Vlákno názorů k článku Za platbu kartou mohou obchodníci nově požadovat poplatek od Jirka Sirka - Svatá pravda, že lidé platící kartou utratí víc....

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 2. 2010 8:45

    Jirka Sirka (neregistrovaný)

    Svatá pravda, že lidé platící kartou utratí víc. Přestal jsem kartou platit, platím jen v hotovosti, i když kartu mám, a je to na mém měsíčním rozpočtu poznat k lepšímu.

  • 16. 2. 2010 9:29

    Patrik Chrz

    No, jak se to vezme. Ani kartou, ani bez karty nemůže člověk dlouhodobě utrácet víc, než vydělá. Spíš bych řekl, že lidé platící kartou nakupují impulsivněji. V sumě ale utratí méně, protože, pokud nestíhají včas splácet, sníží banka jejich disponibilní příjem o úroky z dluhu.
    Záleží pak na konkrétní situaci. Např. obchodník zaměřující se na turisty prostě MUSÍ přijímat karty. Naopak v nějaké Jednotě uprostřed vesnice, kam chodí lidi kupovat akorát chleba a rohlíky je to úplně jedno a platby kartou je zbytečně zatěžují. Větší nákupy si lidi stejně pojedou udělat do super/hypermarketu autem a každé procento rozdílu ceny oproti SM/HM budou vnímat dost negativně.

  • 16. 2. 2010 10:24

    (neregistrovaný)

    Všichni co platěj kartou neplatěj jen kreditkou, tak jaký splácení ? Prostě maj na účtu třeba 50 000 a když jdou pro rohlíky, tak tam přihoděj televizi v akci :)
    Ale ještě horší je platba v cizí měně někde na dovolený. Pokud není extra škudlil a pořád to nepřepočítává, tak prostě utrácí a nekouká na to kolik co stojí. Pak se divi kolik utratil :)

  • 16. 2. 2010 10:32

    Patrik Chrz

    Ale ještě horší je platba v cizí měně někde na dovolený. Pokud není extra škudlil a pořád to nepřepočítává, tak prostě utrácí a nekouká na to kolik co stojí. Pak se divi kolik utratil :)
    Ale jistě, jenže o to méně pak může utratit po návratu z dovolené. jak jsem psal, při placení kartou lidé utrácení impulsivně a to třeba až do fáze zadlužení. O to méně pak mohou utrácet potom. Takže třeba utratí víc za potraviny a pak si třeba můžou koupit jen levnější auto, popř. si na koupi bytu/domu vzít (větší) hypotéku. Dohromady ale utratí stejně (resp. méně o úroky, které musí zaplatit).

  • 17. 2. 2010 3:07

    ViR (neregistrovaný)

    Ono je to v konečném důsledku vždy o tom, jak umím nebo neumím zacházet s penězi, že :-). Já třeba zejména na běžné nákupy v „sámošce“ kartu preferuji, a to cíleně kreditní, neb nemám problém s tím, splácet vše 1× měsíčně v bezúročném období. A s kartou mohu třeba neplánovaně koupit cukr po desetikoruně na rok dopředu, neb se nakazí, nebo ty výše zmíněné řízky pod sto korun za kilo… A není zkrátka problém, nakoupit neplánovaně i za několik tisíc, je-li to výhodné, ač jsem šel původně jen v pantoflích a padesátikorunou v kapse pro půlku chleba, jogurt a kousek masa na večeři pro psa… Ne že by to s hotovostí také nešlo, ale znamená to nosit jí u sebe víc, jako „rezervu“.. Jenže mně hotově prakticky nikdo neplatí a k bankomatu to mám docela daleko, takže jsem si zvykl s hotovostí spíš šetřit a raději platit kartou..

  • 16. 2. 2010 10:06

    guest (neregistrovaný)

    Taky mám ten pocit, že teď při placení kartou utratím víc. Dřív jsem vybíral peníze jednou za měsíc a věděl jsem, že mi vybraná suma musí vystačit do dalšího výběru, který jsem prostě dřív neudělal. Kartou jsem platil jen benzín a dražší věci (cena > 1000 Kč). Teď když platím kartou, nemám vůbec přehled o tom, kolik už jsem utratil.

  • 17. 2. 2010 3:11

    novaak (neregistrovaný)

    Přehled je možné si samozřejmě velice jednoduše udržet. Já to řeším tím, že stvrzenky o platbách ukládám u výpisů z účtu. V průběhu měsíce zjišťuji, kolik jsem již utratil. Průběžně také mohu sledovat v INTB, zda platby, o nichž jsem touto cestou informován, souhlasí s tím, co jsem platil. Krom přehledu také vím, že se mi nemůže stát, abych nějaké podezřelé odčerpání z účtů zjistil třeba až za měsíc.

  • 16. 2. 2010 10:50

    xls (neregistrovaný)

    Každý strůjcem svýho štěstí. Tohle podle mě záleží čistě na disciplinovanosti člověka. Já osobně mám v peněžence jak karty tak peníze a je mi naprosto jedno, jak budu u pokladny platit (což je ve většině případů kreditkou).

    Prostě je to o tom, že někdo je zvyklej rozfofrovat okamžitě co má, utratit peníze do poslední mrtě, ať v reálný nebo virtuální podobě. Často stylem: „Mámo, dostal jsem výplatu, vyrážíme do hypermarketu“. Ale to je spíš o primitivnosti toho člověka než o platebním nástroji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).