Vlákno názorů k článku Za socialismu jsme se neměli lépe od Intri - A teď ještě srovnejte kvalitu toho "chleba". A...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 11. 2014 0:13

    Intri (neregistrovaný)

    A teď ještě srovnejte kvalitu toho "chleba". A kuřátka si můžeme koupit hezky křehčená, bílé pečivo je za 2 dny v lepším případě gumové, v tom horším prostě nejedlé až plesnivé, vejce mají žloutek bledě žlutý místo sytě oranžový...

    A kdybyste se konečně vykašlali na nějaký nicnevypovídající průměr (resp. v lepším případě medián) a zavedli konečně statistiky kolem modu (tj. nejčastější hodnoty), pak by to byly asi jiné výsledečky, co? Jinak si nedovedu vysvětlit, proč se modu média tak aktivně vyhýbají.

  • 17. 11. 2014 1:20

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Protože účelem není pravda, ale podvod.

    Skutečné důvody jsou velmi jednoduché. Pravdivé srovnání nečekejte, o to nikdo nemá zájem.

    Ovšem řečeno slovy starého římského císaře: „I ty, měšče?“

  • 17. 11. 2014 9:22

    mendrit (neregistrovaný)

    Řekl bych, že je to z lenosti toho kdo ten článek píše. Jinak by se za ty léta několik článků s modem taky objevilo a ono furt jen aritmetický průměr.
    Se podívej z čeho čerpají a jestli to není tak jednoduché zjistit mod.

  • 17. 11. 2014 10:08

    l0l (neregistrovaný)

    zajimave, chleba kupujeme kvaskovy co vydrzi 5 dni mekky jen po uterkou, zadna krehcena kurata me tez nikdo nenuti kupovat naopak muzu si koupit vyborne bresse nebo kapouna a take mame velka vajicka s krasnym zloutkem, pripadne krepelci pokud mame chut. jestli to nebude treba tim, ze si kupujete prave vami popisovany smejd. to ale delate o sve vuli, nikdo vam pistoli u hlavy nedrzi a nenuti vas to nakupovat.

    typ porovnani je uplne lhostejny. dnes si narozdil od dob za bolsevika muzete koupit co sam chcete a kdy chcete, ne to co vam statni planovaci dovolili

  • 17. 11. 2014 12:48

    Mareš (neregistrovaný)

    Tak zrovna potraviny jsou poměrně chabý argument. Jo, to je sice krása, že si můžu koupit co chci, ale k čemu mi to je, když pro věci, které byly za bolševika standardem v každém obchodě, musím dneska jet do speciálky přes půl města? Například takové mleté maso: dřív na požádání mlel každý řezník z toho, co si zákazník vybral... dneska když chci normální mleté, nepřipravené, nezabalené, bez vody, musím si pro něj zajet osm stanic tramvají, nebo musím mít mlýnek doma. Kdo nechce žrát prefabrikáty, má v zásadě dvě možnosti: buď má kliku a má takovou nějakou speciálku přímo pod nosem, nebo musí "shánět" a lítat od čerta k ďáblu jako za bolševika.

    A ten "větší výběr"? Za bolševika jsme měli dva druhy jogurtů. Dneska jich máme na regálu deset, ale žrát se dají zase jen ty dva, protože v ostatních je škrob a místo ovocného džemu ropné deriváty. Měli dva druhy kečupů, dnes jich máme na regálu deset, ale osmi z nich začiná složení nějak takto: "voda, modifikovaný škrob..."
    Není to větší výběr, je to iluze většího výběru.

