Inflace za loňský rok činí cca 2%. Průměrné výnosy penzijních fondů za loňský rok činí 3 až 4 procenta. Reálné zhodnocení činí 1-2% ročně. Prosím o provedení výše uvedeného výpočtu při spoření od 18 let a od 40 let při reálném zhodnocení 1% a při reálném zhodnocení 2 % (ve výpočtu je uvažováno se zhodnocením 4 %)
Zhodnocení se samozřejmě skládá nejen z výnosů z investovaných rezerv, ale také ze státní podpory. S ní potom výnosnost penzijního připojištění nabývá zcela jiných rozměrů podobně jako v případě stavebního spoření. Obecně vždy platí, že čím déle se spoří, tím lépe a tím to vychází laciněji. Průběžně ukládaná částka se musí samozřejmě stanovovat v závislosti na aktuálních finančních možnostech a podle kýžené fianční situace v důchodovém věku. Také připomínám, že inflace má již delší dobu výrazně klesající trend a tento rok silně konverguje k nule, takže bych se jejího vlivu na znehodnocení investic příliš neobával (centrální banka hodlá kritérium nízké inflace prosazovat i nadále). Nevidím rovněž žádný důvod k tomu, aby naše měna po vstupu do EU silně devalvovala...Nu, uvidíme, co se v bystrých hlavách nejen našich politiků bude rodit:-)
Zhodnocení se samozřejmě skládá nejen z výnosů z investovaných rezerv, ale také ze státní podpory. S ní potom výnosnost penzijního připojištění nabývá zcela jiných rozměrů podobně jako v případě stavebního spoření. Obecně vždy platí, že čím déle se spoří, tím lépe a tím to vychází laciněji z hlediska zatížení v čase. Průběžně ukládaná částka se musí samozřejmě stanovovat v závislosti na aktuálních finančních možnostech a podle kýžené finanční situace v důchodovém věku. Také připomínám, že inflace má již delší dobu výrazně klesající trend a tento rok silně konverguje k nule, takže bych se jejího vlivu na znehodnocení investic příliš neobával (centrální banka hodlá kritérium nízké inflace prosazovat i nadále). Nevidím rovněž žádný důvod k tomu, aby naše měna po vstupu do EU silně devalvovala...Nu, uvidíme, co se v bystrých hlavách nejen našich politiků bude rodit:-)
Výpočet uvedený v článku opravdu uvažuje zhodnocení 4%. Není mi dost dobře jasné proč výpočet provádět s jiným zhodnocením. V příkladu šlo přeci o částku, kterou účastník dostane na konci spoření, v její absolutní, nominální výši, a ne o její reálnou hodnotu srovnávanou k dnešnímu dni. Pokud si chcete výpočet přesto zkusit, doporučuji kalkulačku dostupnou zde na Měšci (viz. menu v levém sloupci).
Kalkulačka: Kolik naspoříte s penzijním připojištěním
Kalkulačku jsem použil. Při spoření 100,-- Kč od 18 let do 63 let, tj 45 let spoření byla
výsledná částka cca 102 000,-- Kč. Při dlouhodobém spoření považuji reálnou hodnotu peněz za rozhodující.
Myslím si, že by bylo dobré uveřejnit předpokládaný průměrný státní důchod za 10 let, za 20 let a za 30 let (předpokládaná výše bude předmětem diskuse) v dnešních cenách a k tomu doplnit přehled, kolik je potřeba spořit měsíčně do penzijního připojištění po dobu 10, 20 a 30 let tak, aby celkový důchod (státní + z penzijního připojištění) dosáhl v dnešních cenách průměrný důchod ve výši cca 7000,-- Kč (dnešní výše důchodu). Každý si potom bude moci udělat reálnou představu, kolik musí měsíčně spořit na penzijní připojištění, aby dosáhl dnešního průměrného důchodu