Hlavní navigace

Názor k článku Výchova parazitů v Čechách: Státní příspěvky, dotace a nesrozumitel­né zákony od Jan Slanina - Bral jsem "vdovy s dětmi" jako ucelenou sociální...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 10. 12. 2013 12:24

  Jan Slanina

  Bral jsem "vdovy s dětmi" jako ucelenou sociální skupinu. Ale to je nepodstatné. Ještě ohroženější jsou samozřejmě sirotci jako takoví, to taky nevím, jak si autor článku představuje. Nebo třeba odložené děti. Ty představovaly v minulosti poměrně významný sociální problém, takže vedle sirotčinců vznikaly i nalezince. To je možná důvod, proč "Pavel" má pocit, že nemanželských dětí bývalo málo.

  Zatím jsem nedokázal sehnat statistiky porodnosti před rokem 1918 a statistiky prvorodiček před rokem 1925.
  Ale průměrný věk prvorodičky v letech 1925-1937 byl 25 let. Takže za I. republiky bezdětná dívka ve věku 20 let raritou nebyla - naopak jich muselo být poměrně hodně. Nevěřím, že za Rakouska byla situace zásadně odlišná.

  Mimochodem, pro roky 1925-1926 existuje statistika počtu dětí počatých mimo manželství, ale narozených v manželství: 36% resp. 37% ze všech prvorozených. Nejnovější číslo (2011) je 25%. Takže mám pocit, že nezodpovědné souložení probíhalo úplně stejně tehdy jako dnes, akorát dnes už zplození potomka není tak silný důvod běžet před oltář vztah zformalizovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).