Vlákno názorů k článku Výnosy připsané penzijně připojištěným od anonym - Inflace za loňský rok činí cca 2%. Průměrné...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 6. 2003 9:13

    anonymní

    Inflace za loňský rok činí cca 2%. Průměrné výnosy penzijních fondů za loňský rok činí 3 až 4 procenta. Reálné zhodnocení činí 1-2% ročně. Prosím o provedení výše uvedeného výpočtu při spoření od 18 let a od 40 let při reálném zhodnocení 1% a při reálném zhodnocení 2 % (ve výpočtu je uvažováno se zhodnocením 4 %)

  • 18. 6. 2003 19:43

    Jan Zeman (neregistrovaný)

    Zhodnocení se samozřejmě skládá nejen z výnosů z investovaných rezerv, ale také ze státní podpory. S ní potom výnosnost penzijního připojištění nabývá zcela jiných rozměrů podobně jako v případě stavebního spoření. Obecně vždy platí, že čím déle se spoří, tím lépe a tím to vychází laciněji. Průběžně ukládaná částka se musí samozřejmě stanovovat v závislosti na aktuálních finančních možnostech a podle kýžené fianční situace v důchodovém věku. Také připomínám, že inflace má již delší dobu výrazně klesající trend a tento rok silně konverguje k nule, takže bych se jejího vlivu na znehodnocení investic příliš neobával (centrální banka hodlá kritérium nízké inflace prosazovat i nadále). Nevidím rovněž žádný důvod k tomu, aby naše měna po vstupu do EU silně devalvovala...Nu, uvidíme, co se v bystrých hlavách nejen našich politiků bude rodit:-)

  • 18. 6. 2003 19:44

    Jan Zeman (neregistrovaný)

    Zhodnocení se samozřejmě skládá nejen z výnosů z investovaných rezerv, ale také ze státní podpory. S ní potom výnosnost penzijního připojištění nabývá zcela jiných rozměrů podobně jako v případě stavebního spoření. Obecně vždy platí, že čím déle se spoří, tím lépe a tím to vychází laciněji z hlediska zatížení v čase. Průběžně ukládaná částka se musí samozřejmě stanovovat v závislosti na aktuálních finančních možnostech a podle kýžené finanční situace v důchodovém věku. Také připomínám, že inflace má již delší dobu výrazně klesající trend a tento rok silně konverguje k nule, takže bych se jejího vlivu na znehodnocení investic příliš neobával (centrální banka hodlá kritérium nízké inflace prosazovat i nadále). Nevidím rovněž žádný důvod k tomu, aby naše měna po vstupu do EU silně devalvovala...Nu, uvidíme, co se v bystrých hlavách nejen našich politiků bude rodit:-)

  • 18. 6. 2003 20:06

    Alexander Doktor (neregistrovaný)

    Výpočet uvedený v článku opravdu uvažuje zhodnocení 4%. Není mi dost dobře jasné proč výpočet provádět s jiným zhodnocením. V příkladu šlo přeci o částku, kterou účastník dostane na konci spoření, v její absolutní, nominální výši, a ne o její reálnou hodnotu srovnávanou k dnešnímu dni. Pokud si chcete výpočet přesto zkusit, doporučuji kalkulačku dostupnou zde na Měšci (viz. menu v levém sloupci).

  • 19. 6. 2003 8:28

    Ivana (neregistrovaný)

    Kalkulačku jsem použil. Při spoření 100,-- Kč od 18 let do 63 let, tj 45 let spoření byla
    výsledná částka cca 102 000,-- Kč. Při dlouhodobém spoření považuji reálnou hodnotu peněz za rozhodující.

    Myslím si, že by bylo dobré uveřejnit předpokládaný průměrný státní důchod za 10 let, za 20 let a za 30 let (předpokládaná výše bude předmětem diskuse) v dnešních cenách a k tomu doplnit přehled, kolik je potřeba spořit měsíčně do penzijního připojištění po dobu 10, 20 a 30 let tak, aby celkový důchod (státní + z penzijního připojištění) dosáhl v dnešních cenách průměrný důchod ve výši cca 7000,-- Kč (dnešní výše důchodu). Každý si potom bude moci udělat reálnou představu, kolik musí měsíčně spořit na penzijní připojištění, aby dosáhl dnešního průměrného důchodu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).