Hlavní navigace

Vytvořte si vlastní obrázek na platební kartu

5. 1. 2016
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Platební karta je dnes běžnou součástí našeho života. Co když ale chcete, aby i karta ladila s vaším životním stylem?

Drtivá většina z nás se spokojí s designem karty, kterou nám banka vydá. Existují ale i banky, které vám umožní si na platební kartu dát obrázek dle libosti. Tedy ne úplně cokoli, ale v mezích zákona obrázek, který vám vyhovuje. Tuto službu ale poskytují pouze 3 banky:

 • Česká spořitelna,
 • Československá obchodní banka,
 • Komerční banka.

Česká spořitelna

Česká spořitelna vám vydá kartu s vlastním obrázkem, pouze pokud máte účet, který neslouží k podnikání. Požádat o ni můžete:

 • k nové kartě,
 • ke stávající platné kartě,
 • k pokračovací kartě (u automatické výměny).

Ohlídejte si ale datum. V případě, že chcete změnit obrázek k pokračovací kartě, musíte o změnu požádat nejpozději 3 měsíce před skončením platnosti karty.

Pokud požádáte o obrázek u stávající platné karty, bude bankou vydána náhradní karta s původním PIN kódem. Původní karta bude deaktivována nejpozději do 30 dnů od schválení dodaného obrázku.

Jak obrázek nahrát?

Na nahrání obrázku má banka vlastní aplikaci, ve které si můžete i nanečisto vyzkoušet, co by se vám na kartě líbilo. Vybírat můžete z následujících variant:

 • obrázek z galerie,
 • vlastní obrázek.

Banka má dopředu připravené obrázky, které jsou schválené a které vám na kartu dá bez problému. Vybírat můžete z několika kategorií a následně lze i s těmito obrázky pracovat (různé zvětšit, zmenšit, pootočit atd.).

Pokud se vám žádný nabízený obrázek z galerie banky nelíbí, můžete si samozřejmě udělat i váš vlastní, osobitý design. Ovšem pozor na kvalitu obrázku. Česká spořitelna uvádí, že obrázek vám vytiskne v takové kvalitě, v jaké jej dodáte. Nebude tedy zkoumat, zda je obrázek rozmazaný, kostičkovaný či jinak nekvalitní. Pouze musí splňovat určité parametry:

Minimální velikost obrázku je 640×480 pixelů, ideálně banka doporučuje 2100×1350 pixelů. Maximální velikost obrázku nesmí překročit 5 MB.

Pokud se ovšem rozhodnete udělat z vaší karty originál, mějte na paměti, že ne vše vám projde.

Co si můžu dát vytisknout na kartu?

Banka vám však na vaši kartu nevytiskne cokoli. V ideálním případě byste měli být autorem obrázku, který na kartu požadujete. Například fotky z dovolené, fotky vašeho psa apod. Pokud nejste autorem obrázku, budete potřebovat autorův souhlas. Obrázek, který si vyberete, nesmí obsahovat:

 • Ochranné známky, loga, slogany, názvy společností, značky, díla chráněná autorským právem.
 • Státní znaky, vlajky, olympijské symboly.
 • Reklamní a propagační materiály, značkové produkty.
 • Známé osoby (celebrity, herci, interpreti, sportovci, umělci, politici, atd.), karikatury.
 • Text, motivy sloužící k identifikaci (PIN, rukopisy, identifikační fotografie, vizitky, telefonní čísla, adresy, URL a e-mailové adresy, čísla účtů).
 • Sexuální, násilné, hrubé, vulgární, urážlivé motivy.
 • Motivy ohrožující mravnost a veřejný pořádek.
 • Nahota, pornografie.
 • Alkohol, kouření, tabákové výrobky, drogy a jiné návykové látky.
 • Motivy zobrazující peníze, bankovky, šeky, cenné papíry, úřední listiny.
 • Zbraně, války, raněné a mrtvé osoby nebo zvířata.
 • Nelegální, antisociální chování.
 • Kulturně necitlivé obrázky.
 • Politické nebo náboženské symboly, motivy, názory a myšlenky.
 • Sociálně nebo společensky nepřijatelné motivy, názory a myšlenky.
 • Motivy, které by mohly poškodit obchodní jméno banky a společností Visa a MasterCard.
 • Motivy, které by mohly být příčinou neakceptování karty v ČR nebo ve světě.
 • Motivy, které jsou nebo by mohly být v rozporu s bezpečnostními prvky na kartě.

