Vlákno názorů k článku Za socialismu jsme se neměli lépe od Miloslav Ponkrác - „I belive only in statistics which I doctored...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 11. 2014 1:10

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    „I belive only in statistics which I doctored myself“ – výrok údajně Churchilla, možná podsunutý Goebbelsem. „Věřím jenom statistice, kterou jsem sám zfalšoval“.

    Srovnání cen tehdy a teď jsou vždy zfalšované. Z nějakého záhadného důvodu se vždy vynechají položky, které by pro dnešek nevyšly dobře, především energie a nájmy a ceny za bydlení.

    Z dalšího záhadného důvodu se nemluví o kvalitě potravin, takže se srovná tehdejší kvalitní dobrý chléb s nejhorším odpadovým chlebem dneška typu Penam či jiným exkrementem. Ale kvalitativně by se musel srovnat s mnohem dražším chlebem vysoké kvality. Totéž je u mléka, kde dnešní bílá voda přibarvená snad sádrou a nemají téměř výživné hodnoty se srovnává s podstatně kvalitnějším mlékem před rokem 1989.

    Stejně tak jsem nepochopil, proč se důsledně bere střední mzda, kterou naprostá většina lidí nemá –. vlastně chápu, je třeba použít vše, co zfalšuje statistiky pro lepší dnešek. Tak to chce dnešní politruk.

    Atd.

    Prostě cinknuté statistiky, aneb Goebbels a Orwell se zde spojují v mohutnou lež.

    qqqq

    Nijak jsem nepochopil obsesi hraničící s psychiatrickými nutkavými chorobami, kterou provozují dnešní umělci a novináři dokázat, že doba před rokem 1989 je absolutně nejhorší za celou existenci sluneční soustavy.

    Vlastně bych řekl, že dnešní systém je v krizi, a namísto zlepšení situace už jen polomrtvě kope a snaží se namísto toho už jen zoufale očerňovat jiné státy, jiné režimy a jiné doby. Na více se nezmůže – ale až i to přestane fungovat, pak jsem zvědav.

    Ještě bych ke statistice přidal vlajku EU a přidal nějaký hezký úderný titulek, třeba jako S „EU na věčné časy a nikdy jinak“, nebo „USA je země, kde zítra již znamená včera“, atd.

    qqqq

    Jděte už s tímto do háje. Vždyť tyto inforace jsou totally garbage, jak říkají Američané.

  • 17. 11. 2014 9:11

    Eva (neregistrovaný)

    Tak Vám nevím,kde nebo jak žijete. Je nám s manželem oběma 55 let,oba SŠ. V roce 89 naše příjmy: 3.000 + 2.500=5.500, nájem 540,-,energie 500, dopravné do práce 400,-. spoření 0.Telefon jsme neměli, auto,také ne, na barevnou TV jsme čekali 5let v pořadníku a získali ji za 8.700 v roce 87. Byt jsme získali po 6 letech v pořadníku/a to nám všichni záviděli,že tak "rychle". Do té doby u rodičů. Moje práce - referentka,manžel pracoval na senážních věžích. Koupit jsme mohli jen to, co režim dovolil, neb nic jiného nebylo, Stále jsem sháněla i to nejběžnější zboží, takže nic moc, během pracovního týdne žádný volný čas, neb jsem jej "prožila" ve frontách na maso, ovoce,zeleninu. O kvalitě ovoce a zeleniny ani nemluvím...straník ani náhodou/to by mne předkové prokleli/, takže cesty ven - směšná představa. Řeky špinavé,vzduch k nedýchání.
    Dnes : já plat 30.000,manžel 12.000, nájem 5.000, energie 3.000,-telefony 1.000,- , dopravné do práce 2.500,auta 2 - starší + novější-běžné typy, TV 2 kvůli sportovním přenosům , spoření 5.000,-, dovolené běžné -ČR i moře/nejbližší, nakoupeno za chvíli co je třeba/nemáme potřebu luxusu,ale i při nakupování kvalitních potravin/našla jsem si místního řezníka, pekaře apod./ vycházíme dobře a ještě naspoříme. zažili jsme i období bez práce a i v našem věku jsme se kvůli práci přestěhovali před 5 lety napříč Moravou. Ale musíme chtít. Ženatý syn, 2vnoučata, je schopný/doufám, že trochu i po nás/ takže je vůbec nemusíme podporovat, což bylo v našem mládí běžné/bydlení apod./. Nezávidíme schopnějším a dnes se nám žije velmi dobře a protože jsme odpovědni sami za sebe - spoříme na stáří.
    Takže na statistiky,ale vlastní život. Přeji všem jen dobré a zvláště dnes - vzpomínejte vez nostalgie -pravdivě!

