Hlavní navigace

Z ECB přišel další názor k záporné depozitní sazbě

14. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Její člen I. Visco by jí považoval za efektivní způsob pomoci ekonomice EMU. Jinak podle průzkumu agentury Reuters jen asi 10 % analytiků věří tomu, že to ECB udělá.

Dnes začneme malou omluvou. Jak jsme psali ve včerejším Startu, že HDP za 1Q vychází v regionu všude kromě Polska, tak v Polsku vychází dokonce jako první a to už dnes .

V Americe potěšily maloobchodní tržby. Zatím co v březnu klesly o 0,5 % m/m a trh čekal další pokles o 0,3 %, tak ve skutečnosti v dubnu vzrostly o 0,1 %. A po očištění o auta, pohonné hmoty a stavební materiály, což více ukazuje na ochotu utrácet, dokonce o 0,5 %.

V UK si dále pohrávají s referendem a svým členstvím v EU. Dnes by měl premiér Cameron představit zákon, který by vládu zavázal referendum o vystoupení z EU vyhlásit do konce roku 2017. Již dříve Cameron přislíbil, že referendum vyhlásí do tohoto termínu vyhlásí. To ale nepotěšilo protievropské křídlo jeho strany, který by si referendum přálo už v roce 2015 s parlamentními volbami, tedy ještě v době, kdy mají jistotu, že budou u kormidla. Osud zmíněného zákona zůstává ale nejistý, Konzervativci nemají v parlamentu většinu a budou se muset spoléhat na koaliční Liberály, kteří jsou naopak proevropští.

K. Janáček z ČNB včera uvedl, že v této chvíli nevidí důvody k intervencím proti koruně. Deflace nehrozí a proti-inflační faktory převažují jen lehce. Také ale nezapomněl připomenout, že BR o tomto kroku běžně mluví a je opravdu připravena k němu sáhnout.

Účto_tip_změny21

Dnes bude zveřejněna průmyslová produkce v EMU, čeká se zpomalení propadu na 2 % r/r. Zajímavý bude také německý ZEW, ten se minulý měsíc po půl roce růstu celkem výrazně propadl. Tentokrát by se měl podle odhadů o něco zmátořit.

No a v regionu to bude především již zmíněné HDP v Polsku. My čekáme, že v 1Q13 poroste o 0,8 % (ve 4Q12 to bylo 0,7 %). Stojí zatím o něco lepší čísla za průmysl a maloobchod v q/q srovnání. Pokud by ale přišlo výrazně horší číslo, mohlo by to pobídnout centrální banku k dalšímu sn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).