    Hodně věcí se změnilo k lepšímu, ale jídlo - myšleno normální jídlo dostupné v široké síti obchodů za normální ceny - to opravdu není. V kvalitě zaostáváme za bolševikem a v šíři nabídky jsme daleko za zbytkem Evropy. Zrovna minulý týden se mi poštěstilo srovnat naše podmínky s nabídkou běžného obchodu v Drážďanech... to, pro co já tady musím jezdit "do esa", oni tam mají normálně ke koupi na jednom místě, a za stejné peníze je toho o třetinu víc! :P

  • 17. 11. 2014 21:20

    l0l (neregistrovaný)

    nechapu jak muzete napsat, ze v kvalite zaostavame za bolsevikem, kdyz si dnes mohu koupit mnohem kvalitnejsi jidlo. to ze 2/3 regalu zabiraji levne sragory je problem lidi protoze to kupuji, ale nijak me to neomezuje v tom abych si koupil kvalitni potravinu.
    s tim mletim masa mam naprosto opacnou zkusenost, nikdy jsem nemel problem aby mi namlel reznik maso nebo skvarky, ale chodim do reznictvi kde maji vlastni vyrobu ne do masny kde vam maximalne podaji flakotu pres pult, natoz aby vam namleli maso. za bolsevika by vam ho treba i namleli vsude kdyby teda bylo to maso k sehnani.

    ps: pokud vam daji v drazdanech o 1/3 vic a lepsiho, tak neni duvod nakupovat tady. hlasujte svoji penezenkou, kdyby to tak delali vsichni tak chcipnou obchody se suntama hlady.
    naopak ma zkusenost s nemeckymi a rakouskymi prihranicnimi obchody je opacna. maso ci ryby ktere kupuji jsou tam drazsi nez u nas z biofarmy,

  • 17. 11. 2014 11:41

    anonym (neregistrovaný)

    For je v tom, ze ted si muzu svobodne koupit podle sveho gusta. Pokud kupujete hnusnej chleba, je to Vase svobodne rozhodnuti.

  • 17. 11. 2014 12:11

    m (neregistrovaný)

    For je v tom, ze sice muzu (i kdyz velmi omezene, pac vetsina poptava hnus), ale pak nesedi to, ze je dnes levneji. Protoze levnejsi je odpad, vyrobky obdobne kvality levnejsi rozhodne nejsou.

  • 20. 11. 2014 19:54

    a je to (neregistrovaný)

    Odpad nikdy není levný.Naopak zvyšuje cenu a propaguje se jako zdravý výrobek.Do něj se přidávají všechny odpady z masa a zkažených starých a sušených vajec, co existují a nesmí se zničit a vyhodit a proto jsou dražší.Právě ten odpad vše zdražuje.Když ne do přírody, tak do lidí.To je dnešní průmysl.Jsou to potraviny všeho druhu, drogerie, prací prášky, mýdla atd.Naprosto ve všem jsou zbytky z masa, zkažená a sušená vejce atd.Zelenina je tím kontaminovaná.Škoda slov.

  • 17. 11. 2014 15:56

    Intri (neregistrovaný)

    To se ovšem široce pletete a je vidět, že nevíte, co je to kvalita. Zajeďte si někdy do sousedního Německa (ne, není to tak daleko, aby se to pro tu zkušenost nevyplatilo) a srovnejte si potraviny tam a tady. Ceny jsou stejné, často dokonce i nižší než u nás, ale kvalita je úplně někde jinde. Vážně, zkuste si to. Zajeďte tam, udělejte si normální nákup. Pak teprve mluvte. Zjistíte, že ty odpadky, které se tady prodávají, nejsou potraviny. A když chcete prémiové výrobky (tj. v kvalitě, která je v Německu šedým průměrem v každém Lidlu), rozhodně nebude platit, že si můžete koupit víc než za socialismu. Ale to už tady zmínil kolega nade mnou.

  • 18. 11. 2014 22:03

    jehovista (neregistrovaný)

    Tady se zase vyrojilo lharu. Prumerna mzda stoupla cca 8krat. Vejce tehdy 1.20. Stoji dneska kvalitni vejce pres deset korun? Ne. 1kg kurete tehdy 30. Stoji dneska kilo kvalitniho kurete pres 200? Ne. 100 g mlecne cokolady tehdy 13 kc. Stoji dneska pres stovku? Ne... Prestante prosim lhat.