  • 17. 11. 2014 12:15

    xf (neregistrovaný)

    Zkrátka:

    - Nájem 540 Kčs? Ano, ale to odpovídá... ale bytu I. kategorie o cca 200 m2. Viz vyhláška č. 60/1964 Sb.

    - Dopravné do práce 400 Kčs? Auta namaje, kde byste to nabrali? Jak město, tak vesnice, "lítačka" několik desítek Kčs / měsíc / osoba. To byste museli dojíždět každý den desítky km každý. Jenže on na siláži, ona referentka, takže práce někde "za rohem".

    - Kde se dnes dá sehnat byt jen za čekání v pořadníku? Nikde, že. Hezky zaplatit, nebo se zadlužit. Ostatně taková možnost byla i za minulého režimu, a nikdo nemusel čekat v pořadníku.

    - Televize na pořadník? Nové auto kdysi ano (dnes ti řeknou i 8 měsíců od objednávky), ale televize v 80-tých letech? Navíc za 8700 Kčs? Ta stávala kolem 15.000 Kčs, barevná, Tesla, 67 cm, s dálkovým ovládáním. Tušímže typ 423.

    - Řeky špinavé... do roku 1989 byla čistička v každém okresním městě, a i v mnoha menších. Zatímco dnes.... je pořád po 25-ti letech po převratu nemáme zdaleka všude. zajdi se podívat na vesnici. Ostatně ona kanalizace není všude ani v Praze dodnes.

    - Vzduch k nedýchání... zajdi si na menší město, a vůbec nejhorší je vesnice někde v podhůří. Dnes se lidé odpojují od plynu, tehdá masivně zaváděného, což si udrželo setrvačnost ještě do pol. 90-tých let. Přechod na spalování svinstev se dnes nezývá "ekonomický tlak". Dříve by za něco takového mohl Husák s Jakešem, dnes je to "ekonomický tlak".

    - Fronty tehdá? zkus dnes sehnad třeba džínové kalhoty s délkou nohavice 36´. Anebo boty velikosti 47. Tehdá ti alespoň řekli, že zboží ve čtvrtek. Dnes jen krčí rameny, že neví kdy zboží, a že tohle je hned pryč. Kvalita zeleniny? Zajdi dnes do Teska, a zkus tam koupit brambory. Leží jim tam na place shniláky, a dokud "se to neprodá", dokud to nějaký chudák slepý důchodce nekoupí, tak tam novou bednu nedají. Inu, chovají se ekonomicky.

  • 17. 11. 2014 14:37

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    „V roce 89 naše příjmy: 3.000 + 2.500=5.500, nájem 540,-,energie 500, dopravné do práce 400,-. spoření 0.“

    Ačkoli mám o těchto číslech pochybnosti, protože nájem a doprava byla podstatně levnější, než uvádíte.

    Ale ono je to jedno, protože statistika není o jedinci, ale o velké populaci lidí. To může sem napsat třeba Babiš a začít: V roce 1989 jsem měl 2000 Kč, dnes mám 20 miliónů měsíčně pro vlastní spotřebu, tak je to důkaz, že za komunistů byly 10 000 × menší výplaty a měli jsme se špatně.

    qqqq

    „na barevnou TV jsme čekali 5let v pořadníku a získali ji za 8.700 v roce 87.“

    To je zvláštní, to jste museli žít v Somálsku, protože já jsem tyto problémy nikde kolem sebe neviděl. Barevná TV v té době byla normál bez problémů.

    Kromě toho bych na vašem místě ještě přihodil, že jste neměli za bolševika internet a PC s procesorem Haswell. Protože existuje také technologický pokrok, za to starý či dnešní režim nemůže.

    qqqq

    „Byt jsme získali po 6 letech v pořadníku/a to nám všichni záviděli,že tak "rychle". Do té doby u rodičů.“

    Zato dnes všichni mladí získávají byt rychle. Trend v západní civilizaci, dokonce i tam, kde bolševik nikdy nebyl, že mladí lidé žijí u rodičů, protože na byt prostě nedosáhnou ani kdyby se rozkrájeli – ten vám zrovna nenahrává.

    qqqq

    „Řeky špinavé,vzduch k nedýchání.“

    Já jsem před rokem 1989 běžně z řek a potoků pil. Nikdy se mi nic nestalo. I z neznámých toků, když jsem cestoval. Dnes bych se napít z řeky či potoka opravdu neodvážil.

    qqqq

    „Dnes : já plat 30.000,manžel 12.000, …“

    Jak říkám, Babiš je na tom ještě lépe. Statistika není o jedinci, a nikdy nebyla.

