Za ceduli z lokomotivy nebo třeba starou pivní láhev můžete dostat tisíce korun

14. 1. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ilustrační obrázek. Dražba.
Autor: Depositphotos, podle licence: Rights Managed
Ilustrační obrázek. Dražba.
Co je pro jednoho staré harampádí, může někdo další považovat za sběratelský kousek, za který je navíc ochotný zaplatit i desetitisíce korun

Co je pro jednoho staré harampádí, může někdo další považovat za sběratelský kousek, za který je navíc ochotný zaplatit tisíce až desetitisíce korun. Pokud doma, nebo třeba u rodičů ve sklepě, na podobný poklad narazíte, dost možná se vám vyplatí chvilku zapátrat v internetových aukcích. Zde se vedle tradičních sběratelských předmětů jako staré mince a bankovky či poštovní známky dají prodat i méně časté kousky.

Pro inspiraci jsme se podívali na výběr předmětů z kategorie méně obvyklých, které se loni vydražily na Aukro.cz.

Láhve (prázdné) a tabák

Jedním ze stále oblíbenějších artiklů jsou staré pivní láhve. Například za láhev ze Zámeckého pivovaru Pardubice Chlad zaplatil jeden ze sběratelů něco málo přes 20 000 Kč. Ještě o něco spokojenější byl patrně majitel staré pivní láhve z Chuchelského pivovaru, za kterou utržil 71 500 Kč.

Vedle láhví ale táhne i tabák. Za neotevřenou krabičku cigaret z roku 1929 získal prodávající 13 000 Kč.

Zajímají vás alternativní investice. Projděte si speciál webu Finance.cz

Vlaky a jízdní řády

K úspěchu vám mohou pomoci i nadšenci do železnice. Jeden z nich byl například ochoten zaplatit za ceduli z lokomotivy 30 tisíc korun.

Další ze sběratelů si pak za 20 345 Kč koupil Úřední jízdní řád železniční, poštovní a paroplavební republiky československé letní období 1930.

Knihy, komiksy a desky

Tato kategorie vás pravděpodobně nepřekvapí, ceny za které se podobné předměty prodávají, už možná ano.

Tak například originál milostné básnické sbírky Karla Kryla Slovíčka od ’68 Publishers se loni prodal za 19 999 Kč. Na konečnou částku ale patrně mělo zásadní vliv to, že v knize bylo ojedinělé věnování.

Úspěch mělo i LP Karla Kryla s názvem Plaváček. I vinyl, který se prodal za 63 100 Kč, byl ale podepsaný. Karel Kryl desku údajně podepsal pro svou kamarádku Evičku.

Za 31 201 Kč se prodala také Kytice od Karla Jaromíra Erbena, vydaná v roce 1861 v původní vazbě se zlacenou ořízkou a dvěma původními hedvábnými záložkami.

Dlouhodobě oblíbený je mezi sběrateli také komiks Čtyřlístek. Hned z kraje roku 2024 se za 55 000 Kč prodalo první číslo Čtyřlístku z roku 1969 s názvem Vynález profesora Myšpulína. Právě toto číslo se ve více než polovině případů vyskytuje i v top desítce nejdražších komiksových položek na Aukru za celé jeho fungování.

Na 52 522 Kč se vyšplhala také cena Prastarého herbáře od Petra Ondřege Mathiola z roku 1596.

Hodiny a hodinky

Pěkně vydělat se dá také na náramkových hodinkách. Dlouhodobé oblibě se těší staré modely náramkových hodinek značky Prim. Například původní hodinky Prim Spartak, které jsou považované za československou hodinářskou klasiku, se sériovým číslem 1 se prodaly za 67 166 Kč

Za hodinky Prim Orlík II v originálním balení byl nový majitel ochotný dát 49 400 Kč. Hodinky obsahovaly certifikát garance původu.

TIP: Zajímá vás investice do hodinek? Poslechněte si p

Nemusíte ale nutně prodávat jen náramkové hodinky. Na konci minulého roku se na Aukro.cz prodala také kuriózní sbírka kukačkových hodin – sběratel jich zvládl shromáždit 82 kusů, které následně prodal za 74 900 Kč.

Retro hračky

Školení pro účetní - podzimní novinky

V posledních letech roste zájem také o retro hračky a staré modely. To dokládá například prodej plastové Tatry 813 za 235 000 Kč. O něco menší úspěch měla hračka mrazírenského auta, za které majitel utržil 27 800 Kč.

Táhnou ale i deskovky – za starou deskovou hru Habeš jeden ze sběratelů zaplatil 18 000 Kč.

Autor článku

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).