  • 18. 11. 2014 22:44

    Intri (neregistrovaný)

    Voda. Tehdy asi 80 haléřů za kubík. Stojí dneska kubík 6,40? Ne. Stojí 80 Kč. Elektřina. Tehdy něco kolem 50 haléřů za kWh. Stojí dneska 4,20? Ne. Stojí 6 Kč. Plyn. Tehdy to bylo 10 haléřů za kWh. Stojí dneska 80 haléřů? Ne. Stojí 2 Kč. Svoz odpadů, tehdy se ročně platilo 61 Kč. Stojí dneska svoz 420 Kč? Ne. Stojí 18 stovek.

    A ano, vycházel jsem ze stejné tabulky jako vy.:) http://www.zakomunistu.cz/ Akorát jsem poupravil dnešní ceny, aby odpovídaly realitě. A to nemluvím o tom, že by se našla spousta lidí, co by zpochybnila i ty údajně původní ceny z roku 1989.

    Zajímavé, jak jste vytáhl jen to, co se vám hodilo. Přitom to, co uvádím já, jsou zrovna ty jediné položky v dané tabulce, které se dají objektivně srovnat (kvalitu u nich nemá moc smysl řešit). To je mi náhodička, že zrovna objektivně srovnatelné položky vyšly podstatně hůř...

    No a nakonec, zahoďte tu nesmyslnou průměrnou mzdu, která nevypovídá absolutně nic. Nasaďte modus (který ani ona tabulka takticky nepoužívá) a čísla se posunou někam úplně jinam. Ale to všichni vědí (statistici nejvíce), proto se modus prostě nepoužije, aby se neukázala pravda.

  • 19. 11. 2014 0:03

    jehovista (neregistrovaný)

    Tak se podivejte na co jsem reagoval. Na prispevek, ve kterem se mluvilo pouze o potravinach a jejich kvalite.

  • 19. 11. 2014 9:55

    Intri (neregistrovaný)

    Jo, jenže to se zase vracíme k nesmyslnosti toho srovnání. Je zapotřebí srovnávat kupní sílu poté, co lidé zaplatí mandatorní výdaje. A ty jsou samozřejmě oproti socialismu násobně vyšší, v případě vody dokonce 110x. Když zaplatíte za bydlení, většině lidí sotva zbývá na základní potraviny mizerné kvality, natož pak na poctivý bochník chleba. To je značný rozdíl oproti socialismu.

  • 19. 11. 2014 10:12

    andy_kaufman (neregistrovaný)

    Mluvte případně za sebe a ne za většinu, jinak ten váš argument je tak na úrovni propagandy Haló novin, samozřejmě na jídlo každému zbývá, pokud ne je tady poměrně štědrý sociální systém případě by každý měl začít sám u sebe a krotit svoji spotřebu v jiných věcech. Bohužel pro vás a další soudruhy je značný rozdíl oproti socialismu v tom, že se každý musí starat sám o sebe a nikdo ho nevodí za ručičku, neříká mu co má dělat, co si myslet, co číst, co poslouchat, na co se dívat, kam ráno nastoupit do práce a tam nic nedělat.....

  • 19. 11. 2014 13:02

    Dan (neregistrovaný)

    To co říkáte je demagogie. Kdo se mnou nesouhlasí je soudruh.
    Jak mají mladí zakládat rodinu, když jim z té almužny co dostavájí v práci nestačí a ni na to bydlení?

  • 19. 11. 2014 13:35

    andy_kaufman (neregistrovaný)

    Nevím o jakých mladých a o jakých almužnách mluvíte...pokud někdo vyleze ze základky rovnou k pásu tak se asi nemůže divit. A pokud si k tomu pořídí jistě po zralé úvaze dítě, tak je to čistě jeho problém, že na to nemá.

