Je pravda, ze Fio ma shodne podminky pro oba typy uctu, coz je dobra zprava hlavne pro OSVC. Termin "nerozlisuje" v clanku je ale trochu zavadejici. Pri zakladani uctu k podnikani chteji videt kopii ZL a ucet se pak odlisuje tim, ze u neho nejsou daneny uroky.
Dale bych pochvalil prave tu moznost prace s uctem vyhradne pomoci pocitace a Internetu. Zadne hrani si s telefonky, tohle uz je dnes temer vzacnosti. Instalace podpisove Java aplikace neni nijak slozita, certifikat si muzete vygenerovat na svem pocitaci jeste pred zalozenim uctu v bance. Pokud jej prinesete na USB flash disku pri zakladani uctu, mate vse zarizene behem jedne navstevy, nemusite cekat az prijde neco dopisem jako u jinych bank.
Stejne tak Internetbanking poskytuje na dnesni dobu pomerne komfortni prostredi, predevsim nejde o "nudlovity" design s pevnou sirkou, ale o stary dobry web ktery se prizpusobuje podle velikosti okna prohlizece. Takze zadne scrollovani nudle s 1024 px na sirku (ze Lupa.cz a spol :-) ale pekne treba 1920 px na sirku vyuzite plochy. Doufam ze tohle nezkazi.
Myslím, že FU by nevadilo, kdyby si podnikatel zařídil klasický "občanský" účet a zdaněné úroky ještě jednou přiznal v rámci hospodářského výsledku ke zdanění. A konečně těm podnikatelům asi také ne, ušetřené poplatky u většiny účtů (rozdíl mezi zpoplatněním osobních a podnikatelských účtů) za to určitě stojí.
Není třeba danit ještě jednou úroky na osobním účtě (které jsou už tak zatíženy automatickou 15% daní) Patriku.
Prostě k podnikání můžeš používat jakýkoliv účet. Vadit to může jen bance, ale finančáku atd. to vadit nebude. Oni ti nijak nenařizují ani nekontrolují jestli podnikáš na osobní účet atd. je jim to jedno!
Jediný rozdíl mezi osobním účtem je ten, že na něm jsou úroky zdaněny automaticky a na podnikatelském nejsou, takže je pak musíš dát do paragrafu 10 na přiznání k dani. Jinak o nic nejde klidně můžeš podnikat a nemít bankovní účet, telefon ani razítko :). Finančák ti pak bude posílat vrátky DPH složenkou. Jasně budou se tě ptát při registraci na číslo účtu ale nemusíš ho mít.
Stejně tak můžeš podnikat na osobní účet a můžeš mít i jeden účet na osobní a podnikatelské příjmy, akorát se pak v tom guláši nikdo nevyzná a finančák se ti bude snažit dát do příjmů i tvé osobní příjmy a to je jediný důvod proč mít oddělený učet na podnikání, aby se to nemíchalo...
Jinak ale každému podnikateli (sám jsem živnostník, plátce DPH) doporučují podnikatelský účet od FIO a nebo jakýkoliv osobní (jsou levnější) účet od banky, například Osobní účet zdarma od Poštovní Spořitelny (přebarvené ČSOB) je oprvdu super kombinace pro podnikání (plus ještě mít účet u mBank kvůli platebním kartám s limitem), sám to tak používám.
Nic ve zlém,ale Poštovní spořitelnu nepovažuji za banku ani se zavřenýma očima. Pokud přihlédnu k úrovni poštovních úřednic,tak ani snad kdyby za to ještě platili. Navíc na menších obcích kde Vám vidí lidi až do talíře nevěřím, že tyto úřednice dodržují bankovní tajemství.
mBanka dodnes nenabízí základní služby jako třeba debet, navíc ani mBank není banka, které bych věřil. Jejich Emax plus je dnes výsměch.
Fio nemohu posoudit, nemám s ní žádné zkušenosti.
Otázkou je, zda chtít účet zdarma a oželet některé standardní služby, nebo být u společnosti, která se chce tvářit jako banka, ale je tomu na hony vzdálena. Nebo si za profesionální služby připlatit. např. eKonto atd.
Postovni sporitelna neni samostatnou bankou (dokonce dostala CSOB pokutu za to, ze budi tento dojem www.cnb.cz/cs/verejnost/pro_media/tiskove_zpravy_cnb/2010/20100914_csob_ps.html ), ale jen obchodnim nazvem casti jejich sluzeb.
