Princip kapaitalismu spočívá ve vykořisťování. Pokud nezastáváte nějakou specializovanou, žádanou profesi, tak vám těžko někdo dobrovolně na platu přidá. Proto i v civilizovaném světě jsou vedeny stávky. Tam mají při srovnatelných cenách aspoň 4-5x vyšíí mzdy, přesto je jim to málo. Kdyby viděli naše příjmy a ceny, asi by tam dělali hned převrat a defenestraci. U nás je Klondajk a jestli si musíme prožít vše až od úplných začátků kapitalismu a nepřestoupíme do již rozjetého vlaku, tak bůh s námi.
Zvyšování kvalifikace studiem jazyků je k ničemu, pokud ten jazyk k profesi opravdu nutně nepotřebujete. A aby mne zahraniční vlastník nutil komunikovat ve firmě na českém území v jejich rodném jazyce a já musel komunikovat i s podřízenými nebo sobě rovnými v cizím jazyce nebo musel používat operační systém nebo Office v originální verzi bez české lokalizace, to mi připadá jako přitroublost nejvyššího kalibru. Ostatně, opačně, tzn. aby česká firma na území cizího státu vyžadovala od svých řadových zaměstnanců-tamních občanů komunikaci rovněž v češtině, nepřipadá v úvahu.
Pokud budou sice všichni znát cizí jazyk, ale nebude vám nikdo umět opravit elektro nebo vodo instalaci v domě, tak to asi nikam nepovede. Každ by se měl držet svého kopyta.
Další zvyšování kvalifikace je také k prdu, protože pro tolik vzdělaných není zkrátka uplatnění. Jestli chceme jít tam, co jsme odsuzovali komunistiy, tedy přebujelou administrativu a nadměrný počet dalších nemakačenků (na 1 výrobního pracovníka připadá 1 kádrovák, 2 manažeři, 0,5 mistra atd.), tak naše ekonomika nebude konkurenceschopná. Ostatně, již mnoho lidí narazilo, že si udělalo nějakou školu či kurz, a firma je pak nebyla schopná zaplatit a jinde je také nechtěli, museli tedy zastávat stávající pozici se zbytečným vzděláním. Při přehnání by to mohlo vypadat tak, že každá uklízečka či prodavačka v SM (sorry, nechci ani tyto profese znavažovat, ale je o nich známo, že jsou finančně nedoceněné) bude umět 3 jazyky, mít dva tituly a stejně bude muset tu uklízečku nebo prodavačku dělat. Alternativou ještě bude dovoz pracovníků, kteří budou ochotni za tyto malé peníze dělat, třeba z Afriky. A ti stávající půjdou živořit na pracák a tam se budou divit, že při dnešních cenách za ty nízké mzdy nikdo nechce dělat. Ale nedělali by za ně ani ti na pracáku ani takový s. Nečas či Topolánek ... Přitom jsem přesvědčen, že jejich funkce a výkon jsou daleko méně společensky prospěšné než právě ta pozice uklízečky nebo prodavačky
Fajn, co tedy navrhuješ? Nic se neučit nic nestudovat, oni to stejně nemá smysl?
Tak jako v každém státě jsou profese, které jsou více a ty které jsou méně placené. Obvykle (nikoliv ale nutně) je to ovlivněno zájmem o danou profesi, tedy potenciálním množstvím zaměstnanců, schopných danou profesi vykonávat a zároveň atraktivitou profese.
Proto má prodavačka míň než třeba právník, protože prodavačku může dělat každý i bez jakéhokoliv vzdělání, ale právníka ne. Ale i ta prodavačka si může vydělat víc, pokud bude znát cizí jazyky a prodávat v cetru města, něž když bude sedět za pohladnou v hypermarketu. Z jiného důvodu má vyšší plat než prodavačka takový popelář, protože toho sice může také dělat každý, ale je to natolik neatraktivní zaměstnání, že kdyby byl placen stejně jako prodvavačka, šel by raději prodávat a nikdo by popeláře dělat nechtěl.
Čím nižší vzdělání a užší specializaci máte, tím více jste v pasti a musíte se tak podřídit situaci na trhu. V případě, že umíte nějaký evropský jazyk, máte možnost vyjet za prací do zahraničí.
Stávky znamenají akorát náklady ekonomiky, které (více či méně skrytě) zaplatí všichni - i ti aktivní a schopní i ti neaktivní, líní a neschopní.
Jsme prostě moc malá země na to, abychom si mohli dovolit kašlat na naše okolí - "když tady chtějí vyrábět, tak ať se naučí náš jazyk". A je naprosto logické, že případný zaměstnavatel dá při stejných podmínkách přednost někomu, kdo jeho jazyk umí, před tím, kdo jeho jazyk neumí.
Třeba já mám současné místo jen a jen díky tomu, že zvládám němčinu, jinak bych někde hákoval za průměrnou mzdu.
Ano, je to boj. Až budou umět všichni dobře jeden jazyk, budou ve výhodě ti, kdo umí dva, atd. Za první republiky byla maturita poměrně vysoké vzdělání, dneska je považována za jakýsi minimální standard, prostě nároky se pořád zvyšují a kdo není schopen držet krok, má smůlu.
A ještě jeden starý (předrevoluční) známý vtip: Jaký je rozdíl mezi dělníkem v Československu a v Anglii? Ten v Anglii hodí ráno dvě vejce na pánev, udělá si hamm-and-eggs, sedne do auta a jede se dát vykořisťovat. Ten československý hodí dvě vejce do trenek, sedne na kolo a jede vládnout.
vaše žvanění je důkazem že nic neumíte, a to je důvodem proč o vás nikdo nestojí. na mytí hajzlů skutečně nepotřebujete jazyky ani vzdělání - a na lepší práci nestačíte. ale to přece nevadí, jsou chovný koně a tažný koně, obojí je zapotřebí.
problém ovšem je, že má stejná práva jako vy. nechci mu je odpírat, naopak, ať je co nejlépe využije, jenže taková skupina čekajících potencionálních stávkujících, kteří jen melou pantem, jak se o ně někdo musí přeci postarat, si neuvědomuje, že právě svou častou stávkovou činností odradí své zaměstnavatele od toho, aby vůbec nějaké zaměstnance měli..... je to spletitá věc...