  • 19. 11. 2014 18:08

    Intri (neregistrovaný)

    Víte, vtip je v tom, že to, co vy propagujete a vychvalujete, je přírodní systém. Přežití nejsilnějšího, resp. v podání moderní doby toho, kdo dokáže být největší sobecká svině a sedřít ty ostatní z kůže. Zatímco socialismus (se svým komunistickým cílem) podporoval i ty, kteří neměli dostatek schopností nebo i obyčejného štěstí. Jinými slovy, myslel i na druhé, ne jen na sebe. Což je tak asi jeden z nejvýraznějších rysů, který nás dělí od zvířat.

    Když tato fakta předložíte malému, sladce naivnímu dítěti, hádejte, co z toho označí za správné? Kapitalismus to opravdu nebude. Když tady chcete zcela rovné příležitosti a nechat přežít jen toho nejschopnějšího, můžeme rovnou zahodit celou civilizaci a vrátit se na stromy, kde se budeme navzájem zabíjet pro trochu teritoria. Vám to pravděpodobně nedokáže v této souvislosti docvaknout, ale civilizace vznikla díky tomu, že lidi spolupracovali a budovali nejen pro sebe, ale pro všechny. Nebo snad třeba stezky a cesty vznikly proto, aby je používal jen jeden člověk?

  • 19. 11. 2014 19:13

    andy_kaufman (neregistrovaný)

    No vzhledem k tomu, že evidentně podporujete tezi, že minulý režim byl v ČEMKOLIV lepší, tak asi opravdu nemá smysl debatovat....ano, byla nižší kriminalita, pochybné právo na práci (resp. povinnost pracovat) a případné tzv. "výhody" oproti dnešku? Ano, ovšem za jakou cenu...za Hitlera taky nebylo všechno špatně, že..... prvořadé taky bylo dát hlavně dělníkům nažrat (parafráze Heydrichových slov). Bohužel pro vás se ty zlaté časy opravdu nevrátí a z toho mám upřímnou radost :-)

  • 9. 2. 2015 17:25

    dejv (neregistrovaný)

    ceny bydlení za socialismu cca 10 procent příjmů, dnes 30 -50 procent, potraviny se nedají jist, proti kvalitě potravin za socialismu (ovoce, zelenina, mléčné výrobky), dnes se mají dobře jen zloději a podvodníci, co si nahrabali

  • 19. 11. 2014 10:00

    czhunter (neregistrovaný)

    Kvalitu smysl řešit má.
    Ač si toho pamatuju málo, moc dobře vím, že před rokem 89 (a nakonec až zhruba do roku 1995) byly dodávky elektřiny i vody v mnohem horší kvalitě než dnes (mluvím o sídlišti na kraji Brna, cca 0,5km od rozvodny elektřiny)
    Prakticky každá větší bouřka zpsůobila masivní výpadek proudu v celých čtvrtích na mnoho hodin. To už jsem mnoho let nezažil.
    Stejně tak dodávka vody - moc dobře si pamatuju, jak kolísal tlak vody, jak často tekla voda rezatá, nebo páchnoucí. Opět - už jsem 10 let nezažil.

    Ona prostě ta infrastruktura něco stojí, a když se na ni kašlalo, tak byly ceny nízké.

  • 19. 11. 2014 16:34

    Intri (neregistrovaný)

    U nás výpadky elektřiny byly vzácné vždycky, nepociťuju nějakou zásadní změnu. A kvalita vody taky úplně stejná. Platíme za ni dneska 100x víc, ale pořád u nás občas teče rezavá, až by z toho jednomu bylo blbě. Tudíž já v tomto na základě svých zkušeností vidím pouze zvýšení ceny s nulovou přidanou hodnotou, nic jiného.

