Hlavní navigace

Vkladomaty budou i pro menší banky a obchodníky, pokud si za ně zaplatí

10. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Pokud potřebujete vložit hotovost na účet banky, která nemá pokladny, nebo je daleko pobočka, brzy to už nebude tak velký problém. Soukromá síť bankomatů začne nabízet i vklady.

Ne všechny banky v Česku mají pokladny a ne všechny vkladové bankomaty. Ideálem je obojí, ale takový luxus najdete jen u větších bank. Nejširší síť vkladomatů má Česká spořitelna a některé z nich fungují nonstop, takže tržbu mohou vkládat v noci třeba podnikatelé. Ostatní banky jsou na tom zatím o poznání hůř, ale situace se může časem změnit. Vkladomaty jsou standardní službou a mohou významně pomoci ušetřit za hotovostní služby pokladen.

Kdo má vkladomaty:

  1. Air Bank
  2. Česká spořitelna
  3. Československá obchodní banka/Era
  4. GE Money Bank
  5. Komerční banka
  6. Raiffeisenbank
  7. Sberbank
  8. UniCredit Bank

Přestože vkladomaty disponuje osm bank, neznamená to, že je najdete pomyslně na každém rohu či pobočce banky. Některé banky mají jen jednotky vkladomatů, nebo dokonce jen jediný kus.

Vklady přes soukromé vkladomaty

Vstup do vkladového byznysu nedávno oznámila i soukromá bankomatová síť Euronet, která v Česku provozuje 250 bankomatů. Ta ale vkladové služby nebude nabízet jen samotným lidem s platební kartou v ruce, ale hlavně bankám a obchodníkům, které chtějí využívat služby Euronetu.

Takzvané sdílené vkladomaty umožní vklad hotovosti na účet jakékoli tuzemské banky a záložny. K rozšíření služeb by mohlo dojít zvláště u Equa bank a mBank, se kterými Euronet spolupracuje.

Vkladové bankomaty umožní klientům bank a záložen spravovat své finance v reálném čase, odpadá čekání na pobočkách a lze provést širokou škálu vkladových služeb, jako jsou vklady na běžný účet, vklady na kreditní kartu nebo splátky půjček. Do budoucna Euronet plánuje i další druhy bankovních transakcí.

První vkladový bankomat Euronet bude instalován na konci třetího čtvrtletí 2016 přímo u obchodníka. Více informací však společnost Euronet nesdělila.

Jak to bude fungovat

Vklad budou moci vložit pouze klienti a obchodníci využívající služeb banky, která je přímo propojená se společností Euronet. V současné době jde o dvě banky – Equa bank a mBank.

Poplatek za vklad a další transakce Euronet účtovat nebude. Ty ale může stanovit vydavatel karty a lze očekávat, že vklad hotovosti přes vkladomaty Euronetu bude zpoplatněný, resp. že bezplatné bude jen omezené množství vkladů. Banky totiž za to Euronetu budou samozřejmě platit.

Síť sdílených nezávislých vkladových bankomatů Euronet může přinést výhody jak zavedeným bankám, které si přejí restrukturalizovat nebo optimalizovat síť bankomatů, tak i bankovním nováčkům, kteří se primárně soustředí na internetové a mobilní služby. Nové banky získají přístup k celé maloobchodní síti vkladových bankomatů a mohou tak svým klientům nabídnout komplexní služby.

Peníze druhý den

Jak dlouho trvá provedení vkladu a jeho připsání na účet přes bankomat Euronet? Představte si situaci, kdy například splácíte každého 15. dne hypotéku. Kolik dní předem byste měl provést vklad v bankomatu? Nebo potřebujete poslat peníze na cizí účet, kdy je dostane příjemce?

Standardně je to den +1, čili po vložení hotovosti budou peníze na účtu následující den. Ale doba může být pružnější i rychlejší v závislosti na společnosti a službách banky, řekl Měšci Egor Musatov, regionální výkonný ředitel Euronet Worldwide.

Banky, obchodníci a zákazníci tak mohou z nových funkcí bankomatů jen získat. Banky mohou restrukturalizovat síť svých bankomatů a optimalizovat služby na pobočkách, také mohou nabídnout pohodlné služby držitelům platebních karet. Prokázal se taky významný dopad na proces řízení hotovosti obchodníků. Držitelé karet mohou vkládat hotovost 24 hodin denně, aniž by se spoléhali na běžné otevírací hodiny své banky, doplňuje Musatov.

skoleni_13_10

Chcete vlastní vkladomat?

Euronet nabízí své služby kromě bank také přímo obchodníkům. Přes vkladomaty jim umožňuje vkládat hotovost do banky dle jejich výběru. Firma zajistí přípravu, instalaci i provoz vkladových bankomatů přímo u obchodníka nebo na jiném vhodném místě, které bude dostupné pro několik obchodníků zároveň. Vkladové služby však mohou využívat i koncoví zákazníci. Kromě samotných bank tak může mít „vlastní soukromý“ vkladomat a bankomat jakákoli společnost, která potřebuje řešit hotovostní vklady, např. odvod tržeb.

Rozšiřování vkladového byznysu není jen prioritou Euronetu. I tradiční banky instalují nové vkladomaty. Často se tak děje v návaznosti na rušení ztrátových poboček. Aby lidé nezůstali odříznutí od hotovosti, místo pobočky zůstane bankomat s vkladovou funkcí. Vkladomat si ale i od banky může objednat podnik nebo firma vyžadující odvod hotovosti. Pokud vkladomat a bankomat bance nebude vydělávat, bude muset za něj firma zaplatit. I to ale může být výhodnější než pracně hotovost svážet do bankovních pokladen.

Anketa

Používáte vkladomaty?

Autor článku

Autor se věnuje finančnímu poradensví v praxi a publikační činnosti na téma finanční gramotnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).