Každý slušný právník, myslím, že i Mgr. Němec, Vám řekne, že i když si myslíte, že máte 100% pravdu, Vaše šance na úspěch v první instanci určitě není větší než 70%.
Nekteré banky prostě usoudily, že jakkoli malé riziko, že ty poplatky skutečně budou označeny za protiprávní, jim za to nestojí, a od poplatků raději ustoupily.
Já nejsem slušný právník, já jsem hanbář, kolego Slanino. Ale pravdu máte v tom, že právník nikdy neříká, že výhra je 100%.
Zrušení daných poplatků má dvě příčiny. Prvně po stránce PR to bylo neudržitelné, navíc zde vznikla marketingově i finančně silná konkurence v podobě bezpoplatkových bank, které začaly poskytovat i úvěry.
A druhým důvodem je to, že banky si musely udělat právní analýzu daného problému a musely dostat nějaký výsledek. A podle toho výsledku se evidentně zařídily :)
Ale to jsou pochopitelně spekulace a co za rozhodnutími bank stálo, ale jakmile ustoupila první, další musely následovat, každopádně díky toho je teď trh více průhledný a banky více stabilní, když negenerují právně zpochybnitelné příjmy. To by měli auditoři jistě ocenit :)
To jste o sobě řekl Vy.
Já jsem dlouho pracoval v bance na manažerských pozicích, takže si umím představit, jak asi to rozhodování probíhalo: právník řekl, že podle jeho názoru existuje určité riziko, že prohrají. Protože, jak potvrzujete i Vy, je téměř vyloučeno, že by právník toto riziko zapřel.
Možná to riziko i kvantifikoval. A pak už záleží na rizikovém apetitu banky, od jakého rizika je naprosto automatická reakce ten poplatek zrušit a vzít si ho někde jinde. Buď v nějakém nenápadném zvýšení či nesnížení úroků, nebo třeba v tom, že poskytnu úvěry jen méně rizikové části klientů. Znám banky, které by se takto rozhodly i při riziku menším než 5%.