Vlákno názorů k článku Sdružení nájemníků: Z lidí se stanou bezdomovci a stát neušetří od pb. - Ten příklad je špatně, ve skutečnosti to vypadá...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 11. 2012 6:31

    pb. (neregistrovaný)

    Ten příklad je špatně, ve skutečnosti to vypadá jinak:
    Matka – samoživitelka se dvěma dětmi žije v nájemním bytě už deset let, ale nikdy se jí nepodařilo získat tam trvalé bydliště, ani když žila ještě s manželem. Papírově žije stále s rodiči na druhém konci republiky (bývalý manžel žil po celou dobu manželství na úřadě ve svém rodném městě). Na příspěvek na nájemní bydlení nemá nárok nikdo z nich. Ty dva tisíce, která matka – samoživitelka dostává od státu, ve skutečnosti musí matka – samoživitelka naopak utratit za nesmyslné cesty napříč republikou, aby vyhověla všem úředním požadavkům byrokratů v jejím rodném městečku.

    Na zrušení příspěvků na bydlení může taková rodina jenom vydělat. Ti, co měli více štěstí a příspěvek od státu získali, uměle zvyšují pro tuto rodinu ceny (ti šťastnější si mohou dovolit platit více, protože to za ně zatáhne někdo jiný).

    Bohužel, o situaci nešťastníků, kteří z nějakých důvodů na různé "výhody" od státu nedosáhnou, se nezajímá nikdo, stát už vůbec ne - státu takoví lidé nezapadají do škatulek. Jakmile jste mimo škatulku, kterou si úředníci vytvořili, neexistujete.

    Na zrušení příspěvků na bydlení by ti nejpotřebnější, o kterých není slyšet, protože jsou mimo škatulku, naopak vydělali - příspěvek na bydlení zvyšuje uměle ceny pro všechny, ale snižuje je ale jen pro někoho.

    Mimochodem: finanční částky, kterými mohu ve svůj prospěch disponovat, jsou nadprůměrné (s.r.o.), ale "výplata" mě řadí mezi sociální případy - kdybych dokázal získat od úředníků trvalé bydliště v místě svého skutečného trvalého bydliště, podporu na bydlení bych si hravě vyřídil taky. Dobrá je každá koruna. Že to zdraží bydlení pro maminu vedle? No a co - to je její problém.

  • 6. 11. 2012 7:02

    Pavel (neregistrovaný)

    Proč by se jí nepodařilo získat trvalé bydliště? K tomu stačí vzít nájemní smlouvu a zajít na obecní úřad. Že by ze těch deset let nenašla obecní úřad se mi nechce věřit.

  • 6. 11. 2012 12:46

    pb. (neregistrovaný)

    Tak to jo. Budu jí držet palce.

    Teoreticky by to tak fungovat mělo, prakticky s úředníkem dost často nehnete. Úředníkov se zákonem řídit nemusí, pokud na to nemá formulář. Bojuju s úřady už asi patnáct let a boj o trvalé bydliště zatím vyhrávají úředníci.

    http://www.novinky.cz/finance/282975-bludny-kruh-chudych-rodin-bez-trvaleho-bydliste-nedosahnou-na-prispevky.html

  • 6. 11. 2012 13:29

    Pavel (neregistrovaný)

    Tak za prvé, to funguje i v praxi. Už jsem si dvakrát hlásil trvalé bydliště v nájemním bytu a vždy mi stačila nájemní smlouva.

    A za druhé, i úředník se musí řídit zákonem. pokud tak nečiní, zkuste správní žalobu.

  • 26. 11. 2012 15:06

    Mantrid (neregistrovaný)

    Tak nájemce musí taky souhlasit, že jeho nájemník si tam přepíše trvalé bydliště. V dobách častých exekucí to pak ale může odkákat další najemník, nebo případné nájemncovo vybavení v daném bytě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).