Hlavní navigace

Názor k článku Vkladomaty nejsou žádné terno, ale své uživatele si nacházejí od Q - Tak to už těch 250 Kč ročně nebylo,...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2009 8:00

  Q (neregistrovaný)
  Tak to už těch 250 Kč ročně nebylo, když jsem přestupoval k ŽB. Ale stále těch 169,-- (ale měsíčně) bylo z těch našich "šiditelen" nejmíň. Dnes bude situace zase jiná, ale já jsem spokojen, považuji to za rozumný kompromis. Ono se to nezdá, ale jinde třeba platíte, i když ne všude, platební kartu zvlášť. Tady jsou v ceně balíčku hned dvě. Když cenu karty u jiných ústavů rozpočítám do měsíčního poplatku, tak to vychází obdobně, zde je k tomu zahraniční pojištění, které si jinde zase musíte přikoupit. Samozřejmě, pro Pražáka jedoucího 3x ročně na dovolenou do ciziny se asi vyplatí extra cestovní pojištění, já bydlím na hranicích a tak než abych utrácel za předražené nekvalitní zboží v českých obchodech, tak raději 1x týdně zajedeme za hranice za kvalitnějšším a levnějšším zbožím. Pravda, v obchodech je více čecháčků než němců a rovněž nákupní koše přetékají více čecháčkům než němcům a němci koukají do našich košíků, co že to kupujeme a pak si to koupí taky, protože tuší, že češi kupují to, co se vyplatí. No a obchodníci jsou na takovou situaci zvyklí, a raději prodají větší kvanta s nižší přirážkou a akčního zboží je dost pro všechny. U nás raději obchodníci prodají méně zboží, zato za vyšší cenu. To jsem trochu odskočil, ale ještě se k obchodům vrátím.
  ŽB kdysi platila za banku pro náročnější či movitější klientelu (za socialismu vůbec) a i nějak podobně se prezentuje nyní pod křídly UCB. Pak se vrhla více na drobnější klientelu, rozšiřuje počet poboček, ale komfort obsluhy nabízí, na rozdíl od jiných všelidových bank či obchodníků, stále ještě vyšší.
  Dnes lze u UCB zřídit za 119,-- měsíčně konto Mozaika, kde si člověk může poskládat položky podle chuti. Teoreticky jsem to zkoušel nakombinovat, ale to, co využívám, se mi tam nevešlo, takže bych stejně platil víc. Dnes mají na stránkách konfigurátor, tak jsem si ověřil, že pro mé transakce je nejvhodnější to, co jsem si před několika lety vybral. Samozřejmě, pro někoho může být 169,-- měsíčně hodně, mnohý některé služby nevyužije. Ale proč bych se měl kondrcat v ošklivé škodovce, když mohu jezdit s vyšším komfortem třeba v Mercedesu...

  Co se týče bankovních poplatků, banky mají za cíl nějaký zisk, a ten rozpočítají na jednotlivé položky. Takže u některého ústavu se vám vyplatí to a u jiného zase ono, aby v součtu většina ústavů měla obdobné výnosy. U jednoho obchodníka taky nakoupíte cukr za 20 a mouku za 4 a u jiného bude cukr za 11 a mouka za 9. A oba obchodníci budou mít průměrnou marži 50 %. A obdobné to bude i u bank a záleží, jak si tu kterou položku ocení. A zákazník může nakoupit v jednom obchodě cukr za 11 a pak jet do dalšího obchodu pro mouku za 4. A samozřejmě obdobně se lze chovat i u bank. Takové zákazníky však nemají nikde rádi, protože kdyby se takto ekonomicky chovali všichni zákazníci, nemohli by mít obchodníci ani banky takové zisky a museli by svoji obchodní strategii přebudovat.
  A tak většina lidí na drahotu jen nadává, ale jinam nejde nebo není schopna či ochotna kombinovat nabídku od více obchodníků či bank. Samozřejmě, na venkově, kde jsou rádi, že tam zůstala aspoň ta Jednota nebo pošta, si mezi obchodníkem a bankou nemohou vůbec vybírat, zrovna tak jako si ani ve větší civilizaci nelze vybrat dodavatele plynu, elektřiny, vody. A jeden za 18 a druhý bez 2 za 20 skutečně není zádná konkurence. Samozřejmě mohou zajet 1x měsíčně na velký nákup někam jinam, ale běžné obdenní nákupy pořizují v místě, tzn. nevyplatí se jim jet pro 5 housek a chleba někam 20 km jinam, kde to mají o korunu levnější. U bank mohou využít internetové nebo telefonní bankovnictví, tam nejsou na návštěvě pobočky závislí, ale jsou i případy, že některý klient tu pobočku zkrátka potřebuje navštívit osobně nebo aspoň využít služeb bankomatu, což internetové a telefonní bankovnictví stále neumí.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).