Manželka před svou čtyřicítkou začala marodit. Nikdy předtím nestonala, žila zdravě - samá zeleninka, sýry, nyní však musela zneužít lékařskou péči obvoďáka, specialistů a nakonec i nemocnice. Všude si ji přeposílali, někde ani nevyšetřili, jen si přepsali zprávu od jiného lékaře k sobě do PC, všude ale platila. K tomu platby za recepty /všude vám pro jistotu napíší jen jedno balení, co kdyby se musela měnit mediakce/ a doplatky za léky - no stálo ji to už hezkých pár set. Výsledky a diagnózu stále ještě nemá, včera ji přišla nemocenská - přes 4000 - to je vejvar. Když byla v nemocnici, doma nám běžící poplatky za elektřinu, plyn, topení nikdo neodpáře.
Že si dovolila marodit, byla potrestána hned několikráte: nižší příjmy vlivem očesané nemocenské (manželka není poslankyní a nemůže tedy marodit za 100% mzdy), několikery poplatky ve zdravotnických zařízeních a lékárnách a doplatky za léky.
Nevím, z čeho budeme dále žít, zda nebude muset podepsat revers a jít exnout do práce. Každý si nemůže vytvářet rezervy na horší časy, žije-li od výplaty k výplatě.
A vy Patriku Chrzi - můžete být zdráv, náhle může přijít vážná nemoc, úraz - a jste najednou někde úplně jinde. Asi byste 2 měsíce marodění nepokryl z dovolené, která je ale určena na úplně jiné účely než je marodění. Doporučoval bych proto ODS, aby při dalších reformách nemocenskou zrušila, marodění by se čerpalo z dovolené a teprve kdyby ta byla vybrána, přiznat nemocenskou, ale při uplatnění testování příjmů a majetku celé rodiny (jako to bylo u dětských přídavků). Teprve až by nebylo kde brát, došlo by k výplatě nemocenské. A věřte, až by vám nebo vašim rodičům prodali střechu nad hlavou, ještě dlouho by nebylo třeba nemocenskou vyplácet. To by se ušetřilo peněz, co nových gripenů, transportérů, Audin, notebooků by se mohlo pro naše papaláše nakoupit ...
A při návštěvách zdravotnických zařízení jsme neregistrovali nějaké simulanty, jak se nám to snaží analýzami od stolu nalhat politici z ODS.
k té první otázce - ano vyhrál
k tomu druhému - 2 měsíce marodění by mě fakt (finančně) nepoložily - ono totiž existuje jedno pravidlo - člověk si má udržovat rezervu ve výši 3 měsíčních platů - mimo jiné právě z těchto důvodů.
A k té dovolené - jmenuje se do "dovolená na zotavenou" :-)
Navíc o dovolené si můžu dělat co se mi zlíbí, třeba marodit :-))
Bohužel naše zdravotnictví je postaveno na poměrně nesmyslném principu - že za (poměrně malé) procento z "východních" mezd budeme mít "západní" úroveň služeb a to prostě není možné. Vede to k vysoké korupci - doktor upřednostní operaci "solventního" pacienta před tím, který mu nic nedá - a tyto peníze pak skončí mimo zdravotní péči.
Řešení je několik:
a) platba za zdravotní služby formou "pravého" pojistného - tedy ne podle mzdy, ale podle rizikovosti; "povinně smluvní" pojištění, jako v případě POV - jenže chci vidět důchodce jak platí 10 000 Kč / měsíc za zdravotní pojištění. Nebo nějaké další "dodatečné peníze" - např. za ošetření (v SRN se platí 30 EUR pokud v daném čtvrtlení navštívíte lékaře), spoluúčastí na lécích nebo jiných nákladech
b) snížit úroveň zdarma poskytovaných služeb - tedy podle toho, co si můžeme dovolit stanovíme jakýsi standard a vše ostatní buď si bude klient platit, nebo se nebude poskytovat ("levicová" medota, když už několikrát bylo odmítnuta možnost, aby si pacient připlácel za nadstandard)
c) omezení na straně pacienta - každý občan by měl (buď jednotně nebo na základně zaplaceného pojistného) stanoven rozsah služeb, které by mohl v určitém časovém období využít. Dál by mu buď nebyly poskytnuty, byly by poskytnuty v menší míře nebo by si je musel hradit
d) omezení na straně lékaře - v současné době používaná metoda a dle mého názoru ta nejhorší možná. Lékař má stanoven rozsah úkonů (předepsaných pomůcek, léků), které může provést v daném časovém období. Pokud má 100 pacientů a onu péči může poskytnout 90 z nich, jak asi vybere těch 10 "smolařů"? Ideální korupční prostředí.
