Nadpis mě pobídnul k další četbě v naději, že se konečně mezi tolika "nejistotu popisujícími" články konečně vynořil nějaký, který by obyčejnému, který se právě začíná porozhlížet po způsobu, jak se tvoří rezervy a co je k tomu potřeba, napověděl nové informace. Bohužel se tak nestalo.
Vskuku pěkné zhodnocení situace. Jenže ta třetina lidí, kteří by ho měli číst mu nebudou chtít rozumětm nehledě na to, že evidentně nesledují investiční zprávy vůbec. O stavu spořících účtů, fondů a akcií pro letošní rok bylo už napsáno tolik, že není třeba přidávat nic dalšího. O inflaci se také ví, ale co s ní? Článek v tomto ohledu nepřináší nové informace, nebo nápady co s penězi (kromě stavebního spoření, ale to dle jiných článků už polovina čechů ví a hlavně se tam dají efektivně odlít jen malé prostředky). Ani informace, zda cena zlata je skutečně tak vysoká, nebo je tvořena jen špatnou situací dolaru.
Z osobního citu bych investoval peníze nějakým způsobem do zemědělských plodin, do nějakého zemědělského investičního certifikátu, jenže jako drobný investor nevím jak, protože články jsou psány buď jako obecné shrnutí základních investičních příležitostí, nebo jako ekonomické analýzy trhů. Ale najít, co to vlastně je ETF a jak s nimi prakticky obchodovat, nebo jak se dá a jestli má smysl nakupovat investiční zlato v malém měřítku, to hledám kudy čtu :)
Jste-li z Prahy, příjďte na náš finanční seminář pro začátečníky. Začínáme nejprve finanční hrou R.Kiyosakiho Cashflow 101, kde si postupně osvojíte potřebné návyky k investování a změně životního stylu v oblasti financí. Pak můžete přijít na další semináře, které sice nejsou vysoce specializované, ale navedou Vás možná potřebným směrem.
Více na : jar.mlc(zavináč)seznam.cz
Pokud chtece setrit na horsi casy nebo na duchod a podobne, skratka odkladat penize ktere ted nepotrebujete a nepoterbujete je ihned, jednoznacne nejjistejsi investice je zlato. Cena zlata je sice v dolarech ted vysoka ale celkovo hodnota zlata je jen o malo vetsi nez byla kdysy. Pokud pouzijeme zakladni matematiku a zdravy rozum, v dusledku nekrytych penez vetsiny kapitalistickych zemi, tyto krajiny a jejich ekonomika je predurcena k vytvareni trznich bublin, krachu a trvale prenamentni inflaci, coz bude delat v pripade soukromych duchodu hruzu do budoucna az se tyto lide dopracuji k soukromym duchodum. Z toho je jasne, ze v pripade douhodobeho setreni neni vhodna zadna investice, vyjadrena hodnotou libovolnych nekrytych penez. Tedy doporucuji bud nakup takovych men, ktere jsou 100% kryty zlatem (pokud takove najdete) nebo pak co je daleko daleko lepsi zakoupit investicni zlato, ktere se u nas prodava BEZ DPH tedy na tom nic neprodelate a neplatite dan ! Takove zlato mate pak uschovane na bezpecnem miste az se neco stane s celym systemem, tehdy jeste ziska vice na cene. Rozhodne si za nej v budoucnu koupite vice, nez za stejnou castku, za kterou ho zakoupite ted. Takze inflace se neni potreba bat, viz historie ceny zlata v poslednich 200 letech.
Jak už jsem psal. Zlato je dobré pro ochranu peněz, nikoliv pro investici. Zatímco peníze se můžou investicemi zhodnocovat (i nad úroveň inflace), zlato pod postelí nám "přibývat" nebude, ale přitom do oběhu se neustále dostává další a další (za posledních 50 let se nově dostalo do oběhu více zlata, než za celou předešlou lidskou historii). Jeho stabilní (mírně stoupající) hodnota je dána zvyšujícím se počtem obyvatel a zvyšující se životní úrovní v chudších zemích, kde i z hlediska tradice patří zlato k hodně poptávaným statkům.
Fajn je, že je osvobozeno od DPH (super, pokud si chcete nechat udělat šperky - koupit investiční zlato a to si nechat roztavit), ale to neznamená, že nákup a prodej je bez ztráty. Marže obchodníků se pohybují kolem 5-10 %, tedy při nákupu a následném prodeji je ztráta 10 - 20 %.
Z historie jsou známy i případy, kdy i zlato podlehlo inflaci, nejznámější je Španělsko po objevení "Nového světa" - a vysokém přílivu zlata do země. Podobný případ může nastat v případě objevení nových nalezišť a nebo (pravděpodobněji) při objevení nových (efektivnějších, levnějších) způsobech těžby (výroby).
Pokud má někdo volné prostředky v řádech milionů, je celkem logické, že v rámci diverzifikace investuje i do zlata, ale u lidí s průměrným příjmem to nevidím jako extra výhodnou investici (aspoň ne ve významném měřítku). I když rozhodně lepší než třeba diamanty.
Ano, souhlasim, ovsem jako investice dlouhodoba sice nizkeho vynosu nicmene rozhodne nejjistejsi je to urcite. Mate pravdu ze po objeveni ameriky cena zlata poklesla nicmene tam se jednalo o obrovske naleziste zlata prakticky na povrchu (v rekach) nebo jiz vydolovaneho zlata od domorodcu. Dnes jiz zadne takove dostupne zlato neni. Dnes se zlato tezi technologicky a je to s nim presne jako s ropou. Pokud jeho cena poklesne, jeho tezba v jistych mistech nebude vynaset a tezba se zastavy, takze nehrozi dalsi prilev zlata. Funguje to i obracene, je spousta dolu (i v CR a SR) ve kterych je zlata hodne, ovsem tezba v nich je za soucasnych cen nerentabilni, jakmile by ale cena o neco stoupla, jiz rentabilni bude a na trh se dostane dalsi zlato co poptavku snizi a cenu opet stabilizuje. Se "stoupajici" zivotni urovni v rozvojovych zemich samozrejme budou chtit vice penez za tezbu tedy je predpoklad ze cena zlata tedy bude do budoucna rust ale jen pomalu, rozhodne se nepredpoklada zadny pokles z vyse uvedenych duvodu. Co se tyce nakupu a prodeje zlata, je poterba nakupovat slitky a ne mince kde ta marze je mensi a hlavne je potreba hledat na netu. Napriklad u http://www.avarrio.cz/prodej.php je pri 100g slitku (51,7tisKC) marze/navyseni oproti vykupu jen 2,43%. 10-20% ztrata neni mozna, je to jen v pripade ze kupujete investicni mince a to jeste velmi malych hodnot (nebo velice male slitky investicniho zlata) kde to samozrejme plati ale jedna se spise o darecky nez realne sporeni nebo investici.