Tento dotaz jsem již jednou položil pod dřívějším článkem o odstupném, bohužel zůstal bez odpovědi.
Může firma vyžadovat vrácení odstupného v následujícím případě (který se opravdu stal)?
Firma A z organizačních důvodů propustí zaměstnance dohodou o ukončení pracovního poměru na konci běžného měsíce a vyplacení pětiměsíčního odstupného. Zaměstnanec od dalšího měsíce nastoupí k firmě B. Ale po třech měsících firma A firmu B koupí a tak se ten zaměstnanec opět stane zaměstnancem firmy A. Musí vracet odstupné? A kolik (vše, dva měsíce,...)?
Dobrý den, nestěžujte si, prosím. Tato rubrika je určena nikoliv pro řešení problémů čtenářů, ale pro jejich debatu, na zodpovězení položeného dotazu není žádný nárok. (K řešení problémů čtenářů je určena samostatná právní poradna, kterou provozují kolegové právníci z advokátní kanceláře.) Ale když se takto připomínáte, tak se pokusím odpovědět: Jestli správně chápu Váš dotaz, tak ve smyslu judikatorních závěrů odpověď zní: ANO. Jakkoliv se Vám to může zdát nespravedlivé. Odkazuji Vás na 4 roky starý článek, který jsem publikoval. http://www.mesec.cz/clanky/dalsi-zoufaly-pripad-ze-soudnich-sini-aneb-jak-prijit-o-odstupne/ A měla by být vrácena poměrná část odstupného odpovídající dvojnásobku průměrného výdělku. A proč se ptáte? Předpokládám, že jestliže Váš dřívější dotaz zůstal nezodpovězen (ne vždy mám čas a náladu sledovat čtenářské reakce, tak se nezlobte, navíc těch dotazů na mne je hodně, kdybych se všem věnoval, tak už nenapíši žádný článek), tak se musela situace nějak vyvinout. Kupř. zaměstnavatel musel odstupné požadovat a nebylo-li vyhověno, mohl podat žalobu na vrácení poměrné části odstupného.
Děkuju za odpověď. Můj dotaz byl motivován hlavně tím, že z textu vašeho článku mi nebylo jasné, jak by se takový problém řešil. Tedy spíše než o problém čtenáře šlo o vysvětlení vašeho textu.
Nicméně teď je to i pro mě aktuální, neboť jsem ve výpovědní lhůtě a v mém oboru se firmy slučují a dělí každou chvíli, tedy tato situace může potkat i mě.