Hlavní navigace

Vydělejte na RM-Systému po síti!

20. 8. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Přitahují vás pohyby burzovních indexů, dynamický svět cenných papírů a jeho adrenalinová dobrodružství? Nechcete se ale unavovat postáváním před přepážkami? Staňte se burziánem či burziánkou „on-line“ a vydělejte si v pohodlí svého křesla!

Finanční služby po Internetu nenabízejí jen banky. Rozhýbat své finanční prostředky můžete na dálku i v RM-Systému. Moc k tomu nepotřebujete a je to pohodlnější než osobně docházet k přepážkám.

Internetové obchodování v RM-Systému je prakticky ekvivalentem tradiční formy obchodování. Informace na síti jsou totožné s těmi, které mají k dispozici klienti a úředníci na obchodních místech, jen zadávání příkazů se liší. Nezpracovává je úředník, ale váš počítač.

Přes počítač můžete sledovat indexy, vývoj kurzů, obsluhovat své účty, prodávat akcie či kupovat dluhopisy. Vaše transakce a finanční prostředky by měly být v naprostém bezpečí – stránky RM-Systému uvádějí, že zabezpečení je na světové úrovni a že je ještě nikdo neoprávněně nepřekonal (chybí dodat, že co není, může být).

Připojení k systému přes počítač má dvojí podobu a liší se podobně jako homebanking a internet banking. Tzv. „internetový zákazník“ používá speciální bezpečnostní software ve svém domovském počítači, zatímco obsluha prostřednictvím „webu RM-Systému“ je možná z jakéhokoli počítače připojeného na Internet.

Internetovým zákazníkem RM-Systému se může stát prakticky kdokoli. Předpokládá se pouze způsobilost k právním úkonům a samozřejmě vlastnictví počítače. Software nutný k uspokojivé obsluze vašich účtů potřebuje ke správnému fungování Windows vyšší než 3.x, dále pak modem, procesor 486 MHz, paměť 32 MB a HDD 250 MB.

Pro uvedení služby do provozu je nezbytná jedna návštěva obchodního místa. Postup je prostý – na adrese www.rmsystem.cz získáte aplikaci RM-S/Klíče, pomocí níž vyplníte Žádost o Certifikát a vygenerujete Šifrovací klíče. Pak si domluvíte schůzku pro uzavření smlouvy.

K uzavření smlouvy budete jako fyzická potřebovat disketu obsahující vyplněnou Žádost o certifikát, občanský průkaz, číslo účtu ze Střediska cenných papírů (pokud takový účet nemáte, bude založen nový) a finance na zaplacení vstupních poplatků.

Pak získáte osobní elektronický certifikát, zaregistrujete se na trhu RM-Systému, složíte na speciální účet u ČSOB – divize IPB tolik peněz, s kolika budete chtít investovat, a po nainstalování softwaru do počítače se můžete vrhnout do kalných vod obchodování.

Chcete-li obchodovat pomocí webu RM-Systému, registrační postup je stejný, pouze se obejdete bez speciálního softwarového vybavení. Potřebujete jen Internet Explorer 5.0 a mobilní telefon sítě Paegas (jiné sítě službu nepodporují). Bezpečnost přístupu je zajišťována SMS zprávou. Obdržíte ji na svůj telefon po zadání každého příkazu a obsahuje PIN, kterým zadaný příkaz potvrdíte.

Obě tyto tváře internetového RM-Systému se trochu liší v cenách. Registrace jako taková činí u obou 100 Kč a neliší se od registrace pro tradiční formy obchodování. Existuje však rozdíl nejen v poplatcích mezi Internetem a přepážkou, ale i mezi jednotlivým formami internetového obchodování. Pokyn zadaný u přepážky stojí 100 Kč, zadaný z webu 50 Kč a zadaný v domovském počítači 30 nebo 50 Kč podle druhu pokynu.

Navíc ten, kdo používá web, zaplatí na začátku za službu jednorázově 300 Kč a internetový zákazník přihlašující se ze svého domovského počítače platí za obnovení certifikačního zabezpečovacího softwaru 300 Kč každých šest měsíců.

skoleni_29_6

Začátečníky je ještě dobré upozornit, že výše uvedeným způsobem je zpoplatněn každý zadaný pokyn, ať k jeho uspokojení, tj. realizaci, dojde či nikoliv. Navíc za každý uskutečněný obchod, tedy za pokyn, který realizován bude, zaplatíte další desetinky procenta, v řádu desítek či stovek korun.

Kromě pohodlí a nižší ceny za zadané pokyny může být výhodou Internetu i to, že události na burze se na něm dají pozorovat jakoby z většího odstupu. K výběru cenných papírů do rodinného portfolia totiž ještě potřebujete kromě šťastné ruky i chladnou hlavu.

Anketa

Obchodujete s akciemi?

Autor článku

Autor je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s.r.o. Je absolventem FF UK Praha. Profesně se věnuje marketingu, internetovému prostředí a financím.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).