  • 19. 11. 2014 18:48

    czhunter (neregistrovaný)

    To jestli někdo myslí nebo nemyslí na druhé není funkcí kapitalismu nebo socialismu - to jsou pouze ekonomické systémy, které nijak hladinu empatie, případně sobeckosti/al­truismu nemění (a pokud ano, nevím o žádné studii, která by to prokazovala - prosím o link)

    Pro příklad třeba Sir Nicolas Winton byl kapitalista jako poleno, bohatý bankéř. A zachránil několik set lidí.
    Pan Bill Gates dal na výzkum rakoviny mnohem víc peněz, než vy kdy v životě uvidíte - a to znamená, že na druhé nemyslí?
    Kapitalismus nikomu nebrání páchat dobro - a "čím víc peněz máte, tím víc dobra můžete spáchat" (to je mimochodem dnes i přístup křesťanské církve na většině míst světa).

    Naopak mnoho socialistů lidi sprostě okrádalo (a nejen nejbohatší, ale všechny), zavíralo, zotročovalo, zabíjelo. V tom opravdu nevidím "myšlení na druhé".

    A najít se samozřejmě dají i opačné příklady "zlých kapitalistů" a "hodných socialistů", důležité je, že to sotva nějak koreluje.

  • 19. 11. 2014 19:10

    Intri (neregistrovaný)

    Zapomínáte na to, jakým způsobem tohleto "myšlení na druhé" má být implementováno dle jednotlivých ideologií. Podle socialismu je to "buduj a pracuj pro všechny, aby se všichni měli stejně (ať už dobře nebo špatně, prostě stejně)". Podle kapitalismu je to "nejdříve nahrabej pro sebe, pak něco dej i druhým". Rozdíl je evidentní - v socialismu přispívali na celou společnost všichni bez rozdílu majetku. V kapitalismu pro to, aby někdo vypustil něco málo peněz na dobročinné účely, musí nejprve tisíce lidí pracovat za směšné peníze a mít tak sotva na důstojný život.

    Váš pohled na věc mi přijde značně krátkozraký. Vidíte povrch, ale nedaří se vám domyslet, co je pod ním. Když uvádíte příklady bohatých, co něco dali na dobročinnost - zamyslel jste se, kdy něco přispěli? Až v době, kdy nevěděli, co s těmi penězi dělat. A než to dávat na nějaké charity a organizace (krom výzkumných grantů), kde většinu peněz stejně spolkne "administrativa", udělali by líp, kdyby prostě řadovým zaměstnancům dopřáli více peněz a tím i lepší život.

    Ale já vím, jsem v tomto idealista. Tohoto lidi prostě nejsou schopní, vždycky budou v prvé řadě sobci, proto žádná ideologie, bez ohledu na to, jak dobrá myšlenka za ní stojí, nemůže fungovat na 100%. Proto je ve výsledku de facto jedno, jaký režim ve světě bude vládnout - pořád to bude fungovat stejně. Jediný rozdíl bude v tom, kolik lidí bude tím režimem trpět. A v tuto chvíli je evidentní, že rozhodně více lidí v ČR trpí kapitalismem než trpěl socialismem.

  • 19. 11. 2014 19:28

    czhunter (neregistrovaný)

    Souhlasím s vaším posledním odstavcem až k poslední větě (s těmi předchozími ne, ale vzájemná polemika by byla nudná, trapná, milionkrát opakovaná, klasický spor mezi socialistou a liberálem, stejně byste mě nepřesvědčil a já vás taky ne a proto to vynecháme, už jsem to x-krát absolvoval a stejně s ničím lepším než Marx nepřijdete).

    Nicméně budu chtít vaši odpověď pouze na poslední větu:
    "A v tuto chvíli je evidentní, že rozhodně více lidí v ČR trpí kapitalismem než trpěl socialismem."

    Chci jména, chci čísla, chci data. Žádné vaše pocity a "kolem sebe vidím" a "všichni přeci víme" a "je jasné že" a bla bla bla.
    Čísla, data, důkazy. Jak jistě to tvrdíte, tak to pro vás nesmí být problém:
    "Link or didn't happen", jak říkají naši západní přátelé.

