Hlavní navigace

Z USA míří dobré zprávy

21. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Filkální útes sice straší trhy, jinak ale z USA přicházejí samé dobré zprávy. Upřesnění růstu HDP přineslo zrychlení růstu i výrazně lepší strukturu. Příjemně překvapily i prodeje domů.

Německé státní dluhopisy včera posilovaly (výnosy klesaly) díky oznámenému nižšímu prodeji státních dluhopisů v příštím roce (pokles z 255 mld EUR letos na 250 mld EUR). Jde o nejnižší emisi dluhopisů za posledních pět let. Méně dluhopisů bude emitovat také Francie. Nižší nabídka kvalitních dluhopisů má tendenci za jinak stejných podmínek podporovat cenu. Výnos desetiletého dluhopisu klesl do okolí 1,41%. 

Druhé a závěrečné upřesnění růstu amerického HDP za třetí čtvrtletí přineslo nejen další zrychlení růstu na 3,1% SAAR (sezónně upravené a anulizované), ale také poměrně výrazně lepší strukturu. Došlo ke zvýšení podílu osobní spotřeby a čistého zahraničního obchodu, naopak mírně klesl podíl tvorby zásob a spotřeby vlády. Růst HDP se tak dostal na úroveň blízkou odhadovanému potenciálu před hypoteční krizí a pomáhá také lépe pochopit vývoj na trhu práce (růst počtu pracovníků byl o dost rychlejší než by odpovídalo poměrně nízkým prvotním odhadům). Dá se také předpokládat, že v rámci třetího čtvrtletí docházelo k akceleraci růstu ekonomiky, protože původní nízké odhady se opíraly o první měsíce čtvrtletí a konec měsíce byl jen odhadován. Odhady na čtvrté čtvrtletí jsou opatrné (bloomberg konsensus 1,4%), což souvisí jak s dopady hurikánu Sandy, tak se zatím zveřejněnými nepříliš přesvědčivými daty. 

Index filadelfského Fedu překvapil pozitivně růstem z –10,7 na 8,1. Výrazně rostla především produkce, ale zlepšily se i nové objednávky, což naznačuje, že by zlepšení nemuselo být jednorázové. Do plusu se dostal i subindex zaměstnanosti, což posiluje šance na udržení pozitivního vývoje na trhu práce. Také žádosti o podporu v nezaměstnanosti se udrželi na dostatečně nízké úrovni. 

Index předstihových ukazatelů klesl o 0,2% v souladu s očekáváním. Pokles by měl signalizovat zpomalení ekonomiky ve druhém čtvrtletí příštího roku. Tentokrát však index nelze brát příliš vážně, protože k poklesu nejvíce přispěly nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti nafouknuté hurikánem Sandy. 

skoleni_8_6

Prodeje existujících domů růsty výrazně rychleji než se čekalo o 5,9% meziměsíčně. Potvrdilo se tak pokračování oživení na trhu rezidenčních nemovitostí, což by mělo podpořit celkový růst ekonomiky a to jak přímo tak nepřímo. 

Republikán Boehner na konec odvolal plánované hlasování o tzv. „plánu B“, protože by neprošel ani sněmovnou reprezentantů, protože kromě demokratů by proti němu hlasovala i část republikánů, která je zásadně proti jakémukoliv zvýšení daní. V jednáních by to mělo pomoci Obamovi, protože Boehner teď nemá žádnou konzistentní alternativu, která by měla podporu jeho strany. Stále počítáme s tím, že na poslední chvíli bude dosaženo dohody, ale předtím ještě může dojít k vyjednávacím potyčkám, které znervózní trh. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).