"člověk si má udržovat rezervu ve výši 3 měsíčních platů - " - ale z čeho, pokud většina lidí žije od výplaty k výplatě? Když 2/3 populace nebere ani průměrný plat, jsou dle vás neschopní si najít lépe placené místo, vzdělávat se, dojíždět, přestěhovat se? Vaše rady jsou jen vytloukání klínu klínem.
"východní" mzdy - chceme mít "západní" úroveň služeb. Pokud by lidé brali mzdy adekvátní evropským a světovým cenám, byly by i vyšší odvody na zdravotní či sociální pojištění a z nich by neměl být problém hradit to, na co se nedostává.
a) Důchodce by těžko mohl platit 10 tisíc / měsíc za zdravotní pojištění, když tolik nepobírá na důchodu (nehledě, že celý život platil daně a péči nečerpal)
b) Obávám se, že standard by znamenal ránu klackem, vše ostatní by byl nadstandard.
c) Na léčbu chřipky by to možná stačilo, ale když pacient dostane třeba raka, bude muset exnout, protože si vyčerpal svůj limit a nebude moci hradit další léčbu ze svého?
d) Omezení úkonů zdravortnickými zařízeními je nesmyslné. Ale pokud máte jít na banální operaci, tu vám 3x odloží, protože jednou není volný sál, pak není místo na pokoji a vždy vám předtím udělají všechna předoperační vyšetření a vy ráno stepujete na oddělení, aby vás v 11 poslali domů, tak to je plýtvání. Zrovna tak jako vám udělá vyšetření nemocnice, ale podrobné výsledky vám nedá do ruky. Vy pak chodíte k soukromníkům, kteří se nedostanou do databáze nemocnice a tak si nechají udělat totožná vyšetření pouze pro sebe. A že se výsledky nepředávají ani mezi jednotlivými soukromníky a tudíž si každý soukromník nechá dělat stejná vyšetření a výsledky schraňuje jen pro sebe - to je plýtvání.
Lidské zdraví není zboží, nejsme ani dobytek, který se v případě vážné nemoci pošle na jatka. Nebo legalizujme eutanázii...
Ono je lepší anonymně nadávat, než navrhnout nějaké konstruktivní řešení. Naše mzdy jsou prostě nižší než na Západě a přestože se (pomalu) přibližují, budou výrazně nižší ještě hodně dlouho a prostě s tím musíme počítat a ne říkaž "až to bude takhle, ..."- navíc když je porovnáváme se svými sousedy, kteří patří zrovna k těm "nejbohatším" v prámci Evropské unie; kdybychom je porovnávali se Španělskem, Portugalskem, Itálií, Řeckem, nebylo by to porovnání až tak "tragické".
Balík peněz jdoucí do oblasti zdravotnictví je prostě příliš malý na to, aby zajistil VŠEM to, co bychom rádi považovali za standard. A z toho je prostě jedna jediná cesta ven, snížit výdaje (rozsah poskytované péče) nebo zvýšit příjmy (a to plošným zvýšením zdravotního pojištění, dodatečnými poplatky nebo zavedením "pravého" pojištění - tedy na základě rizikovosti). Zatím se k tomu nikdo neodhodlal, a tak zdravotnictví nesystémově "flikujeme" jak se dá. Takže máme sice "bezplatné" zdravotnictví, ale fakticky je pak třeba platit téměř za všechno a ne všechny peníze končí tam, kde by měly.
Že se tu furt rejpe do těch modroptáků, maně si vybavuji jednoho doktora, který vykřikoval že finanční spoluúčast občanů nad rámec ZP je nutná. Ale ledva se uhnízdil u socanů, tak jsou poplatky špatné.
Doktor , ale čeho ? Dr. Macek ? Dr..... Někteří - kam vítr, tam plášť. Peníze až na prvním místě ! Peníze nesmrdí ! Dovedete rozeznat černé peníze? Hesla, které politické partaje ? Do které politické "demokratické" partaje nalezli první prospěcháři ? Kam vítr, tam plášť, na to musí mít někteří "kachní žaludek".Ne všichni jej však mají...