Hlavní navigace

Využijte při obchodování na burze inteligentní pokyny, mohou vám ušetřit peníze

22. 8. 2018
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Při obchodování se nezkušení investoři často nechají zviklat emocemi a rozhodují se pod jejich vlivem. Inteligentní pokyn ale můžete naprogramovat dopředu, aby v určité situaci jednal podle vašeho přání. Rozhodování pod tlakem se pak vyhnete.

V minulé sérii článků jsme vás informovali o tom, jak obchodovat na zahraničních burzách a jaké zvláštnosti čekat na těch amerických, evropských, ale i asijských, viz článek Rady pro pokročilé: obchodujte na evropských burzách. Víme, co musíte znát.

V dnešním článku se podíváme na některé inteligentní pokyny, které vám obchodování mohou rovněž usnadnit. Inteligentní pokyn je jakousi automatickou reakcí, kterou si vy sami nastavíte s tím, za jakých podmínek se má stát. Nemusíte pak hlídat stav akcií a aktuální vývoj, protože pokyn to udělá za vás.

Využít je ale můžete i v případě, že realizujete náročnější obchodní strategie a nejste schopni vše obsloužit sami a včas.

Pokyn Stop loss

Pokyn Stop loss je pokyn s definovanou aktivační cenou, a to buď prodejní, nebo nákupní. Funguje na principu, kdy vy nastavíte, že pokud cena akcie poklesne na stanovenou Stop cenu, dojde k nákupu nebo prodeji akcie. Nastavená Stop cena se přitom po dobu platnosti pokynu nemění.

V praxi to vypadá například tak, že máte otevřenou pozici a cena vaší akcie je například 1000 USD. V rámci vašeho risk managementu si řeknete, že více než 10 % nechcete tratit oproti tomu, za kolik jste nakoupili. Nastavíte si tak, že pokud cena akcie klesne na 900 USD, chcete akcii prodat. Pokyn Stop loss tedy hlídá, jak se cena akcie pohybuje, a pokud klesne na 900 USD, automaticky tuto pozici uzavře, aby nedošlo k dalším ztrátám.

Fungovat to ale může i obráceně, tedy že pokynem Stop loss fixujete zisk. Máte otevřenou pozici a cena vaší akcie je například 16 USD. Vy jste ale akcii nakoupili před rokem za cenu 11 USD za akcii, takže teď máte 45% zisk. Chcete ale 27% zisku ochránit, což představuje 3 USD na akcii. Zadáte tedy prodejní pokyn Stop loss na 14 USD. Pokyn tedy hlídá, jak se cena akcie pohybuje, a pokud klesne na 14 USD, automaticky tuto pozici uzavře, aby nedošlo k dalším ztrátám.

Využití těchto inteligentních pokynu nic nestojí. Můžete si jich bezplatně nastavit, kolik potřebujete, a naopak je bezplatně i rušit, pokud si to rozmyslíte.

Použít tento pokyn je velmi vhodné zvláště v případě, že víte, že vás vývoj situace může emočně rozhodit. Mnoho lidí se k situaci často staví způsobem: Cena klesla o 10 %, sakra. Ale ještě počkám, třeba cena zase vzroste. A cena akcie pak opět klesne a lidé už házejí flintu do žita stylem: Už zase pokles? Tak teď už je úplně jedno, jak to dopadne.

Což je samozřejmě nesmysl, jen jste ovlivnění emocemi. Je tak dobré si před začátkem obchodu jasně stanovit pravidla, kolik jste ochotni ztratit (např. 10 %), nastavit Stop loss a toho se držet.

Nic není všemocné

Tímto pokynem se ale nedá řešit vše. Naopak vás při špatném používání může rychle vyškolit. Pokud si Stop loss pokyn nastavíte tak, že stačí i malinký pokles akcie a pozice se ihned uzavře, může se stát, že akcie sice klesne, ale o pár korun. Vaše pozice se však uzavře. A akcie následně opět stoupá, ale vy už ji nevlastníte. 

Nastavte si proto, že chcete např. akceptovat jen 10% ztrátu, ale zároveň si zjistěte, jakou denní ztrátu či zisk ta akcie realizuje, jak se reálně její cena za den vyvíjí. Pokud každý den kolísá o více než 10 % nahoru i dolů, nebude to pro vás ideální investice, protože 10% ztráta je pro vás už moc riziková. Pak vám totiž vámi nastavený pokyn uzavře obchod jen kvůli přirozenému pohybu akcie.

Pokyn také neumí uzavřít pozici za všech okolností. Již jsme psali, že v USA se hospodářské výsledky firem zveřejňují kvartálně. A u jedné společnosti prodávající auta se stalo, že akcie měly hodnotu 11 USD. Po zveřejnění hospodářských výsledků však akcie klesly na 7 USD, ale skokově. Hospodářské výsledky vždy zapříčiní pokles akcií, ale pouze krátkodobě. A právě tehdy se pokyn Stop loss nevyplatil.

