Hlavní navigace

Pravda už leze na povrch?

30. 5. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak to bylo skutečně s Private Investors? Pomalu, ale jistě se začíná rýsovat skutečný příběh, který je stále ještě ovlivňován mnoha reakcemi zákazníků i samotných pracovníků Private Investors.

Private Investors (PI) byl největší domácí obchodník s americkými akciemi. Na povrchu firma vypadala bezproblémově a sympaticky, ale co se nestalo: Společnost vyhlásila v pondělí 21.5.2001 úpadek. Prvním z důvodů, který zveřejnila, byl pokles technologického indexu NASDAQ, který se za posledních 12 měsíců propadl o 52,7 %. Z tohoto poklesu vyplynuly výrazné ztráty některým klientům PI znásobené překročením interních limitů a pravidel. Přes toto tvrzení tu ovšem byla zpráva společnosti, která tvrdila, že PI ještě loni uskutečnily obchody za 17,2 miliardy korun.

Podivná byla skutečnost: index NASDAQ, na který se autoři tiskové zprávy odvolávali, byl daleko za svým minimem. V únoru, když firma spokojeně vyhlašovala vysoký loňský zisk, byl NASDAQ na nějakých 2200 bodech, pak spadl na 1600 a v době, když PI ohlašují bankrot, je už zase na 2200 bodech. Logika věci (obviňování z poklesu indexu) tady trošku kulhala.

Na svět se v tu chvíli dostávaly různé spekulace, jako nejpravděpodobnější se jeví skutečnost, kterou potvrdil bývalý zaměstnanec firmy PI Petr Šebesta a nakonec i prokurista a majoritní akcionář společnosti, Dušan Tejkal. Společnost půjčovala na margin. Tento způsob je označován jako standardní nástroj používaný na kapitálových trzích, je to vlastně půjčka na nákup cenných papírů. PI nabízely margin od začátku existence na 3–4 roky. Ovšem klienti ho žádali stále častěji.

Prostřednictvím takto konstruovaného úvěru jde totiž pákovým efektem na rostoucím trhu zdvojnásobit zisky, na klesajícím ale stejně tak rychle rostou ztráty. Právě na tuto skutečnost doplatila společnost PI. Odborníci v obchodování na americkém akciovém trhu tvrdí, že u každého investora dojde při propadu technologického indexu
o 20 – 30 % k obrovským ztrátám. Index NASDAQ poklesl za poslední období skoro o 50 %.

Také způsob uchování akcií klientů u amerického obchodníka cenných papírů, společnosti A.B.Watley, nebyl nejlepší. Nebylo totiž možné odlišit od sebe účty zákazníků, kteří využívali obchodování prostřednictvím marginu – tzn. jejich papíry byly zatížené půjčkou – a těch, kteří obchodovali pouze na vlastní účet. Všichni de facto ručili za každého navzájem. Ovšem podle prohlášení Dušana Tejkala obchoduje tímto způsobem většina českých bank a obchodníků s cennými papíry. U společnosti PI došlo ale k situaci, kdy se někteří významní klienti dostali do situace, že jejich půjčka byla více než stoprocentní.

Pokud se jedná o zůstatek účtu PI u společnosti A.B. Watley, je teoreticky dost možné, že při 50 % poklesu vymazal margin call (vyrovnání půjčených peněz zástavou) celý účet. Společnost nebyla schopna kontrolovat stav poskytnutého úvěru. Ani uhradit závazky svých zadlužených klientů ze svých prostředků.

Kvůli minimalizaci ztrát se management PI rozhodl prodat zbytky portfólií a směnit je na hotovost, kterou se již neručí. Také se pokusil kontaktovat klienty, kterých se týkalo zadlužení, a dohodnout s nimi zjednání nápravy. Problémem bylo, že na situaci zareagovali přiliš pozdě a ztráta mezitím narostla do obrovských rozměrů.

Drobní klienti samozřejmě o těchto aktivitách firmy neměli tušení a je pravdou, že do této doby nebyla s tímto případem žádná zkušenost. Pokud by ovšem nenastala chyba, nemohlo by se nikdy stát, že by velcí klienti měli nakoupeno více, než jim dovolovala výše jejich účtu.

skoleni_29_6

Ať už je situace jaká chce, nyní dojde na odškodnění klientů společnosti Private Investors z prostředků Garančního fondu. Každý klient makléřské firmy by měl mít nárok na odškodnění do výše 90 procent majetku, nejvýše však 400 tisí Kč. Fond vznikl teprve tento rok a funguje stejným způsobem jako Fond pojištění u bank. Problémem ovšem je, že dosud nedisponuje žádnými peněžními prostředky, ty by mu měli povinně platit všichni licencovaní obchodníci s cennými papíry. První platby jsou naplánované až na přístí rok, už bez účasti PI. To znamená, že krach této společnosti zaplatí všichni ostatní účastníci na trhu s cennými papíry.

K uspokojení nároků zákazníků by měl sloužit také majetek společnosti, ten ještě nedávno zahrnoval společnosti Online Investor a finanční server Peníze.cz. Ve chvíli, kdy se objevily informace o úpadku společnosti PI, vydal tento server prohlášení, které obecně oznamovalo, že krach Private Investors by neměl mít vliv na fungování finančního serveru www.peníze.cz, protože tato společnost už není akcionářem provozovatele serveru. O tom však lze celkem úspěšně pochybovat (viz článek Mirka Zemana: Private Investors zkrachovali, a co Penize.cz?). Kde je pravda, posuďte sami.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).