  • 19. 11. 2014 19:33

    czhunter (neregistrovaný)

    Nicméně pochybuju, že to dokážete, minulý režim neměl jako koníček ptát se lidí, jestli trpí a jestli náhodou nebylo lépe za první republiky, a zveřejňovat to.

  • 19. 11. 2014 20:38

    Intri (neregistrovaný)

    Jmen bych vám mohl dát habaděj, ale vám je zcela jasné, že to neudělám, protože nebudu vypisovat jména konkrétních lidí, které znám a o kterých vím, že na tom nejsou dobře. To je taky důvod, proč mě k tomuto vyzýváte - myslíte si, že tímto "argumentem" nemůžete prohrát. Prosté, že? Vy mě k něčemu vyzvete s tím, že předem víte, že by nikdo s rozumem v hlavě na vaši otázku konkrétně neodpověděl. A když to neudělám, prohlásíte vítězoslavně, že nikoho takového neznám a jenom plácám. Vážně se necítíte trapně takto lacině a očividně zkoušet manipulovat?

    Mimochodem, na to, jak máte naše západní přátele rád, neznáte ani jejich jazyk. Fráze je "Link or it didn't happen." Navíc mnohem častějí je prostě "Proof or it didn't happen" používaná především v Americe a hlavně mladšími lidmi. V Británii tuto frázi moc neuslyšíte.

    Nezlobte se, ale když nemáte jasno ani v tom, co sám tvrdíte, nelze vás brát nadále vážně. Proto diskuzi s vámi zakončím souhlasem, že bych vás nepřesvědčil a vy mě také ne.

  • 19. 11. 2014 20:48

    czhunter (neregistrovaný)

    Ale to se pletete - mně nezajímají jména vašich známých (stejně neznáte víc než 200 lidí, což je bezvýznamný vzorek), mně zajímají jména lidí, kteří vypracovali studie, podle kterých je zřejmé, že dnes v ČR trpí více lidí, než v socialistickém Československu.

    Popotahování za banální "chybu" (protože jsem to napsal tak, jak to mí západní kamarádi skutečně řekli - nikoliv jak je to správně) je myslím i pod vaši úroveň a je trapná snaha vykroutit se z toho, že své tvrzení neumíte nijak věrohodně doložit.

    Končím s vámi, ctihodný soude, námitka se zamítá.

  • 19. 11. 2014 21:07

    Intri (neregistrovaný)

    V tom případě jste ale nepochopil celou pointu toho, jak tato diskuze začala - ty studie nikdo neudělá, protože to není v politickém zájmu. Ze stejného důvodu, z jakého se pro statistiky prostě nepoužije nejvýznamnější hodnota - modus. Namísto ní se používá medián nebo průměr, které výsledky zkreslují tak, jak si vlivní lidé přejí.

    Ovšem pokud potřebujete studie k tomu, abyste věřil tomu, co lze vidět kolem sebe... Řekněme, že jakožto člen vědecké komunity to chápu. Jako běžný člověk ne. Vaše argumenty však lze snadno otočit - ukažte zcela nezávislou studii, která dokazuje, že se máme líp, než jsme se měli. A zdůrazňuji slovo nezávislou, tudíž prokažte také, kdo studii financoval, v jakém objemu a že není ovlivněna politikou. Bez tohoto průkazu můžete napsat cokoliv, dát si do statistik libovolná čísla a máte studii jako vyšitou, která tak akorát vyhovuje vašim potřebám. A to platí pro obě argumentující strany. Prostý závěr? Váš požadavek je opět nesmyslný. Řešení? Podívejte se kolem sebe, očima reálného člověka. Vyjděte mezi ty lidi a zjistěte si, jak doopravdy žijí, co si můžou dovolit za své peníze koupit. Nežijte jen ve své komunitě, získejte nadhled.

