Hlavní navigace

Názor k článku Výchova parazitů v Čechách: Státní příspěvky, dotace a nesrozumitel­né zákony od Jan Slanina - Tohle téma otvíráte už mnohokrát, ale obávám se,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 12. 2013 18:49

  Jan Slanina

  Tohle téma otvíráte už mnohokrát, ale obávám se, že dost nerealisticky.
  Stát se snaží docela hodně. Výživné má v oblasti vymáhání pohledávek extrémně privilegované postavení a některé postupy, které stát pro jeho vymáhání používá, už se velmi blíží hraně protiústavnosti (zabavování řidičského průkazu například). Upřímně si nemyslím, že existuje další nástroj, který by mohl významně pomoci a nebyl by přitom v rozporu s právem na spravedlivý soudní proces.
  Pokud vím, tak při žádostech o dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi úřady zkoumají, jak je to s výživným. Přiznávám ovšem, že nevím, jak důkladně.

  Minimálně v období prvních cca 2 let po narození dítěte je podle mne nějaká forma podpory matky a dítěte absolutně nezbytná, protože péče o to dítě je fakticky práce na plný úvazek (navíc spojená se zvýšenými náklady) a jen málo rodin je schopno pokrýt tohle z vlastních zdrojů. Po dlouhá staletí to bylo řešeno formou solidarity v širší rodině. Nynější řešení formou pojistných dávek (peněžitá pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek) mi přijde jednoznačně lepší a nerad bych se vracel zpátky, což podle mne autor článku navrhuje. A samoživitelky, které jsou v této situaci ještě zranitelnější, jsou jen nejextrémnější příklad. Nevěřím tomu, že by většina mužů byla schopna platit tak vysoké výživné, aby matka nepotřebovala peněžitou podporu v mateřství resp. rodičovský příspěvek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).