Hlavní navigace

Vyšší DPH schválena. Zdražování má v rukou prezident

21. 12. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vláda přehlasovala Senát a opět protlačila daňový balíček, který má mimo jiné zvýšit DPH. Co by mělo platit a jak to může prezident zkomplikovat?

Vládě se podařilo i přes odpor Senátu znovu protlačit daňový balíček. Ten by měl kromě jiného opět zvýšit DPH. Jisté to ale není, protože návrh nyní míří k prezidentovi republiky, který ho v minulosti příliš nepodporoval. Pokud ho nechá projít bez komplikací, měly by změny začít platit od 1. ledna 2013. 

Co přinese daňový balíček?

Vyšší DPH

Nejznámějším důsledkem účinnosti daňového balíčku bude zvýšení DPH. Obě sazby by se podle návrhu měly zvýšit o procentní bod na 15 a 21 %. 

Důvodem dalšího zvyšování daně je nižší růst ekonomiky, než odhadovalo ministerstvo financí. Vyšší daň má tedy suplovat výpadek příjmů státního rozpočtu a udržet schodek státního rozpočtu na plánované úrovni. 

Podle ekonomů nám vezme vyšší DPH na jednotlivce zhruba 120 – 150 Kč měsíčně. Čtyřčlenná rodina si tedy může od nového roku připlatit částku kolem 600 Kč. 

Vynucená solidarita bohatších

Kromě DPH zavede daňový balíček progresivní daň pro všechny, jejichž měsíční příjmy jsou vyšší než 100 tis. Kč, resp. pobírají za měsíc více než čtyřnásobek průměrné mzdy. A to tím způsobem, že na ně bude uplatněno daňové pásmo se 7 % navíc. 

Kromě toho by balíček zrušil zastropování zdravotního pojištění. Vyšší zdanění bohatých daňový balíček omezuje na roky 2013 – 2015. 

Omezené paušály

Další diskutovanou změnou je omezení výdajových paušálů osobám samostatně výdělečně činným. A to tak, že pokud OSVČ uplatní v daňovém přiznání k dani z příjmů výdajový paušál, nebudou moci využít slevu na vyživovanou manželku či manžela ani slevu na dítě. Možnost odpočtů od základu daně naopak zůstane zachována.

Paušály ve výši 30 a 40 % (tedy příjmy z pronájmu, svobodná povolání a autoři) bude ale možné uplatnit pouze pokud obrat nedosáhne částky 2 mil. Kč. 

Původní návrh ministra financí Miroslava Kalouska obsahoval výrazné snížení výdajových paušálů na úroveň roku 2004. 

U souběhu příjmů z více činností, u nichž budou jednou uplatněny skutečné výdaje a podruhé výdajový paušál, bude nárok na slevy zachován v případě, že součet základů daně s využitím paušálu bude menší než polovina součtu základů daně bez využití paušálu. 

Dopady tohoto opatření na poplatníka vyčíslilo ministerstvo financí ve své důvodové zprávě na modelovém příkladu, která uvažuje živnostníka s nárokem na využití 60% paušálu s manželkou s příjmy do 68 tis. Kč (nárok na odpočet slevy na vyživovanou manželku) a jedním dítětem.

1/12 ročního základu daně Daň z příjmů fyzických osob 2012 Daň z příjmů fyzických osob 2013 Rozdíl
15 000 –13 404 2 160 15 564
30000 –9 084 29 160 38 244
50 000 26 916 65 160 38 244
100 000 116 916 155 160 38 244

Zdroj: důvodová zpráva ministerstva financí

Vyšší daň z převodu nemovitostí

Další nepříjemnou novinkou bude v případě účinnosti novely také zvýšení daně z převodu nemovitostí ze 3 na 4 %. Pokud byste tedy přepisovali například byt za 2 mil. Kč, zaplatíte místo 60 tis. Kč nově rovnou 80 tis. Kč. 

Nižší odpočet pro důchodce

Pracující důchodci si nebudou moci za roky 2013 – 2015 odečítat slevu na poplatníka, která momentálně činí 24 840 Kč. Novinka by se vztahovala na všechny druhy zdanitelných příjmů, tedy od brigád přes živnost až po příjmy z pronájmu.

V příštích třech letech dojde také ke změně v pravidlech valorizace důchodů, kterou počátkem září odsouhlasila vláda včetně poslanců, kteří tehdy odmítli podpořit daňový balíček. Dočasně se budou penze valorizovat jen o třetinu hodnoty růstu cenové hladiny a o třetinu hodnoty odpovídající růstu mezd. To znamená, že reálně budou penze v příštích třech letech klesat. 

Původně měl podle plánů ministra financí Miroslava Kalouska balíček důchodce postihnout ještě více a penze zmrazit úplně. Toto řešení však tehdy odmítly Věci veřejné.

Zklamání pro zemědělce

V současné době mají zemědělci právo na vrácení části spotřební daně zaplacené za naftu, pokud tu využili pro zemědělskou výrobu. Daňový balíček by měl tuto úlevu od nového roku omezit. Nárok u tzv. zelené nafty by se měl omezit ze 60 na 40 % v případě motorové nafty a z 85 na 57 % v případě bionafty.

Původně se přitom počítalo s úplným zrušením zelené nafty od příštího roku. Později vláda přistoupila na přechodné opatření, které má dopady zmírnit právě dočasným snížením dotace pro příští rok a prosadí ho možná právě načtením pozměňovacího návrhu k úsporným opatřením.

Zrušení snížené sazby minimální mzdy

Do konce roku platí, že zaměstnavatelé mohou při najímání lidí bez praxe a osob se zdravotním handicapem, uplatňovat sníženou sazbu minimální mzdy. 

Od ledna budou tito zaměstnanci postaveni na roveň všem ostatním a jejich minimální mzda bude muset činit také 8000 Kč měsíčně. Ačkoli si tak mohou někteří polepšit, zaměstnavatelé budou pravděpodobně méně motivováni tyto skupiny zájemců o práci najímat. Obzvlášť při současné míře nezaměstnanosti.

Ostře sledovaný prezident

To, zda začne daňový balíček od ledna skutečně platit, má v rukou prezident Václav Klaus. Podle zákona mu totiž náleží 15denní lhůta na to, aby se rozhodl, zda návrh podepíše či nikoli. Pokud by ji chtěl svým váháním využít beze zbytku, dá prostor pro vznik zajímavé situaci. 

legislativni_zmeny_21

V případě, že by novelu podepsal až v lednu 2013, formálně účinná by byla nová úprava už od 1. ledna, ale nebyla by k tomuto datu ještě publikována ve Sbírce zákonů. Některé názory v takovém případě dovozují, že by mohla nabýt účinnosti 15. dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů. Snahou by pak jistě bylo zajistit vyhlášení tak, aby účinnost nastala 1. února 2013, odhaduje Petr Toman z oddělení Daňové poradenství u společnosti KPMG ČR. Čtěte více: DPH 2013: Nejistota ublíží ekonomice víc, než sebelepší nastavení daně

Než by tedy skutečně nabyla novela účinnost, začala by s největší pravděpodobností platit jednotná sazba DPH ve výši 17,5 %. V případě, že prezident účinnost nijak zdržovat nebude, odloží se platnost sjednocení sazby DPH na 1. leden 2016 a vše výše uvedené začne platit 1. lednem 2013. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).