atd. Ale jen jako výjimečné opatření.

čen
čen (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz
15. 5. 2017 10:42 Nový

Re: To zas bude ráj pro poradenské a projektantské firmy

celé vlákno

Máme na zahradě zakopanou nádrž na dešťovou vodu, protože sudy opravdu nestačí a ještě jednu nádrž na vyčištěnou vodu z čističky a pitnou vodou ze studny máme jen na zásobování domu vodou. Takže všechna voda vyčerpaná ze studny se přes čističku vrací zpět na zahradu. A nepotřebovali jsme na to dotace, jen jsme měli velké potíže s úřady, než nám čističku vůbec dovolily.
Taky nechápu ty dotace na rádoby ekologické používání vody, když na jedné straně je tolik zabetonovaných ploch a když v blízkém městečku vidím, jak je vyřešený odtok dešťové vody do kanalizace

jirisuk
jirisuk (neregistrovaný) ---.static.grapesc.cz
15. 5. 2017 10:04 Nový

Re: Za využití dešťové vody na splachování či zahradu získáte od státu desítky tisíc korun

„Podle našich propočtů by díky těmto systémům na udržitelné hospodaření s vodou mohla domácnost ročně ušetřit až sto tisíc litrů pitné vody, zejména při současném využívání vody srážkové a přečištěné šedé vody. To je úspora 7–10 tisíc korun ročně,“ odhadl ministr Brabec.
Pane ministře, jestli vaše domácnost spotřebuje 100 kubíků vody ročně, krom té pitné, začněte se šetřením hlavně u sebe! Děkuji

jehovista
jehovista (neregistrovaný) ---.137.broadband16.iol.cz
15. 5. 2017 11:52 Nový

Co je to za pitomost?

celé vlákno

"Nepozastavili jste se nikdy nad tím, že na světě začíná být nedostatek pitné vody a my s ní splachujeme záchod nebo zaléváme zahradu?"

Tak to opravdu ne. Nedostatek se projevuje zvysovanim cen. No a ze je splachovani zachoda pitnou vodou pro me natolik levne, ze ani neuvazuju o zavadeni druheho rozvodu na uzitkovou vodu, je jasnym dukazem, ze u nas zadny nedostatek neni. Jo, mozna nekde v Africe je pitna voda nedostatkova, ale cim splachuju zachod v CR na to nema nejmensi vliv.

To je jen pseudoargument pro dalsi dotacni zlodejinu. Az bude problem s pitnou vodou a zacne zdrazovat, lidi si zacnou rozvody na uzitkovou instalovat sami, protoze to bude mit ekonomicky smysl.

jezevec
jezevec (neregistrovaný) ---.dobnet.cz
15. 5. 2017 12:28 Nový

Re: Co je to za pitomost?

celé vlákno

a to vás nenapadlo, že když se bude s pitnou vodou šetřit - že se třeba nebude muset zdražovat?

jehovista
jehovista (neregistrovaný) ---.137.broadband16.iol.cz
15. 5. 2017 12:45 Nový

Re: Co je to za pitomost?

celé vlákno

Takze lidi zacnou setrit, protoze uveri hrozicimu nedostatky vody a tak potahnou vsichni(vcetne vodaren) za jeden provaz a zacnou se chovat neekonomicky kvuli prislibu nejakeho vyssiho dobra v budoucnu? Jestli ti to dava smysl, tak jsi hodne velky optimista.

Veterán
Veterán (neregistrovaný) 92.62.237.---
15. 5. 2017 12:59 Nový

Re: Co je to za pitomost?

celé vlákno

A slyšel jste již o tom, že se dnes již tak šetří vodou, že občas na konec kanalizace najedou cisterny a proplachují ji vodou, aby vůbec fungovala? Tak pěkně šetřete, ať se musí platit nejen proplachování, ale i nesmyslné úspory.

Jarmila
Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---
15. 5. 2017 13:19 Nový

Re: Co je to za pitomost?

celé vlákno

To proplachování jsem viděla na vlastní oči. Po prudkém lijáku. nahoře kanalizace sebrala vodu, v půlce kopce to už nezvládala, takže to stejně teklo po silnici a dole pod kopcem vyletěl nahoru dekl a voda stříkala jako gejzír do výšky skoro tří metrů. Pak se to všechno valilo z kopce do řeky. Když to odteklo, byla propláchnutá kanalizace i umytá silnice.

chajda
chajda (neregistrovaný) 89.203.217.---
15. 5. 2017 14:04 Nový

nejen dotace na vodu

Nejde jenom o dotace na využití dešťové vody, ale i o dotace na kotle, za dotaci 120.000,-korun pořídíte tři kotle za 80.000,-, s 50%dotací, ale nesmí z toho užírat poradenské firmy, to je stejné jako u té dešťovky, mám zahradní jezírko, které zachycuje dešťovou vodu, dále si zachycuji vodu pro zalévání a hospodářská zvířata, stačilo by podpořit nákup jímacích nádob, ale stejně je to na nic, dešťovou vodu, kterou použijete na spkachováni, skončí stejně v kanalizaci, poté bude zajisté následovat zvýšení poplatku za stočné, když se sníží spotřeba pitné vody, tak půjde cena nahoru, což to takhle zkusit obráceně, za ušetřených např.10% pitné vody oproti minulému období, snížit cenu za vodné o 10%, ale to by se cizím vlastníkům naší vody snížily příjmy,co. Je potřeba přemýšlet o tom, že je potřeba šetřit peňeženky občanů této republiky, což na to zadržování vody v krajině se zaměřit na budování rybníků, ale opět je tam ten háček, všechno trvá strašně dlouho a je na to napojeno obrovské množství darmožroutů, přeji hezký den.

Jeronimo
Jeronimo (neregistrovaný) 95.85.212.---
15. 5. 2017 20:32 Nový

dotace...

Stačí si sednout s tužkou a kusem papíru , abych přišel na to , jak popisuje někdo dříve,že dotace se prostě nevyplatí.Koupím si 4 tisícilitrové nádoby cca 4000 Kč , někdy levněji , kamarádovi až pojede kolem dám 2000Kč aby mi udělal bagrem díru na tyto nádoby a zbytek je na mě.A podívejte se kolik stojí jiné nádoby a když firmy zjistí , že jsou na to dotace,nedoplatíte se a stát Vám smrkne ,,možná" 50% " ale většinou míň.Prostě zatím dál splachujte pitnou vodu , protože toto, je ,,nechci dotaci zadarmo".

Petr
Petr (neregistrovaný) ---.tycom.cz
17. 5. 2017 20:37 Nový

Stočné

celé vlákno

Pokud je použita dešťová vodu na splachování, musí se z ní zaplatit stočné. Jen nevím, zda současně s proplacením dotace půjde info na příslušný VaK a po týdnu přijde VaK namontovat vodoměr na přívod dešťovky do baráku, nebo bude aktivita od VaK. Také je otázka, kdo tu montáž a pravidelné cejchování vodoměru bude platit. Ještě se splachování dešťovkou někomu jeví jako dobrý nápad?

Pavell+
Pavell+ (neregistrovaný) ---.151.broadband7.iol.cz
18. 5. 2017 22:16 Nový

Re: Stočné

celé vlákno

Žádný další vodoměr nebude, stočné se vypočítá paušálem dle počtu osob žijících v objektu. Paušály jsou z průměrné spotřeby pred začátkem zdražování a jsou poměrně vysoké. Úspora se tak může prodražit.