Ucet "zadarmo" je koncipovan tak, aby zakaznik na postu (zde tento tarif nejde ani zridit, jen ve financnich centrech) nebo pobocku pokud mozno vubec nechodil. Navic na postach maji velmi omezene pristupy k uctum, myslim, ze nevidi ani zustatky (usuzuji, dle toho, ze pri vetsim vyberu z vladni knizky overuji zustatky telefonicky)
Ja vyuzivam vsechny tri bezplatne ucty (a nekolik sporicich) a z kazdeho si beru to, co ma pro me uzitecneho, takze mi zadna sluzba nechybi, ale kontokorent nemam, ani jsem nikdy nemel zadnou jinou formu uveru (napr. hypoteku) a dlouho jsem se branil i kreditni karte.
Je to fakt úsměvné jak si někteří lidi myslí, že na poště za přepážkou vidí kolik má kdo na účtě :-). Jako bývalý zaměstnanec se už jen usmívám, když si vzpomenu jak se mě lidi potichu (aby to ostatní ve frontě neslyšeli) ptali - kolik tam mám peněz??? A já jim jenom odpovídal že nevidím jejich zůstatek. Nejhorší vzpomínky ovšem mám na to, že v období výplat zhruba kolem 15 dne v měsíci padalo online ověřování a tak sem visel na telefonu klidně i 15 -20 minut na telefonu, aby si zákazník mohl vůbec nějaké peníze vybrat. Jednou se to stalo v sobotu(byl sem tam sám), pošta plná lidí a já musel telefonicky ověřovat :-( to bylo na infarkt.
Takže holt jsem u banky, kde se její pracovníci netváří, že sežrali všechnu moudrost světa a přitom mají dvouletý učňák, no.
Když už jsem u těch poštovních pravidel, tak se taky rovnou nehází oznámení do schránky, aniž by byl proveden pokus o doručení zásilky, ale to už jsme OT.
Poštovní úřednice kolikrát vědí stejné hovno jako "fundované" pracovnice v jakékoliv jiné bance vč. zahraničních poboček.
A také na poště nemají možnost vidět zůstatek, vše se ověřuje přes dispečink ČSOB, jen zadají příkazy, nic nevidí, nejsou zaměstnanci ČSOB, ale České pošty, takže ani nemůžou!!! Moc tomu nerozumíte, tak nedělejte machry:-)
Poštovní spořitelna je jen břebarvená ČSOB a to doslova. Všechny smlouvy jsou s ČSOB. Je to jen brand.
Navíc v dnešní době, kdy člověk účet založí a pak ho ovládá přes Internet je to opravdu ideální produkt (speciálně "Osobní účet zdarma").
Fio je perfektní banka, profesionální přístup a mají i nejlevnějšího brokera na české akcie, opravdu bezva pro podnikatele. Jejich bankovnictví je o hodně lepší než od mBanky, či ČSOB, ale oproti ČSOB nemá některé funkce zase.
"Otázkou je, zda chtít účet zdarma a oželet některé standardní služby, nebo být u společnosti, která se chce tvářit jako banka, ale je tomu na hony vzdálena."
Fio bankovnictví je plně profesionální a v mnoha ohledech i lepší než ČSOB atd. Je jednodušší, přehlednější a pro posílání příkazů atd opravdu super. ČSOB jen otravuje.
A proč si připlácet, když je tu přebarvená ČSOB aka Poštovní Spořitelna. Ale samozřejmě pokud někdo potřebuje každý týden lézt na pobočku tak prosím. Ale dnes je tu už sorta "internetových" lidí, kteří někdy na pobočku NEZAJDOU ANI JEDNOU. Třeba já jsem zakládal mnohdy účet přes smlouvu ověřenou notářem atd. Takže mi výraz bab na přepážce, či co umí je naprosto ukradený.
Mít účty u FIO a Poštovní Spořitelny (speciálně "osobní účet zdarma") plus mBank kvůli limitům na kartách opravdu každému doporučuji. Máte pak pestré spektrum služeb včetně Wire, SEPA plateb, můžete poslat měsíčně stovky plateb zdarma, několik karet od různých asociací a máte tak pojištěné podnikání ze všech stra a nezaplatíte ani korunu (snad jen za změnu PINu u ČSOB 8 Kč, což jsem s radostí využil).