    To zrovna tak můžu tvrdit, že je lež že na světě jsou milióny černochů, protože já černoch nesjem, a tím jsem dokázal, že černoši neexistuhí.

    qqqq

    „vzpomínejte vez nostalgie -pravdivě!“

    Což platí především pro vás, lžete si do vlasnít kapsy.

  • 17. 11. 2014 17:03

    stenly (neregistrovaný)

    Já bych tedy ke všemu,co máte napsáno něco měl, ale zastavím se u toho čekání na byt 6 let. Moji rodiče v roce 1978 na byt nečekali, nastoupili v místní velké továrně a dostali byt ihned, a zadarmo, dodnes v něm bydlím já. Ovšem dnešní mladí nemůžou mít byt ihned, zadarmo prostě nic není, to je ten velký rozdíl.

    Dále ještě, pokud chcete porovnávat cenz dnes a tehdy, je potřeba si uvědomit následující:

    1. mladý člověk na začátku života potřebuje bydlení, tedy hypotéku na 25 let, splátku cca 9000 kč/měsíčně na téměř celý život,a to nemluvě o tom, co kdyby přišel o práci.

    2. mladý člověk na začátku života by si měl šetřit na důchod, protože na jeho důchod nuž nebude, dejme tomu 1000 kč měsíčně, dříve to nepotřeboval,na důchod prostě bylo, nehledě na to,že tam šel v 60, dnešní špunti půjdou až v 70 letech.

    3. Výdaje za návštěvu lékaře, recept, školné a školní potřeby, učebnice a sešity taky něco stojí - určitě výdaje v řádu několika stokorun.

    Toto vše odečtěte od průměrné čisté mzdy a potom porovnejte kupní sílu obyvatelstva. O kvalitě elektroniky, potravin ani nemluvím, každý ví,jak špatná kvalita dneska je.

    Svoboda slova tehdy byla sice podle jedné strany, a dnes si mohu zanadávat na koho chci, ale směr určují média, a ty rozhodně svobdné nejsou, sami určují, co a kdo je správný a kdo ne. Dříve podpora bolševika, dnes modrobolševika a to za každou cenu.

  • 17. 11. 2014 17:47

    - (neregistrovaný)

    Technická poznámka:
    - Dnešní špunti, tedy ročník 2009, mají dnes odchod do důchodu nikoli 70 let, ale 71 let + 4 měsíce.
    - Spořit si 1000 Kč měsíčně vůbec nic neřeší.

  • 17. 11. 2014 18:06

    jezevec (neregistrovaný)

    ale tak - jestli pro mně půjdete pracovat za komunistický plat, já vám k tomu taky dám byt "zadarmo" - a dokonce líp vybavený, než v roce 1978 ..... a můžete si na to svobodně zanadávat asi tak na půl miliardě diskusních serverů internetu, bez ohledu na jejich "správný směr".

  • 17. 11. 2014 23:44

    czhunter (neregistrovaný)

    K čemu potřebuje mladý člověk _vlastnit_ byt?

    Mně je necelých 30 (takže se považuji za mladého - a proto se nebudu vyjadřovat k cenám v roce 1989), byt nevlastním a nezdědím a hypotéku nemám.
    Nemám tu _posedlost_ něco pořád _vlastnit_.

    Jestli mé bydlení v nájmu je nebo není výhodné je jiná věc (souvisí s tím, že jako "mladý člověk" nevím, kde se usadím), ale rozhodně není hypotéka na 25 let žádná životní nutnost.

  • 18. 11. 2014 0:08

    Intri (neregistrovaný)

    Souhlasím s tím, že brát si hypotéku je něco, co se musí hodně pečlivě zvážit a nepřijde mi dobré si ji brát jen proto, abych si mohl koupit nemovitost. Ale zase bych neřekl, že je to blbost. Taky jsem velmi blízko koupi bytu a chci si ho koupit hned z několika důvodů:

    1) chci bydlet s tím, že zaplatím jen to, co musím, ne někomu pár tisíc měsíčně do kapsy za nájem.

