3 hlavní faktory ovlivňující cenu:
1. Lokalita
2. Lokalita
3. Lokalita
Pokud máte špatnou lokalitu, vznikne vám ghetto v prvorepublikové vile, ve zděných domech, barácích 150 let starých s metrovými zdmi i v novostavbě (pokud by ji tam někdo náhodou stavěl).
Pro vznik ghett jsou mnohem důležitější kritéria než panel nebo cihla. Hlavním je nízká cena kdy jsou nakoupeny levné nemovitosti a ty jsou obsazeny sociálně slabými (kteří jsou vystěhováni z atraktivnějších lokalit).
Měl jsem tu čest porovnat cihlový byt ze 70 let a panel o pár let mladší a panel jasně zvítězil.
Ale i mezi panely existují extrémy, které bych fakt nebral. Příkladem jsou pavlačové byty, kdy vám před kuchyní (po skoro lodžii) pobíhají sousedé.
Ano, nejdůležitější je lokalita. Nelze srovnávat obyvatele panelových sídlišť třeba v Praze s nějakými sociálně vyloučenými sídlišti v Litvínově apod. Některá sídliště v Praze, s dobrou dostupností do centra, tj. na metru, jsou k bydlení mnohem lepší než staré domy a novostavby někde v smogovém dolíku v širším centru Prahy. A lidé jsou si již také toho vědomi a shánějí takové byty třeba na Jižním Městě, které má i krásné okolí. Srovnávat domek s bytem v paneláku není dost dobře možné, ale řada lidí již také přišla na to, že domky jsou velice nákladné na vytápění. Obyvatel si musí vybrat, buď omrzá nebo se nedoplatí. V tomto ohledu, zlatý byt v paneláku.
Souhlasím, jen s drobným dodatkem, že díky výborně vyřešenému systému sociálních dávek a doplatků za nájemní bydlení může v ČR ghetto vzniknout i v "drahé lokalitě".
20K za nájem? Co to je, když to stát zaplatí...
V nemálo městech jsou ghetta třeba přímo v historickém centru.
Jde hlavně o to, na co mají majitelé těch nemovistostí žaludek.
Pro vznik ghett jsou mnohem důležitější kritéria než panel nebo cihla. Hlavním je nízká cena kdy jsou nakoupeny levné nemovitosti a ty jsou obsazeny sociálně slabými (kteří jsou vystěhováni z atraktivnějších lokalit).
Kdepak, daleko horsi situace jsou byty nakoupene jako investice/spekulace vetsinou osobami ze zahranici, ve kterych nikdo dlouhodobe nebydli. Takze z prodanych bytu mate v jednom patre trvale obydleny treba jen jeden byt. Tim cela lokalita postupne pustne, protoze v ni nikdo trvale nezije a nema osobni zajem na tom, aby to bylo dobre misto k zivotu.
Mimochodem, kde jsou ty (vzhledem k platum) levne nemovitosti ? Tedy krome temer opustenych vesnic.
Ono se to může docela rychle změnit... Mám vlastní zkušenost - bydleli jsme v Praze v docela dobré lokalitě v "činžáku" - cihla, ale je to poměrně velký dům, blížící se menšímu paneláku.
Docela pohodové bydlení, přijatelní sousedi (problémy vlastně jen s jedinými a to se časem vyřešilo). Pak jsme se odstěhovali do většího, starý byt je ale pořád náš, tak se tam občas zastavíme.
A člověk se nestačí divit - dům se během ani ne dvou let prakticky zhroutil - část lidí se stěhovala, pár důchodců umřelo, takže dnes je cca třetina bytů prázdná, třetina je pronajímána "pro peníze" velmi svérázně (parta Ukrajinců atd), méně než třetina partají funguje normálně. Takže v domě bordel, vyskytli se i průniky bezdomovců do sklepa, což nikdo moc neřeší, atd.
Prostě během ani ne 18ti měsíců se z domu, který by se bral za spíš nadstandardní bydlení, stalo sice ještě ne ghetto, ale propad je opravdu drtivý :-( Pokud člověk něco takového nevidí na vlastní oči, tak si podobné riziko vůbec neuvědomí :-(
To, že jsou byty k poměru k ploše obývané stále méně je prostě trend daný zvyšujícím se bohatstvím a zvyšováním počtu nemovitostí. Dřív v 3+1 bydlelo třeba 5 lidí, děti vyrostly, odstěhovaly se a už jsou v nemovitosti jen 2 a ještě k tomu léto tráví na vesnici v chalupě... Není nutné za tím vidět jen spekulanty.
Mimochodem, kde jsou ty (vzhledem k platum) levne nemovitosti ?
Na to se nedá odpovědět, každý by chtěl novostavbu za pár průměrných platů a ceny se většině lidí zdají vysoké...
Má smysl se ptát na to, kde jsou relativně (vůči třeba Praze) levné nemovitosti a odpovědí je třeba Šluknovsko, Českolipsko, Jesenicko apod.