snad jen za změnu PINu u ČSOB 8 Kč, což jsem s radostí využil<\em>
A to ja si rekl, ze jim nedam ani tech 8 Kc ;-) a vymyslel to takto: Mam cislo, ktere si dobre pamatuji, nazveme ho "tajne cislo". Toto cislo odectu od PINu a rozdil (nazveme "kodove cislo") napisi na kartu. Pokud zapomenu PIN staci se podivat na kartu, provest soucet s tajnym cislem a mam PIN. Matematicka operace muze byt samozrejme jina a pokud do ni zahrnete i nejakou promennou (napr. cislo karty), tak pri prozrazeni PINu k jedne karte nejsou kompromitovany ty ostatni. Ale chapu, ze jsou lide, co radeji zaplati 8 Kc ;-)
...Wire, SEPA plateb...<\em>
Na zahranicni transakce se u vetsich castek vyplati devizove spolecnosti. Dnes jsem posilal 1665 EUR a dostal jsem od REOLu kurz 24,73. Predevcirem to bylo lehce pres tisicovku a kurz 24,74. Takze i s polatkem 100 Kc se mi to vyplati. Kurz deviza-prodej CSOB, ktery pouziva FIO je pro dnesni den je 25,136. Rozdil v kurzu pri teto castce 675,99 Kc. Fio ma ale o 50 Kc nizsi poplatek, takze ztrata je "jen" 625,99 Kc na jednom prevodu (z hlediska fimy navic drobnem).
Vim, ze ty devizove spolecnosti pouzivas, ale ostatnim se to muze hodit ;-)
Je jednodušší si změnit PIN.
Někdy nejde použít devizové společnosti. Teď budu posílat například peníze švýcarskému Forex brokerovi a chtějí mít poslány peníze ze stejného účtu, kam zas pak oni budou posílat zpět a to samozřejmě není stejný účet, jaký mají devizové společnosti a i kdyby byl, tak by zase nebyl na můj.
Musíš si uvědomit, že někdo se kvůli dvaceti haléřům na euru neroztrhne a taky než mít 17 účtů je lepší mit dva, které člověk více používá, už jen pro tu jednoduchost. Mě by se nechtělo sledovat tolik změn a zakládat tolik smluv.
Tak jasně, je to věc možností (třeba s tím brokerem i když mi někdo psal, že po domluvě mu devizovou společnost - ale jen jednu konkrétní - akceptovali) a chtění. Jindy to nejde zase z časových důvodů (u devizové společnosti je třeba počítat s cca 1 týdnem, u bankovního převodů to tam může být už následující den). Pak je tu možnost založit si účet v zahraničí, peníze tam převést přes devizovou společnost (tedy využít dobrého konverzního kurzu) a následně udělat převod jako vnitrostátní (např. vnitrounijní). Někde ovšem účty založit nejdou (USA, Kanada, Austrálie,...).
Jinak v tomto případě to nebylo 20 haléřů, ale přes 40 na 1 EURu :D.
Ani těch 40 haléřů mi je jedno.
Tím, že jdu k těm švýcarům ušetřím 400 korun denně.
A tu transakci nebudu dělat denně ale maximálně jednou za kvartá, takže se mi to nevyplatí. Ale jinak jasně, jsou tu devizové společnosti, mají dobré služby atd. ale někdy je třeba se zamyslet, jestli to stojí za ten čas...
Jen tak pro pobavení ale ono je to spíš k pláči:
Jinak z osobních zkušeností s mbankou:
- inet banka horší průměr, prolezlé chybami které nikdo nechce roky řešit
- banka jako taková klidně neododržuje podepsané smlouvy a je jim to celkem fuk
- reklamace běžně na několik měsíců (tedy protizákonné)
- osazenstvo poboček většinou tvořeno totálními amatéry
- nabídka služeb chudá, spousta věcí slíbena před několika lety - viz web výše
Tedy suma sumárum - sice vcelku zadarmo ale služby odpovídají ceně bohužel.
Je otázkou, co preferujete. Zda-li mít neomezený počet jednorázových plateb v rámci banky (tj. pokud příjemce je u jiné banky, zaplatíte poplatek), u které máte učet nebo mít 10x příkazů k platbě komukoliv v CR.
Navíc pravidelné platby (plyn, voda, elektřina, nájem, splátky) lze mít na inkasu či trvalém příkazu, tj. potom se normální rodina snad do 10x příkazů měsíčně vejde (školka se stejně platí hotově) :-)
Souhlas. Nechci přemýšlet kolik mám příkazů a trvaláků, nebo kolik jsem otočil na kartě, abych měl výběr z bankomatu zdarma. Chci bankovat zadarmo. Moje stávající řešení je: mKonto (kvůli embos. kartě zdarma pro platby na internetu) + era účet Zadarmo (kvůli výběrům zdarma z vlastních bankomatů) + Axa spořící účet.
....a FIO na vybery a vklady na prepazce a nektere zahranicni platby, devizove spolecnosti na ty ostatni zahr. platby k tomu nejaky ten terminak v zalozne a najednou clovek zjisti, ze ma 5 platebnich karet, ucty v 6 bankach a 3 zaloznach (celkem to bylo naposledy 17 produktu). A to jsem se vzdy omezoval jen na ty produkty, co me prinasely nejaky uzitek a hlavne byly zdarma.