    2) mít nějaký majetek znamená, že když půjde opravdu do tuhého, má člověk ještě co zpeněžit

    3) nemovitost je forma uložení peněz. O bezpečnosti nemá smysl v tuto chvíli diskutovat, ale myslím, že se lze shodnout na tom, že i když si nemovitost svou nákupní hodnotu možná neudrží, málokdy se stane, že její cena padne na nulu (jak se může vcelku snadno stát u akcií).

    4) je naděje, že až zavřu oči (pevně doufám, že to ještě solidních pár desítek let nebude), budu mít co odkázat.

    Proto bych nemluvil o posedlosti, pokud někdo chce vlastnit byt. Je to investiční rozhodnutí, a to nejen z pohledu peněz, ale i z pohledu budoucnosti své i jiných. A ač je to klišé, je v dnešní době jisté jen to, že je vše nejisté - což nás vrací k tématu článku, kdy si za socialismu aspoň lidé mohli být jisti, že budou mít práci a kde bydlet (viz kolega pode mnou, který dostal byt za to, že firmě slíbil 10letou věrnost... Dnes i za 20letou věrnost firmě dostanete tak akorát "nelíbí se ti plat? Na tvoje místo čeká 20 dalších", pokud nejste vysloveně kamarád se svým nadřízeným).

  • 27. 11. 2014 7:31

    Martin V (neregistrovaný)

    Rodiče a byt - Ten byt nedostali zadarmo!
    Ad1 - hypotéka 9tis měsíčně? proč kupuje byt za 3-4miliony?
    Ad 2 - Ano, musíme si šetřit na důchod, protože teď se zadlužujeme, abychom platili důchody těm, kdo na svou budoucnost nemysleli a chtějí se mít dobře

    Ad3 - každý ví, jaká byla kvalita potravin za socíku - hrozná, jen si to nechcete připustit, stejně jako bylo tragické cokoliv, co se týkalo životního prostředí. Třeba ty čističky, pamatuji si, jak alespoň jednou za rok byla řeka plná mrtvých ryb, protože nějaká ta čistička prostě selhala, to si za posledních dvacet let už nestalo.
    Pokud sem si všiml, lidé tzv, modrobolševiky nevolí, asi jste zaspal dobu :-)

  • 17. 11. 2014 22:19

    Hynek Zatloukal (neregistrovaný)

    Nemystifikujte s tehdejšími náklady - "nájem 540,-,energie 500, dopravné do práce 400,-?
    Zjevně nemluvíte pravdu, nebo převeďte na svůj důkaz svoji tehdejší spotřebu a délku cestování
    Já vám pak na oplátku prozradím, kolik tehdy stála voda, elektřina, plyn, km dopravného vlakem i "běžný" nájem..

  • 17. 11. 2014 23:42

    zhnusendavem (neregistrovaný)

    .."vzpomínejte vez nostalgie -pravdivě!.."

    Dobrý den.Je mi 53.Také zavzpomínám.Pod­nikový byt 3+1 jsem dostal ve 23letech.(za závazek,že budu 10 let u firmy)Televizi jsem si koupil barevnou bez čekání.(tesla rubín)Abych byl přesný,byl jsem třetí ve frontě.Do práce mě vozil podnikový autobus.(zdar­ma).1.auto jsem si koupil v 18. hned po té,co jsem si udělal řidičák.(škoda 110r cupé,ojeté)
    Polovinu platu manželky jsme dávaly bokem.Na dovču do jugošky s CKM(cestovní kancelář mladých)Moje povolání- lešenář u severočeské konstruktivy a manželka elektromechanička. Takže na čem se asi schodnem,jsou ty" Řeky špinavé,vzduch k nedýchání."
    Přeji krásný den.

  • 18. 11. 2014 22:15

    jehovista (neregistrovaný)

    Ty byty jsou asi nejhorsi priklad. Zatimco polovina naroda dostala podnikovy byt, tak ta druha polovina cekala roky v nesmyslnem poradniku. Zcela realna situace osmdesatych let - dva manzele s VS maji jedno dite, druhe na ceste a musi pritom bydlet u rodicu, protoze jeste nejsou na rade. Bylo by to mozne dnes? Ne. Dnes by do tydne sehnali byt a za najem dali ctvrtinu prijmu. Vy jste vyhral komunistickou loterii, jini takove stesti nemeli.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).