  • 20. 11. 2014 0:47

    Webb (neregistrovaný)

    Tak prokazatelně dnes nemá střechu nad hlavou víc lidí než v socialistickém Československu, prokazatelně dnes více lidí nemá ani na základní potraviny, takže musejí žebrat a doprošovat se u různých charit...
    Když má někdo poloviční životní úroveň než před rokem 1989, tak to sice nemusí znamenat, že trpí, ale lépe na tom taky není. Na to nemusí být studie. Ze srovnání jednotlivých dat je to jasné.

  • 23. 11. 2014 3:00

    killer (neregistrovaný)

    bezdomovci v praze jsou jenom kulisa. stejně jako vyloučené lokality neexistují. ani ubytovny pro sociální případy neexistují. co pražák z okna vládní vily nevidí neexistuje.

  • 19. 11. 2014 19:45

    czhunter (neregistrovaný)

    Poslední poznámka:

    Pokud byste se mě zeptal, jaký je současný ekonomický systém v ČR (případně Evropě), řekl bych "hybridní" - čistě kapitalistický jistě není a čistě socialistický také ne.
    Podle mě je současný systém dokonce blíž socialismu (složená daňová zátěž přes 50%, které se přerozdělují - to je docela solidní socík).
    Takže vaše "kritika současného systému" rozhodně není to stejné, co "kritika kapitalismu" - ten jste totiž nikdy neměl možnost zažít.

  • 18. 11. 2014 19:56

    tulda (neregistrovaný)

    Udělejte to co dělá každý normální člověk - nesbírejte slevové kupónky a nenakupujte v ultra-hyper-mega-super marketech.

    Zkuste věnovat čas základním potravinám jako před rokem 1989 - tehdá se vše shánělo, tak nenakupujte pod nátlakem reklamy, ale prostě shánějte a až seženete dobrou pekárnu či řezníka, tak se tam vracejte. A samozřejmě ne v 19:00 večer, ale třeba v 16:00 odpoledne, kdy krám není vymetený.
    Ano i v dnešní době u řezníka hodinu před zavíračkou má téměř vyprodáno, Ale to u těch lepších.

    Vámi jmenované potraviny jsem na stole doma nikdy neměl, není to tím, že bych byl "pan dokonalý" a vše si hlídal, ale tím, že jsem alergik a MUSÍM sledovat obsah a tak čtu složení všeho.

    A tak vím, že cenový rozdíl v marmeládě, kde obsah ovoce je třeba 5% a 60% není 55% jak logicky plyne z podstaty věci, ale třeba do 5% a tak kupuji to dražší, takže ve finále za 1kg ovocné složky koupím u dražšího balení několikrát levněji.

  • 18. 11. 2014 22:11

    Intri (neregistrovaný)

    No zrovna do pekárny bych si pro pečivo chodil moc rád. Dokonce mám jednu pekárnu tak 3 minuty chůze od domu. A co je mi to platné? Kulové. Nic mi neprodají, podnikovou prodejnu nemají. Dal jsem šanci malé pekárně s prodejnou opět kousek od domu, chvíli měli pečivo dobré, ale vydrželo jim to sotva pár týdnů. Po chvíli stejný blivajz jako ve vedlejším Albertu, akorát o 40 haléřů dražší. Prodejna konkurenční pekárny jen o kousek vedle přesně totéž.

    A to jsou jen příklady. Kdyby byly alternativy, nakupuju u nich, ale v mé oblasti prostě nejsou. A nebydlím ve městě proto, abych ráno musel jezdit 10 kilometrů daleko pro čerstvé pečivo... To bych mohl rovnou jít bydlet na vesnici.

  • 18. 10. 2016 23:16

    Petr (neregistrovaný)

    Kvalita byla za komunistůl násobně horší. Normy se nedodržovaly, vše se rozkradlo, jidlo bylo často toxické, viz rozhovor z odborncí z VŠCHT: Potravinových doplňků se bojím víc než éček, můžou v nich být hormony i těžké kovy, říká expertka

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).