Je to skoro k neuvereni, ale kdyz jsem v roce 1999 vstupoval do pracovniho procesu, tak jsem nemel ani bankovni ucet a vystacil jsem si nekolik let s vkladni knizkou ;-), kam mi chodila vyplata.
Pěkný článek, děkuji. Využívám služeb ERA osobního účtu zadarmo (s klasického postžira jsem přešel ještě když to šlo) a naprostá spokojenost, uvidíme, jak nám to ještě dlouho vydrží. Pravda je, že někomu nemusí úplně vyhovovat, ale to je život.
Jen ještě takové dvě drobnosti k článku - PIN do internetbankingu lze měnit prakticky on-line a barevný skin prostředí lze volit ze 3 variant, vše na záložce Nastavení ;-)
Dekuji za info, proverim to nastaveni, ale asi to necham tak, barvy mi nevadi a jsem na ne zvykly.
Take mam jeden tip, co mi prisel pred chvili pres ICQ.
podělím se s malým fíglem, jak zjistit zůstatek u poštovky přímo na poště :-)
mojí oblíbenou činností je platit za 10 Kč známku na poště kartou k BÚ
když zadám pin a potvrdím, tak s emi na disleji PIN kalkulátoru zobrazí zůstatek na účtu
Jsi si ale jist, ze se opravdu jedna o zustatek na uctu a ne limit elektronicke penezenky?
take ano, sem si jistý, že PIN kalkulátor po provedení platby, na displeji ukáže skutečný zůstatek účtu ASI po provedení té platby autorizované pINem, tolik má logika
třeba by stačilo koupit si obálku za 3 Kč :-)
Mily Patriku,
nemas dobry prehled. V Praze a v KV je take Evropsko-ruska banka ( http://www.erbank.com ), kde je ucet take ZADARMO
Dovolim si nesouhlasit. Vedeni účtu sice zdarma je. Ovšem základní předpoklad
Opět se zaměřím na takové účty, které při dodržení nějakých omezení jsou zcela zdarma. Tedy vedení účtu, internetové bankovnictví (není-li možné zdarma zadávat příkazy na pobočce) a alespoň omezené množství převodů zdarma a dále způsob, jak alespoň jednou měsíčně vybrat z účtu peníze – může být platební kartou (v tom případě musí být vydání karty zdarma) a nebo v hotovosti na přepážce.
nesplňuje.
Odchozí platby 3/6 Kč v rámci banky a 5/10 Kč do ostatních (papírově/elektronicky)
Výběr buď 20 Kč na přepážce nebo 9 Kč z bankomatu (v tom případě je třeba připočíst minimálně 450 Kč ročně za kartu).
zajímavý poznatek - karty VISA elektron od Axa a mBank (k mBussines, s obrázkem žraloka) nejsou některými platebními branami brány jako V-elektron, ale pouze jako VISA. Smutné je to například u některých aerolinií, které při platbě V-e odpoutějí poplatek za platbu (až několik set Kč) - konkrétně např. u Ryanair (od 2010 jiná podporovaná karta) nebo easyJet
Zato V-e od poštovky ke kontu zadarmo (maxkarta) funguje správně.
Ne, je to s logem V-e: http://www.mbank.cz/firemni/mkonto/visa-electron.html
Je tam nepravdivě navozován dojem, že se jedná o účet zdarma. Pokud se podíváte na ceník: http://www.postovnisporitelna.cz/Fyzicke-osoby/Ucty/Stranky/Osobni-ucet.aspx?tab=Cenik je zřejmé, že se nejedná o účet zdarma méně početní klienti 10-26 let a od 58 let výše platí měsíčně 8 ,-Kč a nejpočetnější skupina 26-58 let platí dokonce rovných 34,- Kč měsíčně. Naproti tomu MBanku používám aktivně i po změnách a neplatil jsem zatím ani 1,- Kč. Takže s ní není možno Era vůbec srovnávat.
Ono s tim nazvem je to slozitejsi, tento ucet kopiruje nazvy aktualne nabizenych uctu s dodatkem zdarma nebo zadarmo. Puvodne se tedy jmenoval Postziro zadarmo, potom Osobni ucet zdarma a nyni ERA Osobni ucet zdarma.
Kolega v praci si ho zakladal pred nekolika tydny, kdyz bezela nejaka akce na ERA ucty a prisel mu pak domu reklamni hrnek jako podekovani za zalozeni ERA uctu (uz bez toho dovetku zadarmo).
Ono se totiž jedná skoro o "tajný" účet. Najít ten správný ceník není úplně jednoduché :)
http://www.postovnisporitelna.cz/informace-k-produktum/sazebnik/stranky/sazebnik-detail.aspx?produkt=Osu_Zad
Osobní účet zadarmo mám a zatím jsem opravdu neplatil ani korunu.