Hlavní navigace

Názory k článku Vypsat neplatnou směnku je až bolestně jednoduché

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 6. 2011 10:13

  Kecka (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Já to říkám pořád, že co se týká vymahatelnosti práva, jsme v Česku v prdeli...

  I přesto bych vás rád upozornil na nový web Judikatura - Evidence soudních rozhodnutí.

  Tento web "představil" ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, kladu si jen otázku zda chce stát občany celkově odradit od soudů, nebo chce jen šetřit jejich nervy a peníze.

 • 2. 6. 2011 10:44

  Broucajz (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Není důležité, co je na webu. Důležitý je soubor rozhodnutí NS, ÚS atd., není přitom důležité, zda bylo rozhodnutí zveřejněno.

 • 5. 6. 2011 18:16

  Cipisek (neregistrovaný) 178.72.204.---

  Asi je to hloupý dotaz, ale nevím, co si vlastně přesně představit pod pojmem "platební místo". V článku je uvedeno:
  "věřitel má právo jen na tomto platebním místě na dlužníkovi plnění podle směnky požadovat."
  Když jsem tedy věřitelem, je mou povinností nějak požádat v daný den o proplacení směnky, nebo je to na dlužníkovi (výstavci směnky) a já mohu bez dalšího zažádat na soudu o vystavení směnečného platebního rozkazu? Jde mi o to, zda musím nějak prokazovat, že jsem v daný den proplacení směnky požadoval, např. při tvrzení výstavce, že v daný den mne nezastihl doma na mé adrese, která byla platebním místem. Podotýkám, že jsem následně výstavce směnky několikrát písemně vyzval k úhradě. Předem děkuji za případné odpovědi.

 • 1. 12. 2012 11:21

  neználek (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Je-li sjednáno místo, je vhodné, aby bylo i doručovací adresou oné osoby. Poté postačuje výzva doporučeným dopisem s termínem návštěvy, není-li spolupráce 2. výzva - pokus o smír dopisem s doručenkou. Pokud je i poté nespolupráce, předávat soudnímu vykonavateli k platebnímu rozkazu. Pokud trvá nespolupráce dál, lze zvážit i podání návrhu na trestní postih, je-li částka vyšší než 5000, nebo náklady vyšší než 5000 s podezřením na podvodné jednání. Jako obrana je také vhodné užít směnky se směnečníkem - bankovním domem onoho povinného, jako formu směnečného ručení. Banky si umí ohlídat pohledávky mnohem ostřeji. Výhodou je také i jasně určené náležitosti směnky sepsáním u notáře nebo právníka a uznáním v bance. O formách možnosti oficiálního tlaku na dlužníka se nezmiňuji, ale tyto jsou i v legální rovině dosti významné. Při event. jednáních je nutno vždy ohlídat, aby se jednalo o řešení platby, ne o další odsun bez postupu.
  Nejdůležitějším pravidlem je však půjčovat neb ručit jen "do limitu důvěry" a výše kreability eventuálního dlužníka s přihlédnutím svých možností, a mít vždy možnost právní pomoci a zastoupení k vymáhání pohledávky, neb z nejlepších přátel se stávají nepřátelé nejčastěji kvůli penězům a ženám - což mnohdy spolu souvisí :o)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).