Veškeré vámi nahrané obrázky samozřejmě banka individuálně schvaluje či zamítá. Pokud by zrovna váš obrázek schvalovacím procesem neprošel, máte 15 dní na to, abyste vybrali a nahráli jiný. V rámci těchto 15 dní máte neomezeně mnoho pokusů, kdy můžete nový obrázek nahrát, pokud ho banka znovu zamítne. Pokud tuto lhůtu prošvihnete a banka stále váš obrázek neschválila, zůstává vám standardní design.

Za originalitu se platí

Obrázek na platební kartu dostanete bezplatně pouze v těchto případech:

 • Máte Osobní účet České spořitelny II (pouze u debetní karty Visa Classic).
 • Máte Osobní konto (pouze u debetní karty Visa Classic).
 • Máte kreditní kartu Odměna (embosovaná karta MasterCard).

V těchto případech za obrázek na platební kartě neplatíte. Pouze pokud byste se uprostřed platnosti karty rozhodli pro nový design, bude vám vydána nová karta a zaplatíte vydání této nové karty (200 Kč). Nikoli však za design.

Pokud máte jakoukoli jinou kartu, zaplatíte poplatek za osobitý design dle ceníku České spořitelny:

 • V případě kreditní karty „Chytrá karta České spořitelny“ zaplatíte 349 Kč ročně (na jiné kreditní karty se služba neposkytuje).
 • Za umístění obrázku na debetní platební kartu zaplatíte 190 Kč.

U chytré karty České spořitelny platíte 349 Kč ročně za to, že máte vlastní obrázek. U ostatních debetních karet platíte pouze s každým dalším vydáním karty, kdy je na ni otištěn váš design.

V případě karet, u kterých je služba zpoplatněna, je poplatek účtován pokaždé, kdy se karta se schváleným obrázkem vyrábí. Současně s cenou za službu banka účtuje cenu za vydání karty dle ceníku.

Služba Cena
Originální obrázek 190 Kč
Vydání nové karty 200 Kč
Vydání náhradní karty 200 Kč

Dejte si pozor. Pokud se vám již obrázek na kartě nelíbí, musíte si 3 měsíce před koncem platnosti karty zažádat o to, aby vám banka dala na kartu jiný, případně jejich klasický design. Jestliže tak neučiníte, banka vám při příštím vydání pokračovací karty automaticky na platební kartu vytiskne poslední schválený a vámi zadaný obrázek. A samozřejmě vám naúčtuje veškeré poplatky s tím spojené.

Podle Veroniky Exnerové z Tiskového centra FSČS je o originální obrázky za platebních kartách velký zájem: O službu je zájem, zejména ve věkové skupině děti a studenti (přes 70 %). Ale i dospělí si rádi zvolí obrázek dle svého vkusu (kolem 50 %). Drtivou většinu tvoří obrázky z naší připravené galerie.

ČSOB

Československé obchodní bance nabízí vlastní obrázek na platební kartu pod názvem Image karta. Abyste ji mohli získat, musíte mít u banky účet. Nezáleží však na tom, zda se jedná o váš běžný účet, či účet určený k podnikání. V obou případech si můžete Image kartu zřídit. Dostupná je:

 • jako debetní karta,
 • jako kreditní karta Standard.

K jiným kreditním kartám banka možnost vlastního designu neumožňuje.

Stejně jako v České spořitelně, i v ČSOB si můžete vybrat z připravené galerie obrázků, nebo si vytvořit vlastní jedinečný design. Slouží k tomu speciální aplikace. Musíte pouze zvolit, zda chcete kartu Visa či MasterCard.

Pokud si vyberete vlastní design, banka vám do dvou dnů oznámí, zda jej schválila, či zamítla. A stejně jako v předchozím případě, i zde platí stejná pravidla pro vlastnoručně vytvořený obrázek na platební kartu.

