v roce 1988 byl můj čistý plat 9426 Kčs koruny byly kryté zlatem , aktivami ČSNB a prací našeho lidu . Byt 2+1 mě stál 426Kčs , pojištění mé+rodiny 560Kčs s šesnácti násobkem pojistné události (trvale následky) za vykloubené rameno jsem po roce dostal 17tisíc . Dům postavený svépomocí cca 300tis , 100tis od podniku 80tis od MNV za stavbu v pohraničí , nějaké FKSP zbytek půjčka od banky s 2% úrokem splátky 300kčs po kolaudaci splácel jsem cca 20 let . Novomanželská 50tis úrok už ani nevím . Po narození dětí významné odpisy od banky. Cenu cigaret chlastu a jiných blbostí k životu nepotřebujete nechápu k čemu je zde uvádíte . Cena bytu (za 40 let jich bylo postaveno na 900tisíc) Než jsem si postavil domek dostal jsem podnikový byt v sobotu jsem se oženil a v pondělí si šel pro dekret a kolik že jsem za něj zaplatil ? Nula nula nic jen jsem podepsal 10let u podniku kde jsem nakonec zůstal let 20 !!!! A mimochodem rohlík ještě v 88 stál 30hal a byl vyrobený ze skutečných surovin podléhajících tvrdým ČSN , ty se musely po hadráku zrušit jinak by sem západ nedovezl NIC . Takže pokud je dneska „levněji" tak je to na úkor KVALITY A NUTRIČNÍHO OBSAHU viz měkké salámi ze separátů od firmy TRIKKATEL ! Podotýkám pro hnidopichy NEBYL JSEM STRANICKÝ FUNKCIONÁŘ ti měly platy mnohem nižší
24. 11. 2023, 08:37 editováno autorem komentáře
V roce 1988 jste měl čistého platu 9426,-- Kčs? Nepíšete, kde jste byl zaměstnán a jakou práci jste vykonával. V roce 1988 jsem byla na "další mateřské" - dnes rodičovská, dostávala jsem měsíčně 500,-- Kč. Manželův výdělek, pracoval jako metalurg, byl 3100,-- Kč hrubého. Rozhodně nebyl žádný stranický funkcionář. V pohraničí jsme domek postavili, ale pohraniční příplatky byly dávno zrušeny. Za žádné narozené dítě jsme nedostali žádný odpustek od peněžního ústavu. Nepíši "od banky", protože tehdy pro běžné občany existovala jen Československá státní spořitelna.
Domek jsme si postavili, protože jsme k tomu byli nuceni situací. Žádný byt jsme nedostali. Od nikoho.
V roce 1988 neměl tak vysoký plat ani ředitel n.p., kde jsem byla zaměstnána. Ten bral něco kolem 4 tisíc Kčs.
Já jsem vystudovala humanitní VŠ a můj nástupní plat byl 1.750,- Kč. Kamarádka z vesnice pracovala v JZD ve výkrmu telat a její měsíční plat byl 3.500 a víc. Komunisti preferovali dělnické profese a bylo naprosto běžné, že dělník měl větší plat než mistr (a taky ho kolikrát poslal tam, kde slunce nesvítí s tím, co ty nám tady budeš rozkazovat, s tím tvým platem). Učitelé měli taky příjmy nic moc, na rozdíl třeba od bagristy na stavbě silnice. Kamarád jako absolvent ČVUT šel po VŠ před nástupem na vojnu jezdit právě s bagrem, protože tam měl větší plat než jako inženýr. Práci v oboru si hledal až po vojně (pro VŠ tehdy na rok). Všechna data rok 1982.
Přesně... Já nastupoval v r. 1983 jako strojař konstruktér za 1850 Kč brutto, brácha se mně smál a říkal "pojď k nám házet vidlema, budeš mít čtyřku čistýho" (jezdil s finišerem). Kamarád vojenský doktor, když jsem se "pochlubil" platem, spadl v hospodě smíchy ze židle. A v r. 1988 jsem to dotáhl na celých 2700 Kč brutto... Takže by mne zajímalo povolání pána, který měl v r. 1988 skoro desítku čistého. To neměl ani můj kamarád báňský záchranář.
Trochu Vám uniklo započítat k ceně bytu jeho nedostupnost za komára. Běžně bydleli v bytě 3 generace. To je dnes nemyslitelné. Máme hodně i singl domácností. Dnes je v této ceně započítána nižší nabídka, ale neexistuje situace, aby jste byt nesehnali. Cenu dále navyšuje možnost výhodné investice. Pokud by všechny byty vlastnil stát, tak by ceny výrazně klesly z důvodu, že bychom neměly prázdné byty. Na druhou stranu by na výstavbu od roku 1989 stát neměl peníze a žalostný by byl i jejich technický stav - protože by na to nebyly peníze. Začarovaný kruh.
Současný stav je nejlepší možný. Jediné co by mohlo celou situaci zlepšit by bylo zjednodušení povolovacího řízení na stavbu nových bytů.
7. 12. 2023, 11:42 editováno autorem komentáře