Vlastníte totiž akcii, jejíž hodnota je 11 USD. A dáte si pokyn, že pokud klesne cena na 10 USD, chcete ji prodat. Jenže akcie uzavřou v pondělí trh s tím, že cena je 11 USD za akcii. A v úterý trh otevírají s tím, že cena je 7 USD za akcii. Stop loss zareaguje a pozici uzavře se ztrátou 4 USD. V tomto případě by ale bylo lepší počkat, protože je velká pravděpodobnost, že akcie se opět cenově zvedne.

Pro volatilní akcie se pokyn Stop loss doporučuje nevyužívat. Je to příliš rizikové.

Stop loss s limitní cenou

Nastavit si můžete i pokyn Stop loss s limitní cenou. Například v situaci, kdy držíte akcie nějaké společnosti, která je dlouhodobě stabilní, ale nejste si jisti, jestli po zveřejnění hospodářských výsledků neklesne akcie natolik, že by vám pokyn Stop loss uzavřel pozici ve ztrátě, ze které byste se pak dlouho dostávali. Nastavíte tak, za jakou nejhorší cenu jste ochotni ještě uskutečnit prodej.

Abyste neakceptovali zbytečně vysokou ztrátu, můžete nastavit, že pokyn má určitou platnost. Vždy záleží na nastavení konkrétní burzy. Některá hlídá pokyny jen rok a pak je musíte nastavit znovu.

Pokyn Bracket

Další inteligentní pokyn, který se často používá, je Bracket. Ten kombinuje pokyn Stop loss a prodej za limitní cenu.

Například jste nakoupili akcie po 20 USD za kus. Věříte, že akcie bude mít cenu 30 USD, ale zároveň nechcete prodávat za méně než 15 USD. Pokyn Bracket hlídá oba tyto limity, a jakmile je jeden z nich překročen, pozice se uzavře a proběhne obchod.

V případě, že cena překročí horní hranici, prodáváte akcie v zisku. V případě dolní hranice jde vlastně o limitní cenu Stop lossu.

Pokyny Fill or Kill a Immediate or Cancel

Pokyny Fill or Kill a Immediate or Cancel určují, jakým způsobem má být vyřízen váš pokyn. Používají se v případě, že máte extrémně volatilní akcie. Není ale dobré tento pokyn nechávat aktivní příliš dlouho.

Fill or Kill funguje na principu, kdy je buď uspokojen celkový požadavek, nebo je pokyn zcela zrušen, pokud není možné na daném trhu celý pokyn zrealizovat.

V praxi to tedy vypadá tak, že reagujete na aktuální nabídku trhu, ale nechcete podstupovat riziko pouze částečného uspokojení pokynu. Pokud tedy není zamýšlený obchod možné celý provést, například nejsou splněny všechny parametry, které si přejete, nebude obchod realizován a pokyn se zruší.

Pouze částečné uspokojení požadavku není v tomto případě možné. To je možné u pokynu Immediate or Cancel.

Tento pokyn umožní okamžitou realizaci objednávky, a to i v případě, že není možné ji provést celou, ale pouze zčásti. Pokud není možné provést ani část pokynu, ihned se zruší. Tento pokyn se ale využívá až v pokročilých strategiích. Řeší se jím například krátkodobé nákupy v řádu hodin.

Všímejte si maličkostí

Před zadáváním pokynů a vůbec nákupem akcií si stanovte investiční strategii. Stanovte si, jak velkou část kapitálu jste ochotni riskovat. Poté využívejte inteligentní pokyny, které vám mohou zisk zachránit, případně zmírnit ztrátu. Pokud se totiž pod vlivem emocí necháte strhnout, obchod neuzavřete a na jedné akcii výrazně proděláte, může být celkově prodělečné i vaše portfolio.

Pokyny Stop loss pak řešte nejen procentuálně relativně u jedné akcie, ale i v procentuálním riziku pro celé portfolio.

Pomůže i všímat si maličkostí. Když například člen statutárního orgánu prodává své akcie, není důvod se znepokojovat. Tito lidé jsou často v akciích i placeni s tím, že je mohou prodat až za určitý čas, který třeba právě teď nastal. A tento člen statutárního orgánu chtěl třeba jen odjet na dovolenou a potřeboval peníze, tak akcie prodal.

Zbystřit byste měli v případě, že člen statutárního orgánu akcie nakupuje. V tom případě ví něco, co vy nejspíš nevíte, a vyplatí se zpozornět. To, kdo akcie nakupuje či prodává, sleduje mimo jiné i portál FINVIZ.

Tip do článku - účto fakturace duben

Kam pro informace

Pokud budete chtít vybírat akcie podle likvidity, mnoho informací naleznete na webové stránce burzy NASDAQ. Tam jsou přehledně zpracované statistiky napříč americkým trhem. NASDAQ eviduje statistiky i u akcií, které sám neprodává, takže databáze slouží jako dobrý přehled o americkém trhu.

Mnoho informací naleznete i na webových stránkách NYSE. Ta ale jednou za čtvrt až půl roku mění vzhled stránek a kompletně předělává jejich strukturu. Pro ty, co mají rádi již zaběhlé cesty, tak může být nepříjemné se znovu orientovat. V takovém případě je pro vás pohodlnější využívat webové stránky burzy NASDAQ, která uvádí veškeré americké akciové tituly a vzhled stránek nemění.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).