Cena ve všech případech jednotná

U ČSOB je jedno, zda žádáte o kartu při založení účtu, při obnově karty nebo jste se prostě uprostřed platnosti karty rozhodli, že chcete jiný obrázek. Ve všech případech zaplatíte pouze za změnu designu, a to částku 200 Kč.

Pokud už svůj vlastní obrázek na kartě máte, končí vám platnost a je vám vydávána nová karta, na které chcete tento originální obrázek zachovat, je to bez poplatku. Banka si neúčtuje poplatek za to, že vám vydává novou kartu, když té staré končí platnost. Stejně tak si neúčtuje ani za to, že chcete zachovat svůj obrázek. Za design platíte pouze v případě, že ho chcete změnit. Jakmile ho jednou máte a přejete si ho zachovat, nic navíc neplatíte.

Z tohoto důvodu ani z finančního hlediska nezáleží na tom, kdy dáte bance vědět, že chcete obrázek změnit. Pokud byste si však přece jen přáli obrázek změnit současně s koncem platnosti karty tak, aby nová, pokračovací karta byla vydána s novým obrázkem, oznamte to bance ideálně 6 týdnů před koncem platnosti.

V ČSOB není možnost vlastního designu tak hojně využívaná. Vlastní, originální design na platební kartě se klientům líbí, ale nehraje pro ně zásadní roli. Image kartu nabízíme jako doplňkovou službu, která je zajímavá jen pro některé klienty, což se nám potvrzuje i v praxi. Službu využilo minimum klientů, jde o jednotky procent našich klientů, říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Komerční banka

Komerční banka nabízí možnost vlastního designu karty pod názvem Mojekarta. A zřídit si ji můžete i jako podnikatelé. Důležité je, jakou zvolíte kartu. Mojekarta je dostupná v rámci těchto karet:

 • kreditní karta MasterCard,
 • kreditní karta VISA Electron,
 • debetní embosovaná karta VISA nebo MasterCard,
 • debetní embosovaná G2 karta,
 • debetní elektronická karta,
 • debetní Prima karta.

K jiným kartám banka neumožňuje zvolit si vlastní design. I Komerční banka vám umožní zvolit si buď připravený obrázek z galerie, nebo si vytvořit svůj vlastní prostřednictvím aplikace. Ta, stejně jako aplikace dvou předcházejících bank, umožňuje různé funkce, jak obrázek upravit. A pouze zopakujeme, že i zde je samozřejmostí dodržet určité zásady při tvorbě vlastního obrázku.

S parametry a kvalitou obrázku se nemusíte stresovat. Aplikace vám po nahrání vlastního obrázku sama sdělí, zda je nutné jej zmenšit, zvětšit a zda je v požadované kvalitě.

Abyste však mohli svou kartu vytvořit, musíte se nejdřív zastavit na pobočce banky. Tam vám vydají design kód, který vás pustí do aplikace, kde si následně kartu můžete vytvořit.

Cena podle typu karty

Podle typu karty se následně liší i cena za originální design:

Typ karty Roční poplatek
Kreditní karta MasterCard 99 Kč
Kreditní karta VISA Electron 99 Kč
Debetní embosovaná karta VISA nebo MasterCard 99 Kč
Debetní embosovaná G2 karta 49 Kč
Debetní elektronická karta 99 Kč
Debetní Prima karta 49 Kč

V tomto případě se u všech typů karet jedná o roční poplatek, ačkoli každý rok samozřejmě neobdržíte novou kartu. Vždy měsíc před koncem platnosti vám banka oznámí, že vaší kartě brzy vyprší platnost a zda si přejete obrázek zachovat, změnit či přejít na klasický design karty. Tato změna nestojí žádné peníze navíc. Pokud chcete na pokračovací kartě stejný, ale i jiný design, platíte dále roční poplatek dle ceníku.

I v Komerční bance je o karty s vlastním designem zájem. Podle Michala Teubnera, mluvčího Komerční banky, tuto možnost využijí ročně desítky tisíc